Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Gabi, da, din pacate doar am visat pentru ca asa ceva nu se va intampla niciodata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana spune:

Eu nu inteleg, de ce se ambaleaza asa PNLul cu Johannis. Cred ca acum nu are mai mult de 10 % din voturile populatiei. Adica daca eu il propun pe vecinul de la 6 (administrator de bloc) ma ia cineva in seama?

De ce sa nu propuna cei care au voturi majoritare? Cred ca doar alegeri generale ar rezolva batalia pentru ciolan care a inceput azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Se va amana adoptarea legii pensiilor pana dupa alegerile prezidentiale, asta se va intampla.

In ceea ce priveste situatia generala este clar ca Romania este si va ramane neguvernabila atata timp cat un partid nu va detine majoritate parlamentara pentru a-si sustine guvrenul si va fi obligat sa incheie tot felul de aliante.

Parerea mea este ca Romania poate deveni guvernabila in doua circumstante si anume:

1. alegeri parlamentare pe principiul majoritatii (ca in Franta), adica primele doua clasate intra in turul doi

2. disparitia de pe scena politica a partidelor slabe (precum PNL-ul :), no offence pentru sustinatori dar daca nu ii reunea Stolojan din aripioare aveau acum probabil sustinerea pe care o are PNT-ul, pe care de altfel l-am iubit pana la disparitia lui Ratiu si Coposu); in felul acesta raman in arena doua partide serioase (ca in Anglia sau in SUA) dintre care unul va avea majoritate parlamentara.

Vad ca cel mai probabil pentru Romania al doilea scenariu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Cred ca cel mai trist este ca toata sforaria asta e pusa in scena de www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1236105-atacul-guzganului-rozaliu.htm" target="_blank">guzganul rozaliu Hrebenciuc. Un om infiorator ca statura morala. Pacat...

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Ma poate lamuri cineva de ce Klaus Johannis e considerat "tehnocrat"?

Come to The Dark Side ... we have cookies!



In politica romāneasca, oricine nu e un limbric (exagerat de) penibil poate trece drept un tehnocrat... sau un semizeu, sau ce vrea Zāna Maselutza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Mirela,
stii cum se vede la mine, pe bulevardul colt cu Piata Victoriei?
Am aceleasi deadline-uri, clienti care ma preseazaa fac lucrurile mai repede decat au zis initial dar la fel de bine, facturi care nu se incaseaza si salarii care trebuie platite. Fix ca acum 2 luni... sau ca anul trecut. In momentul asta, cutremurul din Piata Victoriei nu ma afecteaza, cum sincer nu cred ca m-ar afecta nici faptul ca ar fi rezistat Guvernul.
Ma intreb cum ar fi ca toti astia care muncim si platim impozite sa iesim pe marginea strazii si sa stam fara sa facem nimic... 1 zi, 2 zile.. dar nu, lumea nu s-a oprit in loc doar pentru ca vin altii la putere... aceleasi interese proprii urmarite pana la absurd. Vorba bunica-mii, macar mama de ar ramane aceiasi sa se sature de furat si sa inceapa sa faca si cate ceva pentru tarisoara asta.
Of, ma intorc la deadline-urile mele, ca am clienti pentru care caderea guvernului boc nu inseamna forta majora, sa ma absolve de obligatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eleni, spor la munca.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

gica contra
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6274401-mircea-geoana-anuntat-psd-nu-merge-cotroceni.htm

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

gica contra
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6274401-mircea-geoana-anuntat-psd-nu-merge-cotroceni.htm


Domnul Geoana se referea desigur la data de 6 Decembrie 2009.



Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

xeno

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput