Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Intre cele doua tabere e o lupta crancena, din care noi avem de castigat, nu de pierdut. Armele lor, fie ele dosare sau dezvaluiri in media, maresc sansele de a-l scoate afara din politica pe unul sau pe altul dintre cei mai manjiti si de a ridica in prim plan oameni cu valoare recunoscuta de toti, ca Aurescu sau Funeriu. Si cand incepi sa compari...


Pene colorate... cate putin din toate!


Pai sa vedem ce vom avea de castigat, pentru ca pe langa cei doi ne procopsim si cu o sleahta de mai mult sau mai putin manjiti, ale caror prestatii le-am simtit unii dintre noi pe propria piele.
Sunt de acord cu tine in privinta celor doi, Aurescu si Funeriu, probabil ca si Croitoru ar fi mai potrivit decat Pogea la Finante. Dar de pe urma celorlalti...ma indoiesc- ca am avea ceva de castigat.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Mi se pare foarte-foarte importanta prezenta a cel putin trei nume de oameni cu adevarat valorosi intr-un guvern propus spre validare. Tineri, dar cu studii serioase si cu experienta internationala, cu CV-uri impresionante... Parca s-a ridicat binisor stacheta, nu?

Cati ca ei se pot regasi pe listele partidelor, printre parlamentari? Sau cati dintre tinerii si mai putin tinerii politicieni se apropie macar de un nivel comparabil?

Indiferent ce se va intampla mai departe, nu pot sa nu ma gandesc ce minunat ar fost sa avem de ales in politica romaneasca NUMAI DINTRE OAMENI DE ACEST CALIBRU!



Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Eu nu inteleg de ce unii oameni iau de buna orice prostie care se spune la Nasul. B1 e pro Basescu, a scris carti cu Basescu (ma intreb cine cumpara asemenea carti). Asa se face manipulare, apare cite unul care arunca cu namol, il da cineva in judecata dar dispare in ceata, ca nu a facut decit sa primeasca si el niste bani cinstit pentru denigrare.


Corect. Mai bine ne uitam la Antene, ca sa scapam de manipulare.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!


daca e corect ce spun atunci nu e corect sa se ia de buna orice informatie sau opinie care apare la antene...

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:



Am vazut de ieri articolul...cum am mai spus, toti o apa si-un pamant...doar noi gasim, aiurea, diferente.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Apropos de finantari, cine plateste campania la referendum cu poza lui Basescu pe ea? Cea in care el spune ca de ce le e teama nu scapa si ca hai la referendum? Nu cumva din bani publici?

Statul poate promova un referendum, si atunci plateste statul, dar nu se poate sa aiba poza unui candidat cind o promoveaza statul.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Toate ca toate dar cine i-a facut lui Antonescu programul economic nu stiu daca i-a fost prieten sau dusman.
Cota unica la 10%,TVA la 15% ,contributii sociale reduse cu 50%(asta inseamna cam 20 puncte procentuale),Doamne iarta-ma nici Geoana nu are un program economic atat de prost.Chiar si reducerea cu 1-2% ar provoca probabil falimentul statului roman,dar asemenea program

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Toate ca toate dar cine i-a facut lui Antonescu programul economic nu stiu daca i-a fost prieten sau dusman.
Cota unica la 10%,TVA la 15% ,contributii sociale reduse cu 50%(asta inseamna cam 20 puncte procentuale),Doamne iarta-ma nici Geoana nu are un program economic atat de prost.Chiar si reducerea cu 1-2% ar provoca probabil falimentul statului roman,dar asemenea program


hmm... daca ai vorbi cu economisti ti-ar spune ca ORICE reducere de impozite este benefica in timpuri de criza pentru ca scoate la iveala economia subterana. Cu alte cuvinte, daca ai impozite mici, nu te mai simti nevoit sa faci evaziune fiscala. Si statul castiga, pentru ca din ce in ce mai multi cetateni aleg sa isi declare veniturile si aleg sa isi plateasca impozitele.

In Romania cunosc nenumarate firme care de exemplu declara pentru angajatii lor salariul minim pe economie si ii platesc dublu sau triplu pe alte forme de contracte pentru care nu trebuie sa plateasca un asemenea impozit.

De altfel, Bulgaria a redus deja impozitele si din cate vad Madam Merkel are aceeasi strategie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:



Pai hai sa discutam ce anume este jenant.

Ca nu este reglementat in codul fiscal, daca este adevarat ce scrie in articol, este intr-adevar jenant pentru ca staff-ul de campanie ar fi trebuit sa stie asta.

Daca vorbim despre ideea campaniei in sine, mie mi se pare geniala si din cate stiu eu asa fac si americanii. Fac colecta de fonduri de la potentialii alegatori. Si e mare lucru sa poti face asta pentru ca e dificil sa comvingi pe cineva sa scoata bani din buzunar ca sa iti finanteze tie campania. Trebuie cu adevarat sa fii in stare sa convingi respectivul cetatean ca ai o platforma politica ce il va avantaja in cazul in care esti ales, ca ii reprezinti cu adevarat interesele si ca meriti sa fii sustinut. Dificil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Toate ca toate dar cine i-a facut lui Antonescu programul economic nu stiu daca i-a fost prieten sau dusman.
Cota unica la 10%,TVA la 15% ,contributii sociale reduse cu 50%(asta inseamna cam 20 puncte procentuale),Doamne iarta-ma nici Geoana nu are un program economic atat de prost.Chiar si reducerea cu 1-2% ar provoca probabil falimentul statului roman,dar asemenea program


hmm... daca ai vorbi cu economisti ti-ar spune ca ORICE reducere de impozite este benefica in timpuri de criza pentru ca scoate la iveala economia subterana. Cu alte cuvinte, daca ai impozite mici, nu te mai simti nevoit sa faci evaziune fiscala. Si statul castiga, pentru ca din ce in ce mai multi cetateni aleg sa isi declare veniturile si aleg sa isi plateasca impozitele.

In Romania cunosc nenumarate firme care de exemplu declara pentru angajatii lor salariul minim pe economie si ii platesc dublu sau triplu pe alte forme de contracte pentru care nu trebuie sa plateasca un asemenea impozit.

De altfel, Bulgaria a redus deja impozitele si din cate vad Madam Merkel are aceeasi strategie.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)


Nu poti sa reduci TOATE impozitele si taxele:cota unica cu 6 %,TVa-ul cu 4% si contributiile sociale cu 20%,in total cu 30%.Este absurd,in conditiile in care bugetul Romaniei este varza si avem nevoie de sustinerea FMI.Sincer ,mie mi-ar conveni foarte mult sa se intample toate astea ,dar este ceva utopic pentru RO.Impactul scaderii veniturilor bugetare cu 30% in conditiile in care si in acest moment Ro cauta bani ar fi imens.Si asa deficitul bugetar al ro este imens.
Toate celelalte tari reduc in special impozitul pe profit sau pe venit,dar nu cu atat de multe puncte procentuale.

Mergi la inceput