Unde am gresit ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Nu ai gresit cu nimic... asa sant copiii... si noi ne panicam poate prea repede

Am patit-o si eu cu Cristi, avea vreo 3 ani, nu vroia sa doarma dupa amiaza si eu am adormit in loc sa stau cu ochii pe el... m-am trezit dupa o jumatate de ora si copilul nicaieri.. am strigat in casa, am iesit in curte.. constat ca poarta nu era inchisa cu cheia, ca de obicei. Nu pot sa-ti spun ce sentimente am avut.. ba strigam, ba nu mai puteam vorbi... l-am luat pe sotu la intrebari, care era bine mersi in corpul celalalt de casa la calculator. Vreau sa spun ca nici nu-mi dadeam seama ce vorbesc, l-am intrebat in germana (!!) unde e copilul.. si cand eram deja aproape de infarct, apare copilul adormit de sub patut Se culcase acolo si a adormit.

Asa de tare nu m-am speriat niciodata, sper sa nu mai retraiesc vreodata asa ceva

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

As vrea sa-mi explice si mie cineva, de ce copilul mau a plecat.
Ca de ce mi-am luat privirea eu de la ea mi-e clar, nu pot scrie aici sirul lung de epitete.
Ea stie ca sunt foarte, foarte putine lucruri pe care nu poate sa le faca.
Si chiar asa e.
Incerc mereu sa fie bine pentru ea, sa aiba libertate, sa fie inconjurata de prietenii de varsta ei, sa iesim peste tot, sa se simta bine in pieile ei de copil de 5 ani.
Probabil aici ma lovesc de vechea noastra problema, ca nu-i place sa vorbeasca, ca prefera sa ne intelegem din priviri, ca ii e greu sa-si deschida gura, etc.
Si credeti-ma, cand ajungem in locul de joaca, ii repet de 100000 de ori, daca pleci de la toboganul unde vad ca te urci si te pierzi, ca este un parc-semijungla si cand urca un copil pe tobogan, poate sa coboare pe altele 5 in directii opuse, sa-mi spuna.
NU ii refuz sa plece in alt loc, nu e ingradita de mine, nu ii rapesc din spatiu.
De ce nu m-a inteles sau i se pare greu sa-mi comunice: plec acolo. Punct. Nici nu visez sa-si ceara voie Macar sa-mi spuna !!!

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

esti doar o mama normala care simte cum sufletul ii fuge cand nu-si gaseste copilul...stai linistita si pe viitor, sunt convinsa, o sa stai cu ochii in patruzeci de directii:-)

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daria.... asta e.... se mai intampla, nu suntem perfecti si nu e un capat de tara. I-ai spus a inteles, garantii nu ai de unde sa ceri, doar ideea ca va fi totul Ok. Uneori e alteori nu e. Important este sa previi (atat cat se poate). In rest chestine de probabilitate. Posibil ca DA posibil ca NU.
Hai o zi buna sa ai!

Auzi tu, nu te mai tot invinovati atata ca imbatranesti prea iute. S-a intamplat a trecut acum afara e soare asa ca ...zambeste.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
As vrea sa-mi explice si mie cineva, de ce copilul mau a plecat.

Pentru ca ii cunostea oe bunic si fetita... ei nu au clare notiunile astea. De aceea eu i-am spus copilului ca nu poate pleca decat cu x,y,z...chiar daca o cunoaste pe persoana respectiva (doar cunosc si ei o gramada de oameni) nu trebuie sa plece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Am patit asa ceva cand fiica-mea avea 6 ani. Era afara la joaca, iar eu pe balcon, o supravegheam.
La un moment dat m-am dus pana in camera sa iau ceva, iar ea a disparut. Am strigat-o de cateva ori, apoi am plecat sa o caut la locurile de joaca unde stiam ca poate fi. Nu era. Am inceput sa sun la vecinii care au copii ce se jucau cu fiica-mea. Nu era la nici unul. Este inutil sa spun ce am simtit. Pentru moment am fost blocata, nu stiam unde sa ma duc si ce sa fac. Mi-a dat prin cap sa sun si la o vecina care avea o nepoata de aceeasi varsta cu fi-mea, dar cu care nu se prea juca. Si femeia, foarte linistita si senina mi-a spus ca DA, fi-mea era la ea, ca venise din oras cu nepoata, si a rugat-o pe Ana mea sa urce la ei.
DE CE A URCAT ANA LA EI, pentru ca si eu ca si tine, ii repetasem la nesfarsit ca nu are voie sa plece cu strainii, ca nu pleaca de la un loc de joaca la altul fara sa anunte...? Tin minte si acum raspunsul ei:"Mami dar nu era o straina, o stiam si pe Cristina si pe bunica ei, doar am fost si altadata la ei". Si intr-un fel avea dreptate copilul. Doar ca atunci am fost foarte furioasa si pe aceea bunica, pentru ca ar fi trebuit sa ma anunte imediat ca al meu copil este la ei.
A mai trecut ceva timp pana Ana mea a inteles ca trebuie sa ma anunte, indiferent unde se duce. Si acum(are 11 ani), suna la intrefon sau telefon si-mi spune ca se duce intr-un loc sau altul.

Eu nu cred ca ti ai gresit undeva. Da-i libertate, dar repeta-i mereu ca trebuie sa anunte unde se duce. Eu cred ca a plecat pentru ca a cunoscut bunicul respectiv. Nu l-a considerat un strain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ideea e ca mereu ii spun sa nu plece cu nimeni.
Pt ca stiu, am citit, ca abuzatorii sunt mereu cei cunoscuti copiilor.
Deci NIMENI asta inseamna nimeni.
Aseara i-am explicat pe toate limbile posibile.
Ca nu are voie sa plece cu NIMENI.
Cum i-am spus mereu.
Imi reuseste de n ori sa ma pun in pielea ei, sa inteleg ce face si simte, si da, ea a plecat pt ca ii stia pe ei, pt ca bunicul respesctiv - om absolut integru, isi ingrijeste nepotul exemplar - i-a spus ca ma asteapta afara.
Deci aici s-a pierdut ce i-am repetat eu, a plecat stiind ca o voi gasi.
Daca pana acum mi-a fost frica, acum stiu exact ca nu ma pot baza pe nimic, decat pe ce vad.
Si voi insista si mai mult pe unele aspecte in ceea ce privesc siguranta ei. Atata timp cat stie ca nu traverseaza strada fara sa ma tina de mana si eu mereu ii reamintesc asta la fiecare strada si de 1000 de ori, cum nu coboara din masina fara sa o tin eu de mana si nu ma lasa de mana, am sa-i repet la nesfarsit ca nu are voie sa plece cu nimeni.
Imi simt inca acel gol imens in stomac.
Stiu ca se putea si mai au, dar stiu ca puteam sa evit si asta.
Si da, sunt o exagerata si paranoica, dar nu degeaba.
In clipe de neatentie se intampla nenorocirile.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

De ce nu ti-a spus ... mie imi da impresia ca nu ii place sa-ti spun mereu cum se joaca spre ex. la topogan , pe ce directie iese atata timp cat tot in parculetul ingradit este stiind ca tu esti acolo si o urmaresti cu privirea.
Relaxeaza-te ... las-o sa se joace linistita fara sa se justifice mereu ce si cum, iar tu urmareste-o discret .
Reaminteste-i( dar nu de o mie de ori) cand plecati in parculet sa-ti spuna daca vrea sa iasa in alta parte sau sa se duca la altcineva.


de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Eu ma intreb si acum, dupa 30 de ani, de ce am plecat de la gradinita si am colindat 2 cartiere, de ce erau asa disperate educatoarele cand m-au gasit, si de ce am primit mustruluiala acasa...poate ca era poarta deschisa si eu vroiam acasa........
Am patit-o si eu in parc cu baiatul, stiti cam ce era in sufletul meu, si ce ura am simtit pe mamele alea care comentau "daca nu esti atenta", eu urlam efectiv dupa el, si a aparut plangand de la un alt tobogan....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Ideea e ca mereu ii spun sa nu plece cu nimeni.
Pt ca stiu, am citit, ca abuzatorii sunt mereu cei cunoscuti copiilor.
Deci NIMENI asta inseamna nimeni.
Aseara i-am explicat pe toate limbile posibile.
Ca nu are voie sa plece cu NIMENI.
Cum i-am spus mereu.
Imi reuseste de n ori sa ma pun in pielea ei, sa inteleg ce face si simte, si da, ea a plecat pt ca ii stia pe ei, pt ca bunicul respesctiv - om absolut integru, isi ingrijeste nepotul exemplar - i-a spus ca ma asteapta afara.
Deci aici s-a pierdut ce i-am repetat eu, a plecat stiind ca o voi gasi.
Daca pana acum mi-a fost frica, acum stiu exact ca nu ma pot baza pe nimic, decat pe ce vad.
Si voi insista si mai mult pe unele aspecte in ceea ce privesc siguranta ei. Atata timp cat stie ca nu traverseaza strada fara sa ma tina de mana si eu mereu ii reamintesc asta la fiecare strada si de 1000 de ori, cum nu coboara din masina fara sa o tin eu de mana si nu ma lasa de mana, am sa-i repet la nesfarsit ca nu are voie sa plece cu nimeni.
Imi simt inca acel gol imens in stomac.
Stiu ca se putea si mai au, dar stiu ca puteam sa evit si asta.
Si da, sunt o exagerata si paranoica, dar nu degeaba.
In clipe de neatentie se intampla nenorocirile.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !



Inca o data ...nu te mai agita atat , o sa ai probleme cu inima zau ...si ea va fi stresata daca ii repeti mereu ,la nesfarsit acelasi lucru .
Cel mai important este sa fii mereu cu ochii pe ea cand iesiti din casa.

de

AVoogt

Mergi la inceput