Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *96*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pisigri, iti raspund intai tie pana nu uit: nu colargol i-am dat ci protargol (solutie de 0,5; in mai toate farmaciile era solutie de 1%, dar aia cica e pt. copii mai mari). Banuiesc ca nu e acelasi lucru colargol cu protargol; io am testat si pe nasul meu si nu ustura deloc. Iar Sophiphi nici macar nu se stramba cand ii pun, deci e ok. Si la ea mucii erau in faza de fornait, nu lin curgatori. Protargolul asta (pus cate o picatura in fiecare nara dimineata si tot asa seara) i-a uscat aproape de tot intr-o zi. Si cica e bun fiindca are efecte si pentru gat.
Floric, eu zic ca tre sa postezi poze de cand erai mica, fiindca, spre deosebire de fete, eu vad o asemanare si cu taticul. In orice caz e tare frumusel (Raru, nu taticu'; adica si taticu' dar nu ma bag) Hihi, ala cu prealabilu' e unul din bancurile preferate ale maica-mii, noi de ani de zile ii zicem la lighean "prealabil":))))
Koko, mai bine te bazezi pe intuitia de mama decat pe sfaturi expirate de soace-pediatru, ca am observat ca mai toti au aceleasi clisee, gen "alaptati la program; nu mai alaptati, ca n-aveti lapte; dati ficatzel la 3 luni; nu mai hraniti copilu' noaptea ca e destul de mare sa doarma continuu etc." Hai serios! Imi amintesc ca o pediatra (foarte buna de altfel, dar tributara si ea gandirii "de tip vechi") mi-a zis ca e ok s-o alaptez noaptea pe Sophiphi ca inca n-are 6 kile (avea 4 luni) dar cand atinge 6 kile, gata, scoatem mesele de noapte. Haha. Parerea mea e ca rolul pediatrului e sa puna diagnostice, sa trateze boli, sa recomande remedii, nu sa-si dea cu parerea cat sa alaptez io, cat si la ce ore sa doarma copilu', cand sa-i dau ficatei etc. Sophia e imprevizibila la capitolul nopti, poate sa se trezeasca de 5 ori pe noapte sau o data, sa doarma linistita de la 20 la 12 sau sa se trezeasca suparata la 21. Io ma vaiet pe aici, dar zau ca nu ma deranjeaza, m-am adaptat. Aaa, daca era sa merg la serviciu, era alta treaba, cred ca e crunt sa te trezesti sa mergi la serviciu dupa o noapte fragmentata. Dar cata vreme stau acasa...Maica-mea s-a protzapit langa mine o data si mi-a zis foarte malitios:"te plateste statu' 2 ani sa stai langa copil, nu sa te dai pe internet!"
Si eu am vrut sa zic ca David pare ai mare in poze; Olishka, ia metrul decroitorie si da-ne rezultatul!!
Dyana, ai facut testul cela?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

aaaa, testul e negativ; nu stiu daca ma bucur sau nu; parca n-as vrea inca unul acum; ma tot gandesc ca e davidutzu inca miiiiiic, si daca fac un bebe super oracaitor...... ce iese in casa???????? plus ca alaptez la greu.... cum sa alaptez 2 odata??????? dar cu siguranta imi doresc inca un copil, si m-as fi bucurat sa fie si acum.. chiar daca nu consideram ca e momentul potrivit; macar sa reusesc eu sa raman gravida de buna voie, fara tratamente;
si ilinca, sunt 100% de acord cu tine; tocmai voiam sa scriu aceleasi lucruri, auzind de la o gagica cu bebe de o luna jumate ca-i baga un biberon zdravan si super concentrat de lapte praf seara sa doarma, ca s-a saturat de trezit noaptea; si eu la fel ca tine, ma mai vait pe aici de noptile aiurite, dar nici prin gand nu-mi trece sa renunt la alaptat; aaaaaaa, si cu trezitul noaptea, ce aud de la o dr batrana: ca daca ii dau mult noaptea o sa se obisnuiasca sa-i fie sete, si o sa-mi ceara si la 2 ani sa bea apita noaptea........ asa siiiiiiiiiiiiiiii??????? pai setea e sete, nu e rasfat; daca tie iti e sete noaptea rabzi pana dimineatza?????? sau pui mana pe cana si bei apa????? copilul de ce sa rabde de sete?????? aaa, ca trebuie sa-i dau eu, da, corect, dar prefer sa ma trezesc si sa-i dau copilului sa-si potoleasca setea si dupa aia sa dormim amandoi linistiti; alta aberatie: sa-l las sa planga noaptea..... ba, ai turbat la creierul mic?????? sa-si strice copilul si somnul pe langa foame???????????

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel la 6 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

dyana, nici nu ai putea sa alaptezi 2 odata..din sarcini diferite..pt ca sarcina intrerupe lactatiasi nu cred ca dupa ce l-ai intarca(voit-nevoit pe David)..ti-ar surade sa reincepi cu el alaptarea dupa vreo 5 6 luni



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Fetelor...care ati diversificat masa copiilor, cate mese aveti pe zi si cat mananca ? borcanelul de cat este? Ma intereseaza cata mancare mananca per total pe zi?, asa aproximantiv.

Al meu mananca cu chiu cu vai 4 borcanele (din alea de 125 de la Avent)cu mancare semisolida....si nu stiu daca e ok deci mananca cam 500 pe toata ziua + ceai.

Nu stiu ce are cred ca s-a saturat de mancarea asta dulce,nu mai vrea sa manance, dupa el ar manca doar 3 borcanele de 125 toata ziua.
Doamne ca nu mai stiu...l-am cantarit si cu chiu cu vai are 6100, si pe 16 facem 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

ma doare o maseaaaaaaaaaaaaa; acuma ce ma fac?????????? m-am rugat de ea in sarcina sa ma lase in pace... si m-a ascultat... dar vad ca acuma s-a pus pe mine; si nu stiu nici un dentist pe langa mine... adica sunt vreo 4 cabinete in zona... da' unde ma duc eu asa, fara sa stiu ce pot???????????? sa o pun pe sora'mea sa sune la o familie de dentisti la care le vede bebelina... poate ma primesc si pe mine repede....

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel la 6 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

pisigri - ei aia stiu si eu...cu se schimba vremea. asta cu deformarea degetelor o are mama. i s-au stambat aproape toate si inca se mai stranga. toata chestia este insotita de nishte dureri crunte. sa ma duc la doct poate se mai poate face ceva. deocamdata nu vad semne,decat mici dureri cand si cand...mai ales unde am avut o fractura tripla.
pentru papanicolau trebuie neaparat sa ajung si eu. poate ma duc vineri. mai vreau mortiz sa ma epilez definitiv(dara asta e din alta caterorie de activitati)

ilinca - nici pe mine nu ma deranjeaza trezitul de foame f rau deshi imi e ciuda ca el face pauza 8-9 ore dar nu cand ash vrea eu

geogiana - nu tzin legumele. adica i le fac si in maxim 30 de minute le mananca..daca nu le arunc. nu stiu zau. o sa incerc sa ii scot cartoful dar nu prea am inspiratie. morcov nu mananca...
ce legume mai sunt asa...mai light pt stomac?


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

ma alatur si eu grupului de mamici ale caror copii nu dorm o noaptea fara treziri.

pot sa spun ca dupa 7 luni m-am obisnuit, deja mi se pare ciudat sa dorm 6 ore legat (ma gandesc cum o fi). partea buna, sa spunem, este ca noptile nu sunt la fel, asa cum spunea si Ilinca: o seara doamre 5 ore legat si apoi treziri dinora in ora, alta se trezeste la 2 ore.
Vladimir se trezeste noaptea (il alaptez si nu am cum sa renunt pentru ca nu stie sa bea din biberon-limba lui e pe stanga si tetina pe dreapta si nu suporta silicon/cauciuc in gura,linguritele noastre fiind din plastic din ala tare ca de lighean) insa acum dau vina pe dinti-trebuie sa ii iasa cei de sus. Saracu' se trezeste plangand, sau viseaza urat, sau ii e sete daca e mai cald intr-o noapte, sau nu poate sa se intoarca de pe burta pe spate (e mai grasan si e burta grea). Acum ce sa fac? sa il las sa planga pana adoarme la loc?
eu ca om mare, daca am un neajuns incerc sa il rezolv, dar copii care depind de noi inca...

ultimele nopti a dormit cu mine si tac'su in pat (eu amvrut sa il las la locul lui) din vine lui Robert (tac'su) de parca s-au trezit sentimente materne in el...ca e mic, ca se simte in siguranta langa noi, ca dorm ei ca baietii si cand a am vazut asa am cedat.

mai nou ma uimeste Robert, de 2 weekend-uri ies doar ei doi afara ca baietii, la golaneala- si eu smechera sa il invat cu coopilu' ii laud "ca ce bine se inteleg ei, ce bine le sta impreuna"; " ce mult ii place lui Vladimir sa ii faca el baie", "ce relaxat e Vladimir cand il face el avioane pe sus, ca l amine nu sta la fel" (Dyana incearca si variantele astea si poate o sa ai rezultate, zic si eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

dyana - stiu senzatia...si eu am simtit la fel. pe o parte ma bucuram ca nu e pe alta ma gandeam ca ar fi fost frumos. oricum cred ca doar asa...din greseala..o sa ma indur sa mai fac unul

florinela - mie una mi se pare mult 4 borcanele. al meu mananca cam 70-80 de fructe+ nishte iaurt+nishte suc de fructe. legume mananca maxim 100. lapte bea cam 550ml/zi. cu toate astea creste f bine in greutate.

dyana - cum adica un biberon mare si concentrat??? adica pune mai mult praf decat trebuie???


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

dyana, nici nu ai putea sa alaptezi 2 odata..din sarcini diferite..pt ca sarcina intrerupe lactatiasi nu cred ca dupa ce l-ai intarca(voit-nevoit pe David)..ti-ar surade sa reincepi cu el alaptarea dupa vreo 5 6 luni



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006




se pot alapta 2 copii din sarcini diferite, se numeste alaptatul in tandem, poti cauta pe net, exista si fete pe forum care au alaptat asa. Sarcina nu intrerupe lactatia! Eu insami am alaptat bb 1 pana in luna a4a de sarcina cu bb 2, sunt femei care au alaptat si mai mult . deci sarcina nu intrerupe lactatia. Si da, m-am reapucat de alaptat dupa 5 luni



Dyana, e greu cu 2 copii mici, dar nu imposibil.

dar tie Petrean cum iti e cu 3 mici ( si gemeni pe deasupra)?

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Eseea..eu l-am alaptat pe Andrei pana la 1 an si 7 luni...cand aveam 3 luni de sarcina..si mi s-a oprit lactatia. Explicatia dr?Noua sarcina a dus la asta
mie mi-e..cam cum iti e tie..insa cu unul in plusAndrei e si putin mai mare decat fetita ta....si merge la gradi...mi-e si mie mai usor



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput