Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Cine este acest Johannis??Astept si eu paralela intre cei 2 ca poate ma luminez mai mult.Croitoru parca a fost destul de bun din posturile trecute daca nu ma insel.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eliza, cu tot respectul, eu cred ca dl Johannis va apare din nou pe scena politica deci va avea timp sa ne convinga pe toti, de calitatile domniei sale.
Acum insa, este vorba de o Romanie in criza- care are nevoie de un economist care stie jocurile si regulile Bancii Mondiale. Stie exact ce vor aia - nu uita ca daca Banca Mondiala este calcata pe coada, nu va mai acorda restul imprumutului care plateste pensii, salarii bugetarilor, medicamente in spitale etc.

In vremuri mai limpezi, dl Johannis isi va putea exercita rolul de gospodar care a facut ca Sibiul sa infloreasca - acum insa e vorba de 2 luni pentru dialog cu FMI si organizarea alegerilor. Eu consider decizia presedintelor una rationala.
Cel mai trist este ca Antonescu si l-a pus deja la palarie (anuntant ca va fi prim ministru daca el devine presedinte) sper din suflet ca dl Johannis sa nu intre in acest joc si sa piarda in acest fel aceasta aura de independent care il face asa de perfect in ochii multora.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii


In vremuri mai limpezi, dl Johannis isi va putea exercita rolul de gospodar care a facut ca Sibiul sa infloreasca - acum insa e vorba de 2 luni pentru dialog cu FMI si organizarea alegerilor. Eu consider decizia presedintelor una rationala.


Of, nu despre asta este vorba.

Cred ca partidele au fost destul de clare: NU vor sustine alt premier decat Johannis. Nu conteaza ca Mr. Croitoru e economist, si inca unul bun, daca nu are sustinerea Parlamentului, conditie esentiala ca sa devina chiar premier.

Si Basescu stia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Stii ce Sirimie? Toata lumea se inseala. Si toata lumea arata cu degetul spre celalalt.
Base ii acuza pe parlamentari de criza politica.
Parlamentarii il acuza pe Base de criza politica cerandu-si scuze fata de poporul roman pentru vina de a prelungi starea de incertitudine spunand ca o fac in scopul de a ne scapa de un dictator. Mai ca mi-au dat lacrimile.

PS: termenul de cei 65% ii apartine in intregime lui Cristian Tudor Popescu. Il tot spune la televizor de vreo 3 zile. Este mult invitat pe la Realitatea si iti recomand sa il asculti pentru ca spune lucruri interesate si pentru ca vorbeste si impotriva lui Basescu ar trebui sa-ti placa. Mie imi place oricum ce mai spune el.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eliza, esti un partener de dialog minunat!

Parerea mea este ca parlamentul ar trebui el insusi sa accepte aceasta propunere (dl Croitoru) - adica de ce nu am astepta si din partea lor un pic de decenta si intelepciune? Oare ei nu ne reprezinta pe noi, cetatenii romaniei? Sau ei sunt acolo doar pentru a-i face pe plac lui hrebenciuc si fenechiu?

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

dupa cum spuneam: tragere de timp: http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6283455-mircea-geoana-lucian-croitoru-nu-are-sustinere-parlament-nu-premier-basescu-trage-timp-pentru-pastra-guvernul-boc-pana-alegeri.htm

Nu e vorba ca o spune Geoana (pentru care nu am nici cel mai mic respect), este vorba ca partidele care au facut aceasta coalitie sunt foarte serioase in demersul lor si au transmis mesaje extrem de clare si coordonate de data asta.
NU vor sustine propunerea lui Basescu.
E doar o agonie prelungita, atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

din punctul meu de vedere, agonia este prelungita de parlament.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Uite mai ca a aparut Kelemen Hunor care a spus ca UDMR va merge la discutii cu Croitoru si ca ei l-au sustinut pe Johannis dar, asta a fost atunci. Ei nu au facut o majoritate juridica cu aia. Acuma nu vor decat stabilitate pentru Romania.

Si uite asa va aparea UDMR-ul salvator al Romaniei.
Ah, apropos, cine e candidatul lor la presedintie?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana



Daca Base iese cu un premier bun parlamentul nu ar avea de ce sa nu il voteze.



Glumesti? Daca vine cu Isus insusi o sa-i gasim bune-n cap. Noi romanii am ajuns neguvernabili. Nu stim ce vrem, nu avem principii, criterii, plus ca presa poate scoate orice si oricum din oricine. Nu mai credem in nimic si nu mai asteptam nimic.

Am reusit ca in 20 de ani sa facem democratia inutila; pentru ca noi nu am crezut niciodata in ea cu adeverat. Noua democratia ne-a fost impusa, ca si comunismul si de aceea o vedem ca pe un model strain de noi. Poate ca 25-30% dintre romani vor democratie (ca sa fiu oprtimista). Dar restul nu vor si nu-i inteleg rostul. Dupa parerea mea de aici pleaca si toate problemele noastre.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

din punctul meu de vedere, agonia este prelungita de parlament.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |


Ei vezi.. exact aici este diferendul de idei. Mie mi se pare ca agonia este prelungita de Basescu. Nimic nu il oprea sa il nominalizeze pe Johannis si sa termine criza asta.
Din cate am vazut eu, Basescu chiar il place pe Johannis, nu are ce sa-i reproseze.

Pentru problemele cu FMI-ul era suficient un Ministru de Finante bun. Nu era nevoie de un prim ministru care sa aiba directa legatura cu FMI. Asta e doar abureala, fum si praf in ochi.

Mergi la inceput