Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Rebiana imi aduc aminte cat de greu au trecut primele 12 sapt (de fapt primele 8, ca pe alea 4 dinainte de test nu le punem ) si acum deja suntem in countdown.
Apropo de faze cu facultatea, imi zicea mie intructorul ca fetele cu facultate conduc mult mai prost.Eu nu vad legatura, dar eu chiar sunt antitalent la condus, cred ca imi lipseste vointa de fapt.
Si cand ma gandesc ca am luat carnetul in Bucuresti si din prima.

Oana 25+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Ioana poate ti-a fost frigut la picioare si sa te doara ovarul. Eu mai patesc asa, sau creste uterul si apasa pe acolo.

Oana 25+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

ioana multumim
pe mine m.a intepat in dreapta nu cred ca e nimic grav atat timp cat e o durere suportabila, acum ma inteapa in ambele parti:)
daca totusi vezi ca te doare rau du.te la un control , pt linistea ta ca vad ca intepaturile astea sunt foarte normale

diana ce simifiza? colul ti.a zis ca e moale sau permeabil, am eu ce.am cu asta :)
felicitari pt bebe, pe masura ce trece timpul te linistesti si mai mult

roxana 21 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Alina pot fi ligamentele uterului (se intind si creeaza discomfort) sau poate e din cauza pozitiei bebitzului. Sunt sigura ca nu e ceva grav! Ia un No-Spa si incearca, atunci cand simti durere, sa stai asezata.

Mami de Luca again



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Roxi colul moale devine permeabil; tocmai de aceea reprezinta un risc si se recomanda fie cerclaj, fie repaus fizic, fie reducerea efortului... in functie de ceea ce se constata la control.

Mami de Luca again



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Ioana, multumesc. Pt. tuse ai incercat siropul de muguri de brad de la Plafar? Intepaturile sunt, cel mai probabil, de la ligamentele uterului. Sanatate multa!

Oana, eu am facut scoala cu burta la gura si cu Andrei in ea, probabil de-aia am luat din prima, dar cand avea el vreo 6 luni . Fix dupa scoala mi s-a deschis colul si am stat numai in pat, asa ca am amanat examenul.

Rebiana, multumesc!

Roxana, felicitari pt. printesa. Ziceam de simfiza pubiana, locul unde se unesc oasele bazinului in fata. Cand se apropie nasterea se inmoaie zona ca sa se poata desface oasele in timpul nasterii. Colul meu e moale. Permeabil nu stiu, n-a incercat dr din cauza placentei. La eco are 18 mm, dar OI e inchis, asta conteaza.
Daca e permeabil, inseamna ca dr poate baga un deget prin OE. Teoretic nu pune probleme, cu conditia ca OI sa fie inchis.

Daca tot am fost in Municipal, mi-am vizitat o fosta colega de salon de cand am stat in spital, e la odiseea de ian-feb si din septembrie e internata.... A ajuns cu bine la 32 saptamani si de la ea am aflat de 2 nasteri cu prematuri mici, 26 si 28 sapt. Bebelusii sunt ok, cat se poate. M-am bucurat tare mult sa aud asa ceva, se imbunatatesc conditiile si la noi.

Bebe meu sughite cu spor.


Diana 26+ , mami de Iulia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Multumesc fetelor (Oana, Roxana si Rebiana) pt raspunsuri!
Sunt dureri suportabile..banuiesc si eu ca bb are o pozitie care imi provoaca aceste intepaturi sau cum spuneti si voi, sa se mareasca uterul.
Eu, de obicei simteam aceste intepaturi la sf fiecarei sapt. (cand intram intr-o alta sapt), dar acum suntem la mijlocul sapt..cine stie.
O sa stau linistita si poate imi vor trece.

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justin(a)

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 18+ -posibil tot - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

rebiana, diana, da cam asa e, a bagat degetul si a spus ca e permeabil de 1 cm, dar ca totul e bine, si nu mi.a recomandat nici repaos...daca era ceva grav imi recomanda macar repaos, cum a fost cazul cand am avut sangerari atunci se oferise sa.mi dea concediu nestiind ca nu muncesc

roxana 21 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

oana daca l.ai luat din prima esti tare, eu am permis de 11-12 ani si sunt cel mai prost sofer de pe planeta, am picat de 7 ori :)))

roxana 21 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dianami

Ioana, multumesc. Pt. tuse ai incercat siropul de muguri de brad de la Plafar? Intepaturile sunt, cel mai probabil, de la ligamentele uterului. Sanatate multa!



Diana 26+ , mami de Iulia si Andrei


Nu am incercat acest sirop..dar o sa tin minte in caz ca nu trece poate il vom incerca.
Probabil se mareste uterul..

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justin(a)

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 18+ -posibil tot - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput