Ma voi ridica deasupra josniciei in care traim!

Ma voi ridica deasupra josniciei in care traim! | Autor: Haricleea

Link direct la acest mesaj

Cu greu,foarte greu m-am hotarat sa va scriu si sa abordez aceasta sectiune.Ba nu,sa accept,sa recunosc ca de fapt aici imi este locul..........
Aveam doar cativa ani,in perioada adolescentei rebele cand intr-o zi,a venit sa ma caute un barbat cu 12 ani mai mare ca mine.Eram doar simple cunostinte,ne cunoscusem la o aniversare si nu stiu daca am schimbat mai mult de 4 vorbe.M-a sunat pe tel mobil si m-a rugat sa cobor sa vb ceva cu mine.Mi a spus ca va pleca din oras deoarece si a gasit un alt loc de munca,mai bun iar acest lucru il va ajuta sa divorteze de sotia lui si sa termine o casincie esuata inca de la inceput.Apoi cu lacrimi in ochi,plangand,mi-a spus ca este indragostit de mine si ca face toate astea pt noi si ca se va intoarce si ma va cauta.
Am coborat din acea masina total bulversata!nu stiu ce simteam si de fapt nu stiam ce ar fi trebuit sa simt.Nu itelegeam nimic si daca incercam sa ma gandesc la asta simteam cum ma prabuseam intr-un abis pt ca totul parea ciudat,aiurea,defapt peste puterea mea de atunci de a discerne si a percepe acele lucruri.
M-a mai sunat de atunci de cateva ori si eu am fost normala,ca sa spun asa,adica nu i-am aratat nimic caci nu stiam ce,cum sa fac sa pricep situatia.Nu ca ma depasea cxi ma inghitea parca si ma prabusea ca intr-un abis.
Dupa aproape 5 ani de zile timp in care eu nu am mai stiut nimic de el m-am trezit cu un telefon din partea lui.M a invitat la o cafea.Am acceptat invitatia mai mult din motive profesionale.ne-am mai tot vazut timp in care el incerca sa ma sarute,eu intorceam obrazul sau spuneam ca trebuie sa plec si ma dadeam jos din masina,ma lua de mana iar eu ma prefaceam ca am nevoie de ceva din geanta.Evitam apropierile
Dupa o pauza dee cateva luni eu l-am cautat.Am inceput o rel cu el.Credeam ca este ceea ce am nevoie.O persoana matura care sa ma iubeasca,sa ma respecte,sa ma rasfete.N-am putut avea fata de el un comportament constant.Cand il doream,il iubeam,cand il uram si nu vroiam sa aud de el si totul pt ca nu intelegeam de ce dupa atatia ani si dupa o incercare a avea o relatie cu el aflu ca inca nu a divortat.M-am purtat ciudat,rebel,iresponsabil....
Dupa cateva luni primesc vestea cea mare....Va pleca sa lucreze in strainatae....Deci voi ramane singura!
Atunci am cazut si nu m-am mai ridicat...Nu era moment sa nu plang,nu era clipa sa nu plang.........Toata viata am urat singuratatea.si ca si cum nu a fost de ajuns a renuntat la apartamentul pe care il avea inchiriat.asa ca trebuia sa ne vedem o data la o luna sau doua 2 zile in casa si de fata cu fratele si cumnata lui!!!Dureros,frustrant,oribil.NU mai exista nimic farama de intimitate si ceea ce avea sa se ridice se distrusesera complet!!!!
Dupa luni si ani de chin,suferinte incerc sa mai fac ceva sa salvez aceasta relatie si i cer sa ma ia cu el.Renunt la serviciul meu in favoarea de a fi cu el.
Plec cu el intr o tara straina unde nu cunosteam pe nimeni stateam singura de dimineata de la ora 8 pana seara la 8.si tot el se supara ca ma gasea trista in casa si nu puteam fi vesela.Apoi a urmat minunea mea,l-am implorat sa mi faca un copil sa nu mai fiu singura.Dupa 5 luni de sarcina a trebuita sa raman in tara datorita complicatiilor.(am uitat sa mentionez ca in tot acest timp el a divortat,pana sa ma duc eu la el)
Au urmat luni si clipe de cosmar.Aveam amenintare de avort si ceea ce era cel mai grav ca oricand daca mi se declansa nasterea muream si eu si copilul deoarece aveam placenta previa.
Era din ce in ce mai greu!La auzirea acestor lucruri minunatii mei socri mi-au ras in fata spunand n-are nimic faci ceazriana!iar lui ii spuneau vai o iubim ca pe fata nosatra.
M-am dus singura sa nasc!!!A fost cumplit!In momentul crucial al vietii mele m-a lasat singura!!!!Nu va pot spune ce am simtit!Am luat cu mine povara,chinul,durerea ce urmau sa survina sa nasc prematur pt a putea el veni in tara si sa recunoasca copilul...
De fapt vroiam liniste,vroiam sa fie bine....Dar n-a fost sa fie cu tot sacrificiul.
M-a adus acasa dupa nastere si la 2 zile a plecat.A plecat si cu o parte din mine.M a mintit ca dupa botez ne va lua cu el.
Copilul meu implineste 3 ani si intot acest timp am fost doar o luna jumatate la el.L-am iubit mai mult ca orice,l-am asteptata si am visat la o viata in trei....
Acum totul s-a terminat....M-am hotarat sa plec din casa lui sa incep o alta viata si sa-mi recapat tineretea ce imi apartine dar care prin prisma lui am pierdut-o!!!in 6 ani nu l-am inselat nici macar cu o privire...
Nu am reusit astfel decat sa ma imbolnavesc tot mai rau si sa iau azi pumn de pastile extrem de scumpe...
Ma doare pt puiutul meu pe care l-am educat cu atata dragoste si de la ptimul scancet i-am dat sa vb cu el si fam lui la tel i-am aratat poze cu el si l-am educat sa i iubeasca si sa i respecte familia(lucru care in fam lui nu se intampla cu cealalta nepoata care doar le vb urat si respinge,pe socrii)
Nu imi sunt suficiente cuvintele sa va pot exprima cum se manifesta copilul cand isi vede tatal si nu va pot exprima socul prin care trec cu el atunci cand tatal lui dispare din viata lui.Ma intreaba de ce nu are tata,unde e tatal lui,vrea si el la el si etc....
Are toate posibilitatile din lume sa ne ia cu el dar ..............
Sunt mama.L-am crescut absolut singura si nu i-a lipsit nimic niciodata.A considerat intotdeauna ca 10.max 15 mil sunt suficienti pt a plati utilitatile apartamentului,pt hrana copilului,pt vaccinuri,pt medic,pt medicamente si etc.Da,mai greu dar m-am descurcat insa nu consider ca au fost atat de multi pt ca el considera ca e o suma fff mare.
Dupa lungi discutii in care mai important e sa vina in tara la parinti decat sa ne ia cu el acolo m-am hotarat sa plec din casa lui pt ca nu am langa cine sa mai stau.
Ma rog la Dumnezeu sa am puterea sa ma ridic asa cum am avut puterea de a-mi creste copilul singura,de a-l cara zilnic 4 etaje pe jos cu carutul,copilul si piata facuta chiar daca de cateva ori am cazut cu totul pe scari,de a face rost de bani atunci cand dintr-o data a venit frigul si nu aveam pt copil nici macar o pereche de sosete groase iar lui nu i-a pasat,asa cum nu l-a rarat pe Mos craciun care i-a adus ceva frumos iar el nu i-a adus nimic si nu i-a fost nici macar alaturi de Craciun.
Toate astea pt el nu au insemnat nimic si nu am cuvinte sa pot sa va spun durerea unei mame de a se descurac singura desi ar fi putut dispune de absolut orice.
Voi lupta ,pt mine si pt micutul meu sa ma ridic deasupra josniciei in care cei mai multi dintre noi ne traim viata!!!si sper sa reusesc!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:



Ai sa reusesti pentru ca esti o mamica puternica!

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

draga mea, imi pare rau sa citesc chinul prin care treci!
te rog, schimba titlul, e derutant...

fii tare pentru copil si incearca sa iti traiesti viata frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdd spune:

Este foarte bine ca te-ai hotarat sa-ti descarci sufletelul.
Si eu am scris aseara aici pentru prima oara pentru ca nu am cu cine sa vorbesc si simteam ca ma sufoc. Ai sa razi, poate, dar deja astazi imi simt sufletul si chiar mintea mai usoare.
Foarte bine ca te-ai hotarat sa pleci de la el. Ai dreptul sa incepi o noua viata si sa nu-ti irosesti tineretea si sanatatea pentru un om care nu te merita. Nu te merita pe tine, nu merita sa fie numit tata si nu merita nimic.
Parerea mea este ca, daca v-ar fi iubit, ar fi luptat sa fie langa voi: ori se intorcea in tara, ori va lua acolo, la el. Este dureros, iarta-ma ca-ti spun dar nu va doreste langa el.
Tu creste-ti copilul, ai grija de el, sa dea Dumnezeu sa fie sanatos si sa te bucuri de el.
Inteleg ca pana la varsta de trei anisori tot singura l-ai crescut, asa ca vei avea putere sa-l cresti si de-acumm incolo.
Stiu ce inseamna sa cresti un copil singura, eu am crescut baiatul singura pana la 2 ani, apoi m-am casatorit, acum sunt insarcinata si voi divorta. Deci ma voi intoarce din nou la "mama singura", de data asta cu 2 copii.(Povestea mea o gasesti la "simt nevoia sa-mi descarc sufletul")
Si tie iti va mai fi greu de multe ori insa vei vedea ca puterea ti-o vei gasi chiar in ochisorii copilului tau.
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere sa ai grija de copilas.
Va pup pe amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:



Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Serenity Prayer:

"Doamne, da-mi seninatatea sa accept lucrurile
pe care nu le pot schimba,
curajul sa schimb lucrurile care pot fi schimbate
si intelepciunea sa inteleg diferenta."

Viata ta poate sa fie schimbata! Este una din situatiile care trebuie schimbate!
Curaj si multa sanatate iti doresc

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am citit pe nerasuflate tot ceea ce ai scris. Scurt concis concentrat ca toata viata ta dealtfel. Cred si eu ca ceea ce ai scris merita un cu totul alt titlu cred ca merita ceva de genul "Eu, copilul si viata mea", desi eu cred ca se poate numi "Cea mai frumoasa poveste de viata din data de 30 octombrie 2009" pentru ca atata darzenie atata spirit de sacrificiu atata daruire scrise pur si simplu direct e greu sa gasesti. Imi scot palaria in fata ta, iar pentru ceea ce am citit pot sa intorc in doua cuvinte pe care am sa le scriu cu majuscule tocmai pentru ca ele defapt inseamna la fel de concentrat ce simt eu pentru tine:

"RESPECTELE MELE!"

La sfarsit am sa-ti spun ceva. TU nu ai pierdut niciodata nimic. paote nu ai avut norocul pe care il meritai dar o invingatoare nu are cum sa piarda. In fond asta esti pur si simplu o invingatoare.

La sfarsit dar nu in cele din urma daca doresti poti sa vii aici oridecateori simti nevoia, in mod sigur dincoo de ecranul rece al monitorului vei gasi prieteni care sa isi spuna parerea in mod sincer.


Ai grija de voi. Viata e al naibii de pretioasa si merita traita in fiecare zi din plin.

Marius

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

eu am inteles asa: tu l-ai cautat intr-un tarziu ca voiai sa fii rasfatata de el si iubita matur, stiai ca e inca insurat, dar ai acceptat asta. apoi te-ai rugat de el sa te ia in strainatate, te-ai plans ca te lasa singura toata ziua (banuiesc ca s-a dus la munca), apoi tot tu i-ai cerut sa-ti faca un copil.

sorry, dar eu nu vad unde ar trebui sa-l blamezi pe omul asta, pe care l-ai tot fortat una-alta si caruia i-ai tot cerut una-alta. nu inteleg cine e josnic, el ca s-a dus in strainatate? pai cand a facut-o, ai avut sansa sa o rupi cu el frumos si decent.

e o vorba, cum iti asterni, asa dormi. tu te-ai asteptat ca el sa te rasfete doar pentru ca e mai mare ca tine cu 12 ani? si socoteala de-acasa nu s-a potrivit cu aia din targ, ca nu se potriveste niciodata. nu am citit nicaieri ca tu te-ai legat de barbatul asta pentru ca-l iubesti, in schimb tot mesajul tau e un pomelnic nesfarsit despre ce ti-a dat, ce nu ti-a dat, ce-a facut el pentru tine si ce n-a facut.

nu vad nicaieri unde ai avut un job sa te intretii singura, doar ca te descurci excelent din banii pe care ti-i trimite, plus ca stai in casa parintilor sai, desi nu-i esti sotie - mie asta imi spune ca barbatul tau este responsabil, nicidecum josnic, iar familia lui super respectabila.

parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haricleea spune:

Va multumesc tuturor celor ce mi ati raspuns!
Pt conchita:scumpa mea,dupa 5 ani cand ne am revazut eram angajat intr-o functie ff buna.Ajungeam la un salariu pe vremea aceea de 1000 de euro.tin sa te informez ca nu m-a intretinut cu un banut.nu mi-a trebuit!d-aia nu imi ajunge ceea ce-mi ofera!Mi-ar fi simplu sa ma complac in situatia de mama ,femeie nintretinuta!numain ca nu m-a gasit,draga mea!nu sunt femeia pe carea o cumperi!daca vroia o viata cu mine chiar nu crezi ca puteam avea un viitor stralucit amandoi cu cate un salariu de 1000 de euro?cate cupluri castiga azi 2000 euro pe luna?cat castigam noi in urma cu 5 ani?dar domnul nu s-a multumit!el mi-a cerut sa vin cu el dupa ce eu am fost propusa spre o avansare si il deranja ca plec din oras,din casa lui,loc in acre eram constant verificata!
TOCMAI PT TOTI CEI CARE SPUN CA NU SE POTRIVESTE TITLUL!!!!!DRAGII MEI<DRAGELE MELE VREAU SA MA RIDIC DEASUPRA ACESTEI JOSNICII!Putini,putine o recunosc ca traiesc in astfel de mediu!!!
Oare cat de importanti sunt banii in conditiile in care copilul tau face crize de comportament cand se vede fara tata?Ii scoate lucrurile din dulap,incaltamintea din pantofar si urla iar eu trebuie sa ma adun sa pot sa l linistesc in conditiile in care si eu sufar!!!!
DAR<PT CINE SUFAR?Pt un om caruia nu i-a pasat ca este copilul la perfuzii,ca urac cu el si carutul 4 etaje de 2 ori pe zi taiata dintr-un colt in altul al mijlocului,ca am cazut cu el pe scari carandul si puteam Doamne fereste sa mi omor copilul?Niciodata nu mi va cumpara tineretea .singuratatea!!!!Toti banii din lume nu sunt suficienti pt ca eu sa-l pot aprecia pt ca nu eu l-am cautat ci el m-a cautat!Am inceput o relatie cu el si nu stiam ca inca nu si-a terminat socotelile legal!!!Nu sunt femeia care sa imi construiesc fericirea pe nefericirea altora!!!
Imi pare rau ca m-am indepartat total de esenta subiectului si ntotodata nu am lamaurit niste persoane care cred ca daca EL ne da niste bani poate cumpara tot!!!!NU,draga mea CONCHITA nu stateam in casa alor lui.ei nu m-au ajutat cu un bax de pampers sa ma duca sa-l cumpar de la magazin,Stateam in munca mea si a lui.Casa in care am contribuit financiar si din care nu plec cu absolut bimic pt ca tot ce am facut voi putea reface daca am iubire,intelegere,atentie....
TOCMAI DE ACEEA MA VOI RIDICA DEASUPRA JOSNICIEI IN CARE CEI MAI MULTI DINTRE NOI NE TRAIM VIATA!!!

L-am iubit,l-am respectat,l-am asteptat si nu l-am inselat vreodata nici macar cu o privire,a fost universul meu si ma rog Domnului sa pot iubi un alt barbat!!!!

sI CU TOATE ASTEA CONCHITA ARAT DESTUL DE BINE SI KULTI IMI FAC CURTE,DAR EU L-AM VENERAT CA EL.................LUI SA NU I PESE SI SA L DOARE CA NU APRECIEZ CA LOCUIESC INTR-O CASA ULTRA MODERNA!!!!NU ASTA I VIATA!!!NU,VIATA ARE ALTE VALORI,CU ACORDURILE EI!!!!
multumesc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

fie cum spui tu Haricleea, dar in primul mesaj spui ca esti in casa lui si pe de o parte copilului tau nu-i lipseste nimic din banii lui, iar pe de alta ca n-are ciorapi de iarna. acum iar vorbesti despre bani si-i faci socotelile cat i-ar ajunge pentru ce i-ar ajunge, si de ce nu te ia cu el - tot tu ai spus ca l-ai rugat sa-ti faca un copil, pai in conditiile astea tu ce crezi ca se poate intampla? barbatii simt cand o femeie se agata de ei din interese materiale sau nu. din afara lucrurile se vad altfel, super predictibile, sa stii. de aceea ti-am spus ca era chiar logic sa ti se intample asta, considerand cum ai inceput si continuat relatia cu el.

parerea mea e ca prea multe tinere din ziua de azi cred ca daca se leaga de un barbat mai varstnic care are bani cu lopata, ele o vor duce obligatoriu excelent si ca el le va urca pe-un piedestal si le va trata ca pe niste printese. iar tragediile zilnice ne arata ca aia, cum o cheama, columbeanca, e doar o exceptie de la regula - si asta pentru ca nu stie publicul ce se petrece in realitate in casa lor.

reciteste pasajul de mai jos si numara de cate ori scrii cuvantul "singuratate". de el te-ai legat din teama de singuratate, copil ai vrut ca sa nu fii singura...Haricleea, draga mea, esti inca tanara si iti vorbesc ca unei surori mai mici, direct si fara ocolisuri: ai nevoie mare sa fii foarte cinstita cu tine si sa-ti analizezi situatia cu sange rece ca sa nu mai repeti povestea cu altcineva si sa pici de victima propriilor criterii in a alege un partener de viata: il alegi pentru ca-l iubesti, nu ca sa scapi de singuratate. idem cu copilul, nu-l faci ca sa ai companie. analizeaza bine de tot trecutul si deciziile tale si gandeste-te extrem de serios la viitor. pana nu reusesti sa gasesti in tine fericirea, nu o vei obtine de la nimeni, nici macar de la propriul copil, asculta la mine, ca e sfat important asta. :-)


Citat:
Dupa o pauza dee cateva luni eu l-am cautat.Am inceput o rel cu el.Credeam ca este ceea ce am nevoie.O persoana matura care sa ma iubeasca,sa ma respecte,sa ma rasfete.N-am putut avea fata de el un comportament constant.Cand il doream,il iubeam,cand il uram si nu vroiam sa aud de el si totul pt ca nu intelegeam de ce dupa atatia ani si dupa o incercare a avea o relatie cu el aflu ca inca nu a divortat.M-am purtat ciudat,rebel,iresponsabil....
Dupa cateva luni primesc vestea cea mare....Va pleca sa lucreze in strainatae....Deci voi ramane singura!
Atunci am cazut si nu m-am mai ridicat...Nu era moment sa nu plang,nu era clipa sa nu plang.........Toata viata am urat singuratatea.si ca si cum nu a fost de ajuns a renuntat la apartamentul pe care il avea inchiriat.asa ca trebuia sa ne vedem o data la o luna sau doua 2 zile in casa si de fata cu fratele si cumnata lui!!!Dureros,frustrant,oribil.NU mai exista nimic farama de intimitate si ceea ce avea sa se ridice se distrusesera complet!!!!
Dupa luni si ani de chin,suferinte incerc sa mai fac ceva sa salvez aceasta relatie si i cer sa ma ia cu el.Renunt la serviciul meu in favoarea de a fi cu el.
Plec cu el intr o tara straina unde nu cunosteam pe nimeni stateam singura de dimineata de la ora 8 pana seara la 8.si tot el se supara ca ma gasea trista in casa si nu puteam fi vesela.Apoi a urmat minunea mea,l-am implorat sa mi faca un copil sa nu mai fiu singura.
(...)
Are toate posibilitatile din lume sa ne ia cu el dar ..............
Sunt mama.L-am crescut absolut singura si nu i-a lipsit nimic niciodata.A considerat intotdeauna ca 10.max 15 mil sunt suficienti pt a plati utilitatile apartamentului,pt hrana copilului,pt vaccinuri,pt medic,pt medicamente si etc.Da,mai greu dar m-am descurcat insa nu consider ca au fost atat de multi pt ca el considera ca e o suma fff mare.
Dupa lungi discutii in care mai important e sa vina in tara la parinti decat sa ne ia cu el acolo m-am hotarat sa plec din casa lui pt ca nu am langa cine sa mai stau.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haricleea spune:

revin asupra a ceea ce tot sune aceasta dna conchita si ete pt ultima data!nu banii lui im trebuie si draga mea lucrurile sunt mult mai profunde regret ca ma pird in amanunte si poate nu spun esentialul.De altfel nu am intrat aici sa mi spui tu ca 10mil sunt suficienti sa cresti azi un copil si pe deasupra sa ma mai duc si cu bunatati la ai lui si lista poate continua dar deja ma afund in mizeria di care vreau sa ies!
Daca eram vre-o Columbeanaca acum nu eram pe net si ma intretineam cu unu linistita in timp ce ala muncea pe acolo iar copilul putea zacea linistit la mama sau la soacra si cu siguranta nu intram pe acest forum.Poti sa mi raspunzi cat vrei dar deja am obosit nu nu ma voi mai deranja sa ti raspund tie ca sa te conving revenind cu lux de amanunte din viata mea.
Cred de asemenea ca nimeni nu reuseste sa povesteasca absolut tot si daca am intrat pe aceasta sectiune nu e intamplator pt ca sunt o nenorocita de femeie careia nu i ajung banii si etc!
Urat din partea ta avand in vedere ca si tu esti femeie sau poate ca nu ai iubit niciodata!!!

Mergi la inceput