Este hiperactivitate sau doar rasfat?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paunlaura spune:

Voi avea rabdare. Astept caracterizarea de la educatoare daca o mai face si apoi mai vedem. Vineri a fost ales de copii sa spuna poezia pe scena si a spus-o "mai bine decat fetitele", era "mandru de mama focului" asa mi-a spus d-na educatoare. Sper sa fie doar perioada de acomodare cu noua educatoare. Nu este foarte in varsta dar vrea intradevar copiii ca pe jucariile de plus: sa le iei doar cand iti trebuie neaparat una.
Oricum toate astea au avut si ceva bun: dupa 2 saptamani fara jucarii(doar 2 masinute pe care le-a castigat colorand si fiind cuminte si acasa si la gradinita) si cu desene animate reduse foarte mult, a inceput sa aprecieze jucariile altfel si pe sora lui mult mai mult ca oricand o vede ca pe o prietena si are mai multa rabdare cu ea(nu o mai articuleaza la fiecare 30 min ci max de 2 ori pe zi si atunci mai mult o cearta si sa vedeti ce plange mititica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

mesajele dinainte sunt destul de cuprinzatoare, incerc sa nu le repet, voiam doar sa atrag atentia asupra unui alt factor:
alimentatia- exista alimente care ii pot da extraenergie (dulciurile).
daca nu erai deja, poate ar fi bine sa fii atenta si la asta.

:)

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunlaura spune:

Singurul dulce pe care il consuma in mod constant este laptele cu biscuiti la micul dejun si uneori la cina(dar rar). In rest cam o data pe saptamana o ciocolata sau o prajitura, dar nu este obligatoriu sa fie mereu. Acum am descoperit ca are si oxiuri, probabil de la gradinita, asa ca dupa tratament mai vedem: poate se schimba ceva... sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Laura din cate stiu oxiurii dau o stare de agitatie copilului, deci vezi daca in urma eliminarii lor lucrurile nu se indreapta.Dar ce vreau sa te intrebi, ai observat cumva ca fetita sa-ti ceara mai mult lapte sa bea in aceasta perioada?.Sau dulce?
Te intreb pentru ca baiatul meu cel mic, imi cere de la o vreme mai mult lapte sa bea decat de obicei.Ce inseamna la mine mai mult, adica el bea de regula un biberon plin de lapte dimineata la trezire, iar acum rade doua, pe nerasuflate, si unu seara, ala a ramas tot unu, pe langa mai ciuguleste ceva, in schimb nu mai mananca aproape nimic in rest.
Ce ma intreb cum ai descoperit oxiurii, te-ai gandit tu asa sa-i faci si analiza asta sau te-a indrumat medicul, si au iesit de prima data la analiza sau a trebuit sa repeti?
Mi-a intrat si mie acum ideea asta ca poate are viermi, si nu-mi da pace.Daca i-as face analiza si ar iesi negativ as sta cu gandul ca daca nu a iesit la analiza si ei totusi sunt acolo....Ma intelegi.



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunlaura spune:

Ma scuzi Roxi, acum am vazut mesajul. Fata nu cere lapte mai mult decat de obicei, chiar nu cred ca are oxiuri, doar eu si baiatul. Nu am facut nici o analiza ca oricum nu prea iese. Dimineata sau chiar si la pranz, exact la trezire te uiti repede la fundulet, in pliurile de langa anus. Acolo ies femelele sa depuna oua in timpul somnului. Daca ai cum, poti verifica si in scaunul de dupa somnul de noapte daca este evacuat in scurt timp de la trezire. Viermisorii arata ca un fir de ata alba, cu lungimea de 5-12 mm. Daca apar in scaun de obicei sunt nemiscati, la fundulet dupa trezire se misca incercand sa ajunga inapoi in anus.

Mergi la inceput