numele copiilor nostri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

pe fetita mea o cheama FLORINA-EMILIA, initial voiam sa o keme numai Emilia pt ca asa am visat eu ...ca aveam o fata pe care asa o chemasi pt ca are un nume de fam deja lung BABA-PAUN, mi-am pastrat numele de fata ca nu imi placea numai BABA:P...Florina e nume de la nasi ca se suparau...

bazar pentru Ema

ajutati la terapia pentru Ema pe DC


Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG


Mari, mami de Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Sa fiu sincera nu prea am auzit numele enumerate de tine la copii din Ro dar in oricecaz sunt de parere ca orice viitoare mamica este libera sa-i aleaga copilului ce nume ii place si crede ca o sa i se potriveasca copilului.
Poate ca unle s-au plictisit de numele romanesti,altele nu ...nu toti avem aceleasi gusturi.
Chiar nu vad ce-i rau in asta ?!?

de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Baiatul meu e Stefan-Alexandru. Stefan de la Stefan cel Mare si Alexandru, bineinteles, de la Alexandru cel Mare

Stefan mi se pare un nume foarte puternic si, de fapt, asta e motivul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Cred ca fiecare dintre noi, cand se gandeste la un nume, feminin sau masculin, are in cap o persoana, sau un personaj imaginar, sau o impresie pe care i-o creaza acel nume.
Mie imi plac numele simple, pure, puternice: Stefan, Luca, Radu, Matei, Maria, Eva, Cristian, Vlad, Victor...etc.

Fiecare isi numeste copilul cum doreste, si orice nume poate avea rezonante diferite, in functie de personalitatea cui il poarta.
Ce sa mai spunem de cazurile cu Diamanta, Justitia, Jean-Claude-Van-Dame, Zorro, Alendelon si, din pacate, minca-ti-as lista continua....



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"It´s all for love... L.O.V.E."
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank">Michael Jackson - King of MUSIC
.... "Ok, everybody, that's a wrap!"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

cred ca si cu numele, ca si cu orice, sunt trenduri....
ia ganditi-va si la numele noastre, eu una aveam inca vreo 5 colege Andreea, si la gradi, si in clasa...
acum se poarta altceva, asta inseamna ca lumea se schimba, se macheaza o noua generatie...
doar nu o sa incepem cu ...pe vremea noastra!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

E adevarat ca prenumele astea sint (sau nu) la moda; acum vreo 2 ani de ex unde ma intorceam dadeam peste cite o "Mara".
Totusi cred ca parintii ar trebui sa se gindeasca un pic la copilul lor, cind ii aleg prenumele. Copilul ala va merge la gradinita, la scoala, unde colegii vor face misto de prenume prea bizare. Va merge la un interviu pt un job si seful isi va atirna un zimbet in coltul gurii cind va auzi cine stie ce prenume. Copilul va implini cindva 60 de ani, cind nu-i va mai "sta bine" cu un prenume din seria celor "diminutivizate".

Nu vreau sa dau exemple, din respect pentru toate forumistele care pot citi aici si care poate si-au botezat copilul mai...neconventional.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indu spune:

Eu la lucru aveam la un moment dat o colega pe nume Pamela. Cand s-a prezentat imediat mi-a venit in cap "Fata asta s-a nascut pe vremea Dalas-ului"....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Off-topic
LauraNicole - exista un bb2 la tine in burtica cumva???
Daca da ... atunci ma bucur mult pentru tine stiu ca e asteptat de multa, multa vreme acest bb2.
Si on-topic - eu sunt pro nume care se pronunta usor in multe limbi, daca nu se poate atunci romanesti neaose. Cand zic "care se pronunta usor" ma refer la Maria, Monica, ma rog, de principiu fara "sh", "tz"

Sorana si Monica (7 ani)



Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu !Nu inca ! Dar speram !Iti scriu mai multe pe mess,lol !Pup fete frumoase!

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui alevin

Baiatul meu e Stefan-Alexandru. Stefan de la Stefan cel Mare si Alexandru, bineinteles, de la Alexandru cel Mare

Stefan mi se pare un nume foarte puternic si, de fapt, asta e motivul...

Andreea, mama lui 'Tefan


"He who fights and run away, lives to die another day."


Stefan inseamna "darul lui Dumnezeu " iar Alexandru ="cel care conduce,lider" .Stiu de cand i-am ales numele fiicei mele !

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:


E firsc sa-ti doresti pentru copil un nume special...dar, intelept e sa alegi unul usor de pronuntat. Pe mine m-ar enerva sa-mi aud numele stalcit si sa fiu nevoita sa-i corectez pe cei cu care interactionez.

Mergi la inceput