Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

freedelia- de unde stim care antibiotice sunt permise in alaptat. Pt dr e simplu sa ti le dea pe primele si sa-ti spuna sa opresti alaptatul.
Eu stiu ca si conrtizonul e interzis in timpul alaptarii. De aici teama mea pt antibiotice. La antibiotice fac alergie care nu prea trece decat cu cortizon.

Si parca dupa anestezie e la fel interzis sa alaptezi.

Denisa, 17 + cu bebel-mititel Eric - Andrei
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Honey - am mancat un hamburger cu carne stricata (o tinusera afara, in caldura, si apoi recongelata) la Springtime, in Neptun, acum mai multi ani.

Am fost 2 care am mancat, nu ne-am dat seama niciunul. Numai ca eu intorcandu-ma la hotel am cerut un suc la bar, un Prigat, si dupa ce-am dat pe gat jumatate din el pt ca imi fusese foarte sete, mi-am dat seama ca era acidulat. I l-am pus in brate barmanitei, si culmea ca tot ea era nemultumita, ca de ce i-l dau inapoi, ce daca e stricat, ca doar am baut jumatate din el .

Si din noaptea aia am facut 41 temperatura, de nu ma puteam tine pe picioare, mi-a fost foarte de rau, si am ajuns la spital. Mi-au dat doxiciclina, pe care n-am putut sa o iau prea mult, mi se facea rau dupa ce luam.
Mi-a trecut dupa vreo saptamana. La 3 zile dupa ce incepusem tratamentul, eu inca faceam peste 38,5.
N-am mai mancat de atunci la Springtime, si-mi pare rau ca nu mi-am dat seama atunci de la ce mi s-a facut rau - am crezut ca e doar sucul. Le faceam n-spe reclamatii, dar asta a fost .


Si apropo de somn - si eu am probleme la lipsa de somn. Cu Irina, pana sa ma obisnuiesc eu ce si cum, de chiauna ce eram mi-am zis ca atunci cand o sa aiba 16 ani o sa o trezesc si eu de 4 ori pe noapte, sa vada cum e . Glumesc, binenteles .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

andira, da daca e ceva in neregula am sa ma duc, dar ma gandesc ca in urma unui efort in afara de desprindere de placenta sau sac...nu se poate intampla altceva, nu?

selina eu ma simt ca o vaca, de aia nici nu.mi fac poze
la prima sarcina cum zici si tu radiam nu altceva...cel putin pana la 6 luni primeam si complimente pe strada, acu nici nu.mi vine sa ies :))

roxana 18+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Roxana am citit ca la desprinderea placentei apar sangerari. Ruperea membranelor nu cred sa se intample numai de la o miscare brusca (mie nu mi s-a intamplat nici macar la debutul travaliului) si ai simti umezeala muuulta. Odihneste-te si vezi cum te simti; daca vrei sa fii sigura ca-i bine mergi la urgenta!
Oana calatorie usoara si distractie placuta!
Liliana frumoasa burtica!

Mami de Luca si18+ cu



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Deja capitol nou,vorbarete fetele.
Am intrat sa va salut,as mai sta dar acum lucrez dupamasa, e cam aiurea pt k ajung noaptea acasa
Gabyhila - felicitari pt baietzel, sarcina usoara
Liliana - flumoasa burtik
Pupici la toate fetele!

DARIA 22+
http://www.flickr.com/photos/marse_covaci/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Honey -- tot pe kellymom ai si toate medicamentele si nivelul lor de recomandare in sarcina si in timpul alaptarii:

http://www.kellymom.com/health/meds/index.html

Mai sunt si alte site-uri, cred ca si baby center avea unu tabel daca nu ma insel.

Andira -- zau ca de cand isi fac hormonii astia de sarcina jocul cu mine, ideile fixe la mine in cap cu zecile. Nu puteam sa adorm si pace, m-am dar jos din pat sa caut informatiile respective . Cred ca tre sa ma opresc din facut copii, ca azi m-am luat la intrecere cu un autocar pe autostrada, pentru ca mi-a taiat fatza. Cu copiii in masina si tot. Parca am innebunit -- bine macar ca mi-a mai revenit rabdarea cu copiii...

Acu n-am somn, stau si va mai citesc...

20+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Dayanara - stiu ca si colul se poate deschide in urma efortului, nu stiu daca insa efort brusc sau prelungit.
In rest... nu prea imi dau seama... Tu acum cum te simti? Te doare ceva? Simti ca e ceva in neregula (sau intuitiv)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:


Va multumesc pentru imbarbatari si cuvintele frumoase. am sa incerc sa imi mai revin. Tocmai am bagat o gogoasa si ma simt deja mai bine
Mai am si eu zile mai proaste si teza asta a mea ma frustreaza la maxim. Cate o mamicilor frumoase de sclipiciosi.

Si despre vopsit parul, ce sa zic - doctorul meu dinainte mi-a zis sa nu ma vopsesc si noua doctorita de aici de unde m-am mutat la fel. Acuma eu ii ascult ca nu o sa mor 9 luni.Stiu ca subiectul e destul de controversat si nu exista dovezi clare cum ca ar face rau, dar...


Mami 16+ si Victor (31.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

andira mai mult e frica sincer, nu ma doare nimic, spatele un pic dar nu ceva iesit din comun

rebiana, da am sa ma duc daca e cazul, deocamdata evit pt ca.ti dai seama e perioada gripelor si pana intru la ginecologie trec pe langa ceilalti

roxana 18+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia
azi m-am luat la intrecere cu un autocar pe autostrada, pentru ca mi-a taiat fatza. Cu copiii in masina si tot. Parca am innebunit -- bine macar ca mi-a mai revenit rabdarea cu copiii...


Sper ca nu ai si vreun aeroport prin preajma... glumesc

Iti spun eu, fac bine descarcarile pe forum, uite vezi, consumi din energie in alta parte, iar cu copiii te relaxezi . Imi pare rau ca ti-a fugit somnul, eu intr-o ora plec acasa de a servici, si mi-am propus ca de acasa sa nu mai intru. Mai fac si eu ceva constructiv prin casa.
Si-asa, bantui pe aici in timpul zilei in loc sa invat.

Azi insa mi-au venit manualele, de maine ma apuc de studiat

Mergi la inceput