Licurici de ianuarie-februarie 2009 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nici robert nu bate constient din palme, lalalizeaza el asa in legea lui fara tinte precise, trage jucariile dupa el, e un dulce dc e dormit, nu vad sa iasa alti dinti desi baleste ingrozitor si vad ca il doare... da asa e de vreo luna si ceva, merge cu o viteza super de-a busilea, a inceput sa mearga un pic si tinut de mana, nici vorba sa bage jucarii una in alta sau sa mi le dea mie
el tot ce prinde baga in gura...

de dormit e din ce ince mai rau...

sa va zic programul de duminica sa va faceti o idee:

9:30 mar cu branza fagaras si cereale de dimineata in jur de 100g
12:00 san
a adormit afara in carut (era cu mama) o ora si 20 de min
14:00 cartof piure +1 lingurita conopida, 1 lingurita pastarnac, 3 lingurite carne vitel la borcanel+4 lingurite morcov 150g si desert 40 g mar cu branza fagaras si cereale de dimineata
18:45 iaurt napolac 75g + 75 g fructe (mar portocala, banana, mango) + cereale de seara
20:00 san
21:00 san
21:40 san
pana la ora 1 s-a trezit cam la 35-45 de min; apoi la o ora jumate doua ore si de la 4:30 la 45 de min pana la 7:30 cand s-a trezit de tot

si azi a adormit cu chiu cu vai 40 de min afara in carut;
nu mai adorme la san (si dc adoarme e ff superficial somnul, dc il demufez sau dc il pun in pat se trezeste);
nu sta sa il adormi in brate (se catara, uita, freaca la ochi)
nu sta leganat
nu sta langa mine in pat (o ia la picior rapid)
nu conteaza cat a fost scos afara (iese min 2 ore/zi) sau cat il las sa se joace /mearga in 4 labe -min 3-4 ore/zi

acum la 5 jumate l-am luat in sling sa ma duc pana la farmacie; dupa o juma de ora de mers a binevoit sa adoarma; l-am urcat sus si ma si gandeam ca sa vezi ca nu a macat de seara si cine stie cand s-o trezi;

a dormit fix 33 de min

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Porumbita, si Vladut tot cam asa doarme, doua reprize cam a 40 min repriza. Desi oboseste nu vrea cu nici un chip sa doarma. E rau ca pe Robert il supara dintisorii, pe noi ne-au mai lasat de cateva zile.

Vladut merge din ce in ce mai mult singurel in picioare, cand nu e obosit merge nesustinut cam un metru si ceva si apoi isi pierde echilibrul, din cauza asta sunt numai aplecata dupa el. Daca nu ar fi asa grabit ar merge mai mult, dar el vrea direct sa invete sa fuga

Miere, nu stresez copilul ca sa invete anumite lucruri, dar mi se pare normal ca in joaca sa-i tot explic si sa-i povestesc si sa-l intreb si pe el sau sa-l pun sa faca ceva, ca doar asta inseamana joc interactiv si va face singur cand va fi pregatit.
Aidan sa iasa repede dintisorii.

Ledi, putere multa si sanatate lui David. Off, cate sunt pe capul vostru, sper sa treaca rapid.

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Nu, nu,...cred ca m-am exprimat gresit, ideea era sa nu ne stresam noi parintii ca unul stie sa faca ceva si altul nu, si in nici un caz sa facem comparatii pt ca acum incep sa se vada diferente mai mari in dezvoltare si limbaj, pana acum au fost mai toti "aliniati" ca sa zic asa, acum unul o sa vorbeasca la un an, altul la doi, unul o sa faca la olita la un an jumate, altul la doi jumate si tot asa. Chestiile astea sunt cam stresante pt parinti ( si aici vorbesc la modul general nu ma refer la cineva anume). Tot timpul vad subiecte pe forum: copilul meu nu face asta la 1,2,3 ani, al vostru face/nu face?

Vladut este un copil f receptiv, eu asa il vad, cu o dezvoltare foarte frumoasa, bravo pt mersul singurei!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara la toata lumea!

LA MULTI ANI Robert, Ana, Ioana, Maya!!!

LA MULTI ANI Raluca!!

Multa sanatate licuricilor bolnaviori si mult curaj, putere si speranta mamicilor si taticilor

Eu sunt franta. Azi am lucrat doar juma' de zi la servici (nu va bucurati, sunt de servici sambata de la 9 la 1) iar dupa-masa am facut ordine mare prin casa. Am profitat ca tati l-a dus pe bebe la Edinburgh sa-l culeaga amandoi pe bunicu' care venise la capitala la ceva congres ... deci curatenie, spalat baie, bucatarie, aspirat, sters praf, sters pe jos... uuufff ...

Acu' sunt la pauza de "cup of tea" ca tot e ora 5 si apoi ma apuc de papa. Si pentru ca 1) sunt in pana de inspiratie 2)am varza murata tocata 3) socru-meu inca nu a mancat din asta 4)e usor de facut, fac (iar) varza a la Cluj

Ledi, tin pumnii sa iasa bine rezultatele la analize, sa mearga bine tratamentele si sa se vindece David, dragul de el

Irina, multa sanatate si la papacel-pursel Andreiut, cum zici tu, ce-o fi o fi...da' o sa fie bine, o sa vedeti. *Big hug* de la noi! Las' ca-i bine ca tatal tau e indragostit de nepot, asa si trebuie sa fie, si e bine ca-l tine si pe dansul ocupat (nu e usor sa fii somer nici la 30, daramite la 50+)

Felicitari licuricilor care se tin bine pe picioare. Mister merge cate un pic tinut de manuta, cand il pun in patut sau in playpen/travelcot ii place sa faca "cruising" adica sa se plimbe tinandu-se de margine...dar singur nu merge. Ar sta mereu in picioare, ar trage jos tot ce poate prinde, tot ce vede... si stie exact ce vrea. Adica "io vreau telecomanda aia, degeaba o pui tu deoparte si vrei sa-mi dai telefonul meu de jucarie...asa ca fac tambalau!". Cand nu vrea sa stea in picioare, ar sta in brate la careva ...ori la mami ori la tati, nu e pretentios. Zice da-da, la-la, titi (asta-i "kitty" adica pisica), (un fel de) ma-ma, buubuu, babababa (asta inseamna ca e suparat si ne cearta), stie cine e tata, mama, kitty, Lynn, cand il intrebi care pe unde e se uita in directia respectiva, daca ii arunc mingica o arunca inapoi inspre mine (uneori ii reuseste, uneori nu), nu stie inca ce-i cu shape-sorter-ele, baga tot ce se poate in gura, bate din palme cand e tare vesel/incantat de ceva, de 2-3 zile am inceput sa-l invatam cum e cu "tai-tai/bye-bye"...si tot asa...de-a buselea nu merge desi l-ar cam tenta.

Sa-i tineti maine pumnii Ciufik-ai , maine dimineata il opereaza pe Andrei la Zalau! Am vorbit azi cu ea, o sa o mai sun iar poimaine o sa treaca tata pe la ea pe sectie sa vada cum sunt.

Idaira, felicitari pentru ridicatul in genunchi al Carlei, azi-maine o sa se ridice si in picioare.

Ariya, 12 kile! Wow! Ce mare e bebe Miguel! Si eu inca alaptez... numa' ca nu vreau inca sa-l intarc, cred ca Mister mananca cam jumatate din cantitatea de "solide" pe care ai scris-o acolo...ce sa-i faci, el e de categorie usoara (conform pediatrei de la Zalau, la un an ar trebui sa aiba pana in 9 kg si jumatate...deci "subtirel")

Miere, nici aici nu prea gasesti medicamente over the counter, mai mult chestii gen Calpol (eu doar de asta am in casa dar pana acum nu a fost nevoie sa-i dau la jupan).

Selene, si noi suntem cu batutul din palma la "doua-doua" Si tot asa, cand ii spun "Bravo" realizeaza ca a facut ceva tare bun si e foarte incantat (si se apuca de aplaudat )

Crisspy, Irina, spor la cumparaturi!







Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris30 spune:

Ledi multa sanatate si din partea noastra , sper sa o scoateti odata la capat cu toata febra asta si muci si toate cele si tie multa putere .
La noi cum zicea si Iry prima data se prescrie tylenol care in unele cazuri adica intr-o raceala mai puternica e cam apa de ploaie.Se da antibiotic decat daca este musai nevoie si numai doctorul il da.Eu m-am "inarmat" cu 2 cutii de oscilo care se poate lua over the counter, am zis sa le am in casa just in case.

Noi facem parte din categoria celor cu limbaj dezvoltat , toata ziua aud ma-ma, ba-ba, da-da, dpdv. locomotor evoluam mai greu.Daca ii intind mana si ii cer sa-mi dea jucaria, mi-o da si chiar mi-o pune direct in mana.Am vazut ca e foarte meticuloasa sta cu un lucru nou minute pune si il studiaza pe toate partile si are dexteritate cu lucrurile mici, le apuca cu varful degetelor.

http://b1.lilypie.com/iAvwm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Seara buna,

Noi suntem mai bine. Sabina dupa numai o zi jumate de antibiotic nu mai are muci verzi...sunt mai aposi si mai putini.
Azi a papat si mai bine....se vede luminita

Ciufik, MULTA BAFTA maine!! ne gandim la tine si la bebe mic si scump. O sa fie bine

Crisspy, e MORTAL Razvy!! Imi vine sa-l pap! Seamana cu tine bucatica rupta!!

IRINA, sa fie bine si la voi...sa vezi si tu luminita. Trece si se fac ei mari...o sa vezi!!

Ledi, esti o martira! Cate ai indurat!! OFFFFFF. Sa dea D-zeu sa iesiti o data din boala asta care nu se mai sfarseste! Multa sanatate lui bebe


SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
"http://lb4f.lilypie.com/qhF1p3.png" Asa creste Anutza noastra
"http://lb1f.lilypie.com/lHCCp3.png" Asa creste Sabinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

e 9 si de 45 de min incerc sa il adorm... si evident ca nu vrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

buna seara
dar ce de ati mai scris...sunt in urma cu cititul, asa ca deocamdata sa va zic de noi:
Abia acum incepem sa scapam de raceala aia ingrozitoare...plangea in fiecare seara, se auzea cum haraie cand respira, si treaz si in somn...muci la greu....a fost un chin...se invatase sa adoarma pe picioare...am fost la dra cu el dupa ce am terminat amoxicilina si a zis ca e bine, desi noi de acasa il auzeam si fara sa punem urechea cum haraia...a zis ca e de la tuse si sa luam Bromhexim..si de muci sa-i dau doar cu Pivalone si sa nu-l mai aspir pt ca inmultesc secretiileBineinteles ca nu am asultat-o si am continuat sa-l aspir..am mers la alt dr, ca dr no. 2 in care aveam mai mare incredere e in concediu pana la sfarsitul lui noiembrie...asta a zis ca mai are ceva la plamanul stang si sa-i dau inca 3 zile de Ospamox..de atunci e mai bine, slava Domnului! Si m-am hotarat sa il mut in sfarsit de la comunista asta de dra, care nu e de acord cu nimic nou..si care nu a fost in stare sa-l auda cu stetoscopul!! mi-a recomandat cineva o alta dra f buna. sper sa fie ok...pai eu cu dr pediatru, si ma duc mereu la particular, sa dau 60 de lei pe consultatie??? Acum as avea o intrebare...trebuie sa cer fisa de la dra asta ca sa ma mut? sau ce trebuie sa fac?
Asa...Am mai avut o problema, ca 2 zile la rand Piscotelul meu nu a vrut sa suga deloc deloc ziua (numai noaptea, dupa ce adormea plangand si leganat pe picioare sugea in somn), desi il tineam nemancat si cate 6 ore...cand m-am muls si i-am pus in biberon l-a ras (el care nu se atingea si nu suporta biberon pana atunci..)..intrasem in panica...credeam ca il intarc...dar ma ofticam ca mie imi pocneau sanii si el nu sugea...Pana in a doua seara cand i-am dat cu biberonul si cand s-a terminat i-am bagat repede sanul si a supt 20 de min cu o pofta....in dimineata urmatore a papat normal..nu stiu ce tot a avut..
Acum vad ca de cateva zile papa si mancare ff bine, si ii place la nebunie spanacul..dimineata baga o banana intreaga, dar nu cu lingurita, ci de la mine din mana, de pe degete, de fapt..
Am pus poze pecontul comun, cu el pe noua mochetica, achizitionata azi , special pt el, ca prea iii place sa stea pe jos...dar vara o s-o scot ca eu sincer nu mai suport covoare, mochete..
are 7,800 kg, ca si la 8 luni..a scazut de cand cu raceala asta...dar nici nu sta o clipa..se catara pe totce vede, alerag in 4 labe, merge prin patut tinandu-se cu o singura mana..ma bucur ca a inceput sa pape mai bine..poate recupereaza si la kg..


mamici si licurici

de Piscotel 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

hop si noi!tot cu muci,evident,sunt chiar mai grosi,nici nu mai pun ser ci folosescdoar batista. noroc ca Anusca sta,ideea e sa o las singura sa nu o strang eu in brate.pana acum a dormit noaptea,normal cu trezirile de rigoare pt suzi.
Sunt ingrijorata un pic din cauza ca are multe scane pe zi,pana acum a facut de 4 ori si e 2.31PM,deci mai e pana seara. Ieri a facut de 4 ori in 24h. am sa intreb joi cand merg la control.
Multa sanatate licuricilor bolnaviori. Asa ca si la miera,noi stam locomotor bine cu vorbitul...prea putin,nu batem din palme,nu pa-pa,doar ca aratam unele lucruri cu manuta. No stress!

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Am citit doar capitolul asta ca din celalalt mai am fix 17 pagini, pe care cred ca le las pt maine..
Si eu am ajuns la greutatea de dinainte de sarcina, asa ca mai vreau 2 floricele
si pana la 1 an al lui zburlici mai vreau minus 8...
Ledi, si eu i-am pus in seara asta sare pe piept..pe aia cu apa cu sare nu o stiam, dar ma duc sa fac acus. Multa sanatate!!
Alexutu zicea intr-una ta-ta... de ieri nimic..cand sa-l auda si soacra-mea
Arya, si eu mor, la fiecare strangere de dintisori si inviez la fiecare inghititura...dar nu vreau inca sa renunt la alaptat..sotul o tine una si buna ca pana la 2 ani sa-l alaptez..om vedea..
Porumbita..vad ca ne confruntam cu aceleasi probleme...cu somnul in special...tot asa:se sperie cand sa-l mut in patut si basti in picioare, deci adio somn...



Ce-i aia "doua-doua" ???

mamici si licurici

de Piscotel 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput