Pepenasi de iulie - august 2008 (157)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

CAMY ce pustiulica frumos ai tu acolo. Pune-l cit poti de mult la san, caci asta cu hidratarea si cu odihna stimuleaza lactatia .

ANKA parca ziceai ceva de tinut olita in baie...Si eu sunt de aceiasi parere ca olita se tine in baie, dar am o problema ca la mama cind ma duc nu pot sa il tin in baie ca e rece pe jos rau de tot si nici nu e o baie mare ca sa incap si eu pe linga el.
Cu Nurofenul eu te contrazic, caci doctorita lui Seb intotdeauna imi-a dat panadol sa ii dausau paracetamol supozitoare.

BOTI sincer din ce spui tu acolo parca imi vine si mie sa incerc sa ii scot scutecele din folosinta lui Seb. Problema la mine este ca sta destul de mult cu nepoata-mea, care nu cred ca ar avea rabdare sa il schimbe de atatea ori, mai ales ca la ea sta sa ii puna scutecele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Picule, si baia noastra de serviciu e mica, dar am luat un covoras din ala de baie pufos, in forma de fluture, si l-am pus sub olita si asa nu mai sta cu labele pe jos (bona mi-a zis, mie nu mi-ar fi trecut prin cap ). Nici io nu-s de acord cu oale prin toata casa, pt pipi/kk se merge la baie. punct.

Si o sa zici ca-i SF dar de fapt ei nu fac atat de des pe cat ne inchipuim noi, oricum nu intr-atat de des (ca tunci cand sunt bebelusi) incat sa merite sa-i tii cu vata aia siliconata la kur. Deci io facui un experiement la buni (de nevoie, fi-mea refuza sa faca pe alta oala si in alt loc decat acasa) si am numarat max 6 randuri de bulendre pipilite pe zi. E mai simplu sa-i dai pantalonii uzi jos si sa-i arunci pe calorifer decat sa-l pandesti cand face, sa-l controlezi la gogoasha sa vezi daca s-a umplut 'au ba de pipi... Asa, el face, dai buleandra uda jos, stergi cu un servetel umed, pui haine curate si gata. Pielea nu sta nicio clipa in contact cu pipi, daca e kk, nu apuca sa se lase in fund si sa se mozoleasca, v-am zis, io acum vad numai avantaje

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Boti eu cind zic rece apai e rece. Chiar si cu covor din ala de baie gros e rece pe jos, plus ca acolo din cauza impartelii de acum mai bine de 100 de ani wc-ul este separat de cada si chiuveta, drept urmare este intradevar mic locul, in plus de asta eu de obicei stau cu el in cur pe jos si mi-ar fi si mie frig. Acasa m-am scos ca am gresia incalzita asa ca e o mai mare placere sa stau pe jos. Dupa ce ma intorc din concediul de la sfarsitul lunii as vrea sa incerc sa il dezvat si eu de scutec.

Eu efectiv am obosit pina acum. M-am apucat de l-am tuns pe Seb, cacci ultima oara l-am dus la o frizerie speciala pentru copii, unded s-a crizat dea dreptul. Acum i-am dat lui in mina masina de tuns barba a lui ta-su si eu il tundeam cu masina de tunns parul. A fost chiar entuziasmat de acest proces...venea singur catre masina sa i-o bag in par. Problema este ca pe urma a trebuit sa il spal la cap, drept urmare i-am facut baie cu totul si m-am apucat sa ii pun si protectia de la capul patului si l-am si culcat, drept urmare am obosit.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna seara fetelor!Incerc sa scriu si eu mai des,sper sa si reusesc
Alex inca nu face la olita,vreau sa incerc sa-l pun din decembrie cand suntem in vacanta.
Acum ne trezim la 6.2o si nu suntem bine dispusicred ca daca il mai pun si pe olita ne aude tot cartierul,plansul lui Alex
Cum spunea si BOTI e mult mai comod cu pampi
CAMY am vazut pozele cu Flavius,e frumos foc ,are o nfetisoara asa senina
In rest nimik nou.Alex are gingia sparta ,ii iese un canin sper sa nu faca febra
Ma duc la bucatarie,fac ardei umpluti
O seara frumoasa va doresc!

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Vic sau cine se pricepe/a avut cum se da Chamomilla Ch5? Am facut rost de ele (sunt de la Boiron) pentru durerile de dinti, stiu ca se dau cate 5 bilutze, dar de cate ori pe zi? Please help!

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Aidel are febra 38.5 in fundulet , bagam supozitor cu paracetamol si speram sa treaca repede...

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Didi multa sanatate Aidei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

PICA - exact pe tine vroiam sa te dau exemplu, cred ca anul trecut, daca imi amintesc eu bine, stii cand erau mai toti raciti, NUMAI TU ai zis ca ii dai Panadol copilului, mai stii ca te intrebasem eu in ce cantitati? Sper ca nu uit pe nimeni, dar am convingerea ca numai tu ai zis de Panadol!
Dupa ce ai zis tu, am luat si eu Panadol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

CAMY, ce ma bucur sa te citesc si ca sunteti bine... Ai incercat cu ceai de stimularea lactatiei de la Fares? La noi a facut minuni. Si multe lichide sa bei, dar sa te si alimentezi bine, ca altfel e apa chioara laptele.

ANA, ce e aia uveita?

OLITA- eu sunt foarte relaxata in privinta asta, am discutat cu mai multe mamici in experienta carora am incredere si am ajuns la concluzia ca inainte de 2 ani nu o sa-l pun la olita (decat daca apar probleme mari la fundulet). Si poate atunci reusim direct la wc, cu reductor. Acum faptul ca nu sta smirna sa-l schimb de pampers nu cred ca inseamna ca vrea la olita, e normal sa nu aiba rabdare copiii odata ce nu mai sunt bebelusi. Oricum, momentul potrivit probabil e atunci cand considera fiecare parinte si cum il tin nervii(evident, daca nu sunt probleme serioase, ca la Boti, atunci te tin nu te tin nervii, esti nevoit). Cu olita chiar nu am niciun stres, mi se pare mult prea devreme pentru asa ceva.

Cu suzeta, exista o tzara de stres, insa imi e imposibil sa o scot acum pentru ca aia ar insemna sa ajungem iar la adormitul prin leganat si hatzanat, ceea ce nu-mi mai pot permite, trebuie sa ma gandesc putin si la bebe din burtica.

DIDI, sanatate Aidutei!

Azi am avut si eu prima intalnire face to face cu o mamica de pepenas, Andreea (The-Andreea), o mamica frumoasa, tanara si relaxata, cu 2 minuni blonde cu ochi precum cerul, Theo cea jucausa si vorbareata si Cassian, cam morocanos dragutul de el, ca nu-si prea facuse somnul. Sper sa mai urmeze astfel de intalniri si cu alte mamici, ca nu mi se pare cinstit fetele din Bucuresti sa se tot intalneasca si eu nimic.



Monica, mami de Luca Andrei si 11+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Nu mai stiu cine intreba de pizza. Eu folosesc pentru blat aluatul facut la masina de facut paiine, cu precizarea ca eu folosesc drojdie uscata. Pizza o pun la cuptor la 250 grade timp de max 10 minute in cuptor electric pe "conventional heat".

In mod normal cea mai buna pizza se coace in cuptor pe lemne. In mod normal in cutorul pe lemne se ajunge la temperaturi extrem de inalte de 450-485 grade si se ajunge la un timp de coacere de doar citeva minute.


Mergi la inceput