Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *97*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:

miki - asa e..a trecut timpul. dar acum macar a trecut cu folosla T. e tot aglomerat,cum stii, dar el se bucura enorm cand isi vede live rezultatele muncii zilnice. eu l-am dus la 3 sapt sa il vada si se tot minuna cat e de mic...probabil ca nu au venit multe fete asa repede. am mai fost cu el si la 6 saptamani, atunci l-a vazut si ramona. o sa mai merg si de craciun. ca asa mi-am facut obiceiul(de pashte,craciu si ziua lui). voi ati dat drumul deja la bb2? eu tot nu stiu ce sa fac...imi e frica ca iar o sa ajung la tratamente si m-ash apuca de azi dar imi e si un pic frica ...daca iese imediat? ce ma fac? eu inca il mai car in brate(ca si tine vad)

ilinca - si wrapul e super ushor de folosit. eu m-am uitat pe you tube. daca vezi 5 filmulete explicative esti deja experta. e mult mai comod ca slingul. cat despre adormit, al meu de cand am renuntat la alaptat(vorba vine renuntat) il adorm in brate, dar nu pe orizontala ci pe verticala cu pashi marunci si saltareti si neaparat cu "la la la"cand ma ashez pe canapea simt ca mi-a infipt cineva un cutit in spate. ia sa incerci sa mai tzi inca o sticla de 2l in brate pe langa Sofifi[D]



cu bebe 2, inca nu..asteptam sa faca vladut macar un an..eu sper sa ma inetleg cu el atunci..oricum mai mult de 1 an nu, pt ca nu vreau sa ma intorc la servici decat dupa ce termin cu bebeii. Dca apuc sa ma intorc, sunt sigura ca nu-l mai fac pe al doilea.
Si eu il car in brate non stop..daca a fost plangacios de mic, nu prea am avut de ales. Si cu adromitul, asta e si metoda noastra..nimic altceva nu merge..si mi-e tare greu ca are peste 10 kg. Si procesul uneori dureaza muuult..ca si daca ii pica capul de oboseala tot mai vede el ceva, vreun maimutoi, o umbra, o lumina sa chiuie la ele..si a fugit somnul si iar o luam de la capat. Eu cred ca wrapul e de vina pt asta..este exact pozitia din wrap..cred ca de la el ni se trage..oricum trebuie sa gasesc o solutie cat mai urgent sa-l dezvat ca in curand nu mai are loc..adica ajunge cu capul in barbia mea..eu trebuie sa stau cu capul ridicat ca sa incapa el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

aa, si legat de greutate..wk trecut am tinut in brate fetita unei prietene de 1 luna..care are 4kg..asa zice mama ei..ca eu nici n-am simtit-o in brate..parca tineam un fulg. Deci uite ca sunt si avantaje..la bebe 2 o sa ne fie mai usor. Pai daca imi aduc aminte cum era cu al meu cand avea 4 kg..mi se parea atat de greu..si credeam ca n-o sa mai suporte mult coloana mea..si uite unde am ajuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Buna dimineata! Multumesc de incurajari, Ina intradevar, manaca Victoras dar nu asa cu pofta,.... se pare ca malnutritia tot de cap isi face. Eu cred ca nu ia in greutate pentru ca nu mai bea lapte????, poate deasta????!!
In schim am facut un piure pentru noi, de cartof, il tineam in brate, si la un moment dat incepe..."mmmmmmmmm" si intindea bratele spre oala cu piure, cand a insfacat lingura de lemn direct in gura ...sa nu o mai iau. Dar nu are voie cartof .
La imbracat tot scandal avem si noi, mai bine zis razboi, chestia cu geamul deschis functioneaza si la noi.
Maria, la multi ani!, ce matri si frumoase sunteti, dar au disparut buclele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Inna, felicitari pentru statul pe olita!
Si eu tot vreau sa ajungem la performanta asta, insa...nu m-am hotarat ce model sa-i luam...eu as opta pentru una simpla. Voi de care aveti?
Sa creasca mare si sanatos puiul tau

Concurs KLORANE, un vot pentru Razvan
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Buna dimineta,
Sper ca ziua de astazi sa fie mai buna ca cea de ieri.

Tocmai am aflat cu stupoare ca sunt cativa bebeii care au facut o iritatie f urata de la Pampers.
M-am mai documentat s-am mai gasit ca au mai patit-o unii si cand s-au plans producatorului , raspunsul a fost ca primesc alt bax de pampersi asta dc au capatat raspuns.

NU VREAU SA FAC ANTIRECLAMA, noi pana acum am folosit numai pampers si n-am avut nimic, dar dc copilul meu ar pati asa ceva din cauza produsului...nu stiu daca as fi intelegatoare (ca numai lotul ala e infestat samd).
Diseara e programata o tura de cumparaturi si-n fruntea listei sunt scutecele absormante....
Voi ce tip de scutece cuparati pt bebeii vostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Buna dimineata, alex2alex
Ce tip de scutece? pai am folosit pampers, apoi am gasit unele no name, nemtesti, la..PLUS sunt bune si calitativ si ca pret...eu sunt multumita si cred ca si puiul meu ca nu are probleme cu iritatiile
Concurs KLORANE, un vot pentru Razvan
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Buna dimineata!
mai e pana la pranz...dc doarme pitica, na, acuma ma timp, la mine tot dimineata e.
Incerc sa-i dau si eu apa sa vedem noaptea, insa dc nu e lapte face circ...totusi stiu ei dr de ce ne sfatuiesc sa renuntam treptat la masa de noapte, d-aia isi si dor burtika si se foiesc.
ca si lasuzeta treptat treb renuntat si inlocuit cu un maimutoi de plus ceva e-i place si e destul de mic sa-l manuiasca ei usor.
Cana cu picurator nuk nu prea are efect...tot ceaiul e la putere, se scrapina cu ea la gingii in est nu prea bea apa din ea.
cu olita sunt de acord in total, ca mai incolo fug si e greu, li se inrosesc funduletul si ei tot nu stau la oala, deci usor,copacel,ca se invata ei.
la fel cand e de dezbracat yuhuuu fericire maxima, cand incepem sa ne imbracam s-a stricat petrecerea. caciula pe hol si atunci cu un pas afara, adika deja sa vada ca se misca treaba.
nu prea are efect iaurtul nici cu biscuite...off.
i-am facut avocado cu lamaie si branzica, a fost bun, o data, ca azi n-a mai vrut.
ce-i place la nebunie marul decojit sa se lupte cu el sa muste din el, mori de ras ce fete face, ca-si pune pe par un strat considerabil spre fericirea mea, asta e partea a doua.
eu am invatat-o cam cu toate gusturile, piscot nu i-am dat ca e prea dulce, in rest si ciorba acra vita sau pui, de peste, peste la cuptor, piure, pilaf, orez cu lapte, gris, galusti, e foarte important sa-l iei cu tine la amsa, sa se nvete cu fiecare gust in parte.
de ce?
eram la dr si vb cu o mamika si era disperata, la 4 ani fi-su nu manc nimic, i-a dat mereu separat mancare speciala, niciodata la masa adultului, copilul nu stie si nici nu vrea sa pape normal cu toata lumea, numai pacalit uite gaina uite porcul...

adika sunt exceptii nu-i dai orice...insa tare rauii parea ca a crescut copilul dupa carte.
va


Ariana-Maria

http://community.webshots.com/album/573567357nUWcNg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

alex..sunt foarte multi bebelusi care se irita in perioada iesirii dintilor..si nu de la scutec..(si ai mei au avut o perioada..le-a crapat de-a dreptul pielea la fundulet.am scapat cu bephanten)..si nu am niciun repros pentru pampers pe care il folosesc de 3 ani



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

de fapt altcvea voiam sa va spun.
nu stiu cum va simtiti voi, insa eu cateodata ma apuka un dor de serviciu...n-as pleka de acasa, insa imi lipseste sincer,sa socializez, sa ies la un suc nu mai zic...acum s-au term si nuntile, botezur de abia la anul.
noroc ca plek 2 ore dupa-amiaza pe extracurriculare(pregatiri), in rest nici nu stiu cum trec zilele.
ma gandesc sial bb2, dar intai sa mai da pe la scarbicu si apoi...
greu e sa fii mama.dar frumoooooooooooooooooos

Ariana-Maria

http://community.webshots.com/album/573567357nUWcNg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Bebeshtrumf, am citit ce multe feluri de mancare dai la bebe, super!
vreau sa te intreb cum ii faci orezul cu lapte? fierbi orezul in apa si amesteci cu lapte praf pentru bebe sau cu lapte din magazin? eu am incercat cu lapte praf, dar imi scuipa boabele si asa ca ii dau faina de orez de la nestle
Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Mergi la inceput