Ghiocei-Martie-Aprilie 2009 *(90)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:



Sarbatoritilor de azi si in special Dragoanei - Pogonici , Evei Maria si Ian cel tziti

Sa nu se supere ceilalti sarbatoriti, dar sunt multi astazi

Mami lui Alexandra (03.03.09)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

InaPreda, sper ca acum scrii raportul acela de care zicea Monnvas,nu?? haide repede si povesteste-ne cum sunteti


Mami lui Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Simina, nu mai repet si eu ce au zis fetele asa concis si la obiect referitor la alaptat si daca tu esti hotarata sa alaptezi asa sa fie !! nu te lua dupa nici un sfat maret si nu te descuraja

eu am venit acasa dupa cezariana hotarata sa alaptez adica mai bine zis nici nu concepeam sa fie altfel, drept pt care nu am cumparat nici o cutie de lapte praf, doar cea pt maternitate si bine am facut !!

am pus-o la san si din jumate in jumate de ora, acum o pun noaptea la 2-3 ore dar m-am obisnuit si ma bucur de libertatea de miscare pe care o am, plus ca tziti calmeaza orice

in concluzie : nu te descuraja si as zice sa schimbi si pediatra, nu inainte de a-i zice vreo doua




Mami lui Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

LMA!! sarbatoritilor

Dyana nu te mai supara pe Cristi asa sunt barbatii..avem si noi specimen
Symina voi adauga la ce ti-au zis fetele ca pt a avea laptic este f. important sa stimulezi lactatia fie punand fata la san fie mulgand/ dar nu trebuie sa lasi prea mult timp fara sa faci acest lucru pt ca asa sigur pierzi lapticul. Trebuie sa faci asta la 3ore macar in primele 2 -3 saptamani apoi se va regla de la sine.Daca mulgi trebuie sa insisti chiar si mulgand in gol.

Mie mi-a venit lapticul la 1 sapt dupa ceza si i-am dat Nataliei numai laptele meu exclusiv pana la 5 luni (numai muls)cand am inceput diversificarea si am adaugat treptat lapte praf.Asta pt ca asa am decis eu fiind f.obositor deja dar eu sunt multumita ca am reusit sa ajung aici si a fost decizia mea.


Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
"nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai" - A. Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nu stiu ce sa ma fac, de cand am nascut sunt asa de impresionabila in legatura cu bebelusii incat trebuie sa evit orice stire neplacuta in legatura cu ei, altfel sunt varza; nu ma uit la stiri, fac tot posibilul sa ma tin departe de ele, dar uite ca tot ajung la mine, cum a fost cea cu caruciorul cu bebe de 6 luni peste care a trecut trenul (ati pus voi link). Stiam din start ca finalul e fericit si copilul scapa, dar cand am vazut filmuletul mi s-a facut rau, am izbucnit in plans, tot incercam sa ma pun in locul acelei mame si innebuneam. Acum ma bantuie asta cu copilasul mort la botez http://www.libertatea.ro/stire/botezul-l-a-ucis-261457.html , tot incerc sa nu ma mai gandesc, dar tot acolo-mi sta gandul, fara sa vreau ma imaginez in locul parintilor, imi fac singura rau...
Of, imediat are Sophiphi 6 luni, ar trebui sa ma gandesc numai la lucruri frumoase...Ca pana la urma imi va trebui psihoterapie daca ma las asa afectata de ceva ce nu pot controla si nu are legatura cu mine...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ilinca te inteleg, eu am mers azi cu autobuzul si vedeam afise cu copii disparuti - mi s-a strans inima. Daca stai sa te gandesti ce i se poate intampla unui asemenea copil, ajungi sa-ti doresti sa fi murit. Oare am devenit noi hipersensibile sau pur si simplu constiente?

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Buna seara cucuiete!
In sfarsit un pic de libertate....Nicholas doarme, asa ca am intrat un pic pe aici.Vad ca discutati despre carne....si tocmai vroiam sa va intreb ce mai gatiti voi de pranz, de cina...ca eu sunt cam in pana de idei.

Simina-vin si eu sa completez cele scrise de fete inaintea mea si iti sugerez sa iti astupi urechile la orice sfat ce se refera la intreruptul alaptatului.Iti dau un exemplu concret: gemenii la care lucrez au fost nascuti tot ca MAIA, POATE O SAPTAMANA IN PLUS AVEA MAMA LOR,dar au fost hraniti amandoi la san pana la 13 luni....si numai eu stiu de cate ori am sterilizat pompa de lapte ca sa traga mama lor si sa le dea si supliment tot de lapte matern.

Uite ce a incercat ea si ulterior am facut si eu cu NIcho: exista in farmacii de la marca Medela un dispozitiv de alaptat care este destinat copiilor ce nu pot sa traga la san cum e cazul Maiei(daca asta e intr-adevar un motiv sau e doar in imaginatia ta):www.medicosanitari.com/sistema-allattamento-supplementare-das-sns-medela.html" target="_blank">http://www.medicosanitari.com/sistema-allattamento-supplementare-das-sns-medela.html este foarte bun si stimuleaza productia de lapte in timp ce copilul trage la san...in acel biberon poti sa pui lapte matern muls in prealabil sau lapte praf si in felul acesta vezi care este necesitatea bebelusei si daca trage intr-adevar sau nu de la san, miscarea de supt se face in acelasi timp si de la san si din acel biberon.

In plus as vrea sa te arunci o privire si pe http://alaptarea.net/...nu strica sa te informezi un pic.PUPICI SI MULTA RABDARE

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Ilinca-ce nenorocire...offfffff...ma apuca groaza cand citesc despre asa ceva, data trecuta Kea cu caruciorul la metrou, acum tu....ma bagati in speieti fetelor! Eu cred ca prea multa informatie dauneaza uneori, fetelor, nu e mai bine sa nu stim, ca sa nu ne mai facem atatea griji?Glumesc desigur, dar cateodata stau si ma gandesc ca daca nu am sti atatea despre copii, despre cum ar trebui sa fie sau sa creasca un copil, despre ce boli ar putea sa apara...daca si daca...cred ca am trai mai linistite si ne-am creste copiii dupa instinctul nostru matern , la fel ca si orice alt mamifer si copiii ar fi mai fericiti si mai senini pentru ca nu au mamici stresate, pentru ca nu au doctori super inteligenti care sa isi dea cu parerea. In sfarsit....

Va pup si va doresc un sfarsit de saptamana frumos alaturi de boboceii vostri frumosi!

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Si pentru ca la voi a venit caldura( sper sa vina si la noi iar)....priviti aici Mai sunt si copii fericiti

P.s. Am uitat sa va spun ca am mai adaugat niste poze in album.Inca o data va pup pe toate la un loc!

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Simina-Mariana,

doua completari la ce au scris deja fetele, despre alaptat:
1. pe langa lichide trebuie SOMN, macar 1-2 ture ziua, pe langa somnuletzele de noapte;
2. ai pe cineva care sa te ajute la menaj, macar pana vine laptele mai ca lumea? Daca nu, zi-ne, ne invartim noi cumva...

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 5 luni

Mergi la inceput