Bebelusul din burtica: Primele batai de inima

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

multumesc frumos pentru raspuns Ramona, vad ca azi pana acuma nu mai am scurgerea, ieri am avut-o toata ziua...la dr nu am cum sa ajung mai devreme, de-abia l-am ales la o clinica privata pentru ca la stat am renuntat ...sper sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

buna dimineata, nu vreau sa te sperii...este posibil sa fie doar putin ciclu menstrual daca era perioada de ciclu, dar poate sa fie si ceva grav...in general orice picatura de sange in sarcina trebuie sa ingrijoreze, asa ca ai grija. Eu iti doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

aseara iar mi-a aparut o scurgere maronie si azi dim m-am hotarat sa merg la spitat sa ma vada cineva chiar daca nu va fi dr cu care vreau sa nasc.... dar am avut noroc, fu dr pe care il vreau , si desi nu aveam programare ... iar o alta burtica astepta ( programata) ... m-a luat pe mine prima ca a vazut ca eram speriata...
mi-a spus ca daca a fost ceva, a trecuta pt ca nu mai am nici o scurgere...trebuie sa iau utrogestan si acid folic...
saru'mana pt sfat si iti doresc multa sanatate, tie si copiilor !!!!

Anca 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia7 spune:

Pentru Deea: sotii Predoi de la Promed sunt super ok. Eu am fost pacienta doctoritei Predoi timp de 7 ani si tot dansa m-a ajutat sa raman insarcinata (am avut probleme, a trebuit sa fac tratament de stimulare ovariana etc.). O recomand cu mare caldura. Si sotul este ok, am fost la o consultatie la dansul pentru ca aveam ceva probleme si sotia era plecata din tara; iti explica totul in detaliu, te face sa te simti in siguranta. In prezent m-am hotarat sa nasc cu alt medic, la un spital de stat, strict din motive legate de costuri deoarece dr Predoi asista la nasteri doar la Regina Maria. Sunt amandoi medici foarte buni, poti avea incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

"2liniute", f bine ca ai fost si iei tratament. Ai facut si un ecograf sa vezi ca e totul ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui 2liniute

aseara iar mi-a aparut o scurgere maronie si azi dim m-am hotarat sa merg la spitat sa ma vada cineva chiar daca nu va fi dr cu care vreau sa nasc.... dar am avut noroc, fu dr pe care il vreau , si desi nu aveam programare ... iar o alta burtica astepta ( programata) ... m-a luat pe mine prima ca a vazut ca eram speriata...
mi-a spus ca daca a fost ceva, a trecuta pt ca nu mai am nici o scurgere...trebuie sa iau utrogestan si acid folic...
saru'mana pt sfat si iti doresc multa sanatate, tie si copiilor !!!!

Anca 5+



fff bine k ai mers la doctor, nu trebuie sa astepti, bebele tau este cel mai important!!! eu am avut o sarcina dificila, am avut scurgeri pana pe la 5-6 luni, si am ajuns de cateva ori la amternitate din cazua lor, desi mi se spunea k sunt normale pt " tipul meu" de sarcina, nu am incetat niciodata sa fiu in alerta!
eu am afcut tartament cu utrogestan d ela 8 sapt pana la 36 inclusiv!!!
sarcina usoara si la termen!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph

bobocel de 6 luni


Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna seara mamici, mi-a iesit si mie, pentru prima oara, testul de sarcina pozitiv. Ultimul CM a fost pe 4 Septembrie.
Dar ca niciodata s-a nimerit ca am fost racita de pe 23 Septembrie si am mai luat cate o bulina (aspirina+paracetamol+cofeina, strepsils) si am folosit si VapoRub, am curatat casa cu tot felul de chimicale si acum citind toate cele pe care trebuie sa le evit sunt cam speriata. Incerc sa fac programare la un doctor sa imi spuna ca totul e in regula.
Sarcina usoara tuturor mamicilor si copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Buna dimineata mamici si burtici!
Citesc forumul asta de pe la sfarsitul lui mai, de cand am inceput sa aspir si eu la rolul de mamica. Am citit in special topicuri legate de ingrijorarile mele legate de conceptie si am empatizat in tacere alaturi de toate celelalte aspirante, m-am bucurat tot in tacere alaturi de toate cele care reuseau in sfarsit sa obtina mult doritele 2 liniute. De la sfarsitul lui mai si pana acum am trecut printr-o nerabdare ingrozitoare si prin tot felul de temeri legate de fertilitate. Ultima menstruatie a fost pe 11 septembrie si am zis ca luna care vine fac pauza de la incercari si ma duc la un control. Din cauza ca n-am reusit sa ma programez unde vroiam si pentru ca venea perioada fertila, am zis sa nu ratez momentul. Si iata ca ieri am vazut 2 liniute pe testul de sarcina. N-am decat 4 zile de intarziere a menstruatiei insa liniutele s-au vazut amandoua super clar din primele secunde. Acum am o amestecatura de sentimente, bucurie pentru visul implinit, o doza de teama pentru tot ce va urma, pentru schimbarile ce se vor intampla in corpul meu, pentru reactia celorlalti, pentru tot ce va urma dupa ce va veni cel mic pe lume...Azi noapte am adormit extrem de greu si am avut asa niste stari contradictorii ca parca incep sa ma simt vinovata pentru temerile de mai sus. Cred ca am nevoie un pic de sustinere acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

buna dimineata,
elena_gd , nu te speria ca ai mai luat anumite medicamente, nu este nici o tragedie, intradevar in sarcina nu se ia aspirina care se zice ca provoaca contractii, dar avand in vedere ca esti ff la inceput nu cred sa fie o problema. Eu acum a trebuit sa iau si calmante si antibiotice pt ca am avut pb cu un dinte, se mai intampla. Medicul recomanda sa se evite orice fel de medicament pt a preveni eventuale reactii, dar, daca este absolut necesar la un moment dat sa tratezi anumite afectiuni trebuie sa o faci pt ca si mamica trebuie sa fie sanatoasa pt a tine sarcina:). Succes si sarcina usoara!

aever, felicitari pt visul implinit, te inteleg perfect cu sentimentele contradictorii, eu urmeaza sa am al treilea bebe si cand am aflat ca sunt insarcinata la fiecare sarcina am simtit la fel, este normal, sunt niste schimbare enorme pt toti din jur , dar se ff frumoase. Prima sarcina normal ca sunt emotii , apoi la a doua ma simteam parca vinovata si de fetita cea mare ca nu ii voi mai oferi atata atentie, a treia oara eram bulversata cum va fi cu trei copii...si ot asa...dar totul in final este o experienta extraordinara!
Asa ca acum ai grija de tine, mai asteapta putin si mergi la un ecograf (pe la 4, 5 sapt de la prima zi a ultimului ciclu menstrual ideal).Tu daca ai intarziere de 4 zile acum, ai fi cam la 4 sau 5 sapt:) deci poti sa mai stai cateva zile si sa mergi la un control.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

buna dimineata tuturor mamicilor!
in cea mai fericita zi din viata mea,bat la usa voastra pentru sfaturi si idei.astazi mi-a iesit testul pozitiv!!!O SA FIU MAMICA!!!sunt speriata(pentru inceput) dar sunt si cea mai fericita femeie din lume!!!

va urez sarcina fara probleme,nasatere usoara si copii frumosi si sanatosi!!!

Mergi la inceput