Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzulici spune:

De azi ma numar in randul burticilor sustinute cu utrogestan. Am neglijat burtica si am carat-o pe Mariuca in brate mai mereu.
Cu toate ca aveam programarea la doctor peste 2 sapt, astazi am ajuns de urgenta dupa ce toata noaptea trecuta m-am umflat de plans cand am vazut ca a inceput sa-mi curga un lichid maroniu, care cu o zi inainte fusese mai galbior. Urmarea - o portiune de lichid in jurul sacului embrionar, cam maricica si repaus total.

Asadar, burticile cu puiuti mici aveti mare grija la plimbatul/caratul lor in brate.



si cu alunita de 10+

Alunita lu' mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Buna seara dragelor

Sa stiti ca v-am citit tot timpul dar am avut o stare asa de nasoala in ultima vreme incat nu am avut si dispozitia necesara sa scriu.

Monica, Andra si Crina mii de imbratisari. Imi pare nespus nespus de rau. Pe mine astfel de vesti ma lasa fara cuvinte. Sper din toata inima ca de acum sa nu mai primim astfel de noutati de la nici una dintre noi.

Felicitari tuturor fetelor care si-au vazut puiutii la eco si felicitari pentru carucioare.

andrada multa multa sanatate lui Antonio. Cum mai e puiul mic? Mai bine sper.

Legat de vaccinul antigripal, eu nu am facut pana acum nici un vaccin antigripal si cu atat mai putin o sa il fac pe cel contra AH1N1. No way Jose!!!! Nu se apropie nimeni de mine si de familia mea cu vaccinurile lor!

Eu sunt bine, nu ma simt rau mai deloc, doar doooooorm si ma duc la baie des. In rest....a inceput sa creasca burtica si astept cu nerabdare sa ajung la eco, cu toate ca mai am de asteptat pana pe 16.

Nu mai stiu ce vroiam sa va spun
pe toata lumea de la mic la mare si daca o sa fiu intr-o stare de spirit mai buna o sa fiu cu siguranta mai prezenta printre voi.

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 10+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzulici spune:

O intrebare:
Care e administrarea optima pentru Utrogestan: oral sau local?

si cu alunita de 10+

Alunita lu' mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

zuzulici utrogestanul luat oral da ceva reactii adverse, sub forma de greata si ameteli. Cand le iei seara inainte de culcare e ok, ca dormi si aia e. Daca le iei dimineata trebuie sa mai stai nitel in pat, vreo ora parca imi spusese mie maitreyi pe care o , dupa care ar trebui sa fii ok.
Daca le administrezi intravaginal atunci nu ai nici o reactie adversa, doar ca e te cam murdaresti asa nitel.

Eu le administrez intravaginal, doua dimineata si doua seara, pentru ca sunt posesoare de una bucata pici atomic de 2 ani si 3 luni si singurul lucru de care am nevoie este sa imi fie rau. E adevarat ca la mine nici nu e grava situatia, doar o usoara decolare, fara dureri sau sangerari de vreun fel.

Editez ca sa mai adaug ceva - intravaginal se pare ca se absoarbe doar 70%

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 11+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

madamar poti sa il intrebi ca doar are ceva trecere si el printre dr...da' cred ca is slabe sanse sa prinzi totusi...oricum e vb de 3-5 zile...inainte sa nasc am stat 3 zile in salon de 8 persoane si nu iti spun ce rasete trageam pana tarziu in noapte de veneau asistentele si ne stingeau lumina si ma gandesc tot timpul la copilasii celorlalte mamici cu care am stat ca deh, au fost colegi de gradinita cu fica-mea

zuzu sanatate cum a zis si alinutza () eu as merge pe administrare orala, mai ales daca esti si consemnata la pat.

moni da' chiar asa...nu zici nic de echo? am inteles ca te-nerva dr da' cu noi ce-ai duamna?

andra e o atitudine buna cea pe care ai adoptat-o

fetele cu sarcini...amanate...nu stiu daca stiti...si sper sa nu va supere sfatul meu...dupa pierderi de sarcini se merge la Biserica si se citeste o molifta ca si dupa o nastere. pana nu ni se citeste respectiva molifta nu avem voie in Biserica. recunosc ca nici eu nu am ajuns inca...dupa ce am pierdut prima sarcina mi-a prins bine sa donez cateva hainute unor copilasi pt sufletelul lui

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neata fetelor!
O zi superba va doresc!

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata burtici!

zuzulici m-ai cam speriat, chiar vorbeam aici cu fetele despre carat bebeii in brate.. o sa ma mai limitez eu una il car mult afara ca nu sta in carut, in casa vrea sa dansam si sa-l iau in brate... nu mai fac!!
maytrei nu m-as fi gandit ca si dupa pierdere de sarcina se citeste la biserica... e bineca le-ai spus fetelor...eu personal tot uitam dupa ce am nascut si am intrat in biserica de 2 ori ca sa ma interesez tocmai de citit
Ayla ma bucur ca ai scris! te pupam si suntem alaturi de tine ca si de celelalte fete care au trecut prin asa ceva.
Va doresc o zi buna tuturor si numai vesti bune

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

neata
ma bucur ca am inceput un capitol nou, cu vesti bune
probabil e de neinteles, pentru unii, dar eu incerc sa ma tin departe de durere, tragedie...
e un pricipui conform caruia cu cat vorbesti mai mult de lucruri triste posibilitatea de a ti se intampla tie este mai mare
astfel sa ma iertati daca de multe ori prefer doar sa incurajez si sa nu pun iconite triste
Alinabu Crina-s sa va dea Dumnezeu multa sanatate si putere de amerge mai departe cu speranta, desi stiu ca nu este deloc usor
despre mine....sunt bine, mai am 2 saptamani pana la urmatoarea ecografie pe care o astept nerabdatoare, si cu emotie, desi incerc sa fiu linistita si optimista
sper sa vina cat mai curand lunile in care ne vom simtii bebeii miscand in pantec ca sa ne relaxam un pic
mi-au venit rezultatele pentru bolile infectiose se pare ca am imunitate la toate...ce sa-i faci daca in vacante pupam toate animalutele in botic, nu spalam fructele...etc
mi-a iesit anti-HCV reactiv insa hepatita c e cu neputinta sa am, doar la dentist sau cand mi-au recoltat sange, dar din cate am citit faptul ca rezultatul e reactiv nu inseamna ca ai virusul...
se recomnda repetarea analizei...o sa vedem ce imi recomanda doctorita
va imbratisez pe toate

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neatza burticile vesele!!!!!! Sper ca acest capitol sa fie plin numai de vesti bune si veselie..
incep eu cu un banc,k sa mai destind atmosfera:
O blonda, o bruneta si o roscata, toate trei gravide, se intalnesc in sala de asteptare a unui cabinet ginecologic.
Bruneta spune:
- Cred ca al meu va fi baiat!
- De ce? intreaba roscata si blonda.
- Pentru ca am stat deasupra cand l-am conceput si se spune ca atunci va fi baiat.
- Ooo, zise roscata, atunci eu voi avea o fetita pentru ca a stat el deasupra!
Blonda se gandeste si, cu o privire ingrijorata, intreaba:
- Al meu va fi ied?


14 s+ http://community.webshots.com/album/575361149cWVlfo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Eu am asa emotii....
Diseara la 18 am prima mea intalnire cu bb!
Doamne ajuta!

6+

Mergi la inceput