Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Eliza,viata mea personala se desfasoara bine merci si fara politic,doar cea profesionala are de suferit,deh bugetara!Ma afecteaza direct deciziile care se iau,asa cum cred ca te afecteza si pe tine,prin prisma taxelor,impozitelor,etc pe acre le plateste firma ta!Nu putem sa ne separam de politic,oricat am vrea noi!
oricum,dorm noaptea foarte bine,nu ma sucesc in pat de grija viitorului guvern,ca pe el,il doare'n cot de noi!


Nimic dintre toate asta nu s-ar fi intamplat cu o societate civila puternica si vocala.
Secretul democratiei din State asta e: societatea civila, organizatiile neguvernamentale, sunt extrem de puternice si sunt in stare sa apere interesele cetatenilor lor, mai ales cand exista derapaje din partea politicului.
Cetatenii insisi, in alte parti, stiu mai bine sa isi apere propriile interese.
Noi ce facem? Ne uitam cu gura cascata la "politic" cum invarte legi pe banda rulanta, combatem si suntem furiosi pe forumuri dar cand e vorba de facut ceva.. ioc.

Asta e de fapt definitia statului paternalist. Lasa... sa faca statul.
Sau mai nou - sa faca Basescu, tatucul nostru.
Noi stam doar pe margine, nu ne bagam in joc. Ia sa nu mai platim noi taxele... si sa vezi ce repede o sa ia act politicul de cerintele cetatenilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Va uitati pe la televizoare da va uitati degeaba. N'ati vazut cum poti obtine tot ce vrei in Romania? Ati uitat'o pe doamna prezident Mona Pivniceru?

A venit, a cerut, a dat cu pumnul in masa, a batut cu piciorul in pamant, ne'a pupat pe buget si s'a dus. Isi mai aduce cineva aminte cum a inceput sau mai ales cum s'a terminat "greva" magistratilor. S'au rezolvat peste noapte, stresul, respectul, conditiile de munca, recunoasterea publica a meritelor tuturor magistratilor? Draci! A mai luat Mona 1000 de lei de la noi si s'a facut liniste.

Kakaia diferenta intre Smarandescu si Pivniceru?Ia niznaiu! Motiv pentru care propun: Mona Pivnicerul Prim Ministru!


EDIT: s'a schitat www.curentul.ro/2009/index.php/2009101535539/Actualitate/Impartirea-ministerelor-in-viziunea-Coalitiei-PSD-PNL-UDMR.html" target="_blank">guvernul

Ministrul Administratiei si internelor – Gelu Drajneanu (fost sef al Doi si-un Sfert, omul de casa al lui Vanghelie)

Ministrul Justitiei – Mona Pivniceru (au mai existat doua propuneri: Alina Gorghiu din partea PNL si Robert Negoita, din partea PSD)

Ministrul Apararii – UDMR

Ministrul de Externe – UDMR

Ministrul Educatiei – UDMR

Ministrul Economiei – Eugen Dijmarescu

Ministrul de Finante – Mihai Tanasescu

Ministrul Mediului – Radu Popa (omul lui Oprescu)

Ministrul Tineretului si Sportului – Victor Piturca (bun prieten cu Orban)

Ministrul Transporturilor – Cristian Burci

Ministrul Turismului – Alin Nicolae Burcea (PSD – patronul Paralela 45)

Ministrul IMM-urilor – Eugen Chirovici (via PC)

Ministrul Muncii – Simona Marinescu (PSD)

Ministrul pentru Relatia cu Parlamentul – Cosmin Gusa

Ministrul Comunicatiilor – Sorin Pantis (PC)

Ministrul Agriculturii – Fernando Enciu (PNL)

Ministrul Culturii – Claudiu Saftoiu

Ministrul Sanatatii – dr. Sinescu (PSD – pentru acest post s-a vehiculat si numele lui Mugur Ciuvica)

Repet:

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eliza, la televizor nu au aratat decat de cand a inceput Geoana sa vorbeasca si atat.

Adevaratii sustinatori ai unui candidat il vor vota fara sa clipeasca.
Unii il vor alege pe cel pe care il cred mai aproape de ei.
Altii vor alege raul cel mai mic - din pacate cei mai multi.

Eu nu sunt adevarat sustinator al nimanui.
Pe nici unul nu il consider mai aproape de nazuintele mele economice si politice. Deci ramane raul cel mai mic.

Asa am ajuns? Oh, da!

Acuma trebuie studiat care este raul cel mai mic sau poate raul cel mai mare.

Eu, datorita doctrinei de stanga, consider ca raul cel mai mare este Geoana si PSD. Nu vreau guvern de stanga. Asta o stiu sigur.

Deci am de ales intre ceilalti: Base, Antonescu si cine o mai fi.
Base - nu cred.
Antonescu - nici atat
Ceilalti - nici nu se pune problema

Mai ramane optiunea neprezentei la vot.

Dar, daca in turul 2, raman Geoana si Basescu va fi Basescu fara sa clipesc. Dar, nici asta nu stiu sigur. Voi judeca mai bine dupa ziua de azi si dupa campania electorala.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Sirimie ai spus: pentru ca iti spun eu ce vrea Basescu: sa propuna de 2 ori un prim ministru pe care parlamentul il refuza si sa provoace alegeri anticipate. Boc la pedale timpul asta, cit de putin poate tot are acces la resurse.

Dar gresesti pentru ca:
ARTICOLUL 89
(1) Dupa consultarea presedintilor celor doua Camere si a liderilor grupurilor parlamentare, Presedintele Romaniei poate sa dizolve Parlamentul, daca acesta nu a acordat votul de incredere pentru formarea Guvernului in termen de 60 de zile de la prima solicitare si numai dupa respingerea a cel putin doua solicitari de investitura.
(2) In cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singura data.
(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat in ultimele 6 luni ale mandatului Presedintelui Romaniei si nici in timpul starii de mobilizare, de razboi, de asediu sau de urgenta

De asta au facut PNL+PSd+UDMR motiunea ACUMA SI AU SI VOTAT-O PENTRU CA S-AU SIMTIT LA ADAPOST.

Vezi cate lucruri nu se stiu? Pentru ca chiar si tu, ai fost pacalita in judecata ta.


Nu ai inteles bine ce am spus eu. Nu vor fi alegeri anticipate inainte de alegerile prezidentiale ci dupa.

Basescu va tergiversa alegerea unui nou guvern pentru ca nu va fi de acord cu parlamentul etc. In tot timpul asta Boc o sa conduca un guvern interimar, va face alegeri etc. adica are accesul la resurse de care are nevoie. Si dupa alegeri va conta cine va iesi presedinte, isi va face alianta si va propune un prim ministru.

Tu de ce crezi ca Basescu nu vrea un tehnocrat? Pentru ca pierde accesul la resurse, la bani adica.

Dar care sint implicatiile: nu se va putea da legea bugetului, nici legile alea de care depinde FMI. Daca Basescu nu accepta ce spun partidele, o sa fie mare foamete anul viitor. Doar ca lui nu pare sa ii pese prea mult de asta, ii pasa doar sa fie la pedale inainte de alegeri..

Citat:

Ieri am vazut un presedinte care vrea un prim-ministru economist finantist de marca si un guvern stabil pe termen lung.

Am mai vazut ca nu vrea un guvern pentru 2 luni.

Si nu am vazut nimic rau in asta.


Tu ai vazut ce a vrut Basescu sa iti arate.
Si il crezi? Poti sa judeci in context, despre ce nu a vrut sa iti arate?

Citat:

Am mai vazut toate, dar absolut toate partidele jinduind dupa ciolan. Si acum o sa inceapa polemica care saliveaza mai tare, nu ?



Iti dai seama cit si-au bagat pumnii in git cei din PSD si PNL sa accepte un prim ministru independent si nici o garantie ca vor avea functii si ministere, ca sa propuna un prim ministru tehnocrat?

Eu nu pot sa inteleg de ce toti sustin ca PSD si PNL vor acces la ciolan daca se face un guvern de tehnocrati. E o aberatie, din contra, ei renunta la ciolan. PDL in schimb nu renunta la ciolan. Si Basescu marele jucator are impresia ca el conduce jocul. Eu sper ca a pierdut de mult batalia.

Citat:

Am mai vazut niste politicieni care vor sa dea Romaniei un guvern de 2 luni ceea ce mi se pare o joaca de-a soarecele si pisica cu Romania si asta nu mi-a placut de loc.


Asta ma depaseste, nu sint de acord. E greu ca un presedinte sa demita un prim ministru. Dar in acelasi timp eu cred ca este in interesul meu personal sa faca un guvern foarte repede.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Xeno, asta va fi dupa Klaus Johannis nu?

La 13.30 se anunta numele premierului.
Daca nu va fi Johannis, Antonescu sesizeaza curtea constitutionala.
Si bine face! Asa, se va transa, o data pentru totdeauna imbecilitatea asta de articol ambiguu din constitutie si va avea si el o bila alba ca a facut ceva constructiv.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Eliza5 - nu exista noi si voi, exista numai noi romanii si noi Romania. Daca vrei sa judeci corect trebuie sa te dai 2 pasi inapoi pentru a privi ambele tabere.


corect desi un pic prea dogmatic pentru gustul meu.

Insa, de cand e omenirea asta pe pamant, oamenii s-au impartit in grupuri. De cand e lumea au fost si vor fi "noi" si "ei". Ca e vorba despre "noi albii" si "ei negrii", ca e vorba despre "noi profesorii" si "ei elevii", intotdeauna vor exista grupuri.

Iar acest subiect este despre politica, unde oamenii se impart, iar, in grupuri, in functie de doctrinele pe care le sustin. E normal sa fie asa, ar fi total plictisitor sa fim toti la fel si eventual in aceeasi mare gashca.



Eliza si Alex (15 nov. 2004)



Oamenii se impart in 2 categorii: cei care impart oamenii in categorii si cei care n-o fac


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sirimie, asta daca iese Basescu ar fi teoretic posibil.

Dar, practic nu este pentru ca Presedintele nu are voie sa il demita pe primul ministru, iar Parlamentul nu o va face pentru a nu-i da apa la moara lui Basescu.
Singura solutie ar fi demisia premierului si abia atunci, s-ar relua mascarada inceputa de PSD si poate s-ar putea ajunge la ceea ce sustii tu: dizolvarea parlamentului ceea ce este foarte putin probabil.

Daca Base iese cu un premier bun parlamentul nu ar avea de ce sa nu il voteze.

Ei si pentru continuarea discutiei trebuie sa asteptam ora 13.30 si apoi, daca e cazul, ce zice curtea constitutionala.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si nu, nu cred ca s-a nascut, inca, acea alianta politica care sa vrea binele tarii calcandu-si orgoliile in picioare.

Cred ca s-a nascut o alianta care ni-l flutura pe Johannis pe la nasuri pana la prezidentiale, timp in care ei sunt curati ca lacrima si nu au acces la ciolan, ca dupa aceea sa ne tranteasca un guvern politic.
Toti vor accesul la resurse, nelimitat, daca s-ar putea.


Din punctul meu de vedere Johannis nu este tocmai un tehnocrat, dar asta este parerea mea proprie.

Basescu nu vrea un tehnocrat pentru ca, in urma jocurilor politice facute de cei 65%, doreste ca cei care si-au asumat o demisie cand nu era cazul si o cadere de guvern tot cand nu era cazul, sa-si asume un guvern politic si sa nu apara ca niste floricele nevinovate in fata electoratului. Nu pentru ca nu ar mai avea acces la resurse.
Nu uita, traim in Romania si orice resursa de orice fel se poate cumpara.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid
EDIT: s'a schitat www.curentul.ro/2009/index.php/2009101535539/Actualitate/Impartirea-ministerelor-in-viziunea-Coalitiei-PSD-PNL-UDMR.html" target="_blank">guvernul

Wow! A inceput deja Programul special de revelion . Fuga la coltul blocului dupa floricele (doua luni de rontait in fata tv) si dupa euroi (ca leul ... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Basescu nu vrea un tehnocrat pentru ca, in urma jocurilor politice facute de cei 65%, doreste ca cei care si-au asumat o demisie cand nu era cazul si o cadere de guvern tot cand nu era cazul, sa-si asume un guvern politic si sa nu apara ca niste floricele nevinovate in fata electoratului. Nu pentru ca nu ar mai avea acces la resurse.
Nu uita, traim in Romania si orice resursa de orice fel se poate cumpara.



Cred ca te inseli. Nu vrea nici un guvern - tehnocrat sau nu - care sa nu includa PDL pentru ca asta i-ar taia accesul la resurse in timpul campaniel electorale.

Pentru ca iti spun cum se face campanie in Romania: orice primar/prefect PDL primeste bani in plus pentru sarbatoriri si asfaltari sau mai stiu eu ce - voalat mita electorala - pentru a convinge oamenii ca daca vor fi votati vor lucra numai pentru binele plebei.

Daca PDL nu mai are ministerul de finante, nu va mai aloca fonduri suplimentare pentru asa ceva.

Basescu acuma lupta exclusiv pentru fundul lui de candidat la presedintie. E la fel ca atunci cind a fost suspendat, nu ar fi crezut ca guvernul lui o sa zboare asa repede, acuma s-a intimplat si nu mai stie ce sa faca...

Cind spui "cei 65%" - e sloganul lui Basescu, la fel cum inainte erau "cei 322", adica cei care sint impotriva lui iar in conceptia lui Basescu asta inseamna "impotriva poporului". Pentru ca el si-a insusit alt slogan - cine nu e cu el e impotriva poporului.. Daca nu gindesti in sloganuri vezi ce "scrie" printre rinduri.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput