Sa o ajutam pe Laura

Sa o ajutam pe Laura | Autor: Flavia

Link direct la acest mesaj

Laura Stanescu este invatatoare la scoala nr. 27 “ Principesa Ileana” din Bucuresti sectorul 2.Din iulie 2009 se lupta cu o boala necrutatoare cancer ovarian de gradul III suferind pana in prezent 4 interventii chirurgicale ultimele in intervalul 16 septembrie-14 octombrie 2009.
Pronosticul medicilor este total pesimist cu toate ca unul dintre acestia declara ca rar a vazut pacient care sa agate atat de mult de viata.Laura se agata de viata pentru ca acasa o asteapta doua fetite gemene in varsta de 11 ani care nu au tata permanent (parintii sunt divortati de peste 7 ani).
Fetele sunt eleve in clasa a V-a la Scoala nr . 19 Tudor Arghezi din Bucuresti si au rezultate foarte bune la invatatura cu toate ca starea de sanatate a mamei le afecteaza profund.

Deoarece resursele financiare ale familiei s-au disipat prin spitale si pensia alimentara de 300 de lei pentru ambele fete nu reusesc sa acopere minimul necesar de hrana va rog frumos sa ne ajutati sa strangem bani atat pentru spital cat si pentru fetite.
Banii sunt necesari si pentru pampers, medicamente, personal medical care trebuie motivat pentru a asigurar servicii decente.

Deasemenea avem mare nevoie de ajutor pentru a asigura in cazul foarte probabil de deces al mamei numirea ca tutore legal a bunicii care are de grija de ele momentan si spijinit-o pe mama permanent.
Tatal natural refuza sa se ocupe de ele chiar si in eventualitatea unui deces desi s-ar putea ca motivatia mostenirii unui apartament sa il stimuleze sa preia aceasta sarcina pe hartie.
Tatal este liber profesionist, nu are o locuinta in proprietate personala si nu are un venit lunar stabil.

Intrucat mama nu isi doreste ca fetele sa ajunga la tata (acesta are mai multi copii cu mai multe femei neocupandu-se de nici unul) pentru ca stie ca nu va oferi nimic din ceea ce trebuie sa ofere un parinte (acesta fiind si motivul divortului) va rog sa ne indrumati ce trebuie sa faca mama si bunica pentru a obtine acest lucru.

Pentru donatii financiare :

STANESCU LAURA ALINA
CONT LEI : IBAN RO66BRDE 445 SV77822904450

Fetitele gemene au 11 ani dar sunt dezvoltate fizic si poarta la hainute urmatoarele masuri:
Adina are 60 kg inaltime 1.56
Anca are 63 kg si inaltime 1.56
la picior poarta 39
Masuri EU 42, USA 18+

Coordonator campanie Vali Iatan colega si invatatoare la scoala nr.27
Id desprecopii ilav 5.
Tel: 0722456827

PS. Dovezile necesare acestui caz au fost transmise de marti la info@desprecopii.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Flavia,te rog sa-mi trimiti pe PM datele fetitelor si ale mamicii si voi incerca sa vad ce pot face pentru ele ! Din pacate sunt mai dezvoltate decat mandra mea ca altfel le-as fi trimis tot ce ramane mic ei dar gasesc eu alte modalitati !Trimite-mi ,daca poti , copii dupa actele ei ,macar o poza cu toate trei si poate o bag pe Rays of Hopes dar nu promit ca trebuie sa vorbesc cu Don mai intai .

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Buna ziua,
intre timp Laura a mai suferit o interventie chirurgicala pentru crearea unor orificii de evacuare noi pentru ca cele naturale nu mai pot fi folosite.
Saptamana trecuta a primit 1500 de lei pe card dar nu stiu de la cine intrucat nimeni nu a raspuns la subiect si mesajul respectiv a fost transmis si pe email.
Weekendul trecut o mamica a luat fetele si le-a imbracat si a facut si cumparaturi alimentare.
De Craciun o alta mamica s-a oferit sa le asigure tot ce este necesar a.i inafara de problemele mamei sa nu mai aiba si alte necazuri.

