Cavaleri si zane de iulie - august 2005 * 2 *

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


'Neata si de la mine!

Multam de Nicoll . Prinde bine. Si la noi e greva dar, nu stiu nik altceva ca, nu s-a anuntat nimic la noi ... io, despre greva am auzit la tv ... iar, dimineata, o bunica cu un copilas de la gradinita lui Robert se intorceau din drum si au zis ca-i gradinita inchisa... deci, nici noi nu avem gradi azi ... in fine, vom vedea noi ce si cum... ...


la toate mamicile de -e si -i, va doresc o zi frumoasa si o saptamana cat mai buna!




Mi se spune "argint viu"... ~*~*~*~*~ Oare ce varsta avem?!?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Fetele pe unde sunteti?Cemai fac copilasii?
Andre_ea ati inceput gradi?Cum mai e cu dintisorii printesei?
Ema cum te mai simti,ce face Oani?
Irda mandrele tale ce fac?Cum e cu Dari la gradi?
Dinami ai promis ca treci pe la noi!Te asteptam!!!!
Elena Mihnea ce face,tot plecat cu bunicii?Ceva poze ne pui si noua?
Starchi ceziceMatei de surioara lui?Cum se adapteaza?
Albinutzza baondarel si bondarca ce fac?Nu ne mai spui nimic despre voi?Vrem si poze,mi-e dor de copanelele Mariei!!!
Gogoutza voi ce faceti?Asteptam un semn ca doar suntei de ale nostre!
Oana cum se mai simt puiutii?Ce mai zice Glad despre gradi?
Lory voi?Nu vreti sa ne puneti si noua niste poze?
Dania.nicol baietii tai ce fac?Cum se impaca unul cu altul?
Ancutzathree si pe voi va asteptam sa ne dati un prim semn!
Cristianaaaa aici ce faci bre duamna,esti in greva?Ce-ti zise doctorul?
Hristina voi ce faceti?Ceva poze nu ne arati?Tin minte ca aveati o gradina tare frumoasa,recunosc ca nu mai stiu daca la voi sau la parinti,dar ne este drag sa va vedem!
Pisicut hai cu povesti despre cavalerul tau.
Delia cum mai e cu garzile?La scoala si la gradi cum e?
Bebec hai si voi cu un semn cat de mic.Va asteptam la povesti!
Briana si de printesele tale ne este dor!Hai spune-ne cateva cuvinte.Daca ne arati si niste poze...
Gabirus voi ce faceti?Ce face Eva,dar Lucas?Asteptam vesti!
Luminita voi parca ati fost mai tarzior la mare.Cum a fost,ce face boierul Andrei?Poze???
Giana baietii tai ce mai fac?Se iubesc si se "bat" ca si fetele mele?Pozute ai?

Ei...si acum ca am strigat catalogul,va astept la prezenta!Si de incurajare va trimit si

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Ntz,ntz,ntz...chiar nimeni la apel?Ei...va invit maine dimineta la cafea sa stam de vorba atunci.
Sa aveti o seara buna si vise frumoase!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


'Neata mamici de -e si -i!

Daca Nicoll o strigat catalogul, hai sa apar si io cu -luta!!! Poate asa... veniti dupa miros !!! Deci, poftiti la !!! Mai avem si , , , , , ... ce doriti . Poftiti! Poftiti!

Noi, azi prelungim greva ... fugim in Copou cu treburi ... asa ca, mai tarziu, cand ne intoarcem, vreau sa am ce citi ... nu ma lasati asa... fara lectura, nu? V-am -at pe toate si sa aveti o zi cat mai buna si mai frumoasa! Pe mai tarziu.




Mi se spune "argint viu"... ~*~*~*~*~ Oare ce varsta avem?!?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna dimineata!Cryna multam' de acfeluta,a cazut la fix!Si de tratatie,E vreo ocazie speciala,ca uitai sa intreb dincolo?
Spor la treaba in Copou,sa rezolvi totul!
Si asteptam raspunsul,haideti feteleee!!!
Noi azi am mers la gradi,mandra nu a vrut sa mai imbrace pantaloni,a cerut cu indarjire fustita.Noroc ca ne deplasam cu masina si nu a simtit racoarea de dimineata!
Va si va asteptam!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna dimineata!
nicoll esti o dulce cu apelul ! Sper sa raspunda fetele.
Sanatate multa fetelor, spor la scoala tie si stai linistita, ca nu esti singura care s-a trezit cu 0 lei in buzunar .

Cryna ma bucur ca ai revenit!

Ica suna bine ce spui tu ca fac copii acolo. Partea asta interactiva e ceea ce lipseste sistemului romanesc. Aici inca a ramas mentalitatea aia veche ca toti copii trebuie sa invete matematica, romana, ca astea sunt baza. Asa ca inca de la 3 ani, programa se bazeaza pe ore de matematica (bine, la nivelul lor, ii invata notiuni de mic/mare, forme geometrice, numaratul logic, nu papagaliceste, numerele etc), ore de comunicare unde ii invata poezii, spun povesti + tot felul de discutii libere prin care ii ajuta sa isi dezvolte limbajul, sa comunice eficient. Apoi orele de educatie plastica (aici picteaza, deseneaza, lipesc, modeleaza din plastilina) si invatat de cantecele, dansuri, ore de sport unde fac gimnastica.
Dar numai unele gradinite si numai datorita educatoarelor care vor sa faca ceva in plus au si activitati de genul : sa cunoastem natura (in mod direct, prin iesit in parc, rasadit flori, copacei, etc), ecologie (ai mei au avut tot felul de actiuni in care au fost invatati sa iubeasca si sa protejeze natura, ceea ce mi se pare super). Ni s-a spus ca o sa faca si excursii de acum, ca au mai crescut. Ramane de vazut.
Succes la gimnastica! E o idee foarte buna, ma gandeam si pt bianca la asa ceva la un moment dat, mai ales ca ea e mica, slabutza, foarte mobila si doritoare de catarat, pus picioare pe dupa cap. Dar nu stiu daca in oraselul nostru exista vreun profesor serios care sa ia copii asa de mici sa ii invete ceva.

Yasmari ce mi-ai facut!!! Dupa ce am citit postarea ta, m-a pocnit un dor de bunica mea (Dumnezeu sa o odihneasca!), cu cuptorul ei unde facea placinte, cozonaci si colacei, cu culesul viei (anul asta au fost parintii mei acolo la cules, noi nu am avut cum sa mergem), cu baut must de la buza butoiului. Asa ca duminica mi-am suflecat manecile si pt prima data in viata mea de nevasta, am facut placinte cu branza! Nu au iesit ca ale bunicii, dar au iesit bune si cu un pahar de vin a mers ca uns.
In ce zona a tarii ati fost? Yasminei cum i-a placut la tzara?

Noi suntem bine, sanatosi. Ieri au stat si ai mei acasa din cauza de greva, dar cum soacra mea e profa, a stat ea cu ei.
Fug inapoi la munca, va pup pe toate!




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Buna dimineata fetelor si bine v-am regasit!

Nicol, multumesc pentru invitatia de a scrie!
Va mai citesc cateodata, dar de scris mult prea rar.

Sa dau raportul complet pe scurt: suntem bine, sanatoase, Cristina grupa mijlocie la gradinita cu ambele educatoare noi, si inca in perioada de acomodare cu noul stil, Miruna clasa a treia cu afterschool, ea deja s-a acomodat cu noul program,as putea spune.

Am avut mare ghinion cu doamnele vechi, una a nascut si a plecta de 8 martie anul trecut, cealalta a stat incepand cu acelasi 8 martie mai mult in concedii medicale... rezultatul, copiii au stat cu cine s-a nimerit si au cam luat pauza de la activitatile de gradinita conform programei.
Anul asta, 1 domnisoara noua si o doamna mai in varsta, muuult mai exigente cu copiii, ne-au zapacit de cap cat sunt de nazdravani si cat de greu se inteleg cu ei, nu-i ajuta la imbracat, la nimic. In schimb, se vede ca lucreaza mai mult.
Iar eu acasa m-am pus serios la lucru cu ea, ca o simteam ca stagneaza.

Cam asta e pe scurt inceputul de an scolar, sper sa apuc mai des sa intru.

Pupici,
Bogdana, mama Cristinei (25.07.2009) si a Mirunei (16.01.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Laura sa va fie de bine placintele si lasa,inceputul e greu.Cred ca deaici in colo vei mai presta placinte!Frumos ca la voi la gradi se fac si activitati ceva mai deosenite...la noi cred ca mentalitatea e destul de greu de schimbat.
Mey...si mie mi-ati creat dor de bunci (Dumnezeu sa-i ierte!)...Doamne ce n-as da sa-i mai vad,sa-si vada stranepoatele...Bunica ce m-a crescut pe mine,cred ca si-ar mai da o data viata sa-si vada stranepoiti... ce dor imi e de vorba ei blajina,de imbratisarile ei calde...
Bogdana fiti bine venite si ca am uitat sa raportez confirmarea ta.Mea culpa! dulce toate fetele,ii dorim Mirunei sa continue pe linia buna,iar Cristinei sase acomodeze cat mai repede cu noile doamne si tinem pumnii ca ei,copii sa recupereze cat se poate de repede asa zis pauza in capatarea si consolidarea noilor cunostinte.
Te asteptam cat poti tu de des sa intri si sa ne mai spui cate ceva despre voi.Sa ambele fete din partea noastra,pe Miru inca mi-o amintesc de la intalnirea "burticilor",cocheta si frumoasa.Ce zici de niste poze?


nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

Salutare!

Dac-ati sti cit am de lucru m-ati numi inconstienta, le-am pus pe-un post-it problemele urgente si acolo sunt, barna in ochi, dar se poatetrece cu succes peste ele, cu ceva nesimtire.

Mai bine aici la strigat de catalog, Nicoll, ce memorie!!!Eu platesc bani grei pe Ginkoprim cu Magneziu, daca ajung pe sfert la performanta ta nu regret caruta rasturnata.

Laura, creeaza dependenta placintele, ma bucur totusi c-am putut fi asa o inspiratie. Sigur familia ta imi multumeste!

Revin, va pup asa cald si duios ca o bunica, la cit par alb am ar trebui sa resimtiti imbratisarea exact cum v-am spus-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Fetle am intrat sa mai aduc o confirmare de la Aprilie 1976.O asteptam cu drag alaturi de noi,chiar si o data pe saptamana asa cum spunea ca ne citeste!
Acum fug sa iau fata de la gradi,sunt pe ultima suta de metri.Vorbim mai diseara,

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput