Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Marilena, dupa atatia ani de abureala, eu ca tot romanul care nu se vrea fraierit chiar de oricine, am ajuns la concluzia ca asa consens de afinitate din partea unor partide care(ar trebui sa fie) cu ideologii atat de diferite, nu poate avea prea multe explicatii.
Nu-mi vine alt argument pt. acest consens decat ca persoana nu va misca in front si va face ce i se va spune.
Nu se pot uni in opinie, alegand aceesi persoana, partide de fosti opozanti dar care au un singur inamic, decat daca s-a batut palma cu omul care va face numai ce i se va spune;acest lucru il va face o persoana care stie ca trebuie sa faca ceeace i se va spune altfel este terminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie
Eu nu inteleg de ce unii oameni iau de buna orice prostie care se spune la Nasul.

Romanii se impart in trei categorii:
- cei care se uita la Nasul;
- cei care se uita la Antene;
- cei care nu se uita nici la Nasul, nici la Antene, ci la NG.
Despre acestia din urma cei din primele doua categorii spun ca sunt adepti fanatici ai incalzirii globale.

Errata: mai avem si o a patra categorie, poate cea mai numeroasa:
- cei care se uita numai la fotbal;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Capcaunule,, inseamna ca nu sunt singura care priveste de sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Marilena, dupa atatia ani de abureala, eu ca tot romanul care nu se vrea fraierit chiar de oricine, am ajuns la concluzia ca asa consens de afinitate din partea unor partide care(ar trebui sa fie) cu ideologii atat de diferite, nu poate avea prea multe explicatii.
Nu-mi vine alt argument pt. acest consens decat ca persoana nu va misca in front si va face ce i se va spune.
Nu se pot uni in opinie, alegand aceesi persoana, partide de fosti opozanti dar care au un singur inamic, decat daca s-a batut palma cu omul care va face numai ce i se va spune;acest lucru il va face o persoana care stie ca trebuie sa faca ceeace i se va spune altfel este terminat.


Eu cred altceva: partidele au vrut sa se asigure ca Basescu nu va mai frauda alegerile pentru a-si obtine un nou mandat salvator (de la stim noi ce) si au ales o persoana care nu e afiliata vreunui partid politic si care e destul de greu de contestat. Asta a fost singurul consens al acestor partide opozante, s-au coalizat ca sa fie siguri ca ceea ce a inceput cu demiterea lui Nica si a continuat cu numirea lui Blaga interimar , si cu aranjarea in graba a PD-listilor in posturile de conducere din teritoriu (a se vedea schimbarile care s-au facut in provincie), n-o sa se soldeze cu fraudarea alegerilor.
Intelegerea este valabila numai pana la alegeri, apoi, viitorul presedinte va desemna pe cine doreste, s-a si spus asta.
Ipoteza ta ar prinde intr-un cerc politic mai restrans, unde exista control total, dar nu poate functiona intr-o coalitie de 4 partide + grupul minoritatilor, in care fiecare are candidatul lui la functia de presedinte si planuri proprii de guvernare, cu siguranta s-ar crea imediat conflicte de autoritate, si o diversitate prea mare de directive la care nu s-ar putea gasi un punct comun.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Marilena,scuza-ma,tu chiar crezi sincer ceeace ai postat?
Impresia pe care ne-o facem aici pe DC despre membrii mai vechi care posteaza se alcatuieste din suma postarilor acelora care pop.puleaza constant acest forum.
Uite,spre ex. despre Iileana am o mare admiratie pt. ca din postarile ei se vede clar sinceritatea si buna-credinta,dar mai ales inteligenta si de aceea ii respect convingerile politice.
Cred ca pe acest Forum ar trebui sa ne respectam convingerile politice dar mai ales pe noi insine,aducand argumente logice si inteligente.

P.S.se pare ca dl. Klaus Johannis are multe bube de contestat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12
Intelegerea este valabila numai pana la alegeri, apoi, viitorul presedinte va desemna pe cine doreste, s-a si spus asta.

Altfel spus, Klaus este fie mai prostanac decat prostanacul, fie "baietii" din partide i-au fluturat dosarul. Dosar pe care i-l vor flutura si imediat dupa alegeri, ca sa nu i se urce la cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Capcaunule si eu continui ceeace doreai sa spui ca va juca cum i se va canta de catre cei care l-au numit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Marilena,scuza-ma,tu chiar crezi sincer ceeace ai postat?
Impresia pe care ne-o facem aici pe DC despre membrii mai vechi care posteaza se alcatuieste din suma postarilor acelora care pop.puleaza constant acest forum.
Uite,spre ex. despre Iileana am o mare admiratie pt. ca din postarile ei se vede clar sinceritatea si buna-credinta,dar mai ales inteligenta si de aceea ii respect convingerile politice.
Cred ca pe acest Forum ar trebui sa ne respectam convingerile politice dar mai ales pe noi insine,aducand argumente logice si inteligente.

P.S.se pare ca dl. Klaus Johannis are multe bube de contestat!


Draga mea, pe mine nu ma intereseaza sa captez admiratia ta sau a altui user de pe forumurile publice si daca prin comparatie cu alti useri in postarile mele tu nu gasesti sinceritate sau buna credinta este in primul rand pentru ca nu ma cunosti. Eu mi-am spus propriile pareri fara a astepta ca tu sau altcineva sa fiti de acord cu ele.
Inca ceva, nu trebuie sa ne respectam reciproc convingerile politice atata timp cat nu suntem de acord cu ele, ci libertatea de a avea opinii si preferinte electorale diferite. In privinta argumentelor, ai dreptate: logica este preferabila speculatiilor si judecatilor de valoare nefondate.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12
Intelegerea este valabila numai pana la alegeri, apoi, viitorul presedinte va desemna pe cine doreste, s-a si spus asta.

Altfel spus, Klaus este fie mai prostanac decat prostanacul, fie "baietii" din partide i-au fluturat dosarul. Dosar pe care i-l vor flutura si imediat dupa alegeri, ca sa nu i se urce la cap.


Sincer, prostanac nu mi se pare a fi si daca avea cine stie ce dosar, i l-ar fi fluturat deja Basescu, el se pricepe foarte bine la fluturat dosarele altora. Oricum, singurul lucru care conteaza este cine va iesi presedinte. Atunci se vor face cartile pentru inca 5 ani.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Intre cele doua tabere e o lupta crancena, din care noi avem de castigat, nu de pierdut. Armele lor, fie ele dosare sau dezvaluiri in media, maresc sansele de a-l scoate afara din politica pe unul sau pe altul dintre cei mai manjiti si de a ridica in prim plan oameni cu valoare recunoscuta de toti, ca Aurescu sau Funeriu. Si cand incepi sa compari...


Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput