Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

In 2004, PSD-ul a cistigat alegerile parlamentare. Avea mai multi parlamentari decit Alianta DA. Insa presedintele, in intelepciunea sa , a luat act de constituirea unei majoritati pur parlamentare, (deci nu fro' alianta inregistata juridic!), formata din Alianta DA si PC si nu mai stiu cine era pe-acolo. Si a desemnat un prim-ministru din partea acestei majoritati parlamentare, de conjuctura sau cum vrei tu sa-i spui. Tariceanu. Asta ca sa ne lamurim si cu "consecventa".



Era alianta PSD-PC care s-a rupt iegzact in acel moment. Deci nu PSD singur. PC-ul si-a luat parlamentarii si a plecat.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Mai oameni buni, da' ce-aveti cu saracul Crin? (Crin who?) E mic si inocent.

Apropo, in afara de motiune, ce a facut asa memorabil in parlament? Imi zice si mie cineva vreo lege respectabila - sau nerespectabila, vreo lege de orice culoare - initiata de dumnealui?

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

A, si observati ca de cand cu picarea guvernului si cu Johannis nu mai vorbeste nimeni de Sorin Oprescu? Mai sa fie, ce intamplare, pana la motiune era favorit pt turul 2

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid


Pai daca s'a vazut omul www.hotnews.ro/stiri-politic-6321586-audio-video-crin-antonescu-interviul-integral-stie-candidatul-pnl-despre-coalitia-grivco-spune-despre-gazela-geoana-despre-cel-mai-mare-pericol.htm" target="_blank">incurajat: "Pericolul pentru tara asta nu vine de la Nastase, Voiculescu, Iliescu, Geoana. Vine in acest moment de la Traian Basescu si de la clica imbogatita si corupta a lui Traian Basescu"


In acest moment, eu chiar consider ca re-alegerea lui Basescu este mai primejdioasa pentru Romania decit era, in urma cu 4 ani, a lui Nastase (de care, la vremea sa, imi era groaza, ca de-aia l-am si votat pe Basescu).


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana


In acest moment, eu chiar consider ca re-alegerea lui Basescu este mai primejdioasa pentru Romania decit era, in urma cu 4 ani, a lui Nastase (de care, la vremea sa, imi era groaza, ca de-aia l-am si votat pe Basescu).


Triunghiul portocaliu *

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


si eu
din mai multe motive. 1. scandalurile care fac rau 2. nulitati de genul Boc/Blaga/Videanu/Berceanu care formeaza guvernele, pe care el le conduce PROST din umbra 3. autocratia pe care o proclama

si mai sint


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Ia sa vezi dupa alegeri...totul revine la normal. Sa vezi cum trece criza...



te contrazic. dupa alegeri o sa fie clar cit de rau stam, cit de mare e criza, lucruri care acum sint ascunse sub pres si aminate ca nu ar da bine la boborul care trebuie sa aleaga PDL

dupa alegeri, daca o sa cistige Basescu (eu sper sa nu se intimple) au sa rida in barba si au sa gindeasca "iar i-am fraierit pe astia"

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

eu am inceput sa vizez urat din cauza atator nereguli, sincer!
am visat ca eram Dorina Lazar si ma certam cu Basescu,(desi s-a certat cu Vadim)....dar prefer sa nu mai urmarsc stirile pentru ca interiorizez toate chestiile astea negative din partea lor si ma simt asa furioasa si frustrata....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buli
Foarte frumos articolul. Mi-a inseninat ziua!

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Ia sa vezi dupa alegeri...totul revine la normal. Sa vezi cum trece criza...



te contrazic.



Poti sa o faci. Dar, doar cu argumente.
Pana una-alta, majoritatea celor care discuta politica (in diverse feluri) e de acord ca da, criza economica e criza, insa se suprapune peste una politica indusa intentionat cu scop electoral. Daca nu erau acum prezidentiale, PSD si PDL (sau orice alta combinatie) erau impreuna, isi vedeau de treburi (inclusiv de afaceri personale).
Asa, partidele au tot interesul sa se sape, sa acuze de crize infricosatoare, produse ba de PNL in trecut, ba de PSD sau PDL (interesant, UDMR nu-i acuzata niciodata, desi a fost in toate guvernarile); evident, salvarea vine de la cine tipa mai tare. Prost este ca impricinatii nu se dau la o parte de la facut rau, intaratat sindicate pentru proteste de strada, framantari sociale. Exact ca batranul ala senil care prognozeaza un cutremur devastator in fiecare an.
Realitatea e ca, in loc ca aceasta criza economica sa zguduie din temelii principii gresite, oameni corupti sau politicieni mincinosi, ea este mai "altfel" in Romania, calcand nu numai pe oameni de rand, dar si pe putina demnitate care ne-a ramas. Asa ca ies in strada functionari bugetari, care sunt cu 1/3 mai numerosi decat ar trebui, politisti adusi din provincie si cine sa-i deosebeasca de profesori, cadre medicale sau agricultori, dovedit printre cei care ar scoate tara din criza.

Nu, ne certam degeaba. Nici un candidat sau partid din cele care defileaza acum nu merita si nu poate sa aduca ceva bun. Criza politica va continua, insa dupa alegeri se vor potoli si regrupa, pentru ca, slava Domnului, vreo doi ani nu mai sunt alegeri si trebuie sa-si vada si oamenii de treburi. Ma mir tare mult cand vad cum unii care scriu aici au incredere deplina intr-unul sau altul dintre candidati.

Simona...spui ca scandalurile fac rau. Da, fac. Probabil ca tu ai adopta o alta metoda dar, daca faci o similitudine, asa ar trebui sa se comporte si o femeie, in casnicie, abuzata de sot. Ar trebui sa taca, sa indure, ca sa fie liniste, sa nu se certe, pentru ca ar putea fi rau. Nu-i asa? In plus, intocmirea listei de incompetenti (nulitati) indica sigur unde bati. Adica ce preferinte ai. Pentru ca nu se poate sa nu fi sesizat incompetenti doar din PDL. Iar daca Boc si Blaga sunt incompetenti...

In 1989 aveam un singur "inamic", toata lumea il ura si a pus umarul, de voie, de nevoie, sa-l inlature.
Am castigat democratia si astfel ne-am impartit, adica ne-am invrajbit. Cine castiga?
Nu avem nevoie de liniste. Avem nevoie de galagie, asa cum a fost in 1989. Atunci, Ceausescu era speriat. Acum, cine se mai sperie de un popor impartit? Ce castiga cei care se contrazic etern in principii politice? Cati au beneficii reale?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput