Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Buna seara .Sunt prima data pe acest topic si as avea unele intrebari cu prvire la alocatia complementara.DE exemplua stie cineva, daca din moment ce sunt divortata ,iar copilul este incredintat mie si momentan beneficiez de alocatie monoparentala ,iar fostul meu sot are o noua familie si inca un copil rezulat din a doua casatorie ,are dreptul si el la alocatie complementara din moment ce baiatul nostru sta cu mine si imi este incredintat mie de lege? Pt ca in acesr moment ,si el beneficiaza de alocatie complementara ca rezulatat fiind ca are doi copii ,dar unul este doar al lui si unul este al nostru,pt care plateste pensie alimentara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_gabi78

Buna seara .Sunt prima data pe acest topic si as avea unele intrebari cu prvire la alocatia complementara.DE exemplua stie cineva, daca din moment ce sunt divortata ,iar copilul este incredintat mie si momentan beneficiez de alocatie monoparentala ,iar fostul meu sot are o noua familie si inca un copil rezulat din a doua casatorie ,are dreptul si el la alocatie complementara din moment ce baiatul nostru sta cu mine si imi este incredintat mie de lege? Pt ca in acesr moment ,si el beneficiaza de alocatie complementara ca rezulatat fiind ca are doi copii ,dar unul este doar al lui si unul este al nostru,pt care plateste pensie alimentara.


De alocatie complementara beneficiaza ORICE familie ale carei venituri pe membru de familie este sub salariul minim net pe economie.
Deci, daca ia alocatie complementara (care se numeste "familiala") este pentru ca indeplinesc aceasta conditie, si nu pentru copilul vostru.
Nu avea cum sa ascunda faptul ca sunteti divortati si copilul este incredintat tie, chiar si daca ar fi avut certificatul de nastere al copilului in original (ceea ce mi-e greu sa cred), continutul dosarului este suficient de strict incat sa reiasa clar ca acel copil este la tine.
Prin urmare, daca ia alocatie complementara, o face pe baza familiei lui compuse din 3 persoane (nu conteaza ca celalalt copil este al sotiei), fara a fi luat in calcul si copilul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_patrick spune:

Nu stiu daca a mai intrebat cineva, dar va rog sa-mi spuneti si mie daca la implinirea a doi ani ai copilului trebuie sa mai fac un alt dosar pentru alocatie. Multumesc frumos!


Cristina, mami de Matei-Patrick (13.01.2008)

POZE DE TOT FELUL
POZE BOTEZ
FILMULETE
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

nu, nu trebuie, iti va veni alocatia ca si pana acum, doar ca redusa pt peste 2 ani.

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_patrick spune:

Multumesc mult, Eseea!

Cristina, mami de Matei-Patrick (13.01.2008)

POZE DE TOT FELUL
POZE BOTEZ
FILMULETE
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

LA MULTI ANI

Vin si eu cu o intrebare, stiu ca pt CIC se calculeaza venitul din ultimele 12 luni, daca imi iau 1 luna de concediu fara plata, cum se va calcula? Ma va afecta?
Mentionez ca eu sunt in proces de adoptie si astept sa-mi vina sentinta definitiva (mi-a venit in 9 dec, dar gresita si acum pe 21 trebuie corectata in instanta), dupa care m-ai am ceva de asteptat pana cand pot intra in CIC. Copilul s-a marit si as vrea sa-mi petrec cat mai mult timp cu el. Ce sanse am sa nu pierd prea mult nici la indemnizatie (ca la criza asta, ne gandim la toate)

Multumesc anticipat pt raspunsuri si le astept cu mare interes.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca iei 1 luna fara plata - nu mai ai CIC deloc.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Multumesc frumos.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Cele 12 luni cred ca sunt anterioare nasterii copilului nu anterioare datei cand sentinta privind adoptia este definitiva.Deci cred ca numeri 12luni in urma anterior lunii de nastere a copilului.Daca este corect ce zic eu atunci nu vad de ce nu ai lua acum 1 luna concediu fara plata.
Astept si eu lamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Buna!
dar daca in ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului parintele care solicita CIC a fost in somaj tehnic, fractionat in 3 din cele 12 luni: sa zicem 10 zile intr-o luna si cate 15 zile in celelalte 2 luni, mai poate intra in CIC? sau o luna intreaga si fractionat in celelalte 2 luni?
Nelamurirea apare din prevederile

http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_reglementarea_masuri_protectie_sociala_ordonanta_28_2009.php

(Art2: indemnizatia de somaj tehnic, 75%, e scutita de impozit si de plata asigurarilor sociale)

Daca tatal solicita CIC, 12 luni se considera anterioare momentului in care el poate intra in CIC?

Multumesc

Mergi la inceput