Guvernul Croitoru a cazut ... what is next?

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Dragalaso, eu nu stiu ca intelesul cuvantului dizident sa includa si tolerarea oricarei mitocanii spuse de purtatorul acestei etichete. Trecutul nu este o scuza pentru erorile prezentului. Respectul il am pentru Dinescu poetul si Dinescu revolutionarul din '89. N-am respect pentru Isterescu de la ReaCetatea TV.
........................................
Dinescu nu e mitocan. Si imi pare rau ca nu a devenit, cel putin se asorta cu bascaliile scuipate de Solomon si aplaudate de restul. Dinescu este ceva in Romania, Solomon un r...t cu ochi a carei unica preocupare a fost sa-l stearga pe marele Basescu de scamele de pe rever si sa ia mana poetului de pe Basescu, vezi Doamne, il manjea. As rade, daca n-ar fi de plans.
Noi romanii, am devenit maestri din a-i reduce pe oamenii de valoare din tara la nimic. Ne laudam ca da, ii respectam pentru ce au facut, dar cand nu suntem de acord cu ei, la gunoi. Acolo sa stea.


Si pe mine m-a dezamagit Solomon, chiar daca nu a reusit niciodata sa ma convinga ca ar avea ceva maniere. Craiova il apreciaza pentru ca mentine orasul curat si pentru ca a facut investitii dar nu uita nimeni ca a plecat din PSD cand vantul puterii a inceput sa bata in directia PD-ului. Acum nu îi pute numai PSD-ul îi put toti cei care nu sufera de icter si au o culoare sanatoasa.
Poate pe Dinescu nu simtea nevoia sa-l respecte, dar i-ar prinde bine sa se respecte pe sine si sa pastreze si respectul celorlalti din afara. Pe Solomon nu l-a votat electoratul pentru ca e el galbejit, ar trebui sa stie ca tot pe mana lui/de gura lui poate sa si piarda.
Maniera directa in care Dinescu isi exprima opiniile nu-l transforma intr-un mitocan, nici pe departe, ci arata ca intotdeauna faptul ca este un temperamental. Pe vremuri ne placea ca are sange in el, acum strambam din nas... In tot cazul, mitocania s-a evidentiat in scena cu pricina si daca mai era cumva nevoie, a fost completata cu succes de Dl. Profesor.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ma risc sa-mi dau cu parerea

Dupa ce trece campania electorala o sa se uite de Hayssam, de extradare etc si daca iese Basescu si daca nu. Vom afla adevarul peste 50 de ani daca mai traim si daca o interesa pe cineva activ (ca noi acuma) care sa arunce cu lumina


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
am trait momentul cu intensitate si, cum altfel :), cu inocenta.
Ca si tine, de altfel.


Da, imi aduc aminte. A fost ca la aselenizare.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Cica si cu extradarea asta e cam complicat, din cauza unui acord diplomatic de acu' o mie de ani, incheiat intre Romania si Siria: http://www.infoportal.ro/presa~info-570264.html

Deci, da, sint de acord, nu stim exact ce inseamna "demersuri". S-ar parea totusi ca ministerul justitiei ar trebui sa le intreprinda.

Povestea nu s-a desumflat.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Citat:
citat din mesajul lui xenocid

oricum nu'l vad pe Maior vorbind dea'nboulea doar ca sa se auda.

Da' pe Ministerul Justitiei il vezi?


Explicatia naturala e ca ambii au dreptate din moment ce nu stim exact ce inseamna "demersuri".
Lama lui Occam: tu ce crezi? Ca l'a trimis Basescu sa minta pentru a'l scapa pe el?

Come to The Dark Side ... we have cookies!




Pai nici nu e treaba noastra sa stim care sunt procedurile, numai ca era treaba SRI-ului sa stie inclusiv cate guri de aer ii trebuie lui Hayssam pe ora, ca sa traiasca (nu numai sa stie cu cine si ce vorbeste/cine il viziteaza), si cu siguranta era treaba lor si a altora sa se asigure ca Hayssam nu va pleca linistit cu copiii in America. Si deja, de prea multa vreme era treaba MJ sa ia masuri ca Hayssam sa fie extradat. Nu numai ca ar fi trebuit sa se fi facut deja toate acestea, dar suspect este ca nici macar nu s-a incercat mare lucru. Acesta din urma este motivul pentru care mi se pare o dovada de naivitate sa il mai credem acum pe Maior sau si mai frumos, tocmai pe Predoiu! Si ar mai fi ceva: eforturile de a clasifica pe 50 de ani datele referitoare la rapirea ziaristilor inainte de a solutiona acest caz , faptul ca magistratii care au cercetat cauza au fost dati afara in mare graba, sunt maruntisuri care arata clar ce s-a intreprins si mai cu seama ce nu s-a vrut a se intreprinde in aceasta cauza.
Cine l-a trimis pe Maior sa spuna una sau alta, iar nu are relevanta, pentru ca deja, tinand cont de ceea ce a spus nici nu mai conteaza ca atat l-a dus testosteronul sa zica pt a justifica in vreun fel nimicnicia maretei institutii pe care o conduce,(desi nimeni nu crede gogomania asta! ), sau ca sa ni se mai confirme desi nu era cazul, cui se inchina toate aceste institutii care ar trebui sa asigure siguranta nationala.
Cui nu-i sare in ochi toata tarasenia asta inseamna ca fie e orb si total nepriceput, fie e rau intentionat.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Uitai sa precizez ca mie imi place umorul de la Divertis


Pai draga mea, cred ca la asta s-a gandit si Basescu cand a facut clipurile, ca tuturor ne place umorul celor de la Divertis. Numai ca Basescu a omis un lucru: nimeni nu ar alege vreun Divertis sa conduca tara asta!

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12
Cui nu-i sare in ochi toata tarasenia asta inseamna ca fie e orb si total nepriceput, fie e rau intentionat.


Ar mai fi tigan, betiv sau www.jurnalul.ro/usr/thumbs/thumb_588_x_392_5318-105675-0fetepdl.jpg" target="_blank">membra PDL.

Dupa '90 romanul a scapat in televizor ca vaca'n lucerna. Oprimat decenii la rand cu doar doua ore de program TV a ajuns astazi la pretentia absurda ca absolut totul sa se petreaca in fata lui. Din acest motiv astazi poti admira pe toate televiziunile vata din nasul lui Dinica.

Atata timp cat nu exista un segment decent de stiri externe omul nu poate pricepe nici ce este siguranta nationala, nici geopolitica si nici informatiile clasificate. Si din moment ce exista lucruri pe care nu le putem intelege de ce n'ar fi si unele pe care nu le putem sti?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Daca Solomon este un personaj cu care nu trebuie sa ne pierdem vremea aici(sterge revere ca sa i se stearga si lui la Curtea de Conturi excesele absurde cu banul public,dar ce sa faci daca oltenii sunt de acord)dl. Dinescu se vrea admirat dar nu este hotarat pt. ce: ca boier la Cetate(e mai greu pt. ca nu a mostenit-o de la stramosi), ca poet (a mai publicat?),ca analist nu este impartial,ca baiat haios si-a cam iesit din mana de cand semneaza state la Vantu,etc.
Daca s-ar concentra pe o singura directie sigur ar fi mai convingator.


Fa-ma sa inteleg: tu consideri ca oltenii ar trebui sa protesteze ca Solomon face excese in Craiova? Evident, daca il compari cu majoritatea primarilor care nu fac nimic, ti se pare ca omul chiar exagereaza, nu-i asa?
Poate ar trebui rugat sa faca si el ca altii, sa se mai odihneasca sau sa mai bage si in buzunar cat poate, nu? Tz, tz, tz...
Cat despre Dinescu, deh! era la el acasa, si daca nu ai calcat pe acolo, nu te condamn ca nu stii motivul pentru care ar fi trebuit cel putin tratat cu respect sau lasat in pace, ca nu s-a bagat singur in seama acolo! Ala era la Cetate la el acasa, Solomon &Co, erau doar musafiri. Despre celelalte motive pentru care spui tu ca ar trebui/sau nu sa fie admirat, sunt chestii care paradoxal le-ar prinde bine si altora care pretind sa fie admirati (si realesi ), desi sunt cumplit de saraci prin comparatie cu Dinescu.
Mi se pare incredibil cum am ajuns noi, romanii, cu atatia oameni scoliti printre noi, sa scoatem limba la unul ca Dinescu si sa cascam gura de admiratie la unul ca Basescu, care in 5 ani nici prima strofa din imnul national nu e capabil sa o reproduca!
Mai facea cineva pe aici o comparatie absolut jignitoare intre Basescu si Coposu, sau Ratiu...e clar ca avem sistem de valori. De-aia nu meritam altfel de presedinti decat am fost capabili sa avem.


Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12
Cui nu-i sare in ochi toata tarasenia asta inseamna ca fie e orb si total nepriceput, fie e rau intentionat.


Ar mai fi tigan, betiv sau www.jurnalul.ro/usr/thumbs/thumb_588_x_392_5318-105675-0fetepdl.jpg" target="_blank">membra PDL.

Dupa '90 romanul a scapat in televizor ca vaca'n lucerna. Oprimat decenii la rand cu doar doua ore de program TV a ajuns astazi la pretentia absurda ca absolut totul sa se petreaca in fata lui. Din acest motiv astazi poti admira pe toate televiziunile vata din nasul lui Dinica.

Atata timp cat nu exista un segment decent de stiri externe omul nu poate pricepe nici ce este siguranta nationala, nici geopolitica si nici informatiile clasificate. Si din moment ce exista lucruri pe care nu le putem intelege de ce n'ar fi si unele pe care nu le putem sti?

Come to The Dark Side ... we have cookies!



Prima fraza o trec cu vederea pentru ca nu-mi apartine si nu ma intereseaza. In privinta televizorului, e valabil pentru cei care se multumesc cu atat (ma intreb cum s-or fi descurcat pe vremea raposatului). Totusi tin sa-ti dau dreptate intr-o privinta: nu cred ca ne-ar fi interesat cum s-ar fi procedat cu solutionarea cazului de rapire a ziaristilor ... daca s-ar fi solutionat cumva! Asa cum nu a insistat careva sa stie cum anume au fost recuperati cei trei. Dar sa inchidem ochii acum si sa mangaiem pe frunte bietele servicii secrete care au fost capabile sa aduca acasa ostaticii intregi dar l-au scapat prin dosul usii pe Hayssam, singurul suspect...hmmm. Nu mi se pare logic. Mai degraba imi miroase a targ sau ceva de genul.
Si fii atent: nu am pus problema ca toata tarasenia ar fi fost o cacealma de-a lui Basescu, ci ca eficienta serviciilor secrete si a stradaniilor lui de presedinte descurcaret s-au epuizat fix aiurea.
Asta inseamna ca nu ma uit destul la tv, nu-i asa?

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Dinescu a fost incontestabil un opozant al lui Ceasca, cum si Ana Blandiana a fost. Si au fost tratati cam la fel, adica "bagati la conserva".
Dar au mai fost si alti opozanti, Doina Cornea de exemplu si ea n-a fost doar bagata la conserva ci si batuta cu salbaticie. Ghinionul ei ca n-avea notorietatea lui Dinescu. In schimb, ea a avut demnitate si tarie si dupa 89, inclusiv in Piata Universitatii.

Aici povesteste Dinescu incidentul de la Cetate:
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6439540-mircea-dinescu-basescu-luat-razna-ceausescu-bagat-conserva-dar-nu-scuipat-ochi.htm


Dar din tot ce scrie acolo mie mi-a atras atentia si asta:
Mircea Dinescu a marturisit ca l-a sprijinit in 2004 pe Traian Basescu "pentru ca eram in relatii proaste cu Adrian Nastase si n-am vrut sa iasa el"

Deci n-avea alte motive. Era asa o chestie personala...

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput