Bebelusul din burtica: Primele batai de inima

Bebelusul din burtica: Primele batai de inima | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Daca sunteti precum majoritatea viitorilor parinti, prima data cand veti auzi bataile inimii bebelusului va fi un moment mai mult decat emotionant. Chiar daca ati vazut deja embrionul la ecograf, exista ceva special la aceasta mica bataie de inima care va face sa va dati seama ca intr-adevar veti avea un suflet nou in viata dumneavoastra in curand. www.desprecopii.com/info.asp?id=1849" target="_blank">Desprecopii.com va ofera informatii despre momentul in care ar trebui sa va asteptati sa auziti inima bebelusului batand si cum sunt acele sunete pe care le veti auzi...

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

sunt foatre emotionata azi ma duc sa fac o ecografie morfologica , la centrul sanador , ce parere aveti despre ecografiile facute acolo?

[link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;0;19/st/20100627/dt/7/k/f36c/preg.png[/image]
[/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viola_7681 spune:

Buna,

Eu mi-am facut ieri ecografie transvaginala la Medlife si am vazut cum bate inima bebelului meu (am 6 saptamani si 2 zile). Nu-mi mai revin, sunt foarte emotionata de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyma81 spune:

heloo
sunt asa fericita caci abia am facut testul si a iesit pozitiv (chiar daca am mai trecut odata prin aceasta experienta, sunt mama a unei fetite de 2 ani si 5 luni) si sunt fff emotionata si abia astept sa merg sa vad cum bate inimioara lui bebe.. mi l-am dorit enorm astfel incat de 1 an jumate tot incerc sa raman... si in sfarsit..
si daca mai sunt mamici care doresc sa vb despre copii si/sau sarcina.. sunt disponibila cu idei si sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

buna fetelor!

sunt la prima sarcina , azi implinesc 34 de ani. Asteptam de aproape 2 ani un sufletel in viata noastra si uite ca Dumnezeu ne-a facut cel mai frumos cadou in aceasta iarna!

dupa calculele mele bebelul meu are 5 saptamani si 4 zile . Peste 4 zile am programare la ginecolog. Sper sa fie totul ok si sa-mi vad puiutzul la ecografie! Cam de o saptamana si ceva am dureri ca de menstruatie aproape in fiecare noapte. Ziua ma simt bine, doar spre dupa-amiaza - seara mai simt ceva dureri de burtica, dar mult mai usoare decat cele din timpul noptii, care efectiv ma trezesc din somn si uneori chiar imi provoaca scaun, dupa care inceteaza si durerea! A mai patit cineva asa ?? Nu am avut nici o scurgere cu sange, dar totusi ma intreb daca sarcina este in siguranta.. Alte simptome.. sani mariti si durerosi, dar durerea variaza ca intensitate de la o zi la alta, astazi de exemplu nu prea m-au durut - e normal ??? De cateva zile am si usoare greturi. Astazi chiar am avut parte de o experienta ciudata - ma uitam la tv la o emisiune in care se gatea o mancare despre care chiar ma gandeam ca mi-ar place ..culmea e ca in cateva secunde mi s-a facut o greata cumplita , cat pe ce sa vomit! Am schimbat canalul si am baut multa apa...
Am mai avut cateva zile dureri de cap - banuiesc ca sunt din cauza ca am renuntat la cafea (imi face o greata cumplita, chiar daca o indoi cu lapte).
Pofta de mancare mi-a mai scazut saptamana asta, prefer mese mai mici dar mai dese. Cu mirosurile nu am mari probleme - difera de la o zi la alta daca suport sau nu anumite mirosuri. In orice caz, orice miros il simt mult mai puternic decat inainte.

Daca aveti ceva sfaturi pentru mine - va rog sa nu ma ocoliti!

Va pup pe toate si sarcini usoare va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

daca nu ai avut sangerari nu cred k ai avea dc sa-ti faci griji restul simtomelor sunt absolut normale, dar pentru linistea ta personala e mai bine ca atunci cand ajungi la doctor sa ii spui si de starile acestea




14+

link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;15;19/st/20100618/dt/7/k/e191/preg.png[/image]
[/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo1901 spune:

buna fetelor.....mos nicolae mi-a adus confirmarea ca sunt insarcinata...sunt tare bucuroasa....la eco am auzit deja bataile inimioarei...
tare mi-as dori sa pot povesti cu alte viitoare mamici....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

felicitari pt sarcina!

pai ce te impiedica sa vb cu alte viitoare mamici? Cauta odiseea de care apartii cu data nasterii si .."vorbeste"!

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 86cmm spune:

hello mamicutzelor...:)eu si sotul meu ne dorim ft mult un bebe...dar sa va spun ce ma patit..:P...am avut ultimul ciclu in 31 oct.2009 si vazand ca imi intarzie ,am stiut ca sunt insarcinata,dar tot a mai aparut o mica indoiala..si anume:daca nu pot ramane insarcinata???...si e doar o dereglare(desi nu avusem niciodata parte de asa ceva..)..am mers la ginecologie si am primit vestea ca nu se vede nici o sarcina..nici la eco vaginal..nici cum...la prescriptia dnei doctor,am luat 5 zile duphaston...si mi-a spus ca daca nu imi vine ciclul dupa ele,sa imi fac analizele sa vedem despre ce e vba..in timpul asta de 5 zile am avut mari emotii(daca imi vine ciclul????)..si spre bucuria noastra nu mi-a venit...si am hotarat ca dupa sarbatori sa mai imi fac un test iar daca imi iese negativ,sa merg la analize..si acum cateva zile nu m-am mai rabdat si mi-am facut un test si mi-a iesit ca sunt insarcinata...nu mi-a venit sa cred:)..eu de cand mi-am intarziat mi-am facut calculeloe aici pe site si am urmarit saptamanile..si astazi imi spune ca am 8 saptamani si 6 zile...hmmm.....am sa ma programez la doctor sa vad acum ce imi mai spune...:)))...
apropo de crampele alea(despre care am citit ca e ceva normal sa apara..)si eu am parte de ela de mai bine de o saptamana 2..nu mai stiu exact...;)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myfuturebaby spune:

Buna,

as vrea sa ma destainui si eu voua mamicilor sau viitoarelor mamici...poate aflu si eu mai multe despre sarcina si simptomele ei... cert este ca imi doresc de ff mult sa am un bebe, si incerc de ceva timp deja de prin februarie anul trecut, adica atunci am luat ultima luna anticonceptionale. Imediat ce am intrerupt antionceptionalele am facut chist la ovarul stang. Nu prea i-am dat importanta pana a inceput sa ma doara destul de tare si am tot fost la medic..prin iulie august am luat din nou 2 luni anticonceptionale. am un ciclu destul de neregulat, acum de ceva zile am inceput sa am niste dureri abdominale dar nu de ovare...sunt niste dureri pe mijlocul abdomenului exact sub burta, ciclul ar trebui sa vina in 10 ianuarie, iar odata cu durerile au aparut niste greturi matinale, nu stiu ce sa cred doarece in primavara anului trecut am avut cv probleme la ficat care imi dadea senzatiile acelea de greturi. Eu sper din tot sufletul sa fie o sarcina, insa un lucru nu imi este in clar daca durerile acestea abdominale si greturile apar atat de repede la sarcina, adica conform ultimului ciclu menstrual in a 3-a saptamana si mai bine zis poate aproximativ o saptamana de la concepere...voi ce ziceti??

Va pup, Miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_sta spune:

felicitari tuturor
si noi asteptam bebe, avem 9 sapt si 5 zile dar e o sarcina cu probleme, caci inainte de revelion s-a cam dezlipit putin si am sangerat.
despre dureri ce pot sa spun..si eu am cateodata dureri k la menstra si eram ingrijorata pt bebe, dar am fost ieri din nou la eco si e fff bine
oricum citesc "presa" internetului zilnic si vreau sa spun ca aici gasesti orice, iar pareri...o mie. sfatul meu e sa consultati doctorii, noi doar ne dam aiurea cu parerea.
in ultimele sapt am stat in pat cu 3 duphaston+ 3 no-spa+3 acid folic+elevit+ceva cu fier si am disecat presa si vreau sa zic k am ajuns sa fiu ingrozita, sa cred ca bebe meu nu e bine

Mergi la inceput