Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ei Ileana, o sa-l pomenim pe Ceausescu cum il pomenim pe Vlad Tepes!



Pai da B.nica ca noi in loc sa progresam regresam. Tocmai ai scos o maxima care descrie poporul roman.

Dar de departe mi se pare cea mai tare afirmatia ´´lasa-i pe aia obisnuiti sa fure, ca s-or satura candva si ei´´

Si sa mai zica cineva ca romanu´nu-i intelegator.Si plin de empatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Aseara a fost Basescu la B1.

Si a vorbit de oamenii puternici financiar care stau in spatele partidelor:
Voiculescu, Grivco, grupul Intact, Antenele - cu santaj catre PSD via Antena 3: daca nu faceti ca mine v-am terminat pe sticla



Si a spus si ce oameni puternic financiar stau in spatele PDL?

Sper ca nu crezi ca nu e nici unul, ca ar contrazice ce spune Basescu.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Pai in spatele PSD sunt ciocoii vechi (fosti securisti si comunisti)+mafia rusa si in spatele PDL sunt ciocoii noi+mafia occidentala. Cum istoria spune ca romanul trebuie sa fuga de rusi ca de dracu' eu stiu pe cine aleg... De parca-as avea de ales.

Este drept ca as putea alege rusii si sa merg pe ideea ca daca Germania considera ca e politic (si moral) sa foloseasca fostii membrii STASI pentru relatii cordiale cu rusii de ce nu poate si Romania (vezi Mathias Warning, CEO la North Stream).

http://www.financiarul.ro/2009/10/14/europa-de-est-se-teme-de-o-noua-era-de-dominatie-ruseasca/

Dar rationamentul ar fi prost. Pentru ca Romania nu este Germania si o apropiere prea mare de Rusia o sufoca instantaneu.

In realitate nu stiu exact cati romani inteleg ca au de ales intre doua mafii, ca albul si negru sau binele si raul nu au existat NICIODATA in politica si asta de cand Lumea. Ca a te duce la vot pentru a alege din doua rele pe cel mai putin rau este NORMALITATE. (cel putin pentru oamenii care tin ochii dedschisi nu pentru fraieri care urla in delir pe strazi "Mister Obaaama!!!!!")

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

"In sfârsit, îmi vad visul cu ochii, adica un guvern transparent, sustinut în parlament, un guvern asumat de o majoritate parlamentara, ceea ce corespunde perceptelor de baza ale democratiei. Pentru acest lucru doresc sa multumesc ambelor partide ca au fost capabile sa realizeze compromisul în interesul public.(...) In ceea ce priveste guvernul si majoritatea lui parlamentara, observam la început ca este un guvern cu o sustinere fara precedent în perioada postdecembrista, este cel mai puternic guvern pe care România l-a avut din ‘89 si pâna acum.(...) Va rog sa ma credeti ca, în 2005, am înteles ca România poate fi reformata numai de o majoritate foarte puternica."

PRESEDINTELE ROMANIEI
Departamentul de Comunicare Publica
22 Decembrie 2008


Si a trecut iarna, si a trecut vara, si ne-am trezit in octombrie 2009 ca sustinerea unui guvern de catre o majoritate parlamentara a incetat, brusc, sa mai "corespunda perceptelor de baza ale democratiei".
Si, ca urmare, majoritatea parlamentara se doreste a fi dizolvata.
Cu Parlament cu tot.
Ca pe Dl. Presedinte il cam incurca.


Xeno, tu crezi ca de pomana il sustine Lucian Boia pe Crin Antonescu?
Nicidecum.
Istoric fiind, Boia probabil ca a detectat din prima tiparul, pattern-ul dupa care evolueaza Basescu.
Pentru ca au mai fost in istorie si alti baieti destepti ca Basescu, cu genul asta de discurs si de mentalitate, n-a inventat el apa calda.
Au sfirsit-o prost.



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ei Ileana, o sa-l pomenim pe Ceausescu cum il pomenim pe Vlad Tepes!



Pai da B.nica ca noi in loc sa progresam regresam. Tocmai ai scos o maxima care descrie poporul roman.

Dar de departe mi se pare cea mai tare afirmatia ´´lasa-i pe aia obisnuiti sa fure, ca s-or satura candva si ei´´

Si sa mai zica cineva ca romanu´nu-i intelegator.Si plin de empatie.


Romanu' ii invatat cu traiul bun si cei ce fura au de unde fura.
Din pacate tara asta este bogata si se fura intr-o veselie!
Empatia vine din partea acelora care o duc bine!
Important este:cat o sa o mai ducem bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ei Ileana, o sa-l pomenim pe Ceausescu cum il pomenim pe Vlad Tepes!



Pai da B.nica ca noi in loc sa progresam regresam. Tocmai ai scos o maxima care descrie poporul roman.

Dar de departe mi se pare cea mai tare afirmatia ´´lasa-i pe aia obisnuiti sa fure, ca s-or satura candva si ei´´

Si sa mai zica cineva ca romanu´nu-i intelegator.Si plin de empatie.


Romanu' ii invatat cu traiul bun si cei ce fura au de unde fura.
Din pacate tara asta este bogata si se fura intr-o veselie!
Empatia vine din partea acelora care o duc bine!
Important este:cat o sa o mai ducem bine?



Nu B.nica. Empatia asta pentru hotii politicieni vine din ´´las-o ba ca merge-asa´´, imn national romanesc.

Atata nepasare pe cuvantul meu daca mai vezi undeva.

PS Auzi B. nica, dar cine si cand l-a invatat pe roman cu traiul bun?

PPS Nu spune ´´din pacate tara asta e bogata si se fura intr-o veselie´´
SPUNE ´´Tara asta e bogata si DIN PACATE se fura intr-o veselie pentru ca romanul vede exact pana acolo unde i se termina ograda proprie´´

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Ileana unde vezi tu majoritate in parlament acum!?
Ah, adunatura de conjunctura incropita pe genunchi in pivnitele insalubre ale sordidului voiculescu (sau invers). Romania in care i se impune presedintelui vointa tranzitorie a lui Antonescu, Iliescu, Hrebenciuc si Voiculescu nu e Romania in care EU vreau sa traiesc.

Ai idee de cate ori a functionat pana in prezent majoritatea asta de 65% in parlament? Gandeste'te doar la dosarele lui Nastase si la cum au votat atunci PNL si PSD. Este impotriva oricarei logici politice sa dai TU jos guvernul, sa pui TU primul ministru si sa nu'ti asumi TU guvernarea. Ce i'a impiedicat pe ei sa vina la Basescu cu un program politic comun?

In 2004 a fost desemnat Tariceanu pentru a forma o majoritatea care nu se conturase dupa alegeri, in 2008 Boc a primit aceeasi sarcina. Astazi e randul lui Croitoru.

Sinteti liberi sa'l acuzati pe Basescu de orice. Numai nu mai mimati surpriza si nu mai incercati sa ne faceti sa credem ca traim clipe istorice. Basescu a fost intotdeauna consecvent (macar) in aceasta privinta.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Stim amindoi foarte bine ca Dl. Croitoru nu are cum forma o majoritate parlamentara care sa-l sustina.
Si stie si Basescu.
De aceea l-a si desemnat.

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Nu trebuie sa ma credeti pe mine. Mai intrebati odata la CC daca este bine ce face Basescu. O sa va spuna ce v'a spus si www.ccr.ro/deciziitotal/pdf/2007/ro/avizconsultativ.pdf" target="_blank">ultima oara:


Referitor la omisiunea consultarii partidelor parlamentare cu ocazia desemnarii domnului Calin Popescu-Tariceanu pentru functia de prim-ministru, Curtea observa ca Parlamentul Romaniei nu a retinut existenta vreunei nereguli constitutionale in numirea Guvernului condus de primul-ministru desemnat si i-a acordat incredere prin Hotararea nr.24 din 28 decembrie 2004, publicata în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.1.265 din 29 decembrie 2004


Puneti'va si voi mai repede la punct cu ce se intampla. Nu vedeti ca nici Geoana nici Antonescu nu'l mai acuza pe Basescu de incalcarea Constitutiei. Acum vorbesc despre SPIRITUL CONSTITUTIEI. Daca exista fro' lege sau fro' instanta care sa reglementeze aspectele astea ezoterice sa'mi spuneti si mie.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

voi

Care "voi"?


Xeno, mai pot sa-ti spun numai ca te invidiez ca esti atit de relaxat...

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Xeno,este relaxat pt.ca stie ce se va intampla!

Mergi la inceput