Ghiocei-Martie-Aprilie 2009 (95)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Neata. Arisica da un share la cafeaua aia , azi am zi de lapte si cred ca o sa beau toata ziua cafea cu lapte yummy.

Fetelor, io cred ca ne facem probleme prea multe. Cu premergatorul, cu ficateii, cu laptele... Piticii sunt foarte puternici, de fapt, si repara singuri tot ce stricam noi Tampenii de-astea micute putem face (ex. a-i da ficatei mai devreme sau stiu eu ce), dar astea nu opresc cursul dezvoltarii lui firesti. Is atatia copii plimbati in premergator si n-au ramas nestati in picioare si neumblati, sa fim seriosi. Si daca o fac bine cu o luna-doua mai devreme sau mai tarziu decat altii, ce conteaza astea raportat la o viata de om?

Floric soacra-ta l-a pus pe jos, asta e secretul, sa stea pe ceva tare. De fapt ne-ai zis ca stiai si tu.

S-a trezit fug sa fac papa.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

monamour - mercisunt convisa. cel putin 20 de cunoscuti au folosit premergatorul si nici macar unul singur nu a avut vreo problema. asta al meu deja merge binishor sustinut de maini, are chiar viteza. face zilnic incercari in pat sa isi dea drumul la maini si sa isi mentina echilibrul(nu ii prea iese deocamdata, dar are prezenta de spirit sa se agate rpd de pat). baietii sotului meu au mers in premergator o gramada si acum sunt mai mari ca mine, bine sanatosi, au facut si fac sport de performanta si din punct de vedere fizic cel putin sunt in perfecta stare

olga - sa stii. astia doi ai nostri cam fac militarie cu noi. si al meu s-a culcat tarziu aseara si dimineata la 7 tragea de mine sa ma trezesc. eu sunt convinsa ca radea pt ca suna altfel limba. piticul meu reactioneaza f bine la o cunostinta care este englez si ii vorbeste cu accentul ala. oricum rusa e dulce si sunt convinsa ca place copiilor. spor la vorba cu el
mai avem nevoie si de iarba???lasa ca peste 18 ani il duci pana la amsterdam
si eu am exilat florile la etaj, ajunsesera saracele ca vai de ele, jumulite si pline de bale. arata frumos casa cu flori dar asta e, ne adaptam


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

monnvas -acum dau share ca am facut cafea proaspata
sa stii ca ne stresam prea mult. uite ieri sotul ia dat sa guste nishte branza de capra, eu m-am crizat dar pana la urma a fost ok si piticul f incantat de noutate


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

buna dimineata mamici

recuperez din urma si raspund la intrebari:
floric - laptele ecologic este din germania si se numeste auch....(bine-nteles sa nu am retinut exact)
monnvas - de "natura" nu am auzit/gasit pana acum. Unde se gaseste? sau te pomenesti ca scrie si asa ceva pe cutia mea si nu am remarcat
aris - si eu vreau cafea - chiar 2 cani daca se poate

din categoria - astazi ce ni se mai intampla, ieri seara am ajuns acasa deabia-deabia cu o stare groaznica de raceala - febra 38.2, frisoane, dureri musculare, usturimi in gat... Bine-nteles ca nu m-am apropiat de bebe decat strict-strict cand nu s-a mai putut si atunci ff putin si cu masca pe fata. Bebele nu mi-a facut febra (bine, ea in general nu face febra la raceli, doar la vaccin) insa avea nasul cu mucusori cam multi. Pe la 12 s-a trezit speriata toata si plangand, i-am curatat nasucul, i-am pus un supozitor cu paracetamol si a adormit relativ repede plimbata in brate de tati si lipita de el. Nu am avut o noapte agitata ca precedentele, dimineata am reusit sa-i dau laptele prin somn si ma rog la Dumnezeu sa nu-mi raceasca mai rau.
Nu stiu ce sa ma fac cu refuzul ei de a bea apa/ceai (accepta uneori doar cu lingurita iar in ultimele zile am reusit sa o fac sa inghita doar vre-o 20ml). Bine-nteles ca nu face kk decat f greu si chinuit si are burtica umflata si de aici problemele cu refluxul si refuzul mancarii. Am incercat si cu o canita cu cioc insa nici asa nu vrea. of, of, of...
si eu ma simt la fel de groaznic si astazi si sunt la servici

gataa nu ma mai plang pe ziua de azi, ma scutur si-mi revin cu cafeau de la aris

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

LA MULTI ANI! dragilor nostri ghiocei:

Alexandra, bebe de Novus
Crina, bebe de Silvi8
Calin Nicholas, bebe de Gina2008
Sophia, bebe de OlgaTarziu
Ioana, bebe de M_monique




Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Inapreda, nici eu nu i-am dat inca ficatel si as vrea sa aman cat se poate de mult momentul asta, dar sa vedem...
Cat despre ou, stiam ca trebuie sa treaca cateva zile dupa ce a fost ouat, caci altfel este toxic.

Fetelor, nu mi-ati raspuns si mie daca avem voie sa dam la bebe carnita si branzica in aceeasi zi???
A, cat laptic beau ghiceii vostri in 24 de ore?

In alta ordine de idei, as vrea sa va zic ca eu sunt tare, tare ingrijorata de gripa asta noua care tot pare sa ia amploare. Cel mai mult ma ingrijoreaza faptul ca am auzit ca bebelusii sunt cei mai vulnerabili, femeile insarcinate, etc. Cand ma mai gandesc si ca virusul este mortal, deja ma ia groaza!
Cat despre vaccinare, sincer, eu nu am deloc incredere, voi ce ziceti?

mami fericita de Albert-Gabriel

buna dimi!!!
si eu sunt ingrijorata de gripa asta si am vb cu doctorita de fam care mi a spus ca nu este nici un vaccin deocamdata va fi unu cu circuit inchis cica pt cadre medicale studenti elevi parca si nu va fi de cumparat a mai spus ca singurul lucru care pot sa l fac e sa i dau lui robert vitamina c (ii dau zilnic ) fructe legume si sa ne ferim de aglomeratie gen hipermarcheturi .. dastea si daca cumva luam gripa si nu suntem bolnavi de alte boli ... nu va fi foarte grav .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Aris pai cum adica peste 18 ani sa-l duc la Amsterdam? Peste 17 jumatate

Gianina multi sa treceti peste toate problemutele. Spor la munca

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

LA MULTI ANI Alexandra, Crina, Calin Nicholas, Sophia, Ioana!!!



Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

oliskha - multumesc mult
ce cauti aici? ai terminat operatiunea marul si deja davidutul doarme?


Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

fetelor si eu sunt stresata cu gripa (si noua si veche) vis-a-vis de bebe sa nu cumva sa o imbolnavesc (de scos afara prin magazine oricum nu am mai facut asta de la 2 luni mie frioca sa nu i-o transmitem noi cumva)
stiti cumva daca analiza de sange pt depistarea gripei porcine se poate face oriunde si cat dureaza pana la aflarea rezultatului? Care sunt diferentele fata de gripa obisnuita? ca eu nu m-am lamurit si nu stiu la ce simptom ar trebui sa ma alarmez



Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 6 luni

Mergi la inceput