cojitze in cap

cojitze in cap | Autor: alinabadici

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor
De o luna am devenit si eu mamaica de baitetel si fiind pentru prima oara mama nu stiu cum sa il scap pe micut de cojitele din cap.Mentionez ca i-am schimbat samponul de 2ori si nici un efect.
Ar putea fi de la sampon sau altceva? Astept sa-mi spuneti va rog si mie cum sa procedez
multumesc



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Fetita mea a facut cojite in jurul varstei de un an. Doctorita mi-a dat o crema preparata in farmacie, dar era foarte grasa si se spala foarte greu de pe par. Pana la urma a scapat cu o crema de la Mustela, Stelaker.
Cel mai bine este sa vorbesti cu pediatra copilului, am inteles ca multi nou nascuti au astfel de cojite, deci nu ar fi neaparat de la sampon.

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Noi am folosit Stelaker de la Mustela.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Ulei de migdale dulci - e ieftin, il gasesti la plafar si e super super super eficient. La baita si eu am folosit samponul special pentru crustele de lapte de la Mustela, Stelaker cred ca este gama.

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 12+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

nu neaparat samponul este cauza.poate fi si apa calda, destul de mizerabila in tara noastra. al meu copil a facut la 2 ani si 3 luni si i-am dat cu nidoflor si dermovate, 3 zile, si au disparut. daca nu vrei sa ii dai cu unguentele astea, poti incerca si cu bepanthen. calmeaza orice iritatie. ca de fapt cojitele apar in urma iritatiei scalpului.







mami & bubu, foarte specialul meu


NU voi fi un parinte obisnuit, deoarece am ocazia sa fiu unul extraordinar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Eu am folosit ulei de bebe. D'ala de dat pe corp (eu foloseam Sanosan parca, nu mai stiu, da' oricum nu era Johnson).
Cam cu juma' de ceas inainte de baie ii frictionam pielea capului cu un somoiog de vata imbibat in ulei de bebe, iar la baita spalam cu sampon obisnuit, de bebelusi.
Atat, fara creme, fara pieptanat parul dat cu ulei (auzisem si varianta asta) - dupa 2-3 aplicari d'astea nu mai avea nimic.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Se numesc coji de lapte. Multi bebelusi le fac si dispar la un moment dat, asa cum au aparut. Nu e de la sampon.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Fiica-mea avea cojite din astea si la 4 ani. Am incercat cu Mustela dar nu ne-a ajutat. Am scapat de ele cu un sampon bio. Dau detalii pe pm daca este cineva interesat.Poze:
http://family.webshots.com/album/573283926iNZLUl
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/InVacanta2#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

Eu am folosit ulei de bebe. D'ala de dat pe corp (eu foloseam Sanosan parca, nu mai stiu, da' oricum nu era Johnson).
Cam cu juma' de ceas inainte de baie ii frictionam pielea capului cu un somoiog de vata imbibat in ulei de bebe, iar la baita spalam cu sampon obisnuit, de bebelusi.
Atat, fara creme, fara pieptanat parul dat cu ulei (auzisem si varianta asta) - dupa 2-3 aplicari d'astea nu mai avea nimic.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.



Au am folosit cu succes metoda de mai sus dar in plus o pieptanam inainte de baie pentru a desprinde putin cojile.


Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia - De la inima ta pentru inima ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucutza77

Fiica-mea avea cojite din astea si la 4 ani. Am incercat cu Mustela dar nu ne-a ajutat. Am scapat de ele cu un sampon bio. Dau detalii pe pm daca este cineva interesat.

Poze:
http://family.webshots.com/album/573283926iNZLUl
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/InVacanta2#

Da, da, si de atunci numai sampoane bio

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

cred ca e ceva comun la bebei,Anusca a avut si ea,a atrecut cu sampon bio.
multa sanatate va dorim!

Votati-o pe ANA!!!

Mergi la inceput