Guvernul Croitoru a cazut ... what is next?

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Si acum un dus rece de tot pt noi toti si mai ales pt cei care inca spera ca se va putea si fara reduceri/concedieri in randul bugetarilor...


http://www.gandul.info/news/cele-trei-scenarii-prezentate-de-isarescu-pentru-evitarea-dezastrului-financiar-5099141

Marturisesc ca dupa cele zise mai sus de Isarescu, imi pare si mai rau dupa primul ministru Croitoru...



Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
Dar si tu crezi ca Antonescu n-a vorbit serios? A facut asa, o gluma?


Antonescu a vorbit foarte serios si nu a facut nici o gluma.
In aceasta perioada in care s-au indesit uimitor cintecele de sirena portocalii catre PNL si, mai ales, catre electoratul PNL-ului, Antonescu a dat un raspuns ferm: "ntz! nu muscam nada".

Am explicat mai pe larg acu' citeva zile, sa caut postarea?

Rufus, cam ce sanse crezi tu ca avem sa se ajunga la un tur 2 Basescu versus Becali sau Vadim? Vezi?
In schimb, cam ce sanse crezi ca are Basescu sa cistige turul 2 fara sprijinul unei parti serioase a adevaratului electorat de dreapta? Vezi?


Iti repet: electoratul PNL a inteles exact subtextul. Tu nu, dar la ce ti-ar fi folosit?, ca oricum nu faci parte din el. Bine, tu oricum judeci doar o fraza rupta din context, ca-i mai comod asa, probabil nici n-ai avut curiozitatea sa citesti intreaga declaratie...



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Problema cu A este ca el,pastrandu-si baza,trebuia sa mai faca rost de niste votanti pentru a putea castiga.El trebuia sa il atace in prima faza pe Mircea Geoana pe care trebuie sa il depaseasca in primul tur.Declaratiile lui de genul celor cu Iliescu si cu Vadim l-au indepartat de cei care poate nu mai vroiau sa il voteze pe B-cazul meu personal.Iar Orban trebuia pitit pe undeva.Si Norica.Noroc ca Norica nu apare mai des.
Incerc sa-mi dau seama care e problema lui A:nu stie sa comunice mesajul,nu are de fapt ce sa comunice??
Trecand la baroni,securisti si alte specii,ia sa vedem ce gasim:Dan Radu Rusanu,Dan Ilie Morega,Bogdan Olteanu,Cristian David,adica pe post de ginere de ...,Teodor Atanasiu si toata cloaca de la AVAS(doamne ce e a putut sa fie acolo pe vremea aluia),Eugen Nicolaescu,Daniel Chitoiu si lista ramane deschisa.Eeee de Melescanu nu mai vorbim ,nici de pres de onoare al partidului.
In concluzie,A nu trebuia sa-si convinga propriul electorat ci sa castige,prin discurs si idei,si pe altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
In concluzie,A nu trebuia sa-si convinga propriul electorat ci sa castige,prin discurs si idei,si pe altii.

Pai, cita vreme scorul lui personal e peste cel al partidului, a si reusit, nu crezi? :)))
(asta in conditiile in care electoratul PNL e un picut scindat, nu toti pun stampila pe Crin, ca unii si l-ar fi dorit pe Tariceanu)

Antonescu si-a cistigat votanti ne-afiliati partidului in special din rindul electoratului tinar, educat.
Uitati-va la sondajele de pe net (desigur, nu alea ce tin de vre-un blog cu orientare politica clara): Crin e cel mai adesea in frunte. Lumea care circula pe net il prefera.
Bucuresti-ul e clar al lui Crin, asta o stie pina si Basescu, care se smiorcaia la tv ca a pierdut capitala.

Problema e ca are un partid mic in spate, lipsit de anvergura organizatorica si fonduri, nici prea multe autobuze n-au ....

Si alta problema e ca acest tip de electorat e cu fitze, e cel mai greu de mobilizat, poate ca-n ziua aia va prefera sa se duca la schi...

-----------

Ce anume n-ati inteles in declaratia lui Antonescu?
E demontarea incercarii lui Basescu de a-si recistiga electoratul care l-a dus, acum 5 ani, la victorie.

Am zis deja mai demult ca:

"
Citat:
citat din mesajul lui xenocid


V'ati mai gandit cu cine votati in turul 2? Cu www.gandul.info/politica/crin-antonescu-spune-ca-ar-vota-in-turul-2-chiar-si-cu-gigi-becali-sau-vadim-tudor-doar-ca-sa-nu-castige-basescu-5089779" target="_blank">Vadim sau cu Becali?

Da, ne-am mai gindit.
Il vom vota pe Antonescu.

Ce a zis?
"Daca as fi pus astazi în situatia de a vota între Traian Basescu si oricare alt candidat, l-as vota pe celalalt (...) Evident ca Gigi Becali sau Corneliu Vadim Tudor sunt departe de a fi optiunile mele pentru presedintia României, dar Traian Basescu a ajuns la sfârsitul acestui mandat în pragul nerespectarii structurilor elementare din democratie, a ajuns într-un soi de abuz perfect, iar un al doilea mandat ar fi extrem de periculos pentru democratie", a afirmat Crin Antonescu

Foarte bun a fost Antonescu la emisiunea lui Turcescu. Foarte-foarte bun. Inteligent, atent, spirt. Si chiar cu umor.

Era necesara o imprastiere a norilor de fum produsi in ultima vreme de serenadele neintrerupte pe care le cinta PD-L-ul, Basescu, Negoita, Cristian Preda, PNL-ului. Despre vai cum vrem noi guvern cu PNL-ul. Care sint de fapt cintece de sirena adresate electoratului PNL. "Vaaaaai, votanti de dreapta, dati un vot "util", care sa conteze, votati Basescu, ca avem noi grija si de micutul PNL dupa-aia, ca doar e fratiorul nostru."

O chestie similara s-a incercat inainte de alegerile parlamentare, prin scrisoarea micului Paleologu. "Votanti PNL, va rugam frumos, dati un vot util, sa nu ne risipim, votati PD-L, ca doar sintem toti de dreapta".
Si dupa aia, cu voturile sale de super-dreapta, au facut guvern cu PSD-ul.

Asadar, gasesc extrem de oportuna clarificarea pe care a facut-o Antonescu. Cu privire la cit de "de dreapta" e PD-L, la cit de "fratiori" sint, la ce e cu adevarat important in acest moment.

-----------

Loryi, nu-mi zi ca vroiai sa-l votezi pe Crin si ca acea declaratie te-a facut sa te razgindesti, ca nu te cred!





Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Am dat o tura si pe la Catavencu, unde, desi e tot ograda lui Vantu, specia jurnalisti adevarati n-a disparut:




http://www.catavencu.ro/iohannis_de_ce_minti_ca_ieri_nu_luai_bani_de_la_bancheri-11077.html

http://morar.catavencu.ro/2009/11/12/ma-scuzati-crin-antonescu-e-doctor-sau-a-chiulit-si-de-la-examenul-asta/



Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Nu ,nu aia cu Vadim in mod special.Ci cealalta cu Iliescu si zoaiele lui Orban.Si motive de ordin personal:cunostinte personale foarte morale si liberale.
In turul intai,eu il votez pe Keleman Hunor.Pentru turul doi o prestatie sclipitoare m-ar fi determinat sa schimb dezamagirea incercata pe un vot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Olympia, daca tu il consideri ca facind parte din categoria "jurnalisti adevarati" pe Ioan T. Morar, marele maestru (alaturi de Patrasconiu) al articolelor anti-Antonescu de tipul "scuipati aici", atunci nu-mi ramine decit sa te sfatuiesc sa-i citesti integral blogul, vei avea satisfactia sa-l vezi pe Crin bestelit in cele mai inimaginabile si rizibile si grotesti moduri, o sa fii foarte multumita de ce o sa gasesti.
Cred ca numa' "nu-l votati ca si-a omorit nevasta" lipseste, in rest e acolo absolut tot-tot-tot ce au putut sa gaseasca in trecutul lui Crin, (atit de sarac in pete veritabile, de altfel) si sa transforme, prin manipulare jegoasa, in defect.

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ileana eu il cunosc personal pe ITMorar inca dinainte sa existe Academia Catavencu. Dar asta nu inseamna ca-s de acord cu tot ce scrie el, de ex in privinta subiectului Rosia Montana sigur avem pareri diferite!
In ceea ce-l priveste pe Crin, eu n-am vazut ceea ce spui tu, dar poate ca n-am cautat temeinic.
Poti da un exemplu, te rog?

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Da cu rosia montana cum ramine ...ca tot a fost amintita aici.
Cautam aur sau cioburi? Ce spun cei 3 candidati.
Numai discutii fara substanta..e cazul sa schimbati macazul pe concret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Ce exemplu sa dau, Olympia, ca-s sute, ne-apuca ziua alegerilor pina ce termin eu de pus link-uri!!!

Toate de genul: "uite ce-a facut/zis Antonescu ieri/acum 25 de ani. Hai sa-l scuipam, nemernicul naibii! Cine-i el sa indrazneasca sa-l concureze pe Zeus al nostru?"
Toate lipsite de cea mai elementara echidistanta, toate cu grija rupte din context si aduse din condei in asa fel incit sa sune cit mai acuzator.

Uite, eu as putea sa-ti spun care-i povestea cu doctoratul lui Antonescu, si a repetentiei, da' nu cred ca are rost sa ma ostenesc.
Tot ce stiu eu poate stii oricine e interesat sa aiba o imagine de ansamblu, pentru ca mi-am strins datele din mass-media, din surse accesibile oricui.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput