Bucurii de sept-oct 2006 (174)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Offf, fetelor, citesc si nu-mi vine sa cred!!!! Cate probleme de cuplu. Nu stiu ce se intampla, dar in jurul meu vad numai cupluri stresate, daramate, destramate, rar mai aud de cupluri fericite. Si criza asta financiara a adancit si mai mult problemele. Nu mai suntem capabili sa fim rationali.
La mine dupa 2-3 zile de liniste, azi de dim iar am rabufnit. Am impresia ca fac totul singura, el vine acasa si are pretentia sa gaseasca un camin curat si linistit si mancare facuta si haine calcate si spalate. Dar nu se gandeste ca toate astea se obtin cu efort si trebuie sa participe toti. Daca ma stresez sa fac curat ca de ce fac, daca nu fac nu ii place. La fel si cu serviciul: cand ma duceam la servici nu ii convenea ca ii aruncam verde in fata ca am servici, acum iar nu ii convine ca nu aduc bani. In plus considera ca eu daca stau acasa trebuie sa fac totul. Mai mult, mama e buna cand ne ajuta dar si atunci are de comentat, dar ma-sa ca nu ne ajuta cu nimic este cea mai buna, sare imediat sa o ajute sa nu o supere sa ii faca pe plac. El nu gaseste o vorba buna ptr mama, dar eu sa fiu slugarnica si sa ii pup si mana ma-sii eventual. Nu stiu ce este cu barbatii astia, ca iar mi s-a pus pata. Si nu pe soacra, ca nu are nici o vina ca el este asa, decat ca l-a crescut si l-a invatat sa se gandeasca numai la el.
Off, off, off.
Va pup, ca am o dispozitie naspa naspa si nu vreau sa v-o stric si pe a vostra. In plus ce este mult strica.

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Aaa, si eu ii dau lui Rares bromho-vaxom si pastilute cu vit C, echinaceea si propolis. Ii dau si septilin.
Propolis i-am mai dat tinctura, care este cea mai buna (atentie, propolisul coloreaza dantura), dar era greu ca trebuie dat inainte de masa cu 1/2 ore, cu putina apa (eventual si miere), de 3 ori pe zi, 21 de zile pe luna, 3 luni. Mi-era incomod, mai ales ca la cresa nu i-l dadea nimeni, clar, nu puteam pune baza pe ce se intampla acolo.

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Xandrutza, multumim de intrebare. Maria e pe tratament, inca, se prezinta bine, i-au disparut cearcanele si i-au aparut bujorii in obraji. Si mananca foaaaarte bine!
Pupam tiza Diana ca a inceput sa faca si primii pasi si sa si fuga!

Mamici cu probleme in casnicie, sa aveti multa putere sa treceti peste toate si sa se iveasca o cale sa se rezolve problemele.
Ma pun in locul vostru: mi-ar fi foarte greu sa o cresc pe Maria singura. Cred ca as simti ca pica cerul peste mine. E adevarat, noi ne-am casatorit si dupa 9 ani de prietenie, din care 2 ani de locuit zi de zi impreuna, si zic eu ca ne cunosteam destul de bine. Si soacra nu am, ca a decedat.
Dar parintii ar trebui sa-si indrume copiii in viata, chiar dupa ce se casatoresc, mai ales daca au o influenta asupra lor.
Si ma refer la soacra Tanimei. Sa-i spuna: "mai baiete, nu-i bine ce faci. Uite parerea mea."

AdinaF, felicitari pentru obtinerea cetateniei si condoleante pentru pierderea bunicului.

Mie propolis preparat imi trimite unchiul meu prin tata. Azi trebuie sa ajunga. Mi-a zis sa-i pun pe un cubulet de zahar cateva picaturi.
Este luat din stupii de la bunica mea din ograda.


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,69.1,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Gety, in primul rind, sanatate Mariei.
In al doilea rind, ai dreptate cind spui ca este greu sa cresti singura un copil, am inteles ca nu ai soacra, eu nu am nici parinti-au murit ambii, mama a murit cind nu aveam nici macar 18 ani iar soacra mea a murit acum 3 ani si ceva, exact cind am ramas eu insarcinata.
Si-a dorit mult sa aiba nepoti numai ca nu a avut parte de ei pentru ca eu am ezitat multa vreme sa am un copil cu sotul meu, tocmai din cauza situatiei in care ne aflam si pentru ca stiam ce o sa ma astepte, ca tot greul o sa cada asupra mea, asa cum spune si Tanima.
Si eu m-am maritat cu sotul meu dupa o relatie de 3 ani si jumatate si desi apucasem sa-i vad adevarata fata, m-am imbatat cu apa rece, preferind sa cred ca dupa ce o sa fim numai noi doi, o sa-l pot aduce pe drumul cel bun. Cita naivitate!
Sint din pacate multe femei in situatia mea, femei casatorite dar singure, care trag de un serviciu, trag de casa rupindu-si spinarea cu o munca titanica, unde sotul este doar un simplu musafir, ca la hotel si care totusi spera ca intr-o zi, sotul va deschide ochii mari si va vedea cit de minunata este ea, cita munca face, cum are grija si de casa si de copil si de sot. Pura iluzie! Nici-un sot nu o sa-i ridice statuie sotiei care se speteste cu toate cele si nici nu o va aprecia vreodata la adevarata sa valoare. Eu am observat asta pe propria mea piele.
Mi-am dat insa seama ca nu am nevoie de sprijinul lui decit financiar, pentru ca aici nu pot sa ma descurc singura, avind si un copil pe deasupra, in rest le pot face pe toate, asa cum le-am facut pina acuma, fara sa-i cer vreodata ajutorul si fara ca el sa se ofere vreodata sa ma ajute cu ceva.
Chiar si cind am fost gravida, intr-un stadiu destul de avansat al sarcinii, tot am ridicat dormeze si am facut curatenie generala, fara ca sotul meu sa se simta, propabil ca a fost uimit si oarecum intrigat de faptul ca nu m-am vaicarit nicodata si ca i-am dovedit ca ma pot descurca si singura.
Asa ca, exact cum spuneam si in celalalt mesaj, a ramine ancorat intr-o casnicie unde fiecare e cu gindurile lui, cu tacerea lui, cind apar discutii peste discutii, cind apar jigniri si chiar injurii, e inutil sa mai vrei sa faci ceva pentru ca e clar ca relatia cu pricina este compromisa.
Prin urmare, eu nu vreau sa fiu ca acele femei care se pling ca sint nefericite dar care se complac in situatia respectiva fara sa faca ceva, se stie de cind lumea si pamintul, ca barbatilor nu le-a placut niciodata sa-si asume vreun fel de responsabilitate, ca nu le plac vaicarelile si cicalelile, din contra, asa ca am decis sa ma zbat sa-mi gasesc un serviciu, dupa care sa plec la casa mea cu copilul.
Ce mai poti spune, cind auzind de decizia de a te desparti, sotul iti raspunde cu nonsalanta:"Daca vrei sa pleci, eu nu te retin"??? Sau cind din dorinta de a te vedea plecata, debordeaza de generozitate, fiind dispus sa-ti cumpere mobila, etc, numai sa scape de tine?
Fara cuvinte!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

AndraPG, perfect de acord. Dar chiar nu-mi dau seama ce-i in mintea barbatilor in general cand se comporta asa.

Mama mea a deschis prima oara divort de tatal meu prin 1982 (era pe vremea lui Ceausescu), dar pana la urma tot tot s-au despartit in 1993. Ce cedeti ca zicea mama: ca-i pare rau ca a inchis primul divort. Pentru ca anii care au urmat au fost destul de grei, tot din punct de vedere al intelegerii intre ei.

In familia mea incercam amandoi sa trecem peste vremurile grele si peste lipsa de bani (rezonabila) pe care o traversam.
Daca mi-ar spune asa: :"Daca vrei sa pleci, eu nu te retin", as pleca la mama cu tot cu copil.

Si da, apreciez mai mult linistea...


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,69.1,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Off fetelor...am citit ce a'ti scris si observ ca cresc randurile printre noi...cele care crestem copii singure.....

Gety eu am ajuns la concluzia ca poti trai o viata langa un om si sa nu ii stii adevarata fata..... si crede-ma ca daca eu am rezistat eroic ultimilor 2 ani fiind toate problemele mele cu Sebi .... lovitura finala data de sot ma facut sa ma ridic .... sa ma apreciez pentru ceea ce sunt si sa regret ca mi-a luat asa de mult timp sa ma trezesc la realitate.

E greu....insa cand el vine doar ca la hotel cum zicea Andra sau Tanima.... dupa ce scapi de asta o sa realizezi ca timpul care il petreceai calcand s'au muncind ca un rob ca sa fie totul pus la locul lor...acum il petreci alaturi de copil ... te poti recreea .... nu mai scoate nimeni ochii ca nu esti fresh seara si altele......

Citeam ce a zis Roxana.... pare inuman....si te inteleg scumpa. Din cele 7 interventii mari a lui sebi Radu a fost alaturi de mine doar la 2....si la alea 2 incurajarea lui era" nu mai avea fata asta ca se uita lumea la tine"

Eu va doresc multa putere sa mergeti inainte si din pacate ma bucur ca aici suntem un grup care ne putem spriini...intelege atunci cand nu gasim intelegere.


pe toate






, mamica ingerasului luptator...

Sebi are nevoie de voi!!! .......... Drop by drop you make the see! .......... Sebicu web'site
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Emma, un inger ce nu il vom uita niciodata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Andra expresia "Daca vrei sa pleci, eu nu te retin" am facut un mic sondaj printre prietene...si culmea toti gandesc la fel....asa ca no comment


, mamica ingerasului luptator...

Sebi are nevoie de voi!!! .......... Drop by drop you make the see! .......... Sebicu web'site
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Emma, un inger ce nu il vom uita niciodata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

fetelor,am impresia c-am deschis o cutie a pandorei. imi pare nespus de rau ca treceti prin asa momente urate cu partenerii vostri, stiu ce inseamna asta si pentru voi si cat de mult doare asta mai mult in relatia cu copiii. am impresia uneori ca traim in lumi paralele, noi si ei, ca vorbim paralel. e pacat, suferim si noi si copiii. si, da, aveti dreptate ca nu trebuie trait intr-o relatie in care iubire, respect, intelegere nu mai exista. dar, ca mama, faci absolut tot posibilul sa existe aceste lucruri si decizi sa te desparti foarte greu. este o decizie care afecteaza viata viitoare a ta si a copiilor. sunt alaturi de voi, fete care cu gtreu cresc copiii, singure, si alaturi de voi, fete care aveti un partener cu care nu va intelegeti.

acum sa va spun de daria: azi i-am luat analize si am continuat tartamentul cu unde ultrascurte. in acelasi timp am programat-o la RMN pt marti la babes, dar sper sa vorbesc in seara asta la budimex, poate ma costa mai putin (acolo ma costa cam 300 lei). astazi medicul care a vazut-o ii prezenta cazul studentilor si, le-a precizat ca trebuie sa fie sigur ca este artrita inainte de a incepe tratamentul, dupa care s-a intors si a vorbit mai incet, ca sa nu aud eu, cum au fost cazuri de copii tratati de artrita si aveau tumori, de fapt... nu pot sa cred ca acum ma rog sa fie artrita si nu altceva... mai rau... nu mai suport incertitudinea asta.

imi cer scuze ca nu pot sa va raspund personal, va citesc dar cum ajung tarziu la birou din cauza drumurilor la spital cu daria, recuperez greu timpul pierdut. fetelor care s-au oferit sa vorbim pe mess, sper ca voi ajunge sa am timp pentru asta, caci chiar uneori simt nevoia de o pauza de vorba.

va pupam si multa sanatate! eu sunt destul de speriata de gripa asta, cred ca voi ajunge sa port masca atunci cand ies din casa!


Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)
http://family.webshots.com/slideshow/570075285YYSlEe
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Gety si eu as fi plecat mult mai repede daca as mai fi avut parinti si casa parinteasca in consecinta, asa am doar o garsoniera pe care o tin inchiriata, ca sa pot avea un venit si ca sa nu depind in totalitate de sot.
Poate ca am parut cam viteaza cind am scris ce am scris, nu sint de fier nici pe departe, am avut perioade de deprimare foarte mari, cind am functionat ca un automat si nici acuma nu ma simt foarte bine, sint cu moralul destul de coborit dar faptul ca am luat o decizie in acest sens, parca m-a mai remontat si mi-am dat seama ca daca as avea o ocupatie, m-ar ajuta sa nu ma mai gindesc tot timpul la situatia in care ne aflam si mi-ar da posibilitatea sa ma detasez usor-usor de toti acesti ani nefericiti pe care i-am trait alaturi de un om egoist si indiferent fata de propria familie-sau poate ca nu ne-a considerat niciodata ca facind parte din ea.
Mexxa, stiu ca mai toti gindesc la fel, asta a si fost unul dintre motivele pentru care am stat atita timp alaturi de el, am zis sa nu-mi iau "jucariile" si sa plec de la prima pala de vint, dar vorba cuiva, "boala lunga, moarte sigura".
Roxana, sa nu-ti para rau ca ai deschis subiectul, eu am mai scris despre situatia asta mai demult, apoi am sters mesajul, pentru ca nu ma simteam inca pregatita sa vorbesc.
Ii doresc Dariei multa sanatate si sa dea Dumnezeu sa nu fie nimica grav si sa se gaseasca un tratament care sa o puna din nou pe piciorute si sa se bucure de viata, asa cum ar trebui sa se bucure un copilas nevinovat de virsta ei.
Te astept pe mess cind o sa ai mai mult timp si o sa te mai poti rupe de problemele pe care le ai din pacate.
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Buna dimineata!

Haideti la o , mamici, vreti?
Aseara am vrut sa va invit la un bol fierbinte cu ciorba de burta (preferata mea), dar a venit Mariuca peste mine si n-am mai reusit sa scriu nimic.

Maria a fost ieri la tataia la curte si s-a simtit foarte bine. Daca o intreaba cineva, zice ca-i e mai bine cu mamaia si cu buni acasa, decat la gradi.

Lilina, voiam sa scriu ceva, nu sa dau cu rosii. Sunt convinsa ca-si schimba copiii comportamentul la gradi si pot sa si mai composteze. Ghinion cine le pica in cale. Dar sa fie ceva temporar, chestie de adaptare, dar nu sa continuie la nesfarsit.
De exemplu copilasul care a lovit-o pe Maria a gasit usa deschisa si a iesit si afara un pic. Ei bine, mama facea mare galagie ca adica cum s-a intamplat sa-i iasa copilul afara. Avea dreptate intr-o masura, dar ma intreb daca a incercat sa-si corecteze copilul si sa-i explice sa nu mai faca asa ceva, ca e periculos (strada cu masini trece chiar prin fata gradinitei).

Eu am vazut-o pe mamica baietelului si mi s-a parut la prima vedere o mama care lasa lucrurile sa curga de la sine...


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,69.1,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput