EXTREM DE IMPORTANT

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bertola spune:

SoriLea,tot astazi,inainte de a deschide acest subiect,am postat un astfel de anunt tot aici,pe forum. drept rezultat,cineva doreste sa ia in plasament acest copil.iata ce pierdeam daca nu deschideam astfel de subiecte.
iata de ce nu o iau eu in plasament: nu ma inscriu in cerintele hotaririi 679/2003 privitoare la asistentii maternali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Nu e nevoie sa trimiti PM-uri, poti discuta si aici.
Cu acest subiect nu ai creat decat polemica si ai un ton foarte ACRU, jignesti fara motiv pers pe care nu le cunosti, nu stii absolut nimic despre ele.
De aceea am spus ca mai bn il inchizi, ca oricum nu se va discuta aici problema fetitei.
Dar faci ce vrei, ca presupun ca esti majora si responsabila de ceea ce faci.


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertola spune:

sigur ca poti discuta si aici si nu trebuie sa-ti trimit pm-uri,pt. ca in felul in loc sa fi lasat loc pt cineva care ar fi vrut sa raspunda anuntului meu,ne certam noi intre noi si intretinem polemica de care spuneai. am vazut acest lucru in prea multe locuri pe forumul dc ca sa ma mai mir. intre timp problema fetitei pare sa se fi rezolvat. intereseaza pe cineva?nu mai liciteaza nimeni?pt. ca la anuntul pe care l-am dat ,mi s-a raspuns ceva legat de o licitatie. de aici tonul acru de care vorbesti. daca voi avea timp am sa va povestesc cite ceva despre suferinta crincena din ultimele zile a copilului de care vorbeam si am sa va invit apoi sa va dati cu parerea daca suferinta ei se asorteaza cu vreo gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

bertola- linistete-te.Ideea era ca acesti copilasi nu pot fii "mediatizati" ,oriunde si oricum.
Inafara de asta tu ai intrat "furtunos" spunandu-ne despre aceasta fetita si noi cele care suntem implicate in adoptie am ramas un pic "masca"pentru ca nimeni nu a facut asa ceva cunoscand legea adoptiei.
Inainte de asta:DPC-sector 3 (inclin sa cred ca de acolo este dupa casa de copii spusa de tine)nu a luat masuri?Cum au putut lasa sa se intimple asa ceva??Cum adica maternala nu a mai vrut-o,uite copilul nu e copilul??
Nu te infuria si nu codamna pe nimeni de aici dar trebuie sa intelegi ca e foarte delicata problema cu adoptia.Nu poti vorbi de acesti copii ca si cum ar fii o marfa.
Chiar daca ar fii dorit cineva sa o cunoasca,nu poti sa te duci la copil,sa o vezi si sa-i spui :esti ok.Mergi cu mine acasa.
Inafara de asta mai avem si noi legi,institutii care se ocupa de acesti copii (desi unii lasa mult de dorit-adevarat) si care trebuie sa faca o potrivire intre familie si copil.
Nu e un copil de cateva luni e un copil marisor care cat de cat intelege ce s-a intimplat,care e deja traumatizat.Trebuie ceva timp sa te cunoasca etc etc etc...
Eu am inteles intentia ta, a fost f. buna dar nu a fost bine propusa.
In general cand una din fete afla de un copil etc....se dau PM-uri,se tine o confidentialitate pentru faptul ca e un subiect delicat.
Sper sa nu te superi si pe mine insa am incercat sa-ti explic de ce s-a interpretat asa.

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

Imagineaza-ti ca s-au dus 5 familii la ea, dorind sa o ia acasa. Ce crezi ca ar face directoarea institutiei in acest caz? Cum alege?

Daca e in sistem, stai linistita ca isi va gasi familia.

Probabil ca erai foarte furioasa sau nelinistita cand ai pus postul initial. Daca iti mai acordai un sfert de ora de gandire, l-ai fi conceput in asa fel incat sa protejezi fetita de viitoare vizite neavenite (pentru ca ca asta e un totusi un forum si nu un club privat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

... sorry, paranoia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bertola

sigur ca poti discuta si aici si nu trebuie sa-ti trimit pm-uri,pt. ca in felul in loc sa fi lasat loc pt cineva care ar fi vrut sa raspunda anuntului meu,ne certam noi intre noi si intretinem polemica de care spuneai. am vazut acest lucru in prea multe locuri pe forumul dc ca sa ma mai mir. intre timp problema fetitei pare sa se fi rezolvat. intereseaza pe cineva?nu mai liciteaza nimeni?pt. ca la anuntul pe care l-am dat ,mi s-a raspuns ceva legat de o licitatie. de aici tonul acru de care vorbesti. daca voi avea timp am sa va povestesc cite ceva despre suferinta crincena din ultimele zile a copilului de care vorbeam si am sa va invit apoi sa va dati cu parerea daca suferinta ei se asorteaza cu vreo gluma.


Cred ca ar fi bine sa stergi numele copilului.
Daca delicatetea acestor doamne nu te-a convins, iti spun eu direct: este si ilegal, si lipsit de etica.
A face publica identitatea acestui copil poate fi sursa de suferinte mai mari decat cele care crezi ca-ti justifica atitudinea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bertola

am sters anuntul initial pt. ca problema ei,se pare,nu se va rezolva aici,dar si din cauza ca unele dintre voi aveti dreptate din anumite pct. de vedere. intr-adevar,mai ales numele ei aici,nu era o idee asa de buna. daca in loc de ironii mi s-ar fi explicat serios cum stau lucrurile in astfel de situatii,n-am fi polemizat pe ton de cearta;iata cit timp pierdut degeaba. diferenta dintre mine si voi este ca voi aveti timp la dispozitie pt. rezolvarea problemei pt care exista acest forum,in schimb,vorbind din pct. de vedere al fetitei in cauza,nu exista acest timp,iar situatiile disperate duc,citeodata,la solutii disperate,cum era ideea anuntului facut aici,cu toate greselile lui recunoscute de mine de la bun inceput. problema fetitei pare sa aiba o rezolvare deocamdata,dar nu stiu ce sa zic. pina nu o vad transpusa in practica,nu mai sunt sigura de absolut nimic. in orice caz,daca una dintre voi are o idee despre asistent maternal care doreste sa se implice cu dragoste si daruire in aceasta situatie,e bine de stiut.



Ma bucur ca exista macar un inceput de rezolvare pentru copil. Daca are 5 ani deja si solutia a fost asistent maternal, inseamna ca este mai complicat decat pare.
Mamele de aici pot fi de un real folos in lamurirea oricarei situatii.
Daca si eu pot ajuta cu vreo lamurire juridica, oricand pe PM, cu drag!

Mergi la inceput