Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Bine ai venit!!!
am citit povestea nasterii si este absolut impresionanta!!
ai dat dovada de foarte mult curaj si bebe a tinut cu tine ca tare mult ti-ai dorit sa nasti pe cale normala
BRAVO!! FELICITARI!!
un exemplu bun pt noi viitoarele mamici
eu zic sa stai lin ... mie la sarcina pe kre am pierdut-o primele 2 teste erau negative.. si abia al treilea a fost pozitiv
eu cred ca e bine...si ca bebe e la locul lui
Doamne ajuta!

Roxanik
sunt linistita dar asa din cand in cand mai "vb"cu el si ii zic sa imi dea si mie cate un semnalut asa


Citat:
citat din mesajul lui softurela

Fetele in primul rand felicitari pentru burtica.
Urmeaza cea mai frumoasa perioada din viata voastra.

Am si eu o problema :
Mi-a aparut a doua liniuta destul de stearsa si cu 8 zile intarziere fatza de data cand ar fi trebuit sa-mi vina menstra.
Testul facut acum 2 zile era negativ.

Cu singuranta, sunt insarcinata. Intrebarea mea e de ce s-a pozitivat asa de greu. Eu vad doua scenarii :
1. Ovulatia a avut loc cu o saptamana mai tarziu fatza de standard;
2. Nivelul hormonului de sarcina e redus ceea ce ar putea afecta si sarcina.

Mi-e teama de a doua varianta, avand in vedere ca am pierdut o sarcina in luna mai 2009.
Diseara am programare la ginecolog. Credeti ca aberez ? sau chiar ar trebui sa iau in serios cea de a doua varianta ? Ati patit ceva asemanator ?

Multumesc si sanatate!

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518





mogaldeata lu'mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Laura, bine ai venit printre noi!!! Sarcina usoara si bb santos iti doresc! am vazut ca esti deja in saptamana 12+. Cred ca e tare relaxant sa stii ca ai trecut de primul trimestru

Softurla, bun venit si tie! Incearca sa nu te stresezi si asteapta sa vorbesti cu medicul, mai ales ca programarea e facuta pentru seara asta. Totusi, daca esti abia in saptamana a 5-a, s-ar putea sa nu se vada mare lucru la ecograf, adik nu mai mult decat saculetul gestational. Oricum, si pe asta daca-l vezi, stii macar ca s-a implant bine, ca e in uter si nu e exttrauterina. Sa ne tii la curent.

Turtu, frumos weekend ai avut... daca ai mancat atatea mancaruri grele pentru stomac, inseamna ca inca nici urma de greturi, ceea ce e super.

Mira 8+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Of... scrisesem la topicul vechi, n-am observat ca s-a inceput capitol nou.

Rescriu:

Dragi mamici,

Am revenit dupa o absenta de 3 saptamani, care m-a tinut cu totul departe de calculator si de "lumea virtuala"... din pacate n-am apucat sa recuperez tot ce ati scris in aceasta perioada, dar vreau sa salut toate proapetele mamici ce ni s-au alaturat, urandu-le o sarcina cat mai usoara si bebelasi sanatosi!

De asemenea, o calda imbratisare si numai urari de bine fetelor care ne-au parasit... mi s-a strans inima sa vad atatea nume pe "lista neagra" de pe prima pagina... Sa va ajute Dumnezeu sa aveti parte cat mai curand de fericirea de a fi mamici, fara alte evenimente urate!




Carla 10+ , dublu laureata!

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

mommy, da, recunosc ca n-am greturi, d’aia m-am aventurat la mincaruri din astea. Dar nici n-am dat-o pe mincare sanatoasa, asa ca azi am in plan doar salate, fructe si legume. Apropo, ce te faci dupa ce n-o sa mai fii mommy_to_be peste citeva luni? Va trebui sa-ti schimbi nickul in mommy_to_one, pe urma mommy_to_two si tot asa
softurla, eu mi-am facut test dupa vreo 4-5 zile de intirziere si tot asa, liniuta a doua era destul de palida. Am repetat testul a doua zi si liniuta era o idee mai clara. Oricum, nu cred ca intensitatea culorii conteaza, asta zic si ei la instructiuni, principalul e ca se vede a doua liniuta. La 5 saptamini nu stiu daca reusesti sa vezi mare lucru la ecograf, ioana de la noi a trecut prin ceva stres din motive similare, poate doar daca-ti faci un test de singe ca si fii sigura.


Mami de Mara (19.08.2008) si 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Postasem la capitolul precedent, incheiat deja.

Fetele in primul rand felicitari pentru burtica.
Urmeaza cea mai frumoasa perioada din viata voastra.

Am si eu o problema :
Mi-a aparut a doua liniuta destul de stearsa si cu 8 zile intarziere fatza de data cand ar fi trebuit sa-mi vina menstra.
Testul facut acum 2 zile era negativ.

Cu singuranta, sunt insarcinata. Intrebarea mea e de ce s-a pozitivat asa de greu. Eu vad doua scenarii :
1. Ovulatia a avut loc cu o saptamana mai tarziu fatza de standard;
2. Nivelul hormonului de sarcina e redus ceea ce ar putea afecta si sarcina.

Mi-e teama de a doua varianta, avand in vedere ca am pierdut o sarcina in luna mai 2009.
Diseara am programare la ginecolog. Credeti ca aberez ? sau chiar ar trebui sa iau in serios cea de a doua varianta ? Ati patit ceva asemanator ?

Multumesc si sanatate!

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Buna exact asa am patit si eu. Prima data abia mi-a aparut o liniuta stearsa rau. Imi intarziase cam 7-8 zile. La 2 saptamani s-a vazut bine, iar peste inca o saptamana s-a confirmat si ecografic. Tot in mai am pierdut si eu o sarcina.

Stai linistita, sigur esti pe drumul cel bun.



Sabina 12+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Fetelor ce ati mai scris.
La multi ani si din partea mea pt Cordelia, scuze ca e cu intarziere, si sa ai parte de tot ce este mai bun in viata.
Un pupic si pt Cinezee, imi pare atat de rau cand aud astfel de vesti, dar te asteptam cat mai curand cu bb si vei vedea ca totul va fi bine.
Legat de programul la serviciu, eu sunt de sapt trecuta in medical, lucrez in sistemul bugetar, dar cu toate astea sefii mei sunt tare suparati pe mine ca sunt in cm. Azi dimineata mi/am sunat seful sa il informez ca voi sta acasa si sapt aceasta, tb sa fac niste analize la Buc si de abia a vb cu mine, mi/a reprosat ca sunt sefii de la buc nemultumiti ca stau acasa. Eu am mai stat 6 sapt in medical dupa operatia de SEU, iar apoi am fost la munca doar in sept.
Program scurt eu imi pot lua, dar nu are cine sa ma ia de la serv la ora 1 asa ca as sta tot program normal.
Simptomele la mine sunt prezente, stari de greata non stop toata ziua, dimineata vomit apa multa si ceva de la bila, e groaznic, plus o stare de somnolenta tare enervanta.
Vivela, saru mana ca te-ai oferit sa imi dai cateva sfaturi despre situatia cumnatei mele, dar nu mai este cazul, caci se pare ca s-a impacat cu sotul ei. Era vb daca mai poate obtine custodia copilului avand in vedere ca are cancer, iar mana dreapta de abia o mai poate misca deoarece i-au scos si muschii de la nivelul axilei.


mamica de fetita si 8s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Turtu, crede-ma ca si eu ma intreb acum ce voi face cand chiar voi deveni mamica. Ideea e ca inca din momentul in care mi-a incoltit in cap gandul ca vreau sa devin mama, am stiut ca vreau sa ma alatur si eu odiseei de la desprecopii.com. Dupa ce a aparut ce-a de-a doua liniuta si m-am logat, nu am stat nici macar o secunda sa ma gandesc ce nick ar trebui sa folosesc. Mi-a venit asa.... dintr-o data , si am scris exact ce-am gandit. Acum stau si ma intreb: se poate schimba nick-ul fara sa creez alt cont?

Mira 8+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Laura, bine ai venit!! Sarcina usoara si un bebe sanatos!! Te-am trecut deja pe lista...sa imi dai si data UM sa o trec in listuta.

Softurela, bine ai venit! Sarcina usoara si bebe sanatos, deasemeni!! Am citit povestea nasterii bebelinei..foarte frumoasa. Daca vrei sa te trecem in listuta sa imi dai datele tale, te rog:DN, UM, DPN. Probabil ai ovulat mai tarziu , din moment ce se vede mai pala cea de-a doua liniuta.

Carla, bine ai revenit! Chiar ma gandeam zilele trecuta la voi..Cum e in noua postura ?

Mira, 8 ani?!?!!! Felicitari!!! Sa aveti o viata minunata impreuna mai departe !

Turtu, ce de-a bunataturi ai mancat..eu nu pot sa mananc nici mici, nici zacusca, nici alte bunataturi din cauza de greturi..

Ale, relax !!! NU te mai stresa atata...ar trebui sa fii super fericita ca nu au pus greturile stapanire pe tine..



Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 9+



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Vivela, crede-ma ca si eu ma intreb acum ce voi face cand chiar voi deveni mamica. Ideea e ca inca din momentul in care mi-a incoltit in cap gandul ca vreau sa devin mama, am stiut ca vreau sa ma alatur si eu odiseei de la desprecopii.com. Dupa ce a aparut ce-a de-a doua liniuta si m-am logat, nu am stat nici macar o secunda sa ma gandesc ce nick ar trebui sa folosesc. Mi-a venit asa.... dintr-o data , si am scris exact ce-am gandit. Acum stau si ma intreb: se poate schimba nick-ul fara sa creez alt cont?

Mira 8+

minunea mea


am incerca si eu si nu am putut.

Sabina 12+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Buna,
Va scriam saptamana trecuta ca la analize mi-a iesit Ureaplasma pozitiva.
Am fost astazi la doctor (partial si pentru ca am avut o usoara sangerare maronie)si mi-a spus ca este OK si ca ureaplasma se trateaza doar incepand cu saptamana a 12-a.
Nici cu sangerarea se pare ca nu sunt probleme. Mi-a dat un tratament cu Progesteron si No Spa si cam atat. Asa ca m-am mai linistit.


Mergi la inceput