Albinute & bondari de mar-apr'07 (129)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Noutati?

Sa va dam niste poze...ca tot am promis de vreo 2-3 sapt...
http://family.webshots.com/album/575112280LbRRtF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Vorba lui Carmen ... nici o veste?
Faine pozele cu Teodora.

Fetelor va rog sa imi spuneti daca va amintiti ce fel de biscuiti le-ati dat copiilor la inceput?

Eu stiu ca ii luam lui Tudor Leibnitz dar nu imi amintesc daca acestia au fost de la inceput.

Sa il ajutam pe Andrei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Gabi, noi la inceput i-am luat niste biscuiti de la Hero, pt bebelusi.Apoi Leibnitz.
Multumim de aprecieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi78

Vorba lui Carmen ... nici o veste?
Faine pozele cu Teodora.

Fetelor va rog sa imi spuneti daca va amintiti ce fel de biscuiti le-ati dat copiilor la inceput?

Eu stiu ca ii luam lui Tudor Leibnitz dar nu imi amintesc daca acestia au fost de la inceput.

Sa il ajutam pe Andrei!


Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)



io hero baby i-am dat....sunt in selgros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna seara fetele!

Salut noile revenite, pe limba unora: miau-miau, Rein e bine dupa cate stiu, prinsa cu baietii, sper sa revina curand.

M-am distrat cu ficusii toxisi de la Vaslui, de Alex cocobecu, de Anastasia cu fata verde, am vazut cocheta Timeea, Bretonica fara breton la ferma - frumos loc!

Sper din suflet ca "no news is good news" Laura si Karra!

Eu sunt tot singura cu monstruletii si Giulia mi-a plans seara dupa taica-su de era sa vomite pana a renuntat el la masa festiva la care era si a venit sa il vada pe webcam si s-a potolit cumva. Nu credeam sa sufere asa dupa el, a ajuns de s-a imbracat si a descuiat usa de la intrare ai deabia am intors-o de pe holul blocului ca pleca dupa taica-su.

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Biscuiti noi i-am dat de la Nestle la inceput.

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Mihai abia vorbeste, dar sa mai recite? In schimb ce cuvinte zice, le spune perfect. Pe r il pronunta bine, mai pune si accent pe el sa se auda. In seara asta spunea: periuta ta mami, periuta mea. Inca nu formuleaza propozitii mai lungi. De Stefan, ce sa spun? Cand il vad ca rade in hohote cand se uita la Mihai, imi vine sa ii mananc. Cum stati cu somnul noaptea? Eu am 2,6 luni de cand nu dorm o noapte intreaga. Ma trezesc de cel putin 5 ori. Uneori imi vine sa vomit de oboseala. Uneori imi doresc sa ma duc la munca, ca m-am saturat de stat acasa. Dar si cand o sa ma duc, o sa fie greu ca nu o sa aiba cine sta cu ei, atunci o sa fie tare rau.
Fetelor, am mai intrebat, mai stiti ceva de Adelina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

Buna,

Am chiulit-o de pe forum in ultima perioada, si nici macar cu un motiv intemeiat... pur si simplu nu-mi gaseam cuvintele ... cum Maya nu e tot timpul cu mine, v-am invidiat pentru activitatile zilnice pe care le aveti cu copii vostri. Noi in wk. mai mult ne dragalim, plimbam, citim, facem puzzle, dansam ..... Si-i place f. mult sa-i citesc. Vine tot timpul dupa mine cu cate o carticica si-mi zice "mami mai cetim putin??".

Maya e o vesela, ascultatoare si iubareata in cea mai mare parte a timpului ... dar uneori, fara un motiv real, devine f.f.f "acra" de nu-i intra nimeni in voie, asa-i ea si m-am obisnuit (mie-mi face destul de rar faze din astea, in general daca o trezeste ceva la somnul de pranz, dar nu dureaza decat maxim jumatate de ora). Mai rau e cu soacra sau o matusa care se duce sa o viziteze si are zile in care vorbeste cu ele, se joaca, le povesteste verzi si uscate si zile cand nu vrea decat la mamaie in brate si nici macar nu le lasa sa o atinga.
E f. geloasa si posesiva. Nepoata cea mica (are 1 an si 4 luni) sta la bucuresti cateva saptamani si apoi la Rucar alte cateva. De obicei ii lua 1-2 zile ca sa o accepte si sa se joace frumos cu ea. De data asta e deja la Rucar de o saptamana si nu prea o lasa sa se atinga de ceva de-al ei, sa nu ma vada ca o iau in brate, nici pe mama, Geta sau Alex nu o lasa ... si-i repeata intr-una "nu e voie Ianaaaaaaaa", desi ei nu prea i s-au interzis prea multe, nu stiu de unde comportamentul asta.
Se imbraca singura doar cu maieu si chilotei si eventual o jacheta sau pulover deschis, se incalta singura cu sandale, adidas si cizmulitele de cauciuc (ar sta numai cu ele daca s-ar putea, fiind mare fan boltoci)
De mancat are zile in care vrea sa manance numai singura si zile in care vrea sa fie hranita, ca e mica, la fel cum uneori e "male" si nu vrea in brate (cand vreau eu sa o iau) si zile cand vrea in "blate" ca e si ea mica.
E foarte vorbareata cand e inconjurata de fete cunoscute (nu-i tace gurita toata ziua) si devine un mutulici cand ne intalnim cu vre-o colega de serv, sau o persoana care nu-i familiara. Vorbeste destul de corect pentru varsta ei, cu dezacordurile de rigoare, nu-l pronunta de loc pe r, pronunta bine unele cuvinte mai lungi in schimb stalceste tare haios altele mai scurte.

Saptamana trecuta am avut gatul in pioneze si am facut antibiotic injectabil (ocazie cu care am aflat ca-s alergica la penicilina, ca dr. doctor mi-a prescris penicilina fara sa ma intrebe sau testeze, noroc ca am dat peste o asistenta care nu mi-afacut inaite de a ma testa). Toata ziua m-a compatimit si-i spunea mamei "salaca mami, e bolnava", iar in wk. cand venea tipa sa-mi faca injectia imi zicea ca ea se duce in camera ei sa se joace si venea dupa ce terminam sa ma intrebe daca ma doare si daca o las pe ea sa pupe sa-mi treaca buba. Si acum ma intreaba la tel. daca mai sunt bolnava si daca ma mai doare injectia. In seara asta i-am zis ca-s singura, ca tati e la serv. Si ea "uffff ... salaca de tine ... lasa ca vin eu sa am ghija de tine”.

Teatru – n-am experimentat, dar e o idee buna, o sa ma interesez sa vad unde pot merge cu ea, n-am mai fost la un teatruuuu, cred ca de pe vremea studentiei

Dimensiuni 93-94cm si cam 13 kg. Destul de bine pentru cat de putin mananca, dar cred ca asimilieaza bine.

Si Mayeie (si mie) ii plac poeziile Elenei Farago, darn u mai vrea sa invete nimic si nici n-am insistat.

Biscuiti – Maya a mancat hero baby

Am vazut multe poze frumoase, dintre ultimele vizionate m-au impresionat puiutzii inotatori ai lui Gabi dar si fetele zambarete ale Oanei Stefana. Am admirat-o pe cocheta Timeea a Absolutei si pe Teodora lui Caremen. Dar unde-i tara asta a voastra Carmen, ca am vazut ca ultimele poze sunt pe scarile primariei de la noi din oras?!?

Sper si eu ca Laura si Kara vor veni cu vesti bune

pun niste poze si fug la somnic,

noapte buna tuturor




Crina & Maya Georgia

Decembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

Vroiam sa va intreb daca voi dati copiilor calciu sau vigantol?
Cand am fost in vara la dr. cu ea (pentru liba ei geografica) dr. mi-a zis ca din septembrie sa-i dau vigantol. La-m intrebat atunci daca are urme de rahitism si el a spus ca el recomanda tuturor copiilor pana la 4-5 ani sa ia vigantol. De o saptamana ii dau Mayei ulei de cod, care contine si vitamina D si ma tot intreb daca o fi ok, sau ar trebui sa-i dau vigantol cum a spus dr?!?!?

Crina & Maya Georgia

Decembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Sanatate multa balnaviorilor!!!

De la noi vesti:
--botezat una bucata bebe Andrei; fost bebe super cuminte
--toti in casa muciosi, astia mici mai si tusesc;din pacate nu le pot da nimic(de la medic ordonanta)
--caldura in casa, este din plin, ca de la 1oct a inceput sezonul de incalzire;rezulta astfel temperaturi de 28 grade in casa, in camera unde nu e calorifer, ci doar o teava de jos in sus.
--tuns pe big sister;poze in curand
Cam astea au fost stirile pe scurt.


Mami de Amalia si Andrei

Mergi la inceput