Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu cred ca analistii politici,consilierii politici ai unor candidati,candidatii ei insisi,sunt asa de rupti de realitate sau atat de cinici, incat sfideaza obraznic electoratul, debitand prostii de abia le mai pot duce si netransmitand electoratului nimic care sa-i faca credibili sau interesanti.
Apar undeva deasupra in norisori, cu ideile lor po.puliste si atat de crispati din cauza sforilor care ii manuiesc,incat cand or sa cada pe pamant, nu or sa stie de unde li se trage necazul.

Prea ne cred pe toti prosti!Aici e buba care va exploda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eliza, de acord cu tine!
Toata lumea vede ca Basescu coboara incet dar sigur in sondaje, lumea nu-l mai iubeste si in mod sigur nu o sa mai stea la coada sa-l voteze - cum a facut subsemnata acum cativa ani.
In locul lui Johannis nu as fi acceptat sa fie luata in discutie numirea ca prim-ministru. Ar ajunge sa fie compromis, de criza, de presa, de Base (cat o sa mai poata) si mi-ar parea rau de el. Dar parca orice necunoscut pripasit pe la Cotroceni sa fie numit prim-ministru ... mi se pare trist.
Cea mai mare greseala a guvernului Boc mi s-a parut numirea lui Pogea la finante. Omul ala mi se pare de o aroganta iesita din comun! L-am mai vazut pe la diverse emisiuni si ma enerva la culme cum increca el sa demonstreze moderatorilor ca in Romania se traieste bine dar oamenii nu vor sa recunoasca. Sau dezastrul din sanatate, parca e un roman absurd. Toata lumea cotizeaza obligat-fortat si ei sunt in picaj de ani de zile! Degeaba au inlocuit directorii de spitale, din doctori au facut manageri ... Mai bine ar fi scos la iveala neregulile de pe la licitatii, si ar fi facut ceva in privinta coruptiei care ne sufoca.
Orice guvern s-ar forma acum tot scandal si tot criza politica ar fi. Poate doar dupa alegeri se vor mai linisti apele, macar sa stie una si buna sa-si suflece si ei mainile si sa faca ceva pentru tara asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5


Slava Domnului, pentru ca avem nevoie de ceva decenta in viata noastra politica.


si cam cine ar fi distinsa persoana, dupa parerea ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eliza, de dragul dialogului corect: crezi ca ar exista o sansa - chiar si foarte micuta - ca valul sa fie peste mintea sustinatorilor lui Geoana, Voiculescu, Olteanu, Antonescu?

Esti sigura ca detii piatra filozofala?

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

foarte corecta decizia lui Basescu de a nu accepta un guvern marioneta.


Daca asta ar fi fost guvern marioneta, oare guvernul Boc 2, cu Udrea spagat peste 2 ministere, Videanu asisderea, Predoiu idem, Boc la educatie, etc.....ce maimuta ar fi fost?

Basescu e consecvent: circ, circ, circ.....non stop. El nu poate altfel!

Acu cica vrea economist ca prim ministru, dupa ce a avut numai ingineri in guvernul lui de vis!!!!

Greata!


Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Copiloi,depinde din ce directie privesti,de ex. mie mi se pare ca circul se joaca de ceilalti,!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Indiferent cu cine tinem sunt niste aspecte care ar trebui sa ne dea de gandit.

Prea toata opozitia urla impotriva lui Basescu ceea ce ar trebui sa te faca sa te gandesti ca el nu este chiar atat de vinovat precum vor sa-l arate astia.

Viitorii candidadati la presedintie se poarta toti ca si cum ar face campanie pentru Basescu si nu pentru ei insisi.

Nici unul nu povesteste de ceea ce ar vrea sa faca cand va fi presedinte.

Ne umplu capul numai cu vorbe goale fara nicio acoperiere.

Nica a fost cel care i-a dat documentele de la DGPI lui Vanghelie

Crin Antonescu a fost la presedintie deosebit de obraznic ca si cand ar fi vorbit cu un terchea-berchea nu cu PRESEDINTELE ALES al tarii. Iar pentru totala lui lipsa de respect ar merita sanctionat politic.

PNL-ul ii va da afara pe cei care nu s-au prezentat la vot. Motivul: in partid s-a votat cu majoritate sustinerea motiunii iar toti fie ca le convine sau nu trebuie sa respecte linia partidului daca nu "vai si amar de fundurile lor". Pe vremea raposatului PCR era o zicala: Mai bine gresesti impreuna cu partidul decat sa ai dreptate impotriva lui. Deci lucrurile astea trebuie sa ne dea de gandit mai ales ca PNL-ul uita ca acei parlamentari sunt alesi uninominal si isi reprezinta in parlament alegatorii din circumscriptie si nu pe Crin Antonescu si Mircea Geoana.

Nu cred ca este adevarata chestia asta cu cumpararea de parlamentari. De ce? Pur si simplu pentru ca motiunea a trecut cu o majoritate larga de voturi.

Nici prin cap nu imi trecea acum mai multe pagini ca PSD-ul va marsa la aceasta mascarada. Ceea ce imi dovedeste ca ura lor este atat de mare incat si-au pierdut uzul ratiunii.

De ce toata lumea vorbeste de un guvern care sa tina doar pana la alegerile prezidentiale? Ce jocuri politice PNL-PSD-UDMR se fac pe spinarea Romaniei?




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Si azi, dupa ce ai vazut ca Basescu nu vrea ca PDL (adica el insusi) sa renunte la ciolan si sacrifica nivelul tau de trai ca sa aiba guvern politic, crezi la fel?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Copiloi,depinde din ce directie privesti,de ex. mie mi se pare ca circul se joaca de ceilalti,!

si mie mi se pare la fel. de unde deodata frica asta de fraudare a alegerilor? au avut loc atatea alegeri dupa revolutie si nimeni nu s-a mai temut acuma, poate doar Vadim ce mai baga placa asta si radeau toti de el... acuma vin astilalti cu paranoia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie


Si azi, dupa ce ai vazut ca Basescu nu vrea ca PDL (adica el insusi) sa renunte la ciolan si sacrifica nivelul tau de trai ca sa aiba guvern politic, crezi la fel?


asta-i buna, sacrifica nivelul nostru de trai...
mai degraba PSD-ul a creat situatia asta de "criza politica", nu mai puteau astepta o luna jumate - doua pana la alegeri? ca atunci probabil s-ar fi reorganizat oricum guvernul... oricine ar fi iesit presedinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Tismaneanu despre www.hotnews.ro/stiri-opinii-6277154-deja-322-254-problema-cozii-intre-picioare.htm" target="_blank">puciul de ieri

Come to The Dark Side ... we have cookies!



Si tu esti de acord ca a fost un puci, o lovitura de palat etc?

Eu cred ca Basescu a jucat iar la cacialma si a pierdut. Aoleu ce rau si-a luat-o. Si acuma nu stie cum sa dreaga busuiocul.

Sa iti spun de ce cred eu asta. Eu nu am citit tot ce s-a scris aici, azi nu am intrat si o iau pe rind (ardeleneste )

Deci PDL a fost la guvernare cu jumate de guvern, dar s-au gindit ei ca nu le convine si au dat afara PSD. Nu se asteptau sa ii dea afara de tot. Acuma trebuie sa isi stringa jucariile si nu le convine, cum adica, ei au cei mai multi parlamentari - cu 3 mai mult ca PSD.

Si acum democratia poporului: poporul isi alege reprezentanti in parlament. PSD are 30%, PDL are 30%, restul e impartit de restul. Deci PDL reprezinta numai 30% din electorat, le place sau nu asta.

Dar ei vor toata plapuma, si discursul lor este ca cine nu e cu ei e impotriva poporului - desi cine nu e cu ei e cel mult contra celor 30% care i-au ales.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput