Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Dayanara multumesc pt gandurile bune.Interventia se desfasoara sub anestezie rahie , se introduce un tub fin prin penis si prin acel tub o camera mica.Se trag pietricele afara si gata.Acum saracutul este inca la spital asteapta sa ii treaca anestezia si sa vina acasa."Plange" la telefon ca ii e foame si ca azi nu are voie decat iaurt si biscuiti.Imi pare asa de rau ca nu am putut sa fiu cu el dar el (ca si mine de altfel ) nu suporta sa stie pe cineva pe hol tremurand pt el.Si mai e si treaba cu gripa si carantina din spital si ne-a fost teama sa nu iau ceva Doamne fereste.Bebe sa fie bine si sotul sa vina acasa ca abia il astept.
Oana felicitari pt bebe maricel iar pe sefa arde-o.Da-i cu hartzoagele in cap.

22+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellanik

Salutare !Ma prezint si eu la apel.Incerc sa raspund la fiecare ca sa nu-mi iau shuturi .Sper sa nu fiu solicitata.Sunt un pic agitata ca tati e in spital cu prapaditele de pietre la rinichi.I le-a scos azi si in cateva ore il asteptam acasa.Bebe e si el agitat si face cred ca dansul pinguinului pe vezica mea ...totul de dorul lui ta-su.



22+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/



Ella, nu spui nimic de suferinta lui tati?
Pai sa-i uram sanatate multa si suntem alaturi de tine si bebeGeo, care-l sustineti cat puteti.
Cu toate astea esti asa haioasa, ai niste postari super. Chiar, ce gashca suntem


Carmen mami de Mihai 24.8.99 si 23+

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Mi-am schimbat si semnatura,adica si prefixul la saptamani si am pus si un posibil carucior......Doamne-ajuta!

Maria 20+
Mami de Sammy si ,posibil, de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

salut burticute,

noi ne-am saturat de stat in casa, nici nu stiu pe unde am voie sa ies, incerc sa evit aglomeratia, desi am vrea si noi sa incepem sa cumparam cate ceva pentru bebelina.

fetele care mai aveti copilasi nu folositi cemai aveti de la primul, gen patut, carut, tarc, scaun de masa?
ca noi pe astea nu am vrea sa le mai cumparam daca tot le avem si incercam sa luam restul de la capat.

OANA ce bine ca este totul bine si nu te mai supara ca se supara bebe pe tine.

ELLANIK sanatate multa sotului si sper sa scapati cu bine.

KOSSIR ce baiat dragut ai, sa stii ca si eu ma gandesc ca o va indragi destul de mult pentru ca i-mi spune in fiecare zi ca o sa-i faca baita, o sa-i dea sa pape cu biberonul, dar noi fiind mai mici astept reactiile de dupa nastere, sper sa nu dam in gelozie, caci am zis ca o sa incerc sa-l implic si pe el in cresterea ei sa se simta util.

FREDELIA sa stii ca ai mare dreptate in ceea ce spui, am momente in care ma intreb daca ar fi fost cazul sa ma mai duc si la serviciu nu stiu ce as fi facut.

CRISTINA bine ai venit, sa ai o sarcina usoara si la termen.

ANDIRA ce fete dragute ai, parca i-l si vad pe nazdravanul meu care uita de fiecare data ca surioara lui e la mine in burtica si sare peste mine.

cata mami de STEFAN(9.03.2007) si 24+IOANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

SELINA ce bine ca s-a obisnuit cel mic la gradi pentru ca asa vei mai sta si tu un pic linistita, iar apropo de tavaleli prin namol cand veti ajunge acolo sa ne arati si noua o poza cu el.

REBIANA tu ce faci? cum mai esti? mai ai sangerari?

MIRIA sa stii ca si eu ma tot gandesc daca voi mai fi in stare anul asta e SF. STEFAN sa-i fac petrecere ca in fiecare an, dar am zis ca incerc tot acasa si cand va face 3 ani am sa incerc undeva in oras, pentru ca eu voi avea2-3 saptamani de la nastere iar acasa nici nu se pune problema si la gradi nu ne lasa sa aducem nimic.
sper sa faci fata si sa vii sa ne povestesti si noua.

gata ma duc sa ma intind ca bebelina mea cere odihna.
va pup si revin.

cata mami de STEFAN(9.03.2007) si 24+IOANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Dayanara:multumesc de urari,vad ca ai trecut cate doua nume la copii,ce frumos!

Marsybaby:cred ca e baiat...Oricum,conteaza sa fie sanatos!

Selina-d:parca presimteam eu ca e fecior,nu stiu de ce,sotul tot zicea ca e fata si la sarcina cu Sam, si acum, dar...DD stie ce face!

Ella:socrosenie oi fi peste vreo douaj' de ani,deocamdata astept inca un puiut drag,care ma pedaleaza cu spor si acum,cand va scriu...

Maria 20+
Mami de Sammy si ,posibil, de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Roxana- am baut si eu lapte cu miere de dimineata, dar cred ca pliculetul de 3 in 1 a stricat efectul.
Am citit la alte odisee ca fetele au folosit pt raceala ceai de foi de ceapa ( nu e rau la gust? ) si ceapa coapta fara probleme.

Oana- aia a fost morfologica ?? Nici nu a vorbit cu tine dr. Pai daca dau 400 RON ca sa stea ca muta ma duc nu batul.
Oricum am inteles ca doctora la care ma duc e foarte priceputa in asa ceva si foarte rabdatoatre si raspunde la toate intrebarile. Sper sa fie asa.
Cat depre sefa, baga-i legea sub nas si da-i Ignor.

ella-sanatate multa sotului.

Samaria- fericitari pt putza nr 2. Daca e sa fie fata te mai fericitam odata, nu-i problema.
Sigur e 500 Ron carut. Bertoni Rock' n Roll- poti sa-l cauti pe google sa vezi ce preturi gasesti.

Azi aveam ceva drumuri de facut si cand ajung la masina cosntat ca m-a lasat bateria. Asta e, desi am o gramada de nervi tot raul spre bine pt ca ma cam tine spatele. Nu stiu daca e normal. Si aseara m-a durut, iar cand ma intorceam pe o parte se intarea burta pe partea unde ma durea si spatele.
Asa ca stau acasa si ma odihnesc. Sper sa-i fac aspiratorului o mica plimbare prin casa.
Bebe de cateva zile e tare cuminte, nu stiu ce are.
Am terminat cu antibioticele lui Honey in sfarsit. Sper sa fie bine de data asta. Mai are par de o baie si ala uscat si plin de matreata de la atatea antibiotice.
Am facut programre pt morfologica de trim 2.
Acum ma gandesc sa-mi fac o programre la eco pt vineri cand ma duc sa-mi iau rezultatul de la TT. Parca mi-e teama sa astept pana in dec. Daca apare un retard decrestere si nu e vazut la timp?!



Denisa, 18 + cu bebel-mititel Eric - Andrei
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Stefimic, sigur ca voi folosi ce mai am de la Vladimir pt bebe mic, mi se pare chiar f frumos sa ai lucruri de l aun copil caruia i-a mers bine in loc de unele noi, cu miros de supermarket...
Probleam e ca nu prea mai am nimic: haine nu (doar citeva piese "de amintire"), biberoane, sterilizator etc, nu... eu am dat absolut totul altora imediat ce terminam cu ele, ca nu-mi place ideea sa detin lucruri care mi enu-mi mai folosesc in timp ce altii saracii au nevoie de ele... Nici jucarii nu mai am, tocmai am umplut asta-vara portbagajul si l-am golit la o casa de oamnei mai nevoiasi cu copii... Asta e, am reusit totusi sa cer inapoi cintarul, caruciorul, scoica si un leagan de atirnat in casa, asta e tot :)) Si cind ma gindesc ce salopetica de casmir aveam, ce fineturi de la BabyDior.. bine ca s-au bucurat macar de ele citeva generatii de copii deja, ca le-am dat cu indicatia sa le dea si ei mai departe cind termina cu ele...

Vad ca tot cumparati lucrusoare de copii, nu va mai astimparati, mai fetelor mai usurel cu shoppingul, stiu ca e funny sa cumperi body-uri dulci, dar vedeti ca e viroza nasoala in oras, nu va mai expuneti inutil... Bebeb asteapta sa-l iubiti si sa-l tineti broscut apest evoi cind doarme, sa-i dati laptic bun, si-l doare la palarie cum il imbracati, zau asa :))

Despre cosmetice: eu nu va recomand decot un sapun lichid Cold Cream de la Avene sau Uriage(asta e mai ieftin un pic) sau tot marci din astea... Nu contine sapun, e facut cu plante care spumeaza, si agreseaza cel mai putin pielea bebelusului. Sa folositi in cantitati f mici, pt ca BB oricum nu va fi vreodata cu adevarat murdar - eu chiar nu am spalat copilul zilnic cu sapun, ci o data cu, o data apa calda si atit... si zau ca n-a fost murdar vreodata :)) Nu chimizati pielea copilului inutil cu sampoane, spumant de baita, creme, geluri si uleiuri ca nu are nevoie!! Pielea lui trebuie invatata sa secrete ce are nevoie - doar in caz de deficienta a functiilor pielii puteti adauga ulei, crema etc. Si nu trebuie spalata prea des, pentru ca indepartati substantele pe care pielea le secreta sa se apere, si mai rau faceti. Asta e parerea mea. Doar cu Bepanthene eu va sfatuiesc sa dati totusi preventiv la fund si la toate cutele pin aimplineste 1-2 luni, pt ca eritemul se face f usor si cele mai multe mame nu stiu sa-l recunoasca de la inceput, asteapta sa se irite si inroseasca de-a binelea...
Gata, iar v-am umplut de sfaturi

20+ cu

mami de vladimir (4 ani, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Ce fac burticile ?

Am fost si noi azi la dr si s-a confirmat o sa avem o fetitaaaaaaaa.
Are 470 g si dupa toate masuratorile e perfecta pt 22 de saptamani.

e in burtica +22
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
varsta bebel
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Va dati va rog cu parerea de ce scrie la morfo, plsss:

http://picasaweb.google.com/iacovita7oana/Morfologica0311#5399877715450804866

Oana 23+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput