Olita - conteaza modelul?

Olita - conteaza modelul? | Autor: aditapop

Link direct la acest mesaj

Imi doresc sa-l obisnuiesc pe baietelul meu de 7 luni (stiu, o sa ziceti ca e prea devreme) la olita. Am vazut in comert tot felul de modele, inclusiv cu tema muzicala.
Ce-mi recomandati? Eu ma gandesc ca olita tot olita ramane si i-as lua una simpla.
Multumesc.

Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Abia astept sa vad raspunsurile, o sa urmaresc cu interes subiectul....
Nu stiu daca o fi devreme sau nu la 7 luni ptr olita, eu pe LUCA l-am pus de pe la 7 luni si ceva pe olita, evident in joaca. O olita simpla, de la Bertoni, luata din Carrefour, fara muzica, fara nimik altceva.
A acceptat rapid olita cand s-a mai marit, l-am pus regulat (la trezire, dupa masa,inainte de somn,etc).
In jurul vastrei de 1 an un an si 2 luni nu a mai facut kk in pampers, numai la olita.
La un an si 10 luni am scapat de pampersul de zi.

DEPINDE DE COPIL!

SUCCES oricum ,si fa asa cum simti tu.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La sfatul unei mamici din grupa de iul/aug, cumparasem si eu o olita Chicco, simpla, dar care avea o ridicatura in fata - la baietei e importanta

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

fetita mea este deja la al treilea model de olita
prima : simpla, mica, de la primii pasi
a doua : putin mai "sofisticata", de la bertoni, are o parte frontala cu manere si biluta zornaitoare, care se detaseaza de olita propriu-zisa
la aceste 2 modele, pe masura ce a crescut, nu s-a mai simtit confortabil deoarece ii amorteau piciorusele, statea cu fundul mai jos decat nivelul genunchilor
a treia olita : sub forma de scaunel, cu spatar si manere, este foarte buna pentru varsta ei (2 ani si 4 luni), a acceptat-o din prima si numai la aceasta olita face acum, de cateva zile ii place sa exerseze coboratul si ridicatul chiloteilor+pantalonasi, se aseaza si se ridica de pe olita, e fetita mare si ne arata asta, chiar daca nu are nevoie sa faca ceva la olita...ah, si a costat doar 7,5 ron

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

cred ca cea mai comoda olita este cea tip scaunel...asa:
http://www.bizoo.ro/img/Olita-scaunel/img100/sale/3645881_1246284352.jpg

gasesti de la cea mai ieftina, cum e cea din imagine la 7-8 lei, pana la cele scumpe de peste 100 de lei...important este sa aiba forma aceasta de scaunel, sa nu stea, cum zicea cineva, cu genunchii mai sus decat fundul....

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si noua ne-a placut cel mai mult cea tip scaunel. Pe-asta o foloseste si acum.

Am avut la inceput din aia muzicala, dar in loc sa stea pe ea, o rasturna si incerca s-o demonteze, asa ca am renuntat la ea.

Depinde si de varsta copilului ...

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Am avut si noi tentative (la sfatul mamei) pe la 8 luni , am luat o olita simpla , comoda (important e sa se poata curata -dezinfecta fara prea mare efort) si nu vroia sa stea deloc. Dupa cateva incercari am renuntat, nu faceam decat sa ma stresez.
Pe la doi ani a avut tacs-o o discutie cu el , ca e baiat mare si trebuie sa renunte la pepe si m-am trezit intr-o zi cu el ca nu mai vrea pepe (ce fericire rar de tot s-a intamplat sa faca pe el maxim 5 ori in trei ani) , tot nu vroia pe olita, asa ca i-am luat adaptor pentru WC si scaunel special -si facea direct in WC , ce usurare ca nu mai trebuia sa spal olite .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Multumesc pentru raspunsuri, cred ca voi lua olita tip scaunel.
Sunt hotarata sa incepem peste 2-3 zile.
Sa-mi tineti pumnii!

Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

noi avem olita normala
acum avem doi ani si am renuntatat de vreo doua saptamani si la pempersul de noapte
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

Buna,

Noi i-am luat olita muzicala de la Chicco, si o folosea pe post de jucarie, invartea hartia igienica, tragea apa, iar cand incepea aia sa cante el se ridica sa danseze. Asa ca am luat un asimpla, cu partea din fata mai inalta, si face la ea fara probleme. Pe cealalta nici nu o mai baga in seama.
Cred ca toate chestiile astea sofisticate mai mult ne plac noua decat lor, si la urma se dovedesc si inutile!
Ia o olita simpla, si un adaptor de WC, poate ii place mai mult sa faca exact cum va vede pe voi...
Suscces!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu am incercat mai multe modele de olite la Matei, insa pana la urma preferata lui a fost una rosie, simpla (cum a zis cineva, cu o ridicatura in fata, ca e buna la baietei). Aia i-a placut lui, sau poate aia era la rand cand s-a convins el sa foloseasca olita, nu stiu...
Oricum, aia scaunel ii deregla sistemul ca nu intelegea cum adica sa faci kk in scaun, (asta e presupunerea mea, ca el inca nu vorbea bine p-atunci, da arunca niste priviri tare ciudate cand incercam sa-l pun acolo. Imbracat se aseza, dezbracat nu voia si se uita la mine, vorba ceea, ca la masini straine. Cea cu muzici iarasi era ciudata ca sarea plodu ca ars de pe ea cand incepea sa-i cante fundu . Pana la urma am cumparat-o pe cea rosie de va ziceam, cea mai simpla si mai ieftina din magazin si aia a fost.

Pe de alta parte, e bine sa fie un model simplu pentru ca se curata usor, poate fi transportata usor saaau, daca o uiti acasa, e mai usor de gasit sa cumperi alta. (ca Matei avea o chestie, nu facea decat pe olita lui, sau ca a lui). Asa ca la un moment dat aveam cate o olita rosie simpla peste tot pe unde umblam: la ai mei, la socri, la strabunici la tara, la birou....
Asta la birou am patit-o, ca vrea kk, da nu vrea pe wc. ok, am trimis o colega in piata, a venit cu the olita rosie simpla si a facut copilul.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput