Flori de lux...mai bine NU!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floridelux spune:


Buna seara, doamnelor.

Ma numesc Ioana Teodorescu si va scriu din partea FlorideLux.ro, in calitate de Reprezentant vanzari, si nu “directoare” sau “madam FlorideLux”. Titlul onorific de director si proprietar al FlorideLux.ro ii poate reveni doar D-lui Marius Dosinescu. Voi incepe acest post prin a va povesti o scurta intamplare din viata mea de zi cu zi. In luna august am decis sa facem o escapada in Turcia, o mica vacanta bine-meritata dupa un an plin de probleme si munca asidua. Decizia a fost luata din scurt, astfel incat plata si rezervarile au fost facute intr-o joi, urmand ca vineri dimineata sa si plecam. Am avut de ales intre doua hoteluri si am ales, in graba si intre doua intalniri, unul dintre ele, al carui nume suna bine si relaxant. In seara respectiva, din pura curiozitate, am dat o simpla cautare pe Google dupa respectivul hotel. Ceea ce am gasit ne-a cam taiat pe moment dorinta arzatoare de aventura, citind doar review-uri proaste legate de mancare , confort si asa mai departe. Pana la sosirea acolo, am stat cu inima indoita, tematori de ceea ce am platit si de ceea ce vom primi. Surpriza noastra a fost cu atat mai mare cu cat hotelul era o replica in marime naturala a unui vas de croaziera, mancare la discretie, piscine, confort si multe alte minunatii. Ideea pe care incerc sa o sustin este ca daca luam in seama criticile rautacioase si renuntam la vacanta, ratam o experienta minunata si o vacanta cu adevarat relaxanta. Chiar va recomand cu cea mai mare caldura hotelul Queen Elizabeth din Kemer, o destinatie superba pentru familii.

Imi pare extrem de rau ca ajung sa citesc aceste randuri despre FlorideLux.ro in acest forum pe care il apreciez extrem de mult. Insa, fiind o tara libera in care fiecare dintre noi avem dreptul la replica, trebuie sa stiti ca povestea nu a decurs cu lacrimi si suspine din partea celor doua protagoniste (Anca Dragoman si Carmina Stanescu), ci mai mult ca un plan diabolic si meschin in care cele doua si-au propus sa faca o mica economie in timp de criza si sa recupereze de la FlorideLux.ro intreaga suma pe care au achitat-o pentru aranjamentele florale. Astfe incat:
1. MINCIUNA: “Va scriu cu durere in suflet si lacrimi in ochi, chiar si acum dupa 10 zile de la nunta. “ Va rugam, doamnelor, sa lasati victimizarea, deoarece la telefon erati extrem de acida, tipand precum la usa unui cort, jignindu-ne asa cum nu se face si admitand ca toate aceste scene nu sunt decat o strategie de negociere si de a ne determina sa va inapoiem toti banii dati pe aranjamente.
2. FALS: “”Agentia Flori de Lux” : agentie = Reprezentan#539;#259;, sucursal#259; sau birou care reprezint#259; interesele unei institu#539;ii sau întreprinderi. 2) Institu#539;ie de informa#539;ie. ~ de pres#259;. ~ de voiaj. Ne pare rau, insa nu este cazul si va rugam sa nu va mai adresati cu acest apelativ la firma noastra. FlorideLux.ro si tin sa subliniez .ro este o florarie care activeaza strict online si nu se ocupa cu organizarea de evenimente private sau corporate.
3. MINCIUNA: “Facem "search" pe google dupa aranjamente de flori, buchete, lumanari, cocarde, aranjamente de masini....ca doar e prima oara cand fina face nunta.” - doamnele Dragoman si Stanescu nu au ajuns la noi prin cautare pe Google, ci prin recomandarea unei cliente dragi noua, care a fost extrem de multumita de produsele primite si care s-a gandit ca ar putea face un bine unei prietene (insa cu siguranta dansa nu cunostea teapa acestor persoane).
4. MINCIUNA: “lumanarile, aceleasi culori, poza de pe site, cu mentiunea ca pe site erau pe o parte, fina vroia pe rotund.” Doamnele au dorit acelasi model de pe site, cu o mica modificare a acestuia, pentru care am redus din pret. Oare daca dansele doreau dublul florilor afisate pe site.... Eu, ca si reprezentant de vanzari, micsoram pretul? Hmmm.... Interesanta strategie in acest caz!
5. MINCIUNA: “Pentru masina miresei a vrut un buchetel format din 3 cupe de crini albi, cu organza alba care sa “curga” pe langa oglinda in jos cam 1 metru. “ Doamnele au accepta o oferta de “Decoratiune masina mireasa 2 buchete formate din 3 cupe crin imperial alb si fundita organza portocalie fiecare 2 buc x 40 RON = 80 RON, TVA inclus” . Doamnele mele, D-voastra care ati trecut printr-o nunta... ati mai intalnit vreo florarie care sa oferteze 3 cupe de crin si “1 metru de oraganza care sa curga peste masini” cu 40 RON, TVA inclus? Nu prea cred, in conditiile in care 1 metru de organza costa 25 de lei la ACHIZITIE...Nici vorba, a fost vorba de o simpla fudita din organza si nu rauri, fluvii, valuri, cascade...
6. MINCIUNA: “ Mergem, o cunosc si eu pe Dna Ioana Teodorescu (foarte amabila de altfel, dupa ce a intarziat 1 ora)” Va rog sa va retrageti aceste cuvinte defaimatoare la adresa mea, intrucat am intarziat exact 5 minute din cauza unui trafic infernal si, bineinteles, mi-am cerut scuzele necesare, pe care D-voastra nu sunteti capabila sa le apreciati. Din pacate, recunosc ca sunt o persoana extrem de ocupata si de solicitata si nu detin de timpul necesar sa plec cu doua ore inainte pentru a putea preintampina eventualele evenimente din trafic.
7. MINCIUNA: “impacientat rau, ca ce sunt lumanarile astea, ca sunt mici, sunt de botez, si cam dubioase “ Lumanarile folosite au fost de nunta si nu de botez. Asa cum bine stiti cu toatele, doamnelor, lumanarile de botez au intre 40 si 60 cm maxim, dar, asa cum vedeti si in pozele exemplificate de doamnele Dragoman si Stanescu, lumanarile sunt de cel putin 1 m si jumatate. De altfel, sunt lumanarile pe care le folosim la toate nuntile noastre si de la care nu am avut nici o reclamatie de acest gen pana acum (dar doamnele Dragoman si Stanescu sunt probabil experte in lumanari...)
8. MINCIUNA: “lemne de sustinere NU existau “. Acestea nici nu au existat vreodata in discutie, intrucat acest sistem este folosit doar de florarii de la Piata Cosbuc, de unde probabil doamnele se aprovizioneaza de obicei. Acest gen de prindere este extrem de inestetic si FlorideLux.ro nu il practica.
9. MINCIUNA: “iarba de decoratie era lipsa “ In primul rand, se numeste verdeata si in al doilea rand, in poze se vad frunze verzi... De unde sunt acelea, doamnelor? Hmmm... probabil de pe gazonul din fata blocului, aici gusturile nu se discuta.
10. “Una era cu o carpa (nu exagerez deloc) alba, una roz!! Cum roz? Noi vroiam portocalii!!!!! “ Carpele despre care doamna mentioneaza cu atata delicatete erau de fapt matase naturala alba si “peach”. Dar aceste detalii pot fi apreciate doar de cunoscatori, din nou, gusturile nu se discuta.
11. “Peste ceva timp….vine finul (cu alaiul) sa mergem la fina! Cand am vazut buchetele….sa lesin!!!!!!!!Oribile!!!!! Aranjamentele de masini? Erau dintr-o cupa de crin (SOMON) legate cu o funda! Unde era portocaliul nostru??? Aranjamentul pentru masina finei, erau 3 cupe de crini, una SEMIdeschisa si 2 BOBOCI (semana cu….nu pot sa spun ce). “ Da, nu puteti spune ce, insa mie la telefon mi-ati spus foarte explicit cum aratau, dand dovada din nou de o finete iesita din comun. Este extrem de curios, deoarece curierul nostru ne-a asigurat ca ati fost extrem de incantata la vederea aranjamentelor si D-voastra, si “FINA”, care va era alaturi la primirea florilor. De fapt, in acest sens, ne sta marturie semnatura D-voastra pe factura de primire si faptul ca ati achitat integral aranjamentele. Cu toate ca declarati sus s tare ca “Dadusem avansul si cand ni s-au livrat produsele erau acasa doar barbatii ca noi eram la coafor si nu prea stiau ce trebuie sa primeasca. “, atunci cum stia curierul cum aratati si cum apare oare pe factura semnatura D-voastra si nu a sotului... Foarte curios...Poate este din nou o MINCIUNA.
12. “la etajul 1 au inceput sa CADA cupele de crini din lumanari “ cum de au rezistat atata timp lumanarile si deodata au inceput sa cada crinii din ele? Oare nu cumva ati aplecat lumanarile, dintr-o dorinta de a face rau si de a face scandal, asa cum mi-ati dat senzatia de la bun inceput? Daca erau atat de urate, de ce ati acceptat sa le primiti si, mai mult de atat, de ce ati achitat suma integrala si v-ati aratat atat de entuziasmata fata de curier... Ati vrut sa ii crutati si lui sentimentele?
13. “noroc ca coafeza care o si fardase a mers cu noi la nunta “ Intr-adevar, un mare noroc. Pacat de cacofoniile foarte frecvent folosite... “Adica…cadeau petalele!!!!!”
14. “eu tipam (lucru pe care nu-l fac de obicei) si ea tacea! (macar atat)” Imi pare rau ca ati interpretat reactia mea drept una de prost gust, in conditiile in care am incercat sa imi mentin calmul si sa nu tip in familie, acasa, sambata, ca la usa cortului, la telefon, unui client FlorideLux.ro. Intr-adevar, a fost o nesabuinta din partea mea, dar aceasta este educatia pe care am primit-o si pe care tin neaparat sa o respect cu sfintenie, intrucat reactia D-voastra mi s-a parut falsa si de prost gust, in conditiile in care nu va puteam acoperi si m-am trezit cu telefonul inchis in nas inainte de a putea spune ceva.
15. “Dar de cate ori ne uitam la flori…suspinam amandoua! Acum suspinam la poze. Ingrozitor! “ Si planuiati impreuna cum veti defaima firma FlorideLux.ro total nejustificat. Doamnelor, ati fi putut ca va bucurati mai mult de aceste momente...
16. “V-am povestit si voua cu lux de amanunte “ Va rog sa ma iertati, dar nu cred ca stiti semnificatia cuvantului lux.
17. “Atasez aici cateva poze .” Stimate doamne, aceste poze deja au fost supuse unor expertize profesionale si ni se pare extrem de cudat ca pozele de la biserica au data si ora, iar pozele cu florile ofilite au data si ora creerii sterse, cu toate ca acestea ar trebui sa existe. Motivul este acela ca sunt realizate la cateva zile dupa nunta, pentru a putea duce la un bun sfarsit toata aceasta mascarada ce are un singur scop: recuperarea banilor. Daca dati un simplu Zoom In pe pozele de la biserica, veti putea observa prospetimea florilor si faptul ca acestea nu erau nici pe departe ofilite asa cum apar in pozele ulterioare.

De asemenea, va voi cita mai jos un email de amenintare primit de la doamnele Dragoman si Stanescu, in care ameninta FlorideLux.ro cu defaimarea pe forumuri si plasarea unei plangeri in cadrul OPC in cazul in care nu le vom inapoia contravaloarea achitata pe aranjamentele florale: “Va rog sa analizati prezenta sesizare si in termen de 3 zile sa imi comunicati revizuirea pretului care oricum nu va acoperi daunele morale si materiale pe care le-ati provocat atat mie ca participant principal la unicul eveniment de acest gen din viata mea, cat si invitatilor mei care adunau de pe jos florile si petalele cazute de la florile trimise de Dvs. In caz contrar, ma vad obligata sa ma adresez organelor in drept ex. Oficiului pentru Protectia Consumatorilor si nu numai. Accept rezolvarea acestui incident pe cale amiabila, cu refacturarea corecta a comenzii Dvs.”
De asemenea, in aceasta scrisoare, doamnele cunoscatoare de flori si aranjamente florale, ne acuza de un lucru extrem de grav ce trebuie subliniat aici: “Din nefericire, din dorinta Dvs de a realiza un castig material mai substantial, ati incalcat respectul fata de client si ati comandat crini asiatici ( mai deschisi la culoare dar mai ieftini) in locul crinilor imperiali sau olandezi ( nefiind in domeniu nu ma pricep la denumiri de aceea am prezentat poze pentru fiecare obiect  in parte)”. Stimate doamne, ne pare rau ca trebuie sa va dezamagim, insa nu exista crin imperial portocaliu. Crinul imperial prin definitie este doar roz si alb. In plus, crinul asiatic nu este mai ieftin, are exact acelasi pret ca si cel imperial, dar a fost folosit deoarece este singurul care ofera varianta pe portocaliu. FlorideLux.ro a incercat sa evite pe cat posibil vopsirea florilor, aceasta modalitate nefiind agreata de catre designerii nostri florali.


Stimate doamne, tinem sa va atragem atentia asupra termenilor si conditiilor site-ului FlorideLux.ro, care stipuleaza extrem de clar urmatoarele:
1. “Nici o declaratie publica, promovare, comunicat de presa sau orice alt mod de dezvaluire catre terte parti nu va fi facuta de Cumparator cu privire la comanda fara consimtamantul prealabil scris al Vanzatorului.”
2. “Se considera acceptarea produselor semnatura de primire a Cumparatorului pe fisa de livrare sau pe factura / chitanta aferenta produselor comandate. Plangerile cu privire la eventuale nemultumiri legate de forma/culoarea/calitatea produselor livrate vor fi luate in considerare doar inaintea semnarii de catre client a fisei de livrare si/sau a facturii/chitantei aferente comenzii. Toate plangerile plasate prin e-mail, telefonic sau la sediul firmei nu vor fi luate in considerare, intrucat semnatura de primire a produselor reprezinta o confirmare ca produsele primite sunt conforme comenzii plasate. “
3. “Vanzatorul nu poate fi responsabil pentru daune de orice fel pe care Cumparatorul sau oricare terta parte o poate suferi ca rezultat al indeplinirii de catre Vanzator a oricarei din obligatiile sale conform Comenzii si pentru daune care rezulta din utilizarea Bunurilor si Serviciilor dupa livrare si in special pentru pierderea produselor sau deteriorarea acestora. “

Dragele mele cititoare, imi pare rau ca a trebuit sa fiti martorele unui astfel de circ, insa ceea ce trebuie sa retineri este faptul ca traim in democratie, iar puterea de a alege si de a discerne va apartine in totalitate. Nu incercam sa facem aici pro-reclama, anti-reclama sau orice altceva. V-am detaliat faptele, intrucat suntem o companie serioasa, printre clientii careia se numara persoane sus-puse din guvern, senat, interpol, sistemul medical, sistemul juridic, sistemul educatiei si culturii, principese, firme foarte cunoscute din peisajul romanesc ce apartin tuturor domeniilor. Testimonialele acestora si pozele asociate produselor livrate va pot fi puse la dispozitie doar la cerere, fara o expunere publica. Ne mandrim cu o experienta de peste 6 ani de zile pe piata romaneasca si cu un renume de neclintit in randul clientilor pe care ii apreciem si ii servim de ani de zile. Tinem sa mentionam inca o data ca nuntile pentru care lucram nu ne sunt aduse prin agentiile de evenimente sau de turism, nu colaboram cu nici un fel de astel de companie de intermediariat. Absolut toate nuntile in cadrul carora realizam aranjamente florale ne survin prin recomandarile altor clienti.

Va multumim pentru atentia acordata.
Toate cele bune,
Ioana Teodorescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu am citit subiectul ca simplu spectator.

Din afara se vede extrem de clar VINOVATIA florideux si mi se pare de nepermis un asemenenea limbaj si o asemnea atitudine din partea Ioanei Teodorescu. Scuzele sunt extrem de puerile. Nu cred ca si-ar fi sabotat cineva nunta si si-ar fi jumulit singure florile doar ca sa primeasca bani inapoi. Cred ca ati oferit servicii de proasta calitate si multa aroganta....Pacat ca v-ati facuit singura un deserviciu.

Anca, fa reclamatie la OPC dar mai ales, fa-le reclama negativa, poate vor invata ce inseamna respect fata de client si respectarea conditiilor contractuale.



Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Citat:
citat din mesajul lui floridelux



8. MINCIUNA: “lemne de sustinere NU existau “. Acestea nici nu au existat vreodata in discutie, intrucat acest sistem este folosit doar de florarii de la Piata Cosbuc, de unde probabil doamnele se aprovizioneaza de obicei. Acest gen de prindere este extrem de inestetic si FlorideLux.ro nu il practica.




Dupa cum spuneam, sunt si eu nasa in noiembrie si am vizitat cateva florarii pentru a vedea modele de lumanari si buchete. Si va spun cu toata convingerea ca sistemul acela de prindere despre care spuneti ca se practica intr-o anumita zona (dubioasa!, asa deduc eu...)din capitala, se foloseste si in florariile cu pretentii, de lux sau in florarii normale de cartier.
Din pacate, nu pot pune pe site niste poze cu astfel de lumanari, dintr-o florarie respectata, pentru a nu se considera ca vreau sa-i fac reclama.
Specific ca nu este vorba de florarii din Piata Cosbuc (nu ca ar fi vreo rusine sa cumperi flori de acolo, nu!?).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliclara spune:

Sa va explic.
Si eu am experienta florariilor. La nunta. Eu am mers din firma in firma si am cautat oferte pentru nunta. Cand intr-un final am gasit ce imi doream, l-am luat si pe viitorul sot si am fost sa dicutam in detaliu. Si a durat vreo 3 ore. Cu exemple cu modele,cu modificari, cu idei. Cand am ajuns toti 3 la un consens, s-a inceput calculul. Pentru 2 lumanari, 3 buchete, si florile mele de pus in par, trebuia sa platim, conform doamnei 600 lei, acum doi ani. Am zis ok si am dat comanda. Cand am fost in saptamana dinaintea nuntii sa platim avansul, totul costa 1000 de lei. In conditiile in care noi deja ii anuntasem pe nasi de pret, si mai erau 4 zile pana la nunta, am zis ca asta este si am platit noi diferenta.
Dar trebuie sa va spun ca buchetele si lumanarile mi-au fost aduse acasa de patroni,au fost impecabile, ba mai mult cu cateva mici modificari de foarte mult bun gust, care au fost facute in timpul executiei. Parca pe de-o parte a meritat diferenta, dar stiu sigur ca acele 4 zile am avut ceva emotii.
Asa ca va inteleg Anca.
Din pacate, doamna care v-a servit este lipsita de profesionalism.
Pozele cu buchetele cred ca am la semnatura.

Fiecare sut....e un pas inainte!!!
http://www.flickr.com/photos/aliclara/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Draga flordelux
1. am vazut lumanari la o florarie dintr-un mall cu acele "lemne" de sustinere... deci nu intr-o ghereta de la coltul strazii... si erau niste lumanari f. frumoase... nu costau 3 lei... ca sa se inteleaga ca nu este vorba de cine stie ce porcarie...
2. lumanarile din pozele Ancai alea n-au 1,5m ... se vede clar intr-o poza unde este tinuta de cavalerul de onoare cam care e proportia... nu e nici macar cat lungimea piciorului... are sub 1 m... ca doar n-o avea domnu' cu pricina 3 m inaltime... (sau a taiat Anca din ele sa va saboteze )
3. intr-o lumanare in prim plan este un crin cu juma' de petale lipsa (sa zicem ca asta se putea "aranja") daaaaar
4. cocarda din pieptul nasului este ofilita inca din biserica... asta cum o mai aranjau???? (aaa.. stiu... a bagat-o la microunde )
Nu e normal daca florile sunt proaspete sa ajunga in asa hal intr-un timp scurt... 'or fi fost proaspete cand au fost facute, cum spui... dar asta putea sa se intample si cu 3 zile inainte
5. staminele (sau cum se cheama chestiile cu polen... ca nu mai retin botanica din cls. a 5-a) crinilor: la unele flori sunt, la altele nu sunt ... pai ori i-ati dat jos, ori nu??? Si chiar daca clientul n-ar fi cerut asta... lucrul asta trebuie facut de florareasa cu toti crinii din florarie... asta o fac pana si aia din Cosbuc, despre care ati adus vorba...
6. pozele de dupa nunta, cu florile ofilite sunt facute cu un tel. sau cu alt aparat mai slab decat cel cu care sunt facute restul pozelor... se vede clar diferenta... Nu e vorba de data stearsa...

Una peste alta... doar la o prima vedere a pozelor si dupa ce am citit cele doua mesaje pro si contra, mi-am facut o parere, chiar daca nu am fost de fata nici intr-o parte, nici in alta...

In plus in mailul citat de dvs. Anca nu va cere banii inapoi... vrea doar sa va mai ganditi cat merita florile oferite de dvs. si sa recalulati pretul... pt. ca mi se pare normal sa nu platesca cat a fost vorba de la inceput, pt. altceva decat a cerut... si nu vorbesc de lumanare rotunda sau patrata ci de FLORI OFILITE.

A... si 1 m de organza costa cat costa ... dar este la 90 sau 120 cm latime... nu cred ca v-a cerut 1 m de organza atat de lat ... dintr-un metru va ieseau vreo 4-5 panglici...

Si inca una si ma duc ... io n-as comanda de la voi niciodata, pt. ca siteul e plin de poze "furate" de pe net ... si nu vorbesc de buchete de mireasa, ca aici exista o explciatie: pot fi trimise d emiresici, fotografiate de diversi fotografi... ci de aranjamentele obisnuite... care nu cred ca le-a facut fiecare client in parte...
Se vede de la o posta diferenat intre calitatea pozelor... si daca
mi-as pune mintea si timpul sa dau un search pe google sunt convinsa ca o mare parte as gasi-o si in siteuri de peste mari si tari

Suze pt. eventualele greseli... dar am scris in mare graba si nu am timp sa recitesc, sa corectez



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mie imi place faza asta la nebunie:
V-am detaliat faptele, intrucat suntem o companie serioasa, printre clientii careia se numara persoane sus-puse din guvern, senat, interpol, sistemul medical, sistemul juridic, sistemul educatiei si culturii, principese, firme foarte cunoscute din peisajul romanesc ce apartin tuturor domeniilor.

interpolul m-a dat gata! ceva RCMP aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

mie imi place faza asta la nebunie:
V-am detaliat faptele, intrucat suntem o companie serioasa, printre clientii careia se numara persoane sus-puse din guvern, senat, interpol, sistemul medical, sistemul juridic, sistemul educatiei si culturii, principese, firme foarte cunoscute din peisajul romanesc ce apartin tuturor domeniilor.

interpolul m-a dat gata! ceva RCMP aveti?

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

am fost asa prinsa in detalii... ca am pierdut esentialul
Aveti grija ce mai spuneti, ca acu bate sri-u' la usa



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2

Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Ahhh pe mine m-a amuzat fragmentul din contract ,ce-mi plac contractele astea romanesti unde numai vanzatorul are drepturi si clientul doar obligatii,niste mizerii.
Cand o sa invatati oare ca sunt gramezi de firme pe piata si diferentza o poate face modul cum tratezi clientul,stiu ce vorbesc.Politetea,dorintza de a corespunde cerintelor clientului,astea sunt esentiale pt castigarea unui renume si a unui numar mare de clienti.Si inca ceva INDIFERENTcat m-a calcat un client pe nervi(cu toate ca nu este cazul Ancai)NICIODATA nu mi-am permis sa vorbesc despre el asa cum ati facut dumneavoastra la adresa Ancai si a finei sale.Urat ,foarte urat.


Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu imi si imaginez persoanele alea sus-puse: adica cocotate pe scara, schimband becuri prin guvern, prin ministere, ori curatand ferestre, alpinisti...

cat despre contract, e facut de toata jena, de vreun student in anul I la drept...

stimata doamna floridelux, daca veneati aici si ne scriati un drept la replica fara sa va atacati clientele, incercand doar sa "stingeti un foc" pornit la suparare, ati fi avut simpatia mea, dar asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Doamna Teodorescu, va sugerez un curs de Relatii Publice, ca sa nu dati cu bata in balta si alta data. Pana atunci, ati putea rasfoi cartea www.polirom.ro/catalog/carte/comunicarea-de-criza-tehnici-si-strategi-3423/" target="_blank">asta. V-o recomand .



Mergi la inceput