Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Rufus, gand la gand

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Rufus, eu sunt de acord cu tine.
NU avem nevoie de liniste si nici de plapuma asta groasa numita Johannis, sub care vor sa se ascunda multi si sa-si vada linistiti de-ale lor.
Si Iliescu cerea liniste pentru popor si am experimentat destui ani asta...

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Ia sa vezi dupa alegeri...totul revine la normal. Sa vezi cum trece criza...



te contrazic.



Poti sa o faci. Dar, doar cu argumente.



Eu asa cred, poti sa iti argumentez si de ce. Nu sint publice clauzele contractului cu FMI. Nu exista inca un buget aprobat, eu cred ca se va mari TVA si probabil si impozitul pe profit. Dar am mai scris asta mai sus. Asta e judecata mea, nu a unora care bat cimpii la televizor indiferent din ce partid

Citat:


Simona...spui ca scandalurile fac rau. Da, fac. Probabil ca tu ai adopta o alta metoda dar, daca faci o similitudine, asa ar trebui sa se comporte si o femeie, in casnicie, abuzata de sot. Ar trebui sa taca, sa indure, ca sa fie liniste, sa nu se certe, pentru ca ar putea fi rau. Nu-i asa? In plus, intocmirea listei de incompetenti (nulitati) indica sigur unde bati. Adica ce preferinte ai. Pentru ca nu se poate sa nu fi sesizat incompetenti doar din PDL. Iar daca Boc si Blaga sunt incompetenti...



Comparatia e plastica. Inteleg din context ca cel care seamana cu femeia abuzata de sot e Basescu, am inteles corect?

In orice casnicie daca unul e abuzat si se cearta tot timpul, trebuie sa se desparta. Nu ajung nicaieri daca unul trage intr-un sens si unul in alt sens. De acord? NU e buna cearta, indiferent de conditii.

La fel si cu politicienii. Basescu a fost generator de conflict de cind a intrat in politica. Vezi CDR, vezi PD, vezi primaria, vezi conflictul cu Tariceanu. Peste tot pe unde a trecut el a provocat conflict, si pina acum asa a cistigat. Doar ca nu se mai potriveste sa produca numai conflicte ca presedinte, presedintele trebuie sa medieze conflicte. Iar astea ultimele pun capac.

O sa scada ratingul de tara si creditele vor fi mai scumpe, vor creste taxele si va scadea nivelul de trai. Parerea mea. Si Basescu ce face: spune ca vrea sa il mentina pe Boc prim ministrul desi se termina interimatul si vor fi in afara legii. Singura politica a lui Basescu e sa faca slalom printre legi, el e mai destept de-atit..

Poate imi raspunzi ti tu la intrebarile pe care ti le-am pus eu la un post anterior.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie


din mai multe motive. 1. scandalurile care fac rau 2. nulitati de genul Boc/Blaga/Videanu/Berceanu care formeaza guvernele, pe care el le conduce PROST din umbra 3. autocratia pe care o proclama


1. liniste ca pe vremea guvernului Nastase, cand inca se mai trezeau ziaristii ca sunt urmariti de masini cu geamuri fumurii (caz al unei cunostinte)
2. da, ne trebuie Chiuariu si Adomnitei, care nu se lasa condusi de nimeni si mai sunt si competenti
3. huh?

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

" presedintele trebuie sa medieze conflicte."

Sirimie a sintetizat intro fraza cum ar trebui sa fie un presedinte de tara.
Romanii au imperioasa nevoie de un conducator diplomat, nu de unul care sa dea cu bata in oricine nu este de acord cu el.
Jos Basescu ! Scandalagiul nr 1 al tarii !



allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie
Basescu a fost generator de conflict de cind a intrat in politica. Vezi CDR, vezi PD, vezi primaria, vezi conflictul cu Tariceanu.



Da, Simona, asa e. Dar, vezi tu, crezi ca le-a declansat de unul singur?
Conflict in PD? Oare nu-i peste tot la fel, cand e vorba de sefie? Au procedat altfel in PNL, PSD, PNTCD?
In primarie? Cu tariceanu? Sunt multi care spun ca bine le face! De ce trebuia sa se inteleaga cu Tariceanu? Ca sa fie liniste?

Da, e posibil sa scada ratingul de tara...si nivelul de trai...si Basescu e de vina?
Inteleg ca nu-l votezi...dar cred ca visezi ca, odata cu debarcarea lui, va fi lapte si miere. Sau macar numai lapte. Sau numai miere. Intelegi de ce nu sunt de acord cu scandalul asta? Nu pot spune sa plece Basescu. De ce ar fi mai bine cu Geoana? Sau Antonescu? De ce nu-s ei de vina, sa dispara ei din politica? Ce mi-au dovedit astia doi si partidele lor? Dar Oprescu? Toti se rotesc pe la toate ciolanele, numai si numai ei...cum naiba sa zic ca nu, nu ala-i mai bun ca altul, ci ala e mai putin prost...cum sa mai fac asa ceva? Tu nu te-ai saturat de "binele" asta, care se tot perpetueaza?

Intrebari...nu, nu ti le pun tie neaparat...mi le pun mie.
Oricine o sa iasa, o sa vorbeasca de "greaua mostenire" si o sa dea ocazia celorlalti sa spuna "vedeti ce prost ati votat?"
Ti se pare cunoscut?

Asta mi-a placut:
http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Timon+din+Paris

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Basescu l-a numit pe Tariceanu cind stia deja ca el va fi sustinut in parlament. Negocierile fusesera inainte.
Precum vezi la gazeta invocata, in secunda numarul doi dupa numire, PUR si UDMR sareau deja cu aplauzele.


Ileana, in caz ca ti'a scapat Romania Mare de azi uite ce figureaza pe primul loc la masuri dictatoriale basesciene:


Marinerul nomenclaturist a falsificat pur si simplu optiunile electorale din 2004: a transformat majoritatea (PSD-PC) in minoritate si minoritatea (PDL-PNL) in majoritate. Ca a comis fapta si ca ea implica o imoralitate politica a recunoscut mandru el insusi. „Bine ca ne-a sc#259;pat de PSD“, vor replica unii, dar asta nu e gandire democratica. Cine a obtinut majoritatea voturilor nu poate fi redus la minoritate fiindca asa vrea presedintele. Ce este falsificarea optiunilor electorale? Act dictatorial.


Q.E.D.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Da, e posibil sa scada ratingul de tara...si nivelul de trai...si Basescu e de vina?


eu asa cred. dar bineinteles ca poate ma insel

Citat:

Inteleg ca nu-l votezi...dar cred ca visezi ca, odata cu debarcarea lui, va fi lapte si miere.



Eu sper ca dupa ce el nu va mai fi presedinte sa fie mai bine si sa fie perspective de mai bine.

Daca fac un exercitiu de imaginatie, cu Basescu presedinte in urmatorii 5 ani - pun pariu ca se va dizolva parlamentul de 2-3 ori. Asta pentru ca Basescu nu va obtine majoritate parlamentara. Atit merge exercitiul meu de imaginatie. Ti se pare ca vor avea timp sa rezolve si problemele mele cu nivelul de trai?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid


Marinerul nomenclaturist a falsificat pur si simplu optiunile electorale din 2004: a transformat majoritatea (PSD-PC) in minoritate si minoritatea (PDL-PNL) in majoritate. Ca a comis fapta si ca ea implica o imoralitate politica a recunoscut mandru el insusi. „Bine ca ne-a scapat de PSD“, vor replica unii, dar asta nu e gandire democratica. Cine a obtinut majoritatea voturilor nu poate fi redus la minoritate fiindca asa vrea presedintele. Ce este falsificarea optiunilor electorale? Act dictatorial.


Q.E.D.

Come to The Dark Side ... we have cookies!



e cam trasa de par demonstratia
PC a reprezentat atunci o masa de votanti care au schimbat barca peste noapte. Asta nu e act dictatorial, ca nu i-a obligat nimeni. E doar miscare de cioara vopsita q.e.d

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Basescu l-a numit pe Tariceanu cind stia deja ca el va fi sustinut in parlament. Negocierile fusesera inainte.
Precum vezi la gazeta invocata, in secunda numarul doi dupa numire, PUR si UDMR sareau deja cu aplauzele.


Ileana, in caz ca ti'a scapat Romania Mare de azi uite ce figureaza pe primul loc la masuri dictatoriale basesciene:


Marinerul nomenclaturist a falsificat pur si simplu optiunile electorale din 2004: a transformat majoritatea (PSD-PC) in minoritate si minoritatea (PDL-PNL) in majoritate. Ca a comis fapta si ca ea implica o imoralitate politica a recunoscut mandru el insusi. „Bine ca ne-a sc#259;pat de PSD“, vor replica unii, dar asta nu e gandire democratica. Cine a obtinut majoritatea voturilor nu poate fi redus la minoritate fiindca asa vrea presedintele. Ce este falsificarea optiunilor electorale? Act dictatorial.


Q.E.D.

Come to The Dark Side ... we have cookies!



Care QED?

Pasajul citat din articol e o timpenie.
Faptul ca atunci Basescu a reusit sa "rupa" PUR-ul de PSD nu a fost semn de "act dictatorial", ci de "capacitate de negociere/mediere". Pentru care eu l-am aplaudat pe Dl. Basescu atunci, si-l aplaud si acum. Foarte bine a facut .
Asta e politica, "arta negocierii": la o adica, iti place/nu-ti place, astia-s alesii neamului, cu astia lucrezi si incerci sa-i folosesti cit mai constructiv.

Eu altceva spuneam: in momentul in care Tariceanu a fost desemnat oficial prim-ministru, exista deja majoritatea parlamentara care sa-i sustina guvernul, nu "s-a lipit dupa aia la vot" cum zici tu. Care majoritate nu includea gruparea care cistigase cel mai mare numar de mandate. Subliniez, e vorba de desemnarea oficiala, altfel sigur ca noi toti stiam dinainte ca Tariceanu e primul-ministru avut in vedere, doar defilasera in tandem, tinindu-se de minuta, toata campania.

In zilele noastre, pe de o parte, Basescu sustine ca i se filfiie de majoritatea parlamentara si-i trimite la notar, spre deosebire de acum 5 ani cind a avut inteligenta de a numi un prim-ministru care avea sustinere parlamentara, iar de "legalizarea relatiei" :) nici nu se pusese problema.
Si, pe de alta, a sustinut zilele trecute ca e constitutional sa ofere postul de PM formatiunii cu cel mai mare nr. de mandate, PD-L, chestie de care nu se cramponase pe vremuri tocmai pentru ca nu exista vreo prevedere a constitutiei in acest sens. A, daca avea PD-L-ul peste 50%, da, dar asa....


Practic imi servesti cu eleganta mingea (mersi, Xeno ) si-mi dai prilejul sa constat inca o data la ce nivel primitiv a decazut, ca politician, astazi, acest domn Basescu...

Si-a pierdut indeminarea si inteligenta negocierii, si-a pierdut elasticitatea in gindire, viziunea, e crispat si despotic, s-a izolat si si-a taiat singur puntile de comunicare, habar n-are ce scrie in cartea aia pe care a tinut mina cind a depus juramintul, ce sa mai incoace-incolo, eu zic ca un an pe mare e exact ceea ce-i trebuie...

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput