Pe noptiera mea: Mananca, roaga-te, iubeste

Pe noptiera mea: Mananca, roaga-te, iubeste | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Pe noptiera am acum www.librariaonline.ro/product_info.php?products_id=10007465&view=&osCsid=f41aiiritemcmmrtekjcc941q2" target="_blank">Mananca, roaga-te, iubeste, de Elisabeth Gilbert, editura Humanitas

Am cumparat cartea din aeroportul Otopeni, asteptam un avion si am inceput-o chiar de acolo. Inca de la primele pagini mi-a captat atentia. Este o carte frumoasa, scrisa cu ritm si sinceritate. Am ajuns la faza cand ea aunge in Italia...

Acum cateva zile eram la un restaurant in Chania Creta si langa masa noastra era un cuplu frumos. Ea avea pe masa o carte si din curiozitate i-am citit titlul - m-a incantat sa vad ca era aceasta carte- in varianta engleza/

Ieri am citit pe un site ca Julia Roberts tocmai lucreaza la acest film... daca ea va juca, cu siguranta ca va fi un film placut si cu umor... deci pregatiti-va si cititi cartea ca sa ne dam cu parerea daca e mai buna o carte sau un film.



**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Am citit cartea, varianta in romana pentru ca o cumparasem pentru o prietena dar pina am ajuns sa i-o dau n-am rezistat si am citit-o eu pe nerasuflate in citeva zile.
Mi-a placut, desi are pe alocuri si parti mai plicticoase, ideea aceasta de calatorie in diverse tari unde ai parte de tot felul de aventuri mi se pare exceptionala.
Cit despre film, nu prea o vad pe Julia Roberts potrivita pentru rolul principal, e o actrita prea "puternica" pentru rolul asta si mi-ar fi placut sa vad pe cineva mai "fragil".

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Exact p-asta o citesc si eu acum, varianta in olandeza, sa vad daca o sa o savurez :))...imi place mai mult o carte in engleza, daca ea a fost scrisa de un englez sau strain sa zic de limba asta...dar am gasit-o in oferte cu 1 euro, asa ca am zis: hai fie...desi sincer dupa toata "tevatura" care s-a facut in jurul ei, sper totusi pana la urma sa-mi placa.

Inceputul e oarecum promitator.

eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oh ! Am citit-o si eu si mi s-a parut ingrozitor de plictisitoare. Pentru mine a fost o carte careia nu i-am inteles sensul - am citit-o asteptand sa gasesc ceva interesant in ea si am terminat-o cu sentimentul ca m-am pierdut vremea.
E o carte care vorbeste despre depresie fara insa a trata depresia, un jurnal de calatorie incomplet si plictisitor, o carte care nu stiu sa spun despre ce este, super liniara, fara pic de energie, fara pic de suspans, fara pic de inceput sau de concluzie.
Nici nu ma mira ca costa 1 EUR ...

Ma scuzati, dar asa am perceput-o eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Ilse, de acord, daca stii limba autorului e mai bine s-o citesti in original pentru ca sint multe lucruri care se pierd la o traducere, oricit de buna ar fi ea (traducerea adica).

Buflea, asta e, sintem atit de diferiti incit e normal sa nu ne placa aceleasi lucruri. Si mie mi s-au parut plicticoase unele parti, mai ales cele in care filosofeaza, insa au fost si parti care mi-au placut (ma amuzau conversatiile cu batrinul acela indian ) si de aceea zic ca a fost acceptabila pentru mine.

Cred ca e o lectie buna de invatat din ea, si anume ca oricit de greu ti-ar fi si oricit de ingrozitor e lucrul prin care treci, e in puterea ta sa cauti sa-ti fie mai bine. O calatorie in jurul lumii (sau macar in citeva tari) mi se pare o idee geniala.

Am vazut ca a mai aparut o carte scrisa de ea, "Ultimul barbat american", dar pe asta vreau s-o citesc in engleza asa ca mai caut, poate o gasesc pe la vreun tirg de carte. Am rasfoit-o un pic intr-o librarie si mi s-a parut interesanta, povesteste viata unui barbat care a renuntat la confortul civilizatiei si s-a dus sa traiasca in natura, un fel de Crocodile Dundee, asa.


www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

buflea ea costa initial 12,50 sau cam asa ceva, dar era ultima si aia vroiau sa lichideze stocul, altfel pe aici cartile nah considerate best-seller sau oricum in top costa o gramada de bani, nu pentru bogati, dar pentru astia asa mai middle class...anyway am ajuns de-abia la faza lamentarilor ca ea nu vrea copii...oarecum pueril abordata chestia, fiindca cu totii in viata avem parte de oarecare presiune sociala sa ne incadram in vreun cliseu sau altul.

Astept sa vad mai departe, sa ajung efectiv la Italia, Indonezia si India...oare le-o fi ales in functie alfabetica si acolo o fi pus degetu pe I ? zic si eu...inca sunt la inceputuri.


eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delidana
Cred ca e o lectie buna de invatat din ea, si anume ca oricit de greu ti-ar fi si oricit de ingrozitor e lucrul prin care treci, e in puterea ta sa cauti sa-ti fie mai bine. O calatorie in jurul lumii (sau macar in citeva tari) mi se pare o idee geniala.

Mda ... geniala cand ai o editura in spate care iti da bani pentru a calatori timp de un an de zile in trei tari diferite ...cred ca mi-ar trece si mie depresia asa .
In fine, probabil ca depinde de fiecare cum traieste cartea asta ... pe mine nu m-a captivat dar aici a facut mari valuri (ca de aia am si citit-o), a fost New York Times best seller, deci banuiesc ca au rezonat mai multi cu ea ... tot ce pot sa spun este ca daca prima tara vi se pare plictisiotare (Italia), celelalte sunt la fel daca nu chiar mai rau, asa ca nu insistati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Mi se pare interesant sa citesc parerile voastre despre carte...eu am citit-o mai demult, cind a aparut si am citit varianta originala, in engleza.
Presupun ca in cazul acesta se aplica vorba cu "gusturile nu se discuta". Mie mi-a placut chiar foarte mult,nu mi s-a parut plictisitoare si cred ca mesajul ei, cu eat, pray, love" este similar cu cel al eccleziastului care spune ca exista un timp pentru toate. Mie mi-a placut in mod deosebit partea cu 'pray",toate eforturile ei de a se descoperi spiritual...Ultima partea, cea cu dragostea mi s-a parut putin fortata, dar , in ansamblu, mi-a placut. Poate am citit-o si intr-un moment potrivit, a rezonat cu starea mea de spirit, nu stiu. Eu zic sa dati cartii o sansa...

"animals ...exist for their own reasons. They were not made for humans any more than black people were made for whites or women for men." Alice Walker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ah ma bucur ca s-a insufletit subiectul despre aceasta carte.
Mi-e imi place cum e scrisa carte - este adevarat ca personajul incearca sa isi vindece o depresie insa ... din ce am trait si eu, nu exista medicament mai eficient sa iti tratezi o depresia decat o calatorie. Si, cu atat mai mult cu cat, ai timp sa isi oferi una asa de lunga... sa iti oferi luxul de a invata chiar si o limba straina si ... sa stai si intr-un ashram ... unde sa incerci sa te cunosti pe tine insati.
E adevarat ca are si momente statice, putin plictisitoare, insa ... probabil intr-un film de 90 de minute, au incercat sa aduce momentele cele mai demne de atentie...

Iar Julia, in parerea mea, este o actrita care poate juca rolul unei deprimate nesigure... oricum aici intervine talentul ei de actrita.

Acum am ajuns la capitolul in care ea va pleca din India.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Da, dar ashram-ul asta(eu am terminat-o dar nu o sa "spoil" the end) e cumva tratat asa (strict parerea mea, evident) superficial...Italia mi-a placut asa oarecum cum e descrisa, desi evident cred ca e multa-multa minciunica in ceea ce scrie:1. pentru a da bine la public cititor 2. se vrea a fi originala cu faptul ca n-a vizitat vezi Doamne niciun muzeu nimic ci doar a fost ocupata 4 luni cu mancatul si invatatul limbii, nu zic nu...e superba mancarea italiana si nu cred ca ti-ajunge o viata de om sa o savurezi...dar sa nu fi vazut o capela sixtina, o pieta ceva, timp de 4 luni de italie, nu prea cred.

Am vazut Italia de multe ori si nu pot crede ca cineva de nivelul ei, se vrea a fi o intelectuala, nu? sa nu fi vazut macar forumul roman...asa ca totusi tind sa cred ca s-a vrut a fi non-conformista, dar pe mine clar nu m-a convins...ci chiar mi s-a parut a fi un roman usor de tot...adica filosofia de viata de care se tot vorbeste prin "criticile literare", mie imi scapa...sau am citit prea mult greii filosofiei ca sa mai ader la new age-ul asta superfluu...e banal, super-rasuflat si cumva ceea ce ne asteptam cu totii...joie de vivre, fara sa ne dam mari scriitori si fara sa fii trecut printr-un ashram...sau hai sa-i zicem carpe diem.



eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Gata am terminat de citit cartea. Mi-a placut, a fost reconfortanta. De fapt, e genul de carte pe care mi-as fi dorit sa il pot scrie eu.
Mi-a placut sinceritatea autoarei, in conditiile in care cartea este autobiografica si deci vorbeste despre ea.
Am cautat poze cu autoarea pe google si am gasit tot felul de poze cu unii dintre personajele cartii...

Ei da, deci ea va fi intruchipata in film de Julia Roberts ... iar Felipe de frumosul Javier bardem ...asa da, sa tot intalnesti brazilian care te mangaie si te indoapa cu tandrete ...

Desigur, filmul va fi mult mai frumos ca realitatea - cand vom ajunge la episodul cu Bali, desigur il vom sorbi din ochi pe Felipe ... Bardem...

Aici este poza de la lansarea cartii la Oprah
http://cm1.theinsider.com/media/0/43/9/20071005_101_350x263.0.0.0x0.350x263.jpeg

Aici e frumosul Javier Bardem in rolul lui Felipe
http://images.teamsugar.com/files/upl2/1/13839/24_2009/0d52c6dba988cbd8_eat-pray-javier.xlarger.jpg

Aici e Julia Roberts filmand cu Javier Bardem
http://img2.timeinc.net/people/i/2009/startracks/091109/julia-roberts.jpg

si aici este autoarea cu realul Felipe - cu care s-a casatorit intre timp
http://images.oprah.com/images/tows/200710/20071005/20071005_112_350x263.jpg


**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput