**Zmeurici de iulie-august 2009 (8)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

pooh insanatosire grabnica, sa scapati doar cu medicamntele homeopate.
Rallu mai ce vis ciudat ai avut...oricum ne-am pus intrebarea asta...s-au nascut foarte multi baieti in ultimii ani...ne gandeam ce fete putine sunt...chiar radea al meu si zicea ca musai sa le facem avere, ca poate asta va fii un criteriu peste ani.
Adela nici eu nu-i mai fac zilnic, la 2 zile...dar la fundic si fatuza o spal zilnic si de mai multe ori.
Acum ca e bolnavior sarim peste baita.

s-a trezit strumful si trebuie sa pape, revin .....

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

hai fetelor, nu va suparati. aici doar isi spune fiecarea parerea. si nu putem primi raspunsuri de fiecare data cand scriem. eu citesc ce scriu toate fetele dar credeti-ma ca imi este f greu sa raspund la fiecare.
o admir pe giova ca are o vorba pentru fiecare.

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

Poate ca este si vremea de vina(aici este furtuna) dar ce m-a dat peste cap a fost ca am scris ca l-am dus pe Roan ptr prima data la cresa , mi s-a rupt inima sa-l las in urma , cand l-am scos din scoica si educatoarea la luat in brate se uita la mine cu niste ochisori intrebatori si tristi de ami venea sa-mi dau palme.

In naivitatea mea ma asteptam la o vb buna, o alinare ceva din experienta sau macar ptr ''sprijin sufletesc'' Vin acasa de le cresa cu ochii in lacrimi , mi-am lasat puiul ptr prima data cu niste straini si ma urasc pe mine, sistemul olandesz care te obliga dupa 16spt de concediu maternal sa te intorci la munca si ma speram ca aici gasesc intelegere sau macar un pic de atentie.
Nu sunt suparata, dezamagita mai degraba.
Giova, Blanca,Rallu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ai dreptate Hera trebuia sa iti zicem o vorba buna.

Cred ca ti-a fost greu sa il lasi la cresa, nu ai putea sa iti iei o bona sa stea acasa cu Roan? Oricum e greu. Si doar 16 sapt poti sta acasa cu bebe..ce ciudata si legislatia la voi acolo...ufff

Nu cred ca ai ce sa faci..decat sa fii tare si sa te gandesti ca ii e bine acolo

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

hera nu e doar sist olandez asa...e si cel francez si belgian si or mai fi si mai nou parca era o propunere si ptr romania. mie una mi se pare paradoxal...tari cica civilizate si nu permit mamei sa aiba grija de copil...sincer nu vreau sa-mi bat capul pt ca nu voi intelege niciodata. multa tarie iti doresc.
mai dar aveti un spor la scrissss....eu una nu apuc sa citesc toate postarile.
va pup
ps. ma bag si eu ca musca....pro leagan, pt mine e binecuvantare...mai apuc sa fac si eu ceva prin casa, pe la bucatarie.....ca de...tre sa mai si mancam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Hera, eu m-am intors deja de 2 saptamani la munca.
Ce sa-ti spun...e greu...
As mai fi stat dar, meserie pacatoasa, nu muncesti nu castigi nimic.
Asta e...

Deja e ca un facut, intarzii mereu jumatate de ora la munca pt. ca nu reusesc sa ma desprind la timp de acasa.
Singura diferenta e ca eu il las acasa, cu bunica si imi zic ca ii e bine pt. ca pe bunica am instruit-o timp de 2 luni (a venit cat eram acasa si am stat amandoua cateva ore ca sa se invete cu programul lui).
Deci, te inteleg foarte bine dar nu te compatimesc pt. ca nici mie nu-mi place sa fiu compatimita.
E o stare de fapt si trebuie sa o luam ca atare.

Pupam surioara de suferinta

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
GATAAAA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Hera, eu de multe ori imi doresc sa traiesc intr-o tara mai ... altfel, una cu oameni mai civilizati - Olanda ar fi una dintre optiuni . Insa cand ma gandesc ca in RO poti sa stai 2 ani acasa cu bebe, parca nu imi mai vine sa plec nicaieri si ma gandesc ca peste tot exista si avantaje si dezavantaje. Sistemul de la noi, cred ca e mai ... "rar" . O prietena din Luxembourg are tripleti si asa a reusit sa stea in loc ce 3 luni, 6 luni acasa.
Poate in strainatate ai totusi alte conditii la cresa, insa la noi cresele de stat, cele care mai exista lasa mult de dorit.

Giova, ai mai primit vreo comanda de la next? M-am uitat si eu pe site , si i-am zis sotului sa cumpere de la bucuresti ( Siacob - este next in feeria) insa mi-a zis ca nu a gasit mare lucru - de ex voiam rochita de craciunita si a intrebat daca au pt ca nu era expusa, au cautat fetele in depozit si era primita dar nu le-au scos ca au uitat de ele

w-end frumos si cald sa putem scoate zmeuricile afara!

Nina & Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

eu nici nu vreau sa ma gandesc cum mi-ar fi daca nu as sta eu cu ei. ma gandesc ca Ana este o fericita, ca am stat cu ea acasa 2 ani si acum mai stau inca 2 ani si cu Tudor. cu toate ca nervii mei sunt in pioneze si saracul neuron cred ca se va atrofia de tot pana voi relua serviciul...una e cand te intorci la serviciu de buna voie si alta cand esti obligata...

alinutza, despre Ana pot sa-ti spun ca nu ai liniste deloc...se plictiseste repede si trece sa faca altceva, ar face o mie de lucruri si se enerveaza ca nu poate, vorbeste toata ziua de ne capiaza, se baga in seama cu toata lumea. in zona unde locuim ne stiu toti si asta pentru ca ea a intrat in vorba cu ei (vecini, patroni de magazine, vanzatori, farmaciste). pe unde mergem se alege cu cate o bombonica, ciocolatica si altele. cand era bebe trebuia tot timpul sa fie cineva cu ea si sa-i faca diverse jucarele, sa vorbim cu ea...cat am dansat cu ea in marsupiu, in fata oglinzii, numai eu stiu.
asa ca ai mari sanse sa te tina eric bine in priza.

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

gata papica. scriu acum cat sunt si copiii cuminti:unul in bouncer 9prima data pe ziua de azi), altul langa el se uita la desene9prima data pe ziua de azi).
asa....
Patricia a avut mucisori, dar ii aspiram zilnici si de 2-3 ori. Mai degraba cred ca a facut de la apa intrata in urechiuse la baita...s-a intamplat de cateva ori, si eu ii sterg cu betigasele, dar numai la intrare putin, nu bag inauntru, stiu ca nu e indicat.
Rebecca nu e la gradi?
Daca nu era Edi bolnav, si noi ieseam afara. sunt 9 grade, dar e super...nu bate vantul, e ideal si in carucior e ok ca e ferit.
Marco fiind nascut in plina iarna a fost scos afara de la 3 sapt., putin cate putin si nu mi-a racit defel.
Flosideea condoleante! stiu cum e, anul trecut a murit si nasul meu de cancer...tragic si asa de tanar....of...
Am vazut dim. la razvan si dani ce frumos ningea la Brasov.
Pogos mersi de info. voi intreba dr. despre synflorix. se face de 3 ori? la 2-4-6 luni?
sper sa nu ramana cu o sensibilitate la urechi si sa nu mai faca si altele...
Marco nu a avut, dar dupa cum urla saracul bb mi-am dat seama ca ceva nu e in ordine.
Sara@amira este o dulce papusa voastra. zambareata tare, iar pozele de la baita sunt super.
Alina hai nu te supara, sfaturile tale tare utile au fost, cel putin pt. mine. te-am intrebat de pretul sacilor de carucior, dar am gasit pe mytoys.de. cele cu blanita de oaie merg catre 100 euro, dar sunt frumoase.
Siacob bine ca esti ok acum. si eu am primit mail de la next, cum ca nu mai livreaza in Ro. dar zilele trecute, intrand pe subiectul redoute de pe forum, am vazut ca au comandat unele fete. Unora le-a ajuns coletele, altele au primit imediat mail, cum ca nu livreaza, si nu le-au retras nici banii de pe card.
Asa ca m-am riscat si eu, am primit mail cu confirmarea comenzii, asa ca o astept. si daca totul e ok, mai comand.
Inutsa imi pare tare rau...o fi ceva viral, ca multi bebei sunt cu conjuctivita. sper sa treaca cu unguentul, Tobrexul e foarte bun, a trecut mai repede la marco decat cu unguentul...bine era si mai greu de pus.
hera sper sa nu pleci. nu stiam de ce ne-am conversat pe PM, am citit cand am venit de la gradi.
Stiu ca ti-e greu, asa e la inceput, dar Roan se va obisnui mai repede decat te astepti, e si mai micut...si 2 zile nu e asa mult.
Rallu e greu in vacanta cu bb mic, dar si sa-l lasi acasa nu-ti vine. pare totul complicat cu lapticul, mulsul, accesoriile, dar nu e chiar asa. daca mergeti la sky...pai atunci trebuie luata si o bunica, dar eu zic ca va fii ok. si noi vrem sa fACEM O aUSTRIA CU AMANDOI, PRIN IAN-FEBR.
Blanca poate e mai bine asa, la ce vreme e afara.
Tanimi am mai comandat in vara. a venit in 4 zile coletul, si e numai 5 euro transportul. sper sa ajunga si coletul asta. si pe mine ma tenteaza ceva costumatie de Craciun.
pe mothercare.com sunt superbe, dar e 25 lire transportul. voi comanda impreuna cu alte fete din Tm in perioada redecerilor.
Rallu e o mare diferenta in a lasa copilul cu bunica, in mediul lui, si alta sa-l duci printre straini. in ambele cazuri e la fel de nasol pt. mama, ca e despartita de puiul ei.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

giova, da, se face in 3 transe. eu anei i-am facut doar la 2 ani, ca pana atunci nu era la noi, si atunci a facut doar o doza.

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput