Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici17

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Uraaa,

Alex al meu azi s-a rostogolit de pe burta pe spate. Smecherasul nu se intoarce de pe spate pe burtica, dar ptr ca nu-i place deloc sa stea in aceasta pozitie a gasit o metoda el sa scape de ea.

Ce liniste e.... banuiesc ca sunteti obosite dupa w-e :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Revin cu intarziere. Mii de scuze.

"mister" desi a avut un apgar atat de mic, a vrut sa traiasca si a fost vegheat de cineva de sus. Altfel nu pot spune. Si-a tinut capul pe la 6 luni (dupa ce am inceput tratamente), de rostogolit mai incolo, a stat in fundulet la ~9luni, s-a ridicat la 1 an si ~4luni, echilibrul inca ii mai joaca feste, a inceput sa vorbeasca mai tarziu >2 ani. Diversificarea am facut-o la ~8luni. Nu a avut probleme cu lingurita sa o refuze. Cred ca refuzul linguritei este legat de faptul ca bb nu este inca pregatit. Deci rabdare. Imi dau seama ca acesta este cuvantul de ordine pe care l-am folosit, auzit, spus cam de pe la jumatatea sarcinii cu domnia sa incoace.

Toate acestea le-a facut ajutat: cam de la 5 luni a inceput recuperare, tratament medicamentos si tot tacamul, "lectii" cu mine. A muncit foarte mult ca sa ajunga unde este acum (la 4 ani ), am un mare respect pentru el. Si inca mai munceste. Dar, suntem, zic eu, o statistica fericita.

Legat de vaccinuri: i-am facut toate vaccinurile din schema obligatorie, cred ca sunt manadatory de facut daca ai de umblat cu copilul prin spitale, medici, diverse centre de recuperare. Nu am facut Prevenar, vaccinuri antigripale, contra hepatitei A si care mai sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Bravo Alex, tot asa pe mai departe.

Fetelor stiu ca aveti dreptate cu stilul asta de nopti dar cum va spuneam eu nu sunt obisnuita cu asa ceva. Copilul meu de la 6 luni doarme toata noaptea fara alte discutii.

AdiS, e emotionant ce scrii tu. Dar pe langa respect eu cred ca e si mandrie. Stiu ce simt eu cand imi vad galusca.

Chiar azi am facut ordine la hainitele ei si am gasit prima ei salopeta. M-au podidit lacrimile. Pentru mine evolutia ei e uimitoare si uneori ma gandesc ca ea mi-a dat mie putere si nu eu ei.

Despre vaccinuri eu am spus zilele trecute nelamurirea mea, dar vad ca nimeni nu ma poate lamuri. O sa intreb pediatra caci ma duc sa ne vada miercuri.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Salutare

Ce mai faceti?ce va fac puiutii cresc mari?noi pe zi ce trecem suntem mai vorbareti bolborosim toata ziua,ne incanta ff mult reclamele de sunt la tv nu mai face nimic si nu se misca pana nu se termina, asa ca de-l vreau cuminte cateva minute caut reclame si sunt libera,ii mai place sa asculte muzica si sa aplaude...
ne chinuim sa invatam fructele,legumele si animalele dar nu reusim mai interesante sunt cartile sa le mancam,dar incet,incet v-om invata
a nea tuns tati(nu mai stiu de v-am zis)si va pun o cheliuta si una in prcesul de tundere
acuma fug ma duc sa vad ce face ca e singur in sufragerie si sigur nu sta cumintepoate mai intru de mai intrati si voi

www.lilypie.com/myDetails.php/" target="_blank">Luca Daniel 22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Jo dupa ce te lamureste pediatra sa ne lamuresti si tu pe noi sau cel putin pe mine ca sunt la acest capitol,o sa ajung si eu la un pediatru la ct cat mai repede cu putinta(luna asta sigur)am mai multe de discutat cu ea dar mai ales despre o ,,ectopie testiculara,,asta e principala problema sper sa nu avem probleme si sa fie bine pana atuncisi de se poate discuta cu ea o sa intreb de mai multe,,nelamuriri,,pe care le am inclusiv vaccinurile

acum stam cam in plop cu banii facem revizia la masina ca fara ia suntem morti apoi dupa ce luam banii rezolvam si baiatul stiu ca suna urat ca e masina pe primul plan dar fara ia nu ne putem deplasa la ct si nici in alta parte

www.lilypie.com/myDetails.php/" target="_blank">Luca Daniel 22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Valy bineinteles ca te voi lamuri si pe tine. Maine dimineata merg la pediatru. Noi mergem asa in vizita, sa nu zica ca nu ne vede ca e fapt nu avem nimic.

Eu daca vreau liniste pun haine la spalat si imi plasez copilul in fata masinii de spalat. La televizor nu are rabdare. Cred ca e cam devreme sa invete legume, fructe... la un an ar trebui sa spuna clar doua trei cuvinte in rest sa tina discursuri in limba lui. Trebuie sa faca pa, sa bata din palme, sa mazgaleasca cu creionul o hartie....

Si eu vreau sa o tund pe Karla dar pediatra a zis sa asteptam pana se inchide fontanela.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Salutare tuturor si bun venit Adis
Am vazut Jo ca esti nelamurita cu vaccinurile, aici cred ca e putin diferit sau poate ma insel(sa ma corectati). Asta ar fi schema:
2,4,6 luni-vaccin pt difteria,tetanus,pertusis, polio,Hib si pneumo conjugate
12 luni-rujeola, oreion, rubeola, men-c conjugate
15 luni-pneumo conjugate si varicela
18 luni-difteria, tetanus, pertusis, polio, Hib, rujeola, oreion, rubeola
4-6 ani-difteria, tetanus, pertussis si polio
12 ani-hepatita B
13-14 ani-human Papillomavirus
14-16 ani-difteria, tetanus si pertussis
every 10 years-difteria si tetanus
fiecare toamna e recomandat vaccinul pt gripa
1 doza la 65 ani-pneumo poly
Sper ca ati inteles ceva din ce am scris
Toate aceste vaccinuri sunt de la stat, nu stiu sa existe altceva.
Noi suntem tot asa, eu nu sunt multumita cu Dennis deoarece nu vrea sa manance, mi se pare ca pe zi ce trece mananca tot mai putin, sunt stresata, suparata, toate adunate.
Maine mergem la control la spitalul unde s-a nascut sa vedem ce ne mai zice si de acolo. Dar simt ca mi se rupe sufletul cand il vad cu nu vrea sa manance. Azi pana acum la ora 2 a mancat 75 ml lapte +5 linguri de mar cu biscuite.
Tocmai s-a trezit asa ca tre' sa plec.
Valy am vazut cheliutul de Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Deci fetelor am fost la pediatru. Sunt foarte bine. La greutate mai avem de lucrat un pic dar se pare ca niciodata nu vom fi dolofani, suntem prea energici. Fontanele ne este aproape inchisa.
M-am lamurit cu vaccinurile. Indicate pana la un an sunt cele obligatorii. Pediatra noastra nu este adepta cat mai multor vaccinuri, de aceea mi-a zis ca e mai bine sa ii fac Prevenarul atunci cand o voi duce in colectivitate, deci pe la doi ani. Dar ne mai gandim. Ideea e sa ii fortificam sistemul imunitar astfel incat sa fie cat mai rezistent. Cat mai multe fructe si legume. Ne-a prescris si un sirop pentru asta care sa ii dau cate o lingurita 15 zile pe luna.

Da Mihaela schema de vaccinuri de acolo e un pic diferita de cea din Romania. Despre mancare eu zic sa nu te stresezi. Au si ei perioade.Dupa parerea mea imporant e sa nu-l obligi pentru ca obligat va dezvolta o oroare pentru mancare.

Doctorita a fost foarte multumita de dezvoltarea noastra psihica, Karla fiind un copil extrem de comunicativ, interesat de de toate.
Despre noi ce sa va mai spun? A inceput sa ne placa kinetoterapia, nu mai plangem deloc si acum vreau sa incepem cu inot. Ne plac cartiile ilustrate si ne intoarcem singura paginile. Batem ritmul la muzica din picior. Ne plac toate cablurile, butoanele, suruburile....

Acum mergem la somnul de amiaza

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_bld spune:

La multe lunite nepotica draga Multi multi
Ce mai creste gogosica noastra,deja are 5luni.Uff,abia astept sa o vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

La multi ani Ana Maria!

Vad ca eu bantui cam singura pe aici....oare unde ati disparut toate? Noi avem o problema...incepem sa facem scandal la baita. De ce oare?

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

Mergi la inceput