Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

te pomenesti ca PSD-ul a creat situatia asta ca sa ne salveze pe noi de la traiul prost? in 2 luni o sa faca Johannis ce n-au facut altii in 20....
e clar ca tot jocul asta e pt. alegerile prezidentiale, chiar ei au spus asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Hai mai Simona ca nu se leaga neam ce spui tu!,zau daca inteleg ce vrei sa spui in ultima ta postare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

foarte corecta decizia lui Basescu de a nu accepta un guvern marioneta.
(de ce credeti ca dl geoana a insistat azi sa aiba o convorbire cu dl Johannis - evident sa ii spuna la ureche despre conditiilor lor, prefecturi, directori in ministere, sefi de politie, numaratori de voturi etc)

Daca sunt barbati penelistii si pesedistii si ungurii - sa isi asume responsabilitatea si sa faca in 2 luni ce nu au facut altii in 20 de ani. Sa faca mii de kilometri de autostrada, sa construiasca spitale si scoli, sa dea majorari de 100% la salarii si pensii, si sa arata ca ei este cel mai bun. Adica sa isi suflice camesile si la treaba nu la sforarii si emisiuni televizate.
Nu sa iasa ca mireasa cu voal alb, virgina, in ajun de votare si sa planga suav ca vor sa faca ceva pentru tara asta.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |


tu ce crezi ca inseamna un guvern politic vs un guvern de tehnocrati?

la ala politic le vor lua luni de zile sa isi imparta ministere, sa inventeze un minister nou sa fie pentru toti, sa dea afara prefectii pe care i-au pus altii si sa ii puna pe al lor

adica o BATAIE DE JOC

si unicul scop este ca PDL sa aiba ministere cu bani, deci ciolanul pentru ei insisi

aia ca vor fi marionete e manipularea, justificarea. nici o personalitate care vrea sa se remarce ca tehnocrat nu ar trebui sa fie marioneta. poate vor fi, dar nu toti!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui sirimie


Si azi, dupa ce ai vazut ca Basescu nu vrea ca PDL (adica el insusi) sa renunte la ciolan si sacrifica nivelul tau de trai ca sa aiba guvern politic, crezi la fel?


asta-i buna, sacrifica nivelul nostru de trai...
mai degraba PSD-ul a creat situatia asta de "criza politica", nu mai puteau astepta o luna jumate - doua pana la alegeri? ca atunci probabil s-ar fi reorganizat oricum guvernul... oricine ar fi iesit presedinte.



pai ia socoteste

euro deja a crescut brusc, cum criza se prelungeste pina unde crezi ca o sa scada?

tu platesti benzina, telefonul, caldura, accizele in raport cu euro, poate si rate la banca

FMI asteapta bugetul pe anul viitor pentru ultima transa, daca aia nu vine nu se vor plati salarii si pensii

deci totul se va scumpi uimitor in urmatoarele lui, numai pentru ca Basescu nu vrea sa incheie rapid criza politica

pentru ca iti spun eu ce vrea Basescu: sa propuna de 2 ori un prim ministru pe care parlamentul il refuza si sa provoace alegeri anticipate. Boc la pedale timpul asta, cit de putin poate tot are acces la resurse.

acum ai imaginea completa?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Pai Simona depinde ai cui tehnocrati sunt,.
Sunt tehnocrati aserviti unora... si tehnocrati aserviti altora...
Politicul nu poate fi despartit de tehnocrati,sau invers,nu conteaza.
Daca privim de sus...spune cineva de aici,,ne dam seama pe cine arde mai tare competitia pt. prezidentiale si cine se arde tare tipa mai tare,nu crezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui sirimie


Si azi, dupa ce ai vazut ca Basescu nu vrea ca PDL (adica el insusi) sa renunte la ciolan si sacrifica nivelul tau de trai ca sa aiba guvern politic, crezi la fel?


asta-i buna, sacrifica nivelul nostru de trai...
mai degraba PSD-ul a creat situatia asta de "criza politica", nu mai puteau astepta o luna jumate - doua pana la alegeri? ca atunci probabil s-ar fi reorganizat oricum guvernul... oricine ar fi iesit presedinte.



Da, asta e alta cacialma.

Daca tu personal incepi sa te certi cu cineva, si dupa aia vii si ii spui ca iti trece supararea daca face el nu stiu ce si el nu vrea, inseamna ca el e de vina ca nu va impacati nu-i asa?



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Simona iar ti s-a intunecat judecata si vorbesti in abstract de nu inteleg(oi fi eu mai inceata,!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
am impresia ca m-am inselat in privinta lui Pambuccian,in sensul ca pare sa nu fi fost cu intentie prezenta lui neprotocolara la Cotroceni ,ieri.

Nu te-ai inselat. Pambuccian , in calitatea lui de bagator de seama la varful parlamentului in ale IT-ului, s-a prezentat penibil la unele intalniri ale firmelor interesate sa investeasca in Ro cu oamenii din domeniu de la noi (lipsa de politete nu numai in costumatie ci mai ales in eticheta). Singura lui grija era sa afle cu ce se poate alege el din afacerile respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

eu nu inteleg pt ce atata pierdere de timp si nervi intre forumisti. politica in romania nu exista. exista ce sa facem sa furam m mult. ministrii si alte categorii de pers lucratoare la si pt stat isi platesc cu bani posturile(exceptie rudele si udrea). in rest- prin '98 cred, am ajut sansa sa-i cunosc din culise pe toti candidatii la presedentie la vremea aia(roman, iliescu, vadim, stolojan etc). am ramas f surprinsa la vremea aia(eram tare naiva) sa vad ca toti astia sunt prieteni, isi vb frumos,etc si ca de fapt numai la tv se prefaceau ca se cearta si ca au idei politice. pai cum poate ajunge videanu ministru al economiei cand el n-a facut nimic la primarie(afara de interesele proprii), berceanu la transport(contracte si bani in buzunarul propriu) , udrea si ritzi, fara numar, ala al finantelor care numai economie nu stie etc. psd,pnl,pdl etc toti un aer si-un pamant. oricine va fi prim ministru nu va face nimic pt populatie. basescu trage de timp ca vine campanie si are nevoie de bani pt campanie pe care sa-i ia de la ministere. ca se stie- bani de pensii, salarii nu sunt dar pt ritzi, udrea, eba, plecari, concerte, perdele etc se gaseste. si astea numai ce stim noi dar imaginati-va ce de bani, fonduri sunt de furat pe la alte ministere, de care noi inca nu stim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Capcaunule,ramane de stabilit daca a fost cu premeditare si eu inclin sa cred ca da;in final omul nu pare inocent(asta ca sa ma exprim delicat,).

Mergi la inceput