Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

fetelor aseara m-am simtit foarte rau m-a durut burta si am toata noaptea fapt care l-am sunat pe doctor azi de dim si mi-a spus sa intrerup duphastonul si sa continui numai cu acid folic si nospa si ca ma asteapta la control pe 2 nov E NORMAL ?!
Multumesc fetelor care m-au lamurit cu RH-ul va multumesc! Deaja imi facea griji cum sa il duc la analize

Andra 6+

Bebicul meu mic drag si scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Madamar, te contrazic putin, la spital nu e bine sa te duci tunsa, rasa si frezata, e mai bine sa-i lasi pe ei sa-ti faca asta, in 1 rand ca au instrumente sterile , in al 2-lea rand ca oricum te iau la control si daca nu esti perfect rasa te mai iau ei o data cu lama si in al 3lea rand ca spre ex cumnata-mea s-a ras cu manutza ei, a facut iritatie iar cand au taiat-o pt cezariana a facut infectie de la iritatia aia si a fost obligata sa ia antibiotice si sa nu poata alapta. Si e esential sa poti alapta in primele zile.

In ceea ce ma priveste am folosit lama pe parcurul sarcinii cu Vlad tocmai pt a nu ma inconvoia de durere la fiecare banda de ceara smulsa.

Alina, cum sunt durerile de burta? Acute? Usoare? Ca la CM? Eu am avut in fiecare luna a sarcinii atnerioare dureri ca la cm (cam 5 zile pe luna) si turbam de emotie ca nu stiam ce se intampla. Luam no-spa. Dr imi spunea ca daca nu sunt insotite de sangerari sa stau calma ca e uterasul care creste. Iar tu daca zici ca mai ai si greturi asa mari, nu tb sa-ti faci griji , inseamna ca bebe e acolo, bine, mersi, isi face loc



Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlinaBu

fetelor aseara m-am simtit foarte rau m-a durut burta si am toata noaptea fapt care l-am sunat pe doctor azi de dim si mi-a spus sa intrerup duphastonul si sa continui numai cu acid folic si nospa si ca ma asteapta la control pe 2 nov E NORMAL ?!
Multumesc fetelor care m-au lamurit cu RH-ul va multumesc! Deaja imi facea griji cum sa il duc la analize

Andra 6+

Bebicul meu mic drag si scump


Nu gasesti un medic care sa te poata vedea pina pe acest batut in cuie 2 NOIEMBRIE??? vb-im de o saptamina si tu te raportai la un termen peste 2 sapt. De azi si pina luni, 2 noiembrie e mult! Te sfatuiesc sa mergi la un medic luni, pe 26 oct., poate gasesti pe cineva dispus sa te trateze cu atentie si asa cum meriti. Orice medic normal, cind suni si spui ca ai pb, te doare burta, ar tb sa te vada. Din punctul asta de vedere spun ca ar tb sa te vada mai repede... adica chiar nu isi poate rupe din pretiosul timp pt o pacienta care a mai pierdut una sau doua sarcini, nu mai stiu... ??? Daca nu isi poate gasi timp, next! Sunt convinsa ca in tot Bucurestiul vei gasi un profesionist cu adevarat care sa si aiba timp pentru tine. Uite, fetele din Bucuresti iti pot da referinte pentru diverse nume de medici, nu mai astepta, PAREREA MEA!

Faza cu greturile si voma este normala. Cauta sa te obisnuiesti cu ideea si nu mai fa nazuri, desi este greu; putine-s norocoasele care nu au pb cu aceste aspecte.


Mary 9+

evolutia lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alysh

Madamar, te contrazic putin, la spital nu e bine sa te duci tunsa, rasa si frezata, e mai bine sa-i lasi pe ei sa-ti faca asta, in 1 rand ca au instrumente sterile , in al 2-lea rand ca oricum te iau la control si daca nu esti perfect rasa te mai iau ei o data cu lama si in al 3lea rand ca spre ex cumnata-mea s-a ras cu manutza ei, a facut iritatie iar cand au taiat-o pt cezariana a facut infectie de la iritatia aia si a fost obligata sa ia antibiotice si sa nu poata alapta. Si e esential sa poti alapta in primele zile.

In ceea ce ma priveste am folosit lama pe parcurul sarcinii cu Vlad tocmai pt a nu ma inconvoia de durere la fiecare banda de ceara smulsa.



Vlady



Merci Alysh, nu stiam ca pentru atunci e mai important sa isi faca ei treaba. Te cred, cum spui... si am bagat la cap.
Si daca ai programare pentru cezariana... te rad ei cind ajungi si iti fac totul, cum trebuie, inclusiv ... prin "fante", "pliuri"???

Mary 9+

evolutia lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Multumesc Gabriella_T si celorlalte fete.
ma duc sa fac sarmale cu varza acra.Se pare ca e prima pofta care o am.Ne auzim mai tarziu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alysh

Madamar, te contrazic putin, la spital nu e bine sa te duci tunsa, rasa si frezata, e mai bine sa-i lasi pe ei sa-ti faca asta, in 1 rand ca au instrumente sterile , in al 2-lea rand ca oricum te iau la control si daca nu esti perfect rasa te mai iau ei o data cu lama si in al 3lea rand ca spre ex cumnata-mea s-a ras cu manutza ei, a facut iritatie iar cand au taiat-o pt cezariana a facut infectie de la iritatia aia si a fost obligata sa ia antibiotice si sa nu poata alapta. Si e esential sa poti alapta in primele zile.

In ceea ce ma priveste am folosit lama pe parcurul sarcinii cu Vlad tocmai pt a nu ma inconvoia de durere la fiecare banda de ceara smulsa.

Alina, cum sunt durerile de burta? Acute? Usoare? Ca la CM? Eu am avut in fiecare luna a sarcinii atnerioare dureri ca la cm (cam 5 zile pe luna) si turbam de emotie ca nu stiam ce se intampla. Luam no-spa. Dr imi spunea ca daca nu sunt insotite de sangerari sa stau calma ca e uterasul care creste. Iar tu daca zici ca mai ai si greturi asa mari, nu tb sa-ti faci griji , inseamna ca bebe e acolo, bine, mersi, isi face loc



Vlady


Sunt ca la CM dar acum vad cu nu mai ma doare aseara m-a durut rau !!!

Madamar ma gandeam sa trag o fuga pana la maternitate luni ca e 2 pasi de mine, acum la policlinica nu mai gasesc pe nimeni iar maine este inchis ! Imi este frica simt ca bebe nu ne vrea nici de data asta

Andra 6+

Bebicul meu mic drag si scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabine

Multumesc Gabriella_T si celorlalte fete.
ma duc sa fac sarmale cu varza acra.Se pare ca e prima pofta care o am.Ne auzim mai tarziu.





NU stiu tie... dar mie mi-au picat tare greu sarmalele... le-am simtit ca pe o minge in stomac o zi intreaga, le-am digerat fff greu... ca am incercat si eu saptamina trecuta...
Poate insa tu esti mai toleranta, spor la tb si ... digestie usoara!

Mary 9+

evolutia lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Andra, nu trage tu concluzii pripite si nu trage a rau!
fii optimista si luptatoare. Numai ca ar fi bine sa te vada cineva, pentru linistea ta! Poate sunt foarte normale durerile... si poate nu e nimic periculos, dar decit sa te stresezi o saptamina mai bine mergi la un medic bun, nu la intimplare! Intereseaza-te ce nume de medici exista la policlina de care spui tu, vezi dak a auzit cineva de ei si apoi mergi la un consult! E
u una nu as putea rezista 2 saptamini, mai ales cind e vb de primul consult si ... poate si "durerile" tale sunt de fapt nevoia psihica de a sti ca bebe este bine!

Succes mult in decizia pe care o vei lua si sanatate!

Mary 9+

evolutia lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniska80 spune:

AlinaBu nu te speria,poate nu-i nimic grav,asa am patit si eu la 5 saptamani de sarcina,aveam dureri de burta ca si cum mi-ar fii venit menstruatia,m-am speriat rau,plus ca am fost la o ecografa si mi-a zis ca am amenintare de avort,dar dr ginecolog mi-a zis sa stau linistita in pat,mi-a dat sa iau duphaston,2 pastile pe zi si no-spa la durere!Sper sa ne dai vesti bune cat mai curand!
Pupici!



Anamaria,mami a lui Denis(22.04.2003)si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabine

Multumesc Gabriella_T si celorlalte fete.
ma duc sa fac sarmale cu varza acra.Se pare ca e prima pofta care o am.Ne auzim mai tarziu.




Ufff eu poftesc la sarmale cu varza acra cred de o luna si nu am varza murata.....gandestete si la mine cand o sa papi

Mergi la inceput