Ingrijirea bebelusului prematur

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iulia7 spune:

Buna, fetelor! Ma alatur si eu voua, pentru ca am un baietel nascut prematur (34 saptamani). Acum are 7 saptamani si 4 kg, mananca de rupe (din pacate formula, pentru ca laptele l-am pierdut; nu am apucat sa ii dau deloc), a recuperat foarte bine. Avem insa o problema majora: scaunul. A fost hranit cu Prenan de la nastere, la 2 saptamani cand l-am adus acasa a inceput sa fie foarte constipat, dupa incercari disperate cu ceai de musetel, termometru si alte cele i-am dat Linex Baby, am schimbat laptele cu Novalac IT (la recomandarea medicului) si incet-incet scaunul a devenit normal ca si consistenta. Cu toate acestea insa, inca nu face singur ci doar cu supozitor. Medicul spune ca ar fi vorba de o imaturitate a terminatiilor nervoase si ca va face singur cand vom incepe diversificarea. A mai patit cineva asa ceva? Pe cine intreb se uita crucis la mine si toata lumea arunca cu oua cand spun ca ii pun supozitor zilnic. Am incercat sa il las sa faca singur, insa se forteaza atat de tare incat ajunge sa verse si... cam atat. Pentru mine cauza problemei lui este un mister in conditiile in care in maternitate si o saptamana de la venirea acasa a facut singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

iulia,mai mult ca sigur e de la LP.
nu mai ai deloc laptic de la tine?
trebuie sa te consulti cu un neonatolog f bun,dr Ana culcer,de ex.
trebuie sa ii schimbi formula de LP>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Iulia, incearca cu gimnastica sa-l ajuti, fa-i bicicleta cu piciorutele.Cand il vezi ca se screme aduna-i genunchii la piept.Nu stiu daca il ajuti punandu-i tot timpul supozitor.Poate asa nu ajunge sa-si formeze simtul asta de a face caca.
Noi am folosit Nan si era tot constipat asa ca la recomndarea dr am trecut atunci pe Aptamil.Nu am mai avut deloc probleme. E posibil sa fie din cauza laptelui praf.
Dar Histamina are dreptate, in Bucuresti ai atatia dr buni care te pot sfatui bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia7 spune:

I-am facut deja gimnastica exact asa cum ai spus tu. Insa tot nu facea fara supozitor. Bine, mai nou e suficient sa ii pun supozitorul si in mai putin de un minut face singur, fara gimnastica si fara nimic.
Laptele l-am schimbat o data la indicatia medicului. Novalac IT este anti-constipatie si pare sa isi faca treaba pentru ca scaunul are o consistenta perfect normala. Poate face singur fara mare efort, nu imi dau seama de ce are totusi nevoie de supozitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danyela15 spune:

La noi a mers cu ceai baby calm de la fares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniela13 spune:

Buna! Eu am avut noroc ca m-au trimis de la Ploiesti(unde n-aveau nici macar Gynipral sa-mi dea) m-au trimis cu salvarea la Giulesti unde m-au m-au tinut 5 zile cu perfuzii si am nascut acolo la 28 de sapt o fetita de 1130g. A fost bine ingrijita, i-au facut si control la ochi si tot ce trebuie. Am avut si noi probleme cu constipatia la inceput cand manca prenan si ii mai dau si fier, dar s-a reglat in timp...i-am mai bagat supozitoare ocazional dar acum se descurca singura...chiar daca mai sare cate-o zi, recupereaza in ziua urmatoare cand face si de 2 ori...cred ca asta se regleaza in timp, mai ales cand incepi diversificarea ar trebui sa nu mai fie probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

La noi n-a mers cu nimic pana n-am inceput diversificarea; nici cu ceaiuri, nici cu siropuri, nici cu gimnastica; doar cu supozitor sau cu termometrul - o zi asa, o zi asa. Am auzit toate variantele: ca e suspecta de megacolon, ca ar trebui sa o las sa faca singura chiar daca asta inseamna cateva zile. Eu o ajutam zilnic cu supozitor sau termometru pentru ca altfel nu manca bine. Dupa ce am inceput diversificarea, a inceput sa faca zilnic )cu tot fierul pe care inca i-l dau zilnic).Multa sanatate piticutilor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Buna fetelor, sunt diana (scriu pe topicul mamici de gemeni si tripleti) si voiam sa va intreb daca vreuna dintre voi a nascut la filantropia. eu am risc mare de nastere prematura (de fapt termenul maxim pana cand ma vor lasa cu bebelusele este 34 de saptamani) si voiam sa va intreb ce parere aveti de sectia de neonatologie de la Filantropia. aud de bine numai de giulesti si polizu si nu stiu nimic de Filantropia...

26 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Diana nu iti stiu raspunde insa vreau sa iti spun ca eu la fel ca tine la prima sarcina m-am stresat si intrebat tot ce tine de prematuritate si rau am facut ... la a doua sarcina am plecat la spital convinsa fiind dna dr ca voi naste in acea noapte ... eu insa eram convinsa ca nu ... asa a si fost am dus cu bine sarcina pana la 38saptamani si 6 zile sarcina. Eu cred ca starea pozitiva ajuta enorm ... Oricum daca e sa ajungi sa nasti prematur (deduc ca ai mai multi bebei in burtica) sa fi relaxata, optimista si sa le transmiti starea de bine puiutilor

Tonirro minunea ta mica creste ... ce scumpa e. Acum o saptamana am cunoscut la Cluj o minune de 740g la nastere care acum are un an si e un copil perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

multumesc mult de tot pt raspuns. incerc sa ma relaxez cat pot. deja bebelusele au 1 kg fiecare asa ca nu mai sunt asa mici. :) sa speram ca mergem cat mai departe cu sarcina.

34s e termenul maxim pe car emi-l dau doctorii. dar ar fi super sa ajungem pana acolo.

la multi ani si un an cat mai bun!

28 +

Mergi la inceput