Sarcina si bolile autoimune (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

fetelor,in concluzie e bun sau nu,TSH in jur de 2?e la mijlocul intervalului,dar altceva zicea endocrinoloaga.eu am avut 2,15,am luat juma de pastila 6 sapt si a scazut la 1,85.inteleg ca e normal sa scada,dar oricum,valoarea initiala de 2 e ok?l amine a scazut putin,dar banuiesc ca la numa o juma de pastila,asta e.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Danny,
e ok, e fix la mijlocul intervalului normal.
E adevarat ca exista un "trend" care spune ca tb sa fie in jur de 1 sau sub pt FIV si pt obtinerea unei sarcini dar endocrinoloaga mea mi-a spus ca nu are nici un fundament aceasta teorie. Din pacate medicina nu este o stiinta exacta iar endocrinologia cu atat mai putin.

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

multumesc,iepi-mici cu noi pozici .
cica pana la urma-urma,hashimoto da hipotiroidism.nu scapam.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Cam asa stiu si eu, danny draga. Dar se poate tine sub control chestia asta, mai usor decat hipertiroidia. Asa ca din 2 rele...sa vedem partea plina a paharului.

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Dragele mele , ajutati-ma si pe mine cu un sfat.....azi am luat rez. la TSH = 0,030 , luam o pastila de 100 Euthyrox/zi.
La doza de 50 mcg , am avut TSH de 2,9 si mi-a crescut doza , dar acum e prea mic tsh-ul .
Lavinia am citit ca si tu ai avut la fel , dar nu stiu ce doza luai la inceput.
Dr. mea a zis sa fac analizele peste 3 luni , adica prin decembrie , dar de vreo sapt.simt ca o apasare la gat si am zis sa ma analizez.

Ce ma fac cu val. asta asa mica ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

buna simonete, si eu am patit la fel ca tine mi a scazut TSH ul dand in hipertiroidie am mers la endocrinolog si mi a dat tyrozol care mi a marit TSH la 35....cred ca ar trebuii sa reduci doza de eutirox la 50 mg ptr 6 saptamani si sa refaci analiza...sau intreaba un endocrinolog.Dar de ce ai marit de la 50 la 100. Eu doszele le am modificat treptat 6 sapt 50, 6 sapt luni, miercuri si vineri 75 si in rest 50 si abia apoi 6 sapt 100 si a fost f bine am avut TSH de 1,3 acum mi a crescut ptr fac tratamente de stimulare asta e...sper ca te am ajutat...bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Multumesc Anabel !

Endocrinoloaga mi-a marit doza la 100 pt. ca aveam TSH=2,9 si a zis ca la Hashimoto trebuie tinut tsh-ul la limita de jos , adica 0,4 , mai ales ca vreau si bb. Si a zis sa nu intreput trat. sub nicio forma.
Eu nu pot sa dau de ea decat peste 2 sapt. si nu stiu ce sa fac .
O sa scad doza , cum ai zis si tu si sa iau 50 sau poate 75 .
Problema e ca am simptome , ca altfel nu-mi faceam analizele acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Cu placere, Simonete....cred ca ar trebuii sa treci pe 75 luni, miercuri si vineri in rest 50 ptr 6 saptamani, ptr ca mai ales ca vrei sa faci un copil e foarte important sa urmaresti TSH. Azi am fost la endocrinolog ptr ca fac inseminare artificiala si mi s a marit putin TSh de la tratament si mi a spus sa tin doza la 100 si la primul semn de sarcina sa vorbim la telefon...trebuie neaparat urmarit pe timpul sarcinii mai ales ca o poti pierde din cauza tiroidei.Dc vezi ca totusi iti este rau treci pe 50 dar cred ca e bine ca acest lucru sa l faci treptat.te pup ...si mai vorbim..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocut spune:

Buna fetelor,

Scriu pentru prima data aici, am mai scris la alte subiecte. Ma pregatesc de primul FIV si as vrea sa-mi fac niste analize, inclusiv cele imunologice care sunt trecute la subiectul "Trombofilie".

Unde se pot face aceste analize? Trebuie trimitere de la vreun doctor sau se pot face pur si simplu la cerere si contra cost?
Problema mea e ca eu vin din Germania pentru 3 saptamini in vacanta de Craciun si as vrea sa reusesc sa fac cit mai multe analize.

Am citit ca "Imunofenotipare limfocitara" se poate face contra cost in Bucuresti la Babes sau la Spitalul militar. Trebuie facuta vreo programare?

Celelalte analize unde se pot face? Eu as vrea sa-mi fac analizele de trombofilie la Synevo, stiti cumva daca fac acolo si celelalte analize imunologice: Imunoglobulina, Imunoelectroforeza, ATPO, Anticorpii antisperma, factorul antinuclear, anticorpii antiADN?

Am inteles ca intii trebuie facuta "Imunoglobulina" si numai daca iese inafara limitelor normale, se fac celelalte analize. Cit dureaza pina vine rezultatul? Mi-e teama ca din cauza sarbatorilor o sa dureze mai mult... Merita sa-mi fac toate analizele, fara sa astept rezultatul de la Imunoglobulina?

Sotul meu are azoospermie si avem deja spermatozoizi congelati in urma biopsiei. Mai are rost sa facem analiza "anticorpi antisperma"? Sotul oricum nu poate da proba de sperma (am inteles ca la barbati se face din analiza de sperma, iar la femei din analiza de singe); are rost sa-mi fac numai eu analiza?

As mai avea o intrebare legata de "tipaj HLA-DQ". A facut cineva aceasta analiza?

Si o ultima intrebare: Dupa ce ati avut rezultatele la aceste analize, la ce doctor v-ati dus cu rezultatele ca sa va dea tratament? Hematolog, endocrinolog, altul?

Stiu, multe intrebari...

Va multumesc si va doresc numai bine!
bobocut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

bobocut,hormonalele si cele de trombofilie le poti face la synevo.au site si cred ca acolo scrie ce poti face.cred c av adur amai mult ca prinzi sarbatorile.dar hormonalele se dau in aceeasi zi.numai "trombofiliile" dureaza.restu,nu stiu.de unele nici nu am auzit.
fetelor,vesti noi si proaste.TSH-4 su ceva,prolactina 36 cand limita e 29.mi-au zi sunele fete ca TSH poate da avort.dar prolactina?despre ea stiu ca impiedica ovulatia,dar sa duca la avort???
o iau la vale fara franaaaaaa

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput