Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica


Sunt atat de revoltata incat nu pot sa spun decat atat:
-D-le Seitan,va doresc prezenta in guvern atata timp, incat acei nemernici fara de respect pt. numele mostenit, sa simta pe pielea lor semnificatia(asa cum cu delicateta le-ati dat-o)pe propria piele!



Sper ca ai in vedere ca daca domnul cu pricina dovedeste ca detine nu numai numele ci si alte ”daruri” cu care a fost onorat tot din nastere, nu doar cunoscatorii de lb. turca - care si-au permis sa-i traduca numele vor fi afectati ci mai mult ca sigur noi, restul. As mai spune ca nu toti am merita tratamente cosmetice cu smoala , poate numai cei care voteaza in sprijinul acestui viitor/potential guvern isi asuma sa fie victime colaterale.
Eu sper ca numele domnului sa fie numai o intamplare nefericita ale carei consecinte sa ramana la el (pentru ca sunt sigura ca nu e pt. prima oara cand i se face traducerea), nu la noi!



Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
E adevarat ca nu stim cum ar fi reactionat Basescu atunci, mineri, tancuri, bate, dar, nu-l indrituie pe Crin sa faca presupuneri.



Minerii au venit cu batele, DUPA ce i-a chemat Iliescu. Inainte, erau doar politistii care-i supravegheau pe manifestanti.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

...Antonescu... nu'mi explic cum ditamai candidatul poate fi in halul asta de www.realitatea.net/antonescu--vazandu-l-pe-basescu--incep-sa-apreciez-ca-in-90-iliescu-nu-a-pus-armata-sa-ne-impuste_649332.html" target="_blank">prost!

Ce-a zis?
"Ion Iliescu este un om politic interesant, a carui evolutie este interesanta, a carui evolutie politica ne da sansa sa fim cumva optimisti din punct de vedere antropologic, politic: oamenii se pot schimba. Daca Ion Iliescu, dupa o cariera īn Partidul Comunist, dupa lucrurile īntāmplate īn 1990 a ajuns totusi - ca a ajuns īn acest moment - unul dintre aparatorii constitutionalismului, al pluralismului īn Romānia, este un efort care merita salutat si chestiunea asta merita o reverenta fara sa uitam cele īntāmplate īn 1990", a afirmat presedintele PNL, Antonescu, īn cadrul unei emisiuni electorale la un post de televiziune, explicāndu-si raportarea la fostul sef al statului.

Iliescu a facut enorm de mult rau Romaniei, la inceputurile democratiei nostre. Enorm!!!
Acum, gindind la rece, ne dam seama ca ar fi putut face chiar si mai mult rau.
Macar el a inteles, mai de voie mai de nevoie, de la un punct incolo, cite ceva din regulile jocului democratic.
Nici nu vreau sa ma gindesc cum ar fi foat daca si-ar fi dorit si el, precum Basescu azi, sa fie un mic Putin...
Asadar, raminem cumva optimisti din punct de vedere antropologic :)): peste 20 de ani, poate si Dl. Basescu va intelege care-i treaba cu Constitutia si pluralismul....


"Ion Iliescu este un politician respectabil, dar are limite in a intelege viitorul Romaniei".
Aoleu. Cine a zis asta? Sa-i sarim la beregata.
Crinutzu'?
Nu.
Basescu. El a emis aceasta opinie, inca de acu' citiva ani. www.adevarul.ro/articole/2005/sunt-un-adept-al-unor-anticipate-imediate-pentru-a-scapa-de-o-solutie-imorala-care-se-numeste-pur-1.html" target="_blank">In acest interviu. Ca de obicei, Basescu e cu un pas inaintea lui Crin :))) si a ajuns la aceasta concluzie cu 5 ani in urma.

Aceasta noua tema de campanie promovata cu insistenta de staff-ul PD-L, cu "hai sa ne reamintim ce rau a fost Iliescu", ma umple de greata. Nu pentru ca asertiunea nu ar fi adevarata, este!, ci pentru ca vine din partea unora care i-au fost cit se poate de alaturi lui Iliescu tocmai cind el era rau! PD-L-istii, in venele carora curge singe de FSN, ar putea avea macar decenta sa taca.





Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Iliescu a facut enorm de mult rau Romaniei, la inceputurile democratiei nostre. Enorm!!!
Acum, gindind la rece, ne dam seama ca ar fi putut face chiar si mai mult rau.

Mergand pe aceasta logica absurda putem spune ca si Ceausescu ar fi putut face chiar si mai mult rau.
Nu mai incerca sa albesti un Crin iremediabil patat cu petrol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Ion Iliescu a facut enorm de mult rau Romaniei si romanilor.Inclusiv mie personal.Locul lui ar fi trebuit sa fie la inchisoare unde sa-si redacteze memoriile.Sub inteleapta lui conducere,Romania s-a umplut de mizerie-coruptie,hotie,manipulare.Vor trece ani buni pana sa scapam de ea.
Imi reafirm convingerea ca Antonescu trebuie sa vorbeasca cat mai putin posibil in mod liber.
Eu votez cu Hunor Keleman in primul tur.Si nu ma luati cu patriotismul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu cred ca Iliescu nu are responsabilitatea completa, sint de vina toti nomenclaturistii care au vrut in '89 sa schimbe pe Ceausescu nu regimul. Ei sint plaga, dupa parerea mea. Plaga pentru ca si acum ei decid in partidele astea democratice care e bun si care nu e bun, si cei tineri tind sa le semene in cinism. Si daca e sa ma intrebati pe mine, Basescu este unul dintre fostii securisti.

Dupa parerea mea Basescu e ca orice sef care a crescut in comunism, cu atit mai plin de cinism cu cit puterea si influenta pe care o detine e mai mare. Pentru el lumea se imparte in doua, cei care il sustin si cei care sint "tigani imputiti"


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Nop.Ion Iliescu este capul care a distrus ce mai ramasese din Romania dupa atatia ani de comunism.El si nimeni altul.Si trebuia pedepsit daca in tara asta justitia functiona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Va rog frumos, hai sa nu picam in capcana. Hai sa "nu punem botul" la ultimile scamatorii ale staff-ului lui Basescu.
Scoaterea de la naftalina si vinturarea stafiei lui "Iliescu si minerii" in fata publicului inspaimintat e doar un nou truc pentru zapacit fraierii.

Intre noi fie vorba, Basescu, saracu', incearca de mult sa ia in stapinire "Piata Universitatii", spiritul ei. Nu a reusit si nu va reusi niciodata, pentru ca cei care stiu cu ce se maninca Piata stiu la fel de bine si in ce tabara erau, atunci si imediat dupa, atit greii PD-L-ului de azi cit si Basescu himself. Si cit de putin se "asorteaza", ei si mentalitatea lor, aerului din Piata.

Noua tema de discutie promovata/asumata de Basescu este doar o impostura grotesca si ridicola, care mie imi provoaca sila.



Altfel, nu cred ca e pe-aici cineva care ar trebui convins despre rolul nefast Romaniei jucat in deceniul trecut de catre Iliescu.

Eu, in nici un caz. Stiu.
Cu atit mai mult cu cit cunosc Piata, (si anul 1990 in general), cu tot ce a insemnat ea ca implicare civica, sperante si deziluzii si disperare, nu din carti, din povesti, nu de la TV, ci de la locul faptei, pas cu pas. Ca un "insider", unul inocent, ce-am fost.
Evident, aceasta experienta m-a marcat, cum probabil li s-a intimplat majoritatii participantilor. Am ramas de atunci cu un anume mod de a privi viata politica mioritica si personagiile ce-o anima.
Care optica a contribuit si ea, in oarecare masura, la decizia mea de acum, de a vota cu Antonescu.

Securistii, comunistii si-au avut, deja, reprezentare la Presedintia Romaniei. Poate ca, dupa 20 de ani, e timpul ca si noi, generatia din Piata, sa avem Presedintele.


Si nici Crin Antonescu nu trebuie convins. Stie si el. Uitati ce povesteste:
"Dupa mineriada, dupa Piata Universitatii, presedintele PNL de atunci, Radu Cāmpeanu, a avut o atitudine mai moderata, īn comparatie cu Corneliu Coposu, fata de Ion Iliescu. Treaba asta m-a scos din sarite. Fiind mai radical, am considerat īn acel moment ca trebuie operat politic transant, ca ceea ce se īntīmplase īn Romānia īn perioada mineriadei trebuia denuntat inclusiv pe plan international Si ca nu exista nici un loc de compromis īntre noi si Iliescu si FSN. Pentru ca partidul a adoptat o alta pozitie, eu am fost foarte afectat de acest lucru. Am participat la o sedinta la Sala Dalles, chiar īn ziua cunoscuta pe vremea aceea drept «Marsul camasilor albe pentru eliberarea lui Marian Munteanu» – care fusese unul dintre liderii studentilor din Piata Universitatii, care fusese batut, maltratat –, si m-am retras din presedintia Partidului National Liberal. Si m-am retras, ca sa zic asa, din activitatea politica intensa, spunīndu-i atunci domnului Cāmpeanu ca probabil domnia sa are dreptate, pentru ca are experienta, e politician, dar din doua una: ori nu are dreptate si e bine ca mine, ori probabil are dreptate si atunci nu sīnt eu pentru politica, pentru ca n-am atīta rabdare, n-am capacitatea de a trece peste niste lucruri inacceptabile precum cele comise de Iliescu si FSN, cu prilejul mineriadelor."

aici: http://catavencu.ro/scurt_bilan_al_amintirilor_politice-10905.html
din suplimentul Catavencu dedicat lui Antonescu: http://www.catavencu.ro/primul_supliment_br_crin_antonescu-10895.html





Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Nop.Nu e un truc de zapacit fraierii,iar pe Antonescu nu l-a obligat nimeni sa deschida gura.
Isteria antiB de pe la televiziuni,eu nu prea ma mai uit dar am dat serile trecute peste o duduie si cu Adrian Ursu la Realitatea care erau la fel de penibili ca aia de la Sinteza Zilei,ma face sa ma razgandesc in privinta lui si poate sa il votez in turul doi.
Eu va prezint un candidat care ar trebui luat in seama:Hunor Keleman,42 ani,deci tanar,absolvent de medicina veterinara si filosofie la Cluj,poet premiat.Si pe deasupra din UDMR care de ceva ani incoace este indispensabila in formarea guvernului.Deci stie sa negocieze,mai ales ca are o functie inalta in partid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Toate ca toate,dar in afara de B si C,ati mai vazut afise cu alti candidati prin Buc?De exemplu,ati vazut afise cu Geoana??

Mergi la inceput