Ghiocei Martie-Aprilie 2009*102*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979
sunteti tare norocosi...al meu in brate nu vrea nimic,tine palmele deschise si doar pipaie ce gaseste prin jur pana se enerveaza.. am incercat sa-l obisnuiesc cu ceva al lui ca sa adoarma dar nu vrea...iar cu mangaiatul pe cap..daca indraznesc imi arde niste palme de nu ma vad...


A mea o semana cu ma-sa... Eu nu adorm decat daca am ceva in brate. De obicei un pui de perna.

Aris, noi aveam un coleg Alexandros caruia i se zicea Alexis. Era tare dragutz. ... asa ca imi place mult si numele.
A-haaa!!! Si Adelake incearca sa se ridice in picioare sprijinindu-se... in cap. E mortala.
Mai putin dragutz este cand vrea sa se ridice tinandu-se de parul meu.
La noi cu likidele e jale mare, ca nu vrea decat lapte, nu apa.. nu ceai... Tu ce suc ii dai de zici ca ii place?




Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

hai cam am scris la cap trecut si incheiat..copy:

Citat:

citat din mesajul lui pisigri

De data asta ne trecem si noi pe lista cu excursia, sper doar sa reusim sa inmatriculam masina pina atunci. Oricum, e programatsa o inmatriculam inainte de 1 dec...

Probleme de genul asta cu somnul am avut si eu cu Pisilinca, dar numai pe timpul zilei. Exact la fel facea, daca o lasam din brate se trezea instantaneu, daca o tineam in brate se trezea in mai putin de jumatate de ora, de parca nu putea sa treaca dintr-un ciclu de somn in altul. Cum s-a ameliorat:
1. Ma culcam cu ea in pat, linga ea, cu tzitza-n gura; cind incepea sa se trezeasca incepea sa si suga; daca asta nu era suficient ca sa o readoarma, ii inginam si eu shhhhhhhhh-shhhhhhhhhhhh luuung la ureche. Dupa un timp nu a mai fost nevoie de shhhh, ii ajunge sa prinsa sinul si sa molfaie. Nu tine mereu, dar s-a mai imbunatatit situatia, daca la inceput reuseam in 15% din cazuri, acum reusesc in 75% din cazuri sa doarma un ceas la somnurile de peste zi.
2. Am rarit reprizele de somn. Ea incepea sa dea semne ca e obosita dupa o ora jumate de jucat; am invatat sa o antrenez in asa fel incit sa nu ceara culcata decit la 2-2,5 ore, acum sta ea singura treaza macar cite 3 ore. Deci doarme mai rar si mai mult, practic are un singur somn de o ora in loc de doua de cite 20-30 minute, diferenta e ca intr-o ora e odihnita cum trebuie, dupa 20 de minute nu aveai cu cine sta de vorba.
3. Desi ii e somn, daca nu adoare dupa 10-15 minute de dansat in casa (mereu a adormit doar asa) o las sa se mai joace singura in patut, sau singura pe paturica pe jos. Nu o mai antrenez la joaca, e libera sa se desfasoare cum vrea. Uneori sta asa si cite 20 de minute, ma duc eu sa o iau desi nu plinge. Alteori incepe sa plinga cum o las din brate, si o las singura; daca nu tace cind inchid usa camerei, o las sa mai scinceasca 2-3 minute (depinde si cit de tare plinge) si apoi ma duc sa o iau. Brusc atitudinea ei se schimba de la "Lasa-ma mama in pace ca ma enervezi" (inainte) la "Ce bine ca m-ai salvat, patul asta avea arici, ce bine e la tine in brate".

Ca vreau si eu sa adoarma singura, pt ca spatele meu e varza, e f adevarat. Dar nu reusesc sa suport sa o aud plingind, mai ales de cind mai si stie sa cheme ma-ma-ma-ma-ma... Deci... astept cu nerabdare cind va intelege ce ii spun si mai cu binicosul, mai cu povestea de seara, mai cu scinceli, o sa se invete sa adoarma la ea in pat.

A, noaptea, prima parte a noptii doarme la ea, singura in patut; daca se trezeste inainte de 3-4 dimineata, o iau in brate, ii dau sin, o adorm si o pun la loc. Dupa 3-4 dimineata o iau cu mine in pat, la ea in camera, pina pe la 7 cind face ochi.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)





pisigri, ma regasesc in toate situatiile descrise de tine..doar ca eu nu mai am laptic si am pierdut singura si unica metoda de linistire..adormire. Numai ca al meu la san si dormea era totul pt el. Acum sper doar sa treaca timpul, sa se mareasca si sa iasa soarele si pe strada noastra..
Oricum sunt atat de afectata de situatia asta..incat atunci cand vad pe la prieteni cum le dorm bebeii, imi vine sa plang..nu stiu, cred ca oboseala e devina..am ajuns sa nu mai pot sa dorm nici alea 2-3 ore pe noapte adunate..

va multumesc la toate pt raspunsuri..m-am mai descarcat si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Buna fetele,

va salut si eu la pranz. am vazut ca ati vorbit despre multe chestii. asa ca nu o sa reiau si eu.
legat de copilul meu, lasand la o parte ca ma alearga cu premergatorul prin casa, mai nou, daca nu il bag in seama incepe si tropaie. pur si simplu bate din picioare si in acelasi timp mai si chiuie, adica ma cearta. prima data am zis ca nu e adevarat si nu l-am bagat in seama.
insa a facut si a doua oara. fix ca un copil rasfatat care bate din picior, ca Dl Goe pe peron. Sper sa nu ajunga asa, sa fi fost doar o toana.



bianca, si al meu la fel..daca vrea ceva..si eu nu-i satisfac dorinta in acel moment..se pune pe urlete si dat din picioare..deja ma vedeam peste cativa ani in locuri publice cu el facand crize ddin astea..oare nu exista un remediu ? eu am incercat sa nu fac ca el..tot timpul, sa invete sa mai cedeze si el..nu stiu daca-i bine dar asa am simtit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Uaaa, vine Chatonel la Romanica! Hai tufato si la Baia Mare!!
Sa va mai zic ca Sophiphi iar a adormit singura? Cu un picior cam in aer, degetul in gura si catelul de plush peste ea, i-am facut si poze. Cand o sa am chef o sa mai completez la album.
Azi a stat in kur fara niciun sprijin!! M-am si shocat cand i-am luat mana de la spate si a ramas foarte tzantzosha, fara niciun balans. Bine, toata treaba a durat cam 3 minute, mi-a fost si frica su fug dupa aparatul foto, dar e ceva, nuuu? Sta si in picioare cu un minimum de sprijin, asa bine se propteste-n ele...numa cu taratul nu da niciun semn, e drept ca n-o mai pun pe jos, numai in pat. Cand o pun pe burta in pat incepe sa dea haotic din maini si din picioare, zici ca inoata. Nici in 4 labe nu-i da prin cap sa se ridice. Maine-i vine si scaunul de masa comandat de soacra (initial zicea ca va fi cadou de Craciun, dar apoi s-a gandit ca poate a manca mai bine fata-n scaun si a scos bishtarii; bine a facut, ca va zic drept ca io 580 de lei nu dadeam pe asa ceva, mai bine-i dadeam mancare-n scoica). Eh, sa vedem de-a papa mai bine-n scaunel...ca v-am zis ca-s zile in care tot pe alaptat exclusiv e si chiar ma gandeam ca in cazul lui Sophiphi era mai intelept sa incep cu diversificarea la 7 luni, ca iaca, acum are 6 luni jumate si e apa de ploaie "diversificarea" noastra...
Aris, ce penibila si scabroasa reclama...ce bine ca nu deschid televizorul, avantaj eu La noi in casa numai maica-mea se uita la TV si prin urmare ea e si cea mai stresata, cum vede o stire cum e intoarsa pe dos toata saptamana...daca-i masochista, io ce sa fac?!
Bogdana, dar in ce consta "fondul alergic", ceva din alimentatie, praf, sau ce? Sanatate multa, dar nu cred ca trebuie sa-ti faci asa multe grihi, ce a scris andiaroro mi se pare foarte plauzibil.
Fug, ca s-a trezit fetica.
Aaaa, sa nu uit: LA MULTI ANI cativ!!
Provista, n-am prea inteles cum e cu anii de casnicie, is prea putini sau prea multi?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Bogdana, al meu Razvan care are doar 7 luni jumate e atopic, asta inseamna fond alergic care e genetic, cica...am o prietena pediatra in Timisoara si ea mi-a zis ca va trebui sa-i fac unele teste speciale pentru alergii ca sa se vada la ce anume e alergic...care o fi cauza? deocamdata e prea mic pentru teste, dar la al tau se pot face ca sa depistezi sursa alergiei ca sa zic asa.. eu am avut astm cand am fost mica, m-a tinut destul de mult, am fost la Cluj anual, la tratament, vara la mare si am scapat cam pe la 14 ani.... sper ca acum sa fi avansat destul medicina si sa elimini rapid cauza, ca sa nu mai aveti de suferit
Momentan eu ii dau sirop de la Child Life care intareste sistemul imunitar si are indicatii si pentru alergii
Numai bine la piticul tau
Cine vrea sa mai voteze un Razvan? il gasiti mai jos

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank"> Un vot pentru Razvan, va rugam, la ad1 ad2. Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

La multi ani Cati!
Felicitari Sophiphi!
Noi stam deja...in picioruse fara sprijin. Cred ca e exagerat de repede, dar incep sa ma conving ca in curand aveam real 10 luni.

Pieces of heaven:
My heaven on earth
My little piece of heaven in the sky
My little Star

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Si tot din categoria "viata e mov". Clau nu vrea sa bea lapte decat..."Zuzu mov".
"Este Zuzu mov? De ce nu este Zuzu mov? Sa le spui sa faca si Zuzu mov".
Mergem la baita.

Pieces of heaven:
My heaven on earth
My little piece of heaven in the sky
My little Star

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui andiaroro
Novus-eu am facut un rmn in mai si mi-au injectat un produs de contrast.mi-au zis sa nu alaptez 48H dupa si ca asa se rec si cand facem mamografii sau alte ex cu raze x nu stiu de ce mi-a spus si astaca nu era nici o leg cu ce facam eu atunci(poate ca sa-ti spun tie acum).am mai facut alt rmn in sept, dar atunci nu mi-au mai bagat substante din alea si am alaptat fara pb...ma rog, apoi am citit pe net ca in sua si in restul statelor ue nu se mai rec pauza de alaptat la substanta resp, asa ca eu cred ca iti va fi greu sa aflii un rasp exact...stiu insa ca prietena mea care se"cerceta" ca tine a facut tot eco ca i-a zis dr ca din cauza alaptatului nu stiu ce densitate a tesuturilor (sper ca am tinut bine minte) e modif si rez nu sunt clare...
nota bene: eu vb aici ca babele pe sant din auzite, dar poate macar va dau niste piste pt mom cand discutati cu dr vostrii.

ana

alexandre (17.02.2006) si anastasia (14.03.2009)


mersi de informatii !! astazi am fost la o dr specializata in mamografii care doar m-a palpat si mi-a zis ca putem incerca o mamografie dupa ce nu mai alaptez si sa stau linistita

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Cum e rost de excursie, cum apar si eu Inca nu i-am spus la sot dar nu cred sa aiba ceva impotriva. asa ca...draga Novus, trece-ne si pe noi pe lista

Asaaaa...acum sa dau o felie de tiramisu si o bere pt ca azi e ziua mea Sper sa nu aud vesti neplacute nici despre mamici dar nici despre pitici
Mi-am propus sa imi petrec ziua in pijamale si sa nu fac nimic...nici macar mancare pt bebeu...azi e la san exclusiv

mami de Silvia Ioana



te-am notat si la excursie si la aniversare !!!!!


astepta tiramisu-ul ca e praji preferata mea, mai nou

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Uaaa, vine Chatonel la Romanica! Hai tufato si la Baia Mare!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni


hai si la Deva !!! sau macar prin apropiere !!!


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput