Guvernul Croitoru a cazut ... what is next?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Again.
Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Muffin, astept sa ma etichetezi nitel si pe mine. Io ce-s?

Tu esti o persoana educata si inteligenta. Spre deosebire de cei care'l voteaza pe Basescu care sint niste prosti. In viziunea Simonei.
Lucru care ti'a scapat. Presupun ca in cazul tau simtul dreptatii este hipertrofiat lateral.


Hopa, ai dreptate, mi-a scapat ceva, dar nu ce crezi tu.

Daca Simona ar afirma ca votantii lui Basescu sint prosti, eu nu ii dau dreptate.
Chestie pe care cred ca am demonstrat-o chiar si aici, pe DC.

Insa, din promptitudinea cu care mi-ai sevit replica, sa inteleg ca tu ii dai dreptate lui Muffin, atunci cind eticheteaza dupa plac pe orice user care nu-i impartaseste optiunea de vot?
Daca-i "de-a ta", merge?



Triunghiul portocaliu *

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Nu am declarat ca toti sustinatorii lui Basescu sint prosti. Sint unii destepti, sint unii pe care ii admir si eu nu inteleg de unde sustinerea neconditionata pentru Basescu. Dar ma rog, fiecare cu ale lui.

Eu am fost revoltata de ce a spus Basescu despre cenzura. Dar subiectul asta - cenzura - nu e interesant.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Interesant ce scrie aici:http://www.cotidianul.ro/basescu_nu_poate_dizolva_parlamentul-102783.html.

I've told you! I've told you! :D
V-am zis de chestia asta, ca pluteste in aer. :). Ca cica mai trebuiesc inca doua respingeri de guvern, in noul mandat, pentru a se intruni conditiile dizolvarii parlamentului....

B.nica, eu n-am nici o parere despre subiectul principal al articolului. Nu-mi dau seama, in acest moment, cum e mai logic de interpretat Constituia....
Ma gindesc insa ce dezamagita vei fi cind vei constatata ca nici chiar Basescu nu se va grabi sa declanseze anticipate, cind s-ar intruni conditiile. (Daca iese. Da' nu iese.)


Retin pentru sufletul meu ideea ca: "Daca seful de stat se obstineaza sa propuna candidati care nu au sansa unei majoritati în Parlament, el nu îsi mai îndeplineste rolul sau constitutional de a veghea la buna functionare a autoritatilor publice“, a declarat Corneliu-Liviu Popescu.

Si alta, pentru sufletul lui Xeno: "Atentie, presedintele nu este obligat sa dizolve Parlamentul, Constitutia îi acorda însa aceasta posibilitate“, a aratat Valeriu Stoica. Tz-tz-tz, pina si Valeriu Stoica ...:P....




Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Stiu, Simona. De-aia am si zis "daca ar afirma..."...

Dintre noi toti, astia de ne dam cu parerea pe-aci, tu chiar esti cea mai calma si mai ponderata persoana.

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Dinescu n-a inteles nici fenomenul Piata Universitatii, dar asta nu-i un capat de tara. La vremea respectiva n-a fost deloc alaturi de cei de-acolo, dar nu toate cauzele sustinute de el sunt neaparat bune si nu toate cauzele bune il au automat ca sustinator...
Parerea mea e ca a pregatit un pic momentul cu pricina, judecand dupa ce anuntase cu o seara inainte la Realitatea. Altfel, ce Doamne-iarta-ma cauta la miting?
Adica face misto la Tv de Basescu, il trateaza ca pe un loser din start, ca premiu de consolare se ofera sa-l angajeze la Cetate, asta in pozitia de colaborator platit de un post ostil presedintelui si dup-aia chiar a doua zi, hop la miting chiar pe scena, sa-l mai provoace o data, poate-poate da in clocot, nu?

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

"Nu antenele inventeaza ca basescu vrea sa readuca cenzura/totalitarismul, el insusi o recunoaste deschis. Crede ca sint destui prosti care il cred ca el e ala bun. "

Citat din Sirimie

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Stiu, Simona. De-aia am si zis "daca ar afirma..."...

Dintre noi toti, astia de ne dam cu parerea pe-aci, tu chiar esti cea mai calma si mai ponderata persoana.

Triunghiul portocaliu *

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Multumesc Ileana. Dar nu sint


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Mianna, nici eu nu mor de dragul lui Dinescu cel de azi, nu-i urmaresc emisiunea cu Tanase, dar nici ce-au facut aia, cu aratatul lui Dinescu cu degetul nu mi se pare OK. Asta cu "infierarea dusmanului poporului" ar trebui sa ramina in manualele de istorie



Pai daca urmareai ce a spus Dinescu pe Realitatea poate ti-ai fi dat seama ca miroase cale de-o posta a provocare,d'aia zdravana invatata la scoli solide, pe care si-o dorea continuata cu succes sub ochii televiziunilor(alea si alea)care ar fi avut marfa de tocat pana la alegeri.
Nu i-a mers si acum se toaca numai praful de pe toba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Mi se pare mie sau se merge prea departe cu caracterizari de genul:alcoolici,tigani,prostituate,prosti care vin tocmai dintr-o zona care ar trebui sa promoveze toleranta si promovarea libertatilor de orice gen?
Apoi ni se sugereaza ca ar fi mai bine sa votam cu Becali,Geoana sau Vadim in turul doi,adica exact ce s-a intamplat in anul 2000 cand teama de a nu iesi tocmai Vadim a condus spre realegerea lui Iliescu,noul apostol al constitutionalismului si pluripartitismului,omul care a aratat ca ,dintr-un comunist care si-a trait tineretea in aceeasi perioada,dar de cealalata parte,cu miile de oameni aruncati in inchisorile comuniste si miile sau zecile de mii de copii lasati fara parinti si indepartati din scoli pentru ca erau burgheji sau chiaburi sau intelectuali,s-a transformat in cel mai cel democrat.Ha ha
Dupa cum spuneam mai demult,ar fi bine ca Antonescu sa vorbeasca cat se poate de putin,astfel ,sansele lui de a intra in turul doi vor creste.Iar pe Orban il ancheteaza cineva,macar asa de forma?Oricum,sa-i fie rusine.
Asa ca votati-l pe Keleman HunorTanar,fara prea mari pete,poet,filosof,vine dintr-un partid care poate face si deface guverne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

B.nica, nu stiu ce-a spus Dinescu la Realitatea. Asa ca nu stiu la ce scoli inalte a invatat Dinescu provocarea.

Insa stiu ce s-a spus de la tribuna mitingului lui Basescu inainte ca Dinescu sa se urce pe scena, fara ca cineva din cei prezenti sa considere ca-i deplasat, si in uralele multimii:

"Cine nu e cu noi, e împotriva noastra! Iar cine e împotriva noastra, n-are ce cauta în satul, în orasul, în tara asta!". Pare un mesaj imposibil de auzit în România moderna, în România europeana a anului 2009. Si totusi, amenintarea a bubuit în difuzoare, la mitingul electoral de la Craiova al lui Traian Basescu.

O amenintare fireasca pentru sustinatori, sau chiar aplaudata de ei: un premier interimar, un fost ministru al Justitiei, un presedinte-candidat.

"Aseara, am fost în fief-ul lui si l-am zdrobit, l-am umilit. Merita aceasta palma data de catre noi, cei care vrem sa democratizam aceasta tara. Deci Mircea Dinescu trebuie sa înteleaga ca, daca vrea sa ramâna în Oltenia, trebuie sa aiba un alt comportament", a declarat Solomon.

http://www.realitatea.net/antonie-solomon--dinescu--daca-vrea-sa-ramana-in-oltenia--sa-isi-schimbe-purtarea_659632.html

In plus, l-a trimis pe Dinescu, pentru urmatorii 5 ani, sa se mute pe malul alalalt al Dunarii. In prezenta presedintelui tuturor romanilor :)))!

Basescu ar fi avut de cistigat daca il lasa pe Dinescu sa vorbeasca, indiferent ce-ar fi spus acesta.
Asa, Basescu a avut mica si meschina sa satisfactie, insa a reusit si sa evidentieze, inca o data, ca usoara sa pojghita de "democrat" s-a cam ros pe la colturi, s-a cam desirat pe la cusaturi, lasind sa se intrevada structura sa adevarata. Si ceea ce se vede, mie nu imi place.





Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu una chiar reflectam serios la turul doi,dar rugati-l pe Antonescu sa nu-si mai dea cu parerea pe anumite chestiuni.Si sa-l ascunda pe Orban un pic pana incepe cladirea "Romaniei bunului-simt".Ca acusi ajungem la "golan" atarnat pe piept.Si e pacat sa castige procente dictatorul ...
Basescu a dezamagit multa lume,incluzandu-ma aici si pe mine.Dar cum ar fi aratat Romania presedintelui Nastase?Pe vremea cand era premier l-a arestat abuziv pe Ciuvica,lui Andrei Gheorghe i s-a pus stigmatul de "drogat" ,la televiziuni,cu rare exceptii,nu misca nimeni in front.Oare cum ar fi decurs in continuare lucrurile?Faceam si eu un exercitiu de imaginatie,scuze va rog...
M-am gandit sa ma uit pe niste sondaje,am luat CCSB,ca de aici apar mai des.Ia sa vedem ce zic statisticienii lui peste :
*sept 2009
B 34 %;A 19 % ;G 18%
*inceput oct 2009
B 31%;G 20%;A 18 %
*mijloc oct 2009
B 31;G 26;A 17
*nov 2009
B 34;G 30;A 18
Explicatii rezonabile ?

Mergi la inceput