Mama Laurei a deschis cont in euro pe numele ei pentru ca doamnele de la BRD au refuzat sa ii dea extrasul pe contul Laurei doar i-au comunicat suma intrata de la ultima retragere.

Mai jos aveti datele contului, orice ajutor oricat de mic este foarte bine venit

CONT EURO
COMAN STELIANA
B.C.R.,Agentia Romana,B-dul Magheru, nr 13, sect. 1,
COD IBAN RO50RNCBO48400228733ooo1.
COD SWIFT RNCB ROBUXXX.

CONT LEI
STANESCU LAURA ALINA
IBAN RO66BRDE 445 SV77822904450


Pentru detalii despre starea Laurei sau donatii non financiare va rog sa o contactati direct pe Coordonatorul campanie: Vali Iatan colega si invatatoare la scoala nr.27

Tel: 0722456827
Multumesc anticipat,
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Intre timp Laura a fost trimisa acasa, are doar 30 de kg si este extrem de fericita ca a scapat din spital unde povesteste ea o asistenta de la urologie se purta ingrozitor cu ea. Pronosticul este extrem de trist dar ne bucuram ca este aproape de fetitele ei si ca savureaza fiecare clipa.

Va multimim ca ne-ati fost si sunteti aproape,
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

buna Flavi, imi pare rau ca nu a raspuns lumea si imi pare rau de sufletul atat de chinuit al Laurei

ma rog sa-i fie suferinta usoara si am sa-i trimit si eu niste banuti

sa le aiba Doamne Doamne in paza si pe fetite.

sanatate si putere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta23 spune:

Iti las nr de telfonul al sotului meu, este avocat. Il pot suna oricand, i-am spus despre Laura. Am fi bucurosi sa putem sa va ajutam macar in acest fel, cu un sfat juridic care sa le puna la adapost pe fete si bunica (in situatia in care este posibil, dupa ce va cunoaste toate detaliile). Telefonul sotului este 0721.778.751 (Bogdan Zamora)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum dar am avut ceva probleme de sanatate care nu mai sufereau amanare. O sa ii transmit mesajul si cu siguranta o sa ia legatura cu sotul Sperantei.
Multumim anticipat pentru banuti Carrie,
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Flavia, te rog mult completeaza la datele contului si banca si sucursala bancii unde are deschis contul.
Banca mea cel putin cere si aceste date cand trimit banuti.


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Buna Raluca,
am completat:

CONT LEI
STANESCU LAURA ALINA
IBAN RO66BRDE 445 SV77822904450
Contul SV 77822904450
Banca BRD Societe Generale , Sucursala Teiul Doamnei
CONT EURO
COMAN STELIANA
B.C.R.,Agentia Romana,B-dul Magheru, nr 13, sect. 1,
COD IBAN RO50RNCBO48400228733ooo1.
COD SWIFT RNCB ROBUXXX.

Ieri mama Laurei a chemat notarul acasa si a facut o imputernicire prin care poate cere extrase de cont asa ca incepand de azi putem verfica si contul de lei .

Rugaminte mare: cei care au trimis hainute sa nu trimita mai mici decat numerele postate in primul mesaj pentru ca trebuiesc returnate si uneori e complicat.

Multumim mult pentru ajutoarele primite pana acum,
Flavia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Am trimis si eu niste bani pe contul in lei al Laurei. Dumnezeu sa fie cu ea si cu fetele ei, sa-i dea sanatate si poate face o minune acum, in preajma Craciunului...

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 16+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinagr spune:

Buna ziua.Am vorbit si eu cu doamna Vali,colega Laurei,dar noi nu putem ajunge la mama Laurei acasa,sa ducem cateva hainute fetelor.Sunt din giurgiu si sotul abia ajunge la unitate,la aparatorii patriei.Cumva una dintre voi,pana in ora 15,imi poate lua de la sot pachetele pt fetitele Laurei?
Chiar vreau sa le dau dar nu avem cum sa ajungem noi.Multumesc.
Va rog,lasati-mi raspuns pe id-ul de YM din profil.O zi buna

Mergi la inceput