Copiii cu handicap neuromotor sever incotro ?

Copiii cu handicap neuromotor sever incotro ? | Autor: mhlsrb

Link direct la acest mesaj

Copiii cu handicap neuromotor sever care termina 10 clase de scoala speciala unde pot fi indrumati ? Ce centre / ateliere protejate sau alte forme sub care pot continua ca forma de socializare exista ?
Baiatul meu va implini curand 18 ani, e foarte istet, dar avand spina bifida (utilizeaza fotoliu rulant, are paraplegie) este greu de gasit o forma convenabila de socializare.
Directiile de Protectie a Copilului nu pun la dispozitie decat servicii de consiliere psihologica care oricum sunt ineficiente, iar copiii nostri respectiv adolescentii nostri doresc sa invete sa lucreze pe calculator, sa aiba activitati interesante de terapie ocupationala, eventual chiar un loc protejat de munca !
Atelierele protejate din alte tari sunt cu sutele (ex. Franta) si integreaza in societate acesti copii / adolescenti.
Ce am putea face noi parintii acum sa impungem lucrurile mai departe ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

salut,

ai incercat sa afli informatii de la: inspectoratul scolar, protectia copilului/ adultului depinde de varsta, ateliere protejate - gasesti pe internet- depinde de oras, agentia fortelor de munca (sau oficiul) - formare profesionala
eventual cei de la dpc te pot orienta spre ong-uri care se ocupa de asa ceva.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

buna

Al meu baiat nu are decat 4 ani si 3 luni(tertapareza) dar ma gandesc cu groaza la viitor.
Sper din suflet sa ii gasesti un loc de munca si sa se integreze perfect.
Multa bafta baiatului tau

"Este o arta sa fii fericit printre necazuri"-babette:)


poze Alex


BAZAR PENTRU MIHAITA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:

mhlsrb

Greu - tare greu!!!
Oriunde ai cauta- baza esti tot tu.
Vorbesc in cunostinta de cauza.
Atelierele protejate nu te tin decat limitat. Cu serviciul e si mai greu.
Eu am facut firma proprie pt socializarea fetei mele. A fost oarecum bine dar nu poate dura mult pt ca e greu sa te mentii pe piata. Eu am inchis pt ca intre timp s-a nascut nepotul meu si el- ironia sortii- tot cu handicap - mai grav! Nu puteam sa ma ocup de 2 lucruri odata si sa fie bune amandoua!!
Incearca sa te adresezi la MOTIVATION Bragadiru.
Mai caut intre timp si alte variante.
Nu te descuraja!
Asa cum am spus

e o arta sa fi fericit printre necazuri!

Mergi la inceput