Guvernul Croitoru a cazut ... what is next?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Sa facem un exercitiu de imaginatie. Sa zicem ca Negoita trece. Oare ce ministri ar propune? Oare Blaga, Videanu, Pogea, Udrea, Barbu?
E o presupunere logica zic eu ca omul ar pune ministri din propriul partid.

Asta ar insemna ca numai PD-L ar guverna aceasta tara. PD-L - acelasi partid minoritar incapabil sa sustina o alianta politica.
E firesc ca un partid sustinut de 30% din populatie sa guverneze impotriva tuturor? Asta DOAR pentru ca asa vrea Basescu?
Nici nu vreau sa-mi imaginez felul in care vor decurge alegerile - si dimensiunea fraudelor in comune si in sate, acolo unde nu prea merg observatorii, in conditiile in care Ministerul de Interne apartine aceluiasi UNIC partid care guverneaza singur aceasta tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

PD-L nu este partid-stat, nu poate sa dea si presedinte, si prim ministru si guvern, tot.
Nu e normal si nu e moral. Ca sa nu mai zic ca nu e democratic.

Mai mult decit atit.

Presedintele, (ca Institutie a statului!), refuza incredintarea puterii executive fortelor politice majoritare, alese democratic.

Ghici ciuperca ce tentativa e asta.



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5
E firesc ca un partid sustinut de 30% din populatie sa guverneze impotriva tuturor?


da cind guverna pnl te intrebai la fel banuiesc...dar in soapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Mai Iileana, mie oricum imi pare ca Basescu incepe sa se poarte ciudat.. Patologic aproape. Se contrazice, se razgandeste, ba zice ca nu lasa tara fara guvern pana la alegeri, ba ia singura decizie care lasa tara fara guvern si tot felul de decizii aberante.
A luat-o razna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5
E firesc ca un partid sustinut de 30% din populatie sa guverneze impotriva tuturor?


da cind guverna pnl te intrebai la fel banuiesc...dar in soapta


Era cumva si Presedintele tot liberal????
Toate puterile in stat apartineau cumva Unicului Partid?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Presedintele, (ca Institutie a statului!), refuza incredintarea puterii executive fortelor politice majoritare, alese democratic.

Ghici ciuperca ce tentativa e asta.


Eu'mi aduc aminte de prin istoria nu foarte indeparata de un grup* obsedat de ideea de majoritate. Atat de obsedat incat si'au luat si numele de aici.


-----
*Hint: ceilalti s'au numint mensevici

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Mi se pare foarte inspirata decizia presedintilor de partid de a nu mai participa astazi la aceasta sarada.

Consultarile astea au fost ceva de genul: da, da, ziceti voi ce vreti ca oricum eu fac cum vor muschii mei.

De ce si-ar pierde cineva timpul cu asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Mai Iileana, mie oricum imi pare ca Basescu incepe sa se poarte ciudat.. Patologic aproape. Se contrazice, se razgandeste, ba zice ca nu lasa tara fara guvern pana la alegeri, ba ia singura decizie care lasa tara fara guvern si tot felul de decizii aberante.
A luat-o razna.

Cu acest ultim banc prost, desemnarea lui Negoita, de care as ride daca nu ar fi vorba de soarta noastra, a tuturor, incepe sa-mi fie clar ca nu mai vrea sa cistige un mandat.
Sau, ca sa ma acopar in eventualitatea unor alte derapaje prezidentiale, nu intr-o democratie.
Cred ca din acest moment Basescu e in stare de orice. A pierdut contactul cu realitatea.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

E inutil sa jucati sceneta cu sarurile si ochii peste cap. Omul v'a spus de acum 3 saptamani: www.romanialibera.ro/a167689/basescu-a-doua-oara-voi-desemna-un-premier-de-la-pd-l.html" target="_blank">A doua oara voi desemna un premier de la PD-L. S'a intamplat altceva astazi!?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Chestia asta cu manipularea nu mai tine. Deja e un leit-motiv fumat de mult.
De ce? Toti manipuleaza, numai ca isi aleg forme diferite. Insusi faptul ca cineva sustine despre altcineva ca e manipulator este o manipulare.

L-am auzit pe Lviu Negoita: a invitat toate partidele deodata la Guvern la ora 17, la negocieri. Vrea guvern de Uniune Nationala.

Si parerea mea e ca vrea bine. Toata clasa politica ar trebui sa-si asume responsabilitatea politica a conducerii tarii, ca de-aia sunt alesi acolo. Nu sa stea ca momaile si apoi sa vorbeasca la televizor.

Daca nici asa nu vor, e clar ca bascalia e de partea Parlamentarilor.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput