Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(84)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Pentru ca am copil cuminte care doooaaarme, am pierdut vremea printre jocurihttp://cativ13.mondozoo.com A, si mai joc si farmville se mai baga cineva?mami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Provista, iti raspund eu: dr Olgai i-a spus sa-i dea altceva de mancare in fiecare zi, sa ii schimbe gustul.mami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Ayla, ma bucur enorm de decizia voastra de a va bucura de samburelul din burtica. Eu sunt cea care a dat tonul cu "noi te sustinem indiferent de decizia pe care o vei lua", insa nu pentru ca m-am indoit vreo clipa de ce vei decide, ci pentru a te asigura de sustinerea si dragostea noastra neconditionata. Eu una am nevoie de asta in momente dificile. Si vad ca te-ai hotarat sa ramai ceea ce stiam noi ca esti: dragoste si daruire totala, oricat ar fi de greu, oricat ti-ar fi de frica. Stiu ca durerea lasa urme adanci, mutileaza ireversibil, iar fericirea o uitam atat de repede...Ma bucur ca ti-a ramas sufletul intreg, ca s-a gasit cineva sa mute mai incolo capatul rabdarii tale. Ma bucur ca mai ai sansa sa fii fericita (si uite ca vei fi in curand binecuvantata din nou cu fericirea suprema: aceea de a fi mama). Si Alex isi revine repede...Totul va fi bine! A, stiu ca nu o vei uita niciodata pe Alma. Iti va trimite fluturasi pentru tot restul vietii. Nu stiu cum e sa pierzi un copil si sper sa nu aflu vreodata, insa stiu ca bunica mea, care a pierdut un prunc mic-mic, l-a purtat in suflet pana in ultima clipa. Pana la varsta de 82 de ani (cand a murit in urma unui accident cerebral cauzat de socul mortii fiului sau cel mare, tatal meu), la fiecare sarbatoare mare cand "impartea" pentru pomenirea mortilor, asa cum e obiceiul la noi la olteni, aprindea o lumanare in plus si dadea ceva bun unui copil sarman, asa, cam pe furish (vezi ca nu fusese botezat, asa ca nu se alinia la ritualul bisericesc)...
In fine, ma intind prea mult in incercarea de a exprima ceva ce nu poate fi prins in cuvinte. Ideea era ca in schimbul ingerasului pe care ti l-a luat Dumnezeu primesti acum o noua mangaiere. Sa te bucuri de ea, alaturi sotul ce ne rugam sa-si vina mai repede in puteri, de printesica dulce, motzata si umblatoare, si de "sufletu' lu' mami" cel bland si ingaduitor.


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Provista, iti raspund eu: dr Olgai i-a spus sa-i dea altceva de mancare in fiecare zi, sa ii schimbe gustul.

mami de Silvia Ioana



interesant. hmmm o sa incerc si eu.

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Pentru ca am copil cuminte care doooaaarme, am pierdut vremea printre jocurihttp://cativ13.mondozoo.com
A, si mai joc si farmville se mai baga cineva?

mami de Silvia Ioana



ptr ca si al meu e cuminte si doarme de la 13.30 vreau sa joc si eu... dar zau daca m-am prins cum

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui provista

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Salutare mamici!!!

LA MULTI ANI Giulia Alexandra, Tudor, Teodor Ioan, baietel de Nilufera!!!

Ma bucur ca au revenit mamici care nu au mai scris demult

Astazi am mancat si noi mai bine. I-am facut dovlecel cu morcov si i-a placut. Multumesc Novus

Olga, mamica lui David iepurasul


olga tu scriai ca ai inceput diversificarea. vineri ai dat un aliment, sambata altul, duminica altul...nu faci pauze intre alimente noi sa vezi reactia?

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea





Nu. Trebuia sa fac pauza? Oricum eu am fiert toate legumele la un loc din prima zi, si doar ii blenduiesc alta leguma in fiecare zi.

Trezitul la 4 dimineta este o reactie? Dar nu de foame sau durere...de plictiseala si chef de distractie Si ieri m-am si culcat tarziu...A stat, s-a jucat, m-a palmuit, si a adormit peste o ora si ceva.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

olga tu scriai ca ai inceput diversificarea. vineri ai dat un aliment, sambata altul, duminica altul...nu faci pauze intre alimente noi sa vezi reactia?

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea

Citat:

Nu. Trebuia sa fac pauza? Oricum eu am fiert toate legumele la un loc din prima zi, si doar ii blenduiesc alta leguma in fiecare zi.

Olga, mamica lui David iepurasul


eu asa stiu

Reguli de baza; in diversificarea alimentatiei sugarului:

• Copilul trebuie sa; fie sanatos
• Alimentul ales se introduce in cantitati mici crescute progresiv, pana; la completa înlocuire a unei mese de lapte in decurs de 3-4 zile.
• Sucul de fructe nu înlocuieste o masa; de lapte.
• Alimentul nou va fi administrat cu lingurita.
• Nu se introduce simultan doua; alimente noi.
• Cand copilasul refuza alimentul nou, se renunta temporar la administrarea lui.
• Daca apar semne de intoleranta la alimentul nou (diaree, varsaturi), acel aliment va fi suprimat si veti consulta medicul pediatru.


Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui millie

Citat:
citat din mesajul lui provista



Tudor, bebe de Leeloo

Giulia Alexandra, bebe de georgyiuly

Teodor-Ioan, bebe de Irina81

baietel, bebe de Nilufera

la multi ani!!!!



Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea



La multi ani si de la noi


Monica mami de Timeea Alexandra , avem 7 luni

Si de la noi
La multi ani!



Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,BazarBogdan,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Provista, iti raspund eu: dr Olgai i-a spus sa-i dea altceva de mancare in fiecare zi, sa ii schimbe gustul.

mami de Silvia Ioana



Asa este

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui provista

Citat:
citat din mesajul lui olishka

olga tu scriai ca ai inceput diversificarea. vineri ai dat un aliment, sambata altul, duminica altul...nu faci pauze intre alimente noi sa vezi reactia?

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea

Citat:

Nu. Trebuia sa fac pauza? Oricum eu am fiert toate legumele la un loc din prima zi, si doar ii blenduiesc alta leguma in fiecare zi.

Olga, mamica lui David iepurasul


eu asa stiu

Reguli de baza; in diversificarea alimentatiei sugarului:

• Copilul trebuie sa; fie sanatos
• Alimentul ales se introduce in cantitati mici crescute progresiv, pana; la completa înlocuire a unei mese de lapte in decurs de 3-4 zile.
• Sucul de fructe nu înlocuieste o masa; de lapte.
• Alimentul nou va fi administrat cu lingurita.
• Nu se introduce simultan doua; alimente noi.
• Cand copilasul refuza alimentul nou, se renunta temporar la administrarea lui.
• Daca apar semne de intoleranta la alimentul nou (diaree, varsaturi), acel aliment va fi suprimat si veti consulta medicul pediatru.


Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea





Da stiam si eu de aceste reguli. Eu ma bazez pe regula: daca copilul refuza un aliment nou, nu mai insistati...si a doua zi ii dau altul Glumesc...

Noua pediatra asa ne-a explicat. Trebuie sa manance in fiecare zi altceva, sa aibe alt gust. Asta este la inceput diversificarea pt noi, caci eu in nici un caz nu-l hranesc ca sa-l maaare sau sa-i inlocuiesc o masa. Il obisnuiesc cu "altceva" si il pregatesc pentru ce va urma

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